10 dovedností pro udržení pořádku v domě

Pokud žena pracuje 5 dní v týdnu, pak o víkendu má dostatek důležitých úkolů a někdy není možné dělat vše včas. Chtěl bych potěšit vaše blízké aromatickým pečivem, trávit čas s dětmi a relaxovat. Důkladné čištění domu vyžaduje tolik času a energie, že to někdy trvá celý den. Ale pokud se nedostanete jednou týdně a strávíte 20 minut denně, abyste si udrželi pořádek - dlouho můžete zapomenout na vyčerpávající obecné čištění.

Marla Sillyová - bývalá hospodyňka z Ameriky - vytvořila celý metodický systém zakládání řádu v domě a nazvala ji Fly Lady - „Flying Housewife“.

Proč se ženy nechtějí dostat ven?

Odráží-li se psychologický aspekt problematiky úklidu, Marla uvádí několik důvodů, proč většina žen nechce vystupovat:

 • Zmatek před „totality“ nadcházející sklizně.
 • Potřeba dýchat prach a škodlivé výpary z detergentů.
 • Monotónnost a nadměrné časové náklady.
 • Křehkost čistoty i po nejpřísnějším čištění.

Podle Marly je nejdůležitějším bodem překonání psychologické bariéry. Aby bylo možné s úklidem zacházet s lehkostí a dokonce s radostí, autor metody navrhuje upustit od všeobecného dlouhodobého úklidu a nahradit ho krátkodobým, ale každodenním vedením.objednávky

10 kroků k čistotě

Zdá se, že dům není možné vyčistit za 20 minut. Pokud se však jednoduché dovednosti stanou zvykem, bude stačit 15 minut.

 • Lesklý plášť. Denní čištění by mělo začínat umyvadlo. Čistý dřez v kuchyni a koupelně - úcta k tomu, kdo k němu přistupuje. Vyčistěte jej tak, aby se leskly a otřete do sucha.
 • Horké místo. Horké místo je ten, který začíná nepořádek. Může se jednat o noční stolek pod televizi nebo o pračku v kuchyni - vše, co má kam dát, tam není. Rozebírejte věci na horkém místě ve vašem domě každý den, ale nestrávte na to více než dvě nebo tři minuty.
 • Denní plánovač. Deník by měl začít, aby se zde zaznamenaly všechny nastávající úkoly. Udělejte si seznam případů, vyřaďte je, když jdete, můžete s pastelkami nebo tužkami - to vás bude motivovat k dalším úspěchům.

 • Být v dobrém stavu. Chcete-li udržet denní úklid sil, měli byste začít den se sprchou, dělat si vlasy a make-up, a pak si vybrat boty se šněrováním, takže když se vrátíte domů, šněrování vám nedovolí lehce odhodit boty a spadnout na pohovku.
 • Rituály. Uspořádejte svůj den tak, aby čas na denní rituály byl posvátný. Když práci uděláte automaticky, projde snadno a bez povšimnutí.
 • Dolů s odpadky. Každý den je nutné rozdělit pět minut, aby se odpad rozebral a vyhazoval zbytečné věci (nejčastěji se hromadí nahot spot). Pokud máte pochybnosti, potřebujete věc, kterou máte v rukou, zeptejte se sami sebe, jak dlouho jste ji používali. Pokud tento předmět nebyl používán déle než rok, můžete ho odložit.
 • Budík. Chcete-li omezit čas, nastavte budík. Pak budete ve spěchu a nebudete rušeni cizími záležitostmi, což znamená šetřit čas. Jedním pokojem, který trvá necelých 15 minut, odneste na úklid.
 • Každá věc má své místo. Trénujte sebe a své rodinné příslušníky, abyste dali věci, odkud přišli.
 • Nesnažte se o ideál. Být perfekcionista je velmi obtížné a touha dosáhnout ideálu i v tak nespolehlivém podnikání, jako je čištění, povede k ničemu. Je lepší strávit každý den minimum času a energie, než se dostat z moci o víkendech, doufat, že se dokonale dostane ven.
 • Milujte se. Sebe-láska a úcta jsou dobrými pobídkami k udržení vašeho domova v čistotě. Uspořádejte svůj den tak, aby byla zachována síla základních hygienických pravidel a každý den budete cítit pohodlí a svěžest.

K zvládnutí těchto dovedností nebudete potřebovat více než měsíc a o šest měsíců později zapomenete, že jste kdysi žili jinak. Nejen, že váš postoj k úklidu k čištění, ale i váš životní styl. Neměli byste se snažit zvládnout všech deset dovedností najednou za jeden den - je lepší přidat každý den do vašeho života jeden nový zvyk, který systém upraví.