10 účinných způsobů, jak odstranit hlinku z koberce doma

Pokud jsou doma malé děti, pak se nelze vyhnout všem druhům znečištění. Zvláště často se budete muset vypořádat s plastelínou, z tepla rukou se rychle stane měkkou a dobře se vejde do nábytku, stěn a koberců. Pokud je látka v hromadě koberce, není tak snadné ji odstranit, ale stále je to možné správným přístupem a rychlou reakcí.

Jak odstranit z koberce

Hromada koberců má velkou výšku, takže je zde možnost, že hlína je na povrchu horních vláken, takže je snadno odstraněna. Odstranění znečištění je nutné ihned zahájit, bez zbytečného odkladu. Pomocí suché tkaniny, musíte shromáždit velké kusy plastového materiálu z hromady. Je velmi důležité to udělat správně - vytáhnout villi nahoru a v žádném případě netřít hlínu do hromady. Ve většině případů, zejména když je jíl čerstvý, je tato metoda považována za jednu z nejúčinnějších.Pak pokračujte v čištění koberce pomocí chemických látek pro domácnost nebo jinými metodami.

Jak odstranit z paláce

Palác má krátkou hromadu, na rozdíl od koberce, takže pokud je hlína již zatlačena hluboko do hromady, je velmi těžké ji ručně čistit. Můžete zkusit použít suchý hadřík shromáždit většinu z toho. Pokud je látka již hustě uložena v hromádce, pomáhají mechanické metody čištění. Můžete použít širokou stěrku, papírový nůž nebo žiletku. Opatrně sbírejte velké kusy materiálu a odstraňte je. Tímto způsobem hrozí nebezpečí poškození podlahy samotné, takže čištění je prováděno s maximální péčí. Po mechanickém nárazu se koberec musí očistit práškem, saponátem nebo jinou tekutinou, která se zbaví povrchu.

Metody čištění

Rozdělené na čisticí prášky a kapaliny s chemickým složením a lidovými prostředky. Činnost těch a dalších je zaměřena na zničení struktury látky a její extrakci z klků. Chemická expozice může být agresivní, zejména při použití produktů obsahujících zásady, kyseliny a jiné účinné látky. Než budete pokračovat v čištění, je lepší zkontrolovat reakci koberce na nenápadném místě. Pokud se barva a hromada nezmění, je nástroj bezpečný.

Sůl, prášek, ocet

Je-li stopa čerstvá a má malou plochu, může být po odstranění hlavní hmoty nanesena na vlhký hadr s malou mělkou plochou.sůl. Použijte měkkou houbičku k rozetření částic do koberce, nechte je stát po dobu 5-6 minut a pak je opláchněte vodou. Pokud metoda nepomohla, pak si doma můžete připravit čistící pastu:

 • tsp soli;
 • tsp jakýkoliv čisticí prášek;
 • 1 lžička. ocet 6%.

Smíchejte všechny uvedené složky v šálku, dokud se nevytvoří homogenní hmota. Pokud je konzistence silná a bude špatně aplikována, přidejte trochu teplé vody. Čerstvě připravená pasta se nanese na místo znečištění a nechá se zcela zaschnout, poté se uschlá vrstva osuší spolu se zbytky jílu. Po odstranění pasty omyjte koberec obvyklým detergentem a poté vodou. Z plastelíny nic nezbylo.

Mýdlový roztok

Plastická hmota kompozice obsahuje polymerní sloučeniny, které nejsou ničeny působením vody. Roztok mýdla je však schopen odstranit malé znečištění, když je většina látky již odstraněna z povrchu. Pro lepší využití mýdla proniká hluboko do klků a tlačí zbytky ven. Příprava mýdlového roztoku:

 • Rošt 30-40 gramů mýdla na prádlo.
 • Ke štěpkům se přidá 100 ml vody.
 • Poražte pěnu a naneste ji pěnovou houbou na místě a ponechte po dobu 6-10 minut.
 • Poté směs opláchněte vodou.

Důležité!Po použití pracího mýdla se barva v místě, kde je koberec znečištěný, může lišit od zbývající části barvy. Proto po odstranění jeho skvrnyzcela vyčistit.

Mýdlový roztok může být účinný proti malým plochám nebo k odstranění stop.

Studená

Pokud se plastické hmotě již podařilo dobře usadit v hromadě koberce, je obtížnější ji odstranit. Metoda za studena je založena na schopnosti materiálu deformovat se při nízké teplotě. Plasticita se výrazně snižuje a látka ztužuje a snižuje objem. Pokud je zima, vezměte si trochu sněhu a nalijte ho na poškozené místo. Když hmota ztvrdne, bude snadno odstranitelná jakýmkoliv mechanickým prostředkem. Můžete použít nůž, špachtle nebo nůžky. Většina látky bude odstraněna z povrchu bez zbytků.

Sníh lze nahradit kostkami ledu. Poškozené místo otřete kostkou a materiál rychle otřete nožem. Tato metoda je dobrá, protože má minimální vliv na koberec, nezničí hromadu a nepoškozuje barvu.

Teplé železo

Při zvýšených teplotách se naopak látka stává měkkou a tekutou. Tuto metodu lze použít pouze tehdy, když již byla odstraněna sypká hmota a zůstávají malé skvrny. Pokud se železo drží na čerstvém místě, které ještě nebylo odstraněno, je zde reverzní reakce. Celá hmota se roztaví a její plocha se zvýší.

Pro tuto metodu bude třeba zahřáté železo a list papíru. Papír položte na zbývající stopu plastelíny a několikrát strávte teplým železem. Jakmile se list zašpiní, nahradí se novým a akce se opakují. S pomocíželezo může být odstraněno i sotva znatelné skvrny, které nejsou prakticky odstraněny metodou ručního čištění.

Prostředky na čištění interiérů automobilů

Tyto výrobky zpravidla obsahují rozpouštědla nebo odmašťovací složky. Účinně bojují se skvrnami a mohou odstranit i starou značku. Struktura takových čisticích prostředků je odlišná: může se jednat o aerosoly, prášky, krémy, pasty. Než začnete používat automobilovou chemii, musíte si přečíst návod, a pak vyčistit podle toho, co je napsáno na obalu.

Pozor!Sloučeniny obsahující alkohol, které způsobují alergie, jsou často přidávány do automobilových chemikálií. Při použití saponátů používejte rukavice.

Pořadí použití většiny prostředků je stejné: na požadované místo naneste množství koncentrátu uvedené na etiketě, nechte je po určitou dobu a poté opláchněte vodou.

Hrubé čištění

Když není možné dostat skvrnu, má smysl použít radikální metodu Je založen na mechanickém dopadu na staveniště. Nejprve se největší kousky odstraní nožem a zbývající nečistoty se odstraní tvrdým kartáčkem. Můžete použít pilník na nehty, smirkový papír nebo pemzu. Kterákoli z uvedených položek se otírá na znečištěném povrchu, dokud nezůstanou stopy plastelíny. Jakýkoliv abrazivní povrch snadno odstraní skvrnu.Je však velmi pravděpodobné, že koberec bude poškozen. Pokud se nátěr skládá z přírodních materiálů, je lepší nepoužívat metodu hrubého čištění.

Alkohol

Jako organické rozpouštědlo působí alkohol na jílu a ničí jeho strukturu. Výsledkem je, že znečištění zmizí. Můžete si vzít pravidelnou vodku nebo lékařský ethanol. Kapalina se aplikuje na vatový tampón a několikrát po sobě otírá plochu. Pokud skvrna začne mizet, pak proveďte čištění, dokud zcela neopustí koberec nebo koberec.

Vzhledem k tomu, že alkohol je vynikajícím rozpouštědlem nejen pro plastickou hmotu, ale také pro nátěrové hmoty, které se nacházejí na kobercových vláknech, je třeba nejprve nanést nějakou tekutinu na nepostřehnutelnou plochu a vyhodnotit účinek během několika minut. Pokud se nic nestalo, můžete si vyzkoušet poškozené místo.

Rozpouštědlo

Princip rozpouštědla je podobný alkoholu, má však výraznější účinek. Jako takové látky můžete použít benzín, benzín, aceton. Na vatový tampon vložte několik kapek jakéhokoliv rozpouštědla a jemně přidržte na správném místě. To obvykle trvá 3-4 krát úplně zmizí z hlíny jílu.

Rozpouštědla působí agresivně nejen na tkaninu, ale také na kůži a při použití musí používat osobní ochranné prostředky.

Důležité!Jakékoliv rozpouštěcí činidlo nepříznivě ovlivňuje vlákna, které ho ničí. InTo může dále ovlivnit životnost koberce.

Jak odstranit čerstvé znečištění?

Pokud jíl již zasáhl koberec, mohou být velké částice shromážděny ručně. Odstraňte čerstvou plastelínovou stopu, která pomůže odstraňovač laku. Na hadrový tampon se aplikuje trochu peněz a provádí se bez snahy kontaminovat. Pokaždé, když se skvrna stává světlejší a světlejší. Po jeho odstranění se koberec promyje práškem.

Odstranění čerstvé hlíny pomůže Vanish pro kobercové povrchy. Koncentrát se zředí vodou a porazí pěnu. Výsledná pěna se nanese po dobu několika minut ke kontaminaci. Po druhé se povlak promyje.

Jak odstranit starý jíl?

Situace se starými skvrnami je složitější. V průběhu času, plastová hmota jí do povlaku natolik, že je téměř nemožné jej odstranit. Mýdlové roztoky a prášky jsou zde k ničemu. Používal aceton nebo lakový benzín. Můžete se pokusit roztavit látku pod vlivem sušiče horkého vzduchu. Proud vzduchu je nasměrován na místo a sleduje, že konzistence látky se stává kapalnou. Při změkčení se hmota shromáždí papírovou ubrouskem. Zbývající kontaminace se odstraní alkoholem nebo kolínskou vodou.

Jak zobrazit Play To?

Plastika Playin od té doby ztratila svou plasticitu - jednoduše vysychá. Chcete-li změkčit, budete potřebovat vodné médium. Tato vlastnost funguje skvěle, když náhle byl materiál náhle na koberci v obývacím pokoji nebodítě. Musíte počkat, až úplně vyschne. Tento proces je urychlen, pokud je proud teplého vzduchu z fénu přiváděn na místo. Ty kousky, které jsou zmrazené, se dobře vzdalují od hromady. Nyní mohou být shromážděny pomocí vysavače nebo koště.

Po odstranění kontaminace se koberec promyje Vanishem nebo jiným šamponem. Vynikající obnovení původního vzhledu výrobku znamená povrchově aktivní látky.

Jak odstranit mastné skvrny z hlíny?

Vzhledem k tomu, že složení jílu obsahuje mastné kyseliny a parafiny, zůstávají i po jeho odstranění olejové skvrny. Lze je snadno odstranit běžným mycím prostředkem. Několik kapek kapaliny se smíchá s vodou, dokud se nevytvoří hustá pěna. Pěna se nanáší malým kartáčkem na znečištění a intenzivně, ale několik minut jemně otřete, poté opláchněte vodou. Mýdlo na prádlo má podobný účinek, povrch odmastí během několika minut.

Pozor!Do mýdlového roztoku můžete přidat několik kapek citronové šťávy, aby bylo dosaženo příjemné vůně.

Mastné skvrny mohou odstranit běžnou jedlou sodu. Míchá se měkkou houbou, nechá se působit několik minut a poté se opláchne vodou.

Prevence

Aby nedošlo k potírání času a energie v boji proti znečištění jílem, je lepší jim předcházet včas. K tomu je třeba dodržovat některá doporučení:

 1. Při výběru látky dbejte na její složení. Nekupujte jíluna bázi přírodního vosku.
 2. Nenechávejte dítě hrát s plastickou hmotou bez dozoru, a to ani na krátkou dobu.
 3. Je třeba dítěti vysvětlit, jak správně používat hlínu.

Je lepší nedovolit si hrát s hlínou na koberci vůbec, ale pokud to nevyjde, je nutná stálá přítomnost rodičů. Tato doporučení pomohou vyhnout se nepříjemným následkům.

Užitečné tipy

Na konci článku jsou uvedeny užitečné tipy, které pomáhají odstraňovat nebo předcházet znečištění:

 1. Je zakázáno čistit koberce ze syntetických vláken železem nebo vysoušečem vlasů. Může způsobit požár.
 2. Nepoužívejte čisticí prostředky, které obsahují chlor. Je škodlivý pro chlupy a tkáně, stejně jako pro člověka nebo domácí zvíře.
 3. Je-li oblast znečištění velká, pak je lepší přenést koberec na suché čištění.
 4. Po vyčištění se amoniak používá k přidání lesku k přirozenému zdřímnutí. Zřeďte 10 kapek kapaliny ve sklenici vody a naneste na hadrový hadr. Použijte vlhký hadřík na otření villi.

Ve většině případů je možné se zbavit stop hlíny. Není třeba používat všechny cesty v řadě. Nejprve určují povahu znečištění a jeho stáří a poté přijmou vhodná opatření. Pokud se nemůžete zbavit problémů, pak se obrátit na suché čištění. Pracují zde vysoce kvalifikovaní odborníci, kteří vědí, jak tyto kontaminace odstranit bez poškození výrobku.