Angreštové prořezávání: kdy a jak to udělat správně: prořezávací schémata s fotografiemi

Angrešt lze rozeznat podle následujících charakteristik: je to trvalka, trnitý, berry keř. Jeho rodištěm je severní Afrika a západní Evropa. Angrešt se etabloval jako ovocná plodina ve stejné době, nenáročný a nenápadný, ale světlo milující rostlina.

Dnes se angrešt vyskytuje poměrně často v letních chatkách a na vesnicích. Tento keř je docela běžný. Někteří dávají přednost použití jako živý plot, výška jeho koruny je 1-1,5 m. Ale víte, jak se správně starat a řezat angrešt. Je nutné se jím zabývat podrobněji pomocí grafů, fotografií a videa.

Proč je třeba prořezávání

Střih lze rozdělit do několika fází v závislosti na účelu:

 1. Tvarování obrysu. Přispívá k tomu, aby byl křoví silueta.
 2. Wellness procedura. Když všechny suché, rozbité nebo nemocné větve jsou odstraněny z angreštového keře.
 3. Stimulace. Je to nezbytné pro intenzivní rozvoj nových výhonků.

Tip! Pravidelné prořezávání a jeho správné provádění chrání keř před většinou onemocnění a prodlužuje dobu aktivního plodení.

Prořezávání angreštu, kdy a jak správně provést

První prořezávání by mělo být provedeno bezprostředně po výsadbě sazenic do země. Větve angreštu jsou zkráceny do té míry, dokud nezůstanou 3-4 pupeny. Neměli byste litovat slabých výhonků, protože budou mít od ostatních hodně živin, ale nebudou schopni tvořit zdravé kosterní větve. Nebojte se, v nové sezóně vám nový keř přinese spoustu nových výhonků. Angrešt jako žádná berry kultura vyrovnat se s tímto úkolem lépe než jiní.

Důležité! Nenechte si ujít okamžik vzniku křoví, protože pokud je tento okamžik vynechán, bude angreštová korunka příliš tlustá, což povede ke snížení kvality a množství bobulí.

Odpověď na otázku, kdy s největší pravděpodobností nedostanete definitivní odpověď. V této věci jsou zkušení zahradníci rozděleni do dvou táborů. Někteří by raději propadli na podzim, dokud nebude zima. Jiní, na jaře, zatímco rostlina ještě nezačala po zimním zimě a nezačala vegetační sezóna.

Pružina

Nejlepší čas na péči o rostliny v zahradě. Pokud se rozhodnete pro jarní prořezávání, nezapomeňte vzít v úvahu některá fakta.

Skutečnost! Angreštové pupeny před tím, než ostatní odejdou od zimního spánku, a pokud neudržíte stopu a vynecháte pohyb šťáv, budete muset trochu počkat s prořezáváním, protože v tomto případě budete ublížit keři a oslabí ho. Odložit akci na léto, po sbírání bobulí, ale nenechte se unést, protože vícepečlivá práce se nejlépe provádí na podzim po pádu listů.

Léto

To je nezbytné, pokud chcete zvýšit výnos svého keře. Snadné prořezávání, které je snížit mladé výhonky, takže ne více než 6-8 listy na to. To snižuje korunu. V srpnu je vhodné pomoci angreštu odstraněním špatně se vyvíjejících výhonků na něm, takže ušetříte sílu své rostliny.

Podzim

Přišel tedy podzim a před příchodem zimy je nutné připravit zahradu na nadcházející zimu. Nejvhodnější je konec října, protože hrozí riziko podzimních otřesů, které mohou vyvolat růst postranních výhonků. Před odříznutím angreštu byste měli začít odstraněním tmavých a suchých výhonků a větví, které se zotavily.

Pokud je váš angrešt již druhým rokem, odřízněte slabé, ale zároveň nechte 3-4 nejsilnější úniky. Tyto manipulace by měly být prováděny během prvních pěti let. Po pěti letech v době plození by mělo dostat asi 25 silných a silných výhonků.

Kroky hlavního ořezu

Prořezávání se provádí v následujících obdobích:

 1. První rok života, po přistání.
 2. Druhý rok, kdy se mladé výhonky zkracují téměř o třetinu, a počet bazálních výhonků se zvyšuje o 5-7 silných větví.
 3. Zatřetí. Nejdůležitější je, že v této chvíli se keř aktivně začíná plodit. Akce zůstávají stejné jako ve druhém roce, změny zůstaly pouze na počtu poboček. Nyní by měly být ponechány 3-4.

Zajímavé! Víte, že nejhojnější plodnice je 5-7 let života vašeho angreštu. Během této doby by měl křoví tvořit 18 až 20 silných větví. Zvláštnost spočívá v tom, že musí být rozdílné jak délkou, tak šířkou.

V následujících letech je třeba podniknout následující kroky: na podzim jsme odřízli větve, jejichž věk uplynul sedm let. Jsou mnohem tmavší a masivnější než jiné. Odebírají z půdy pouze minerály a stopové prvky.

Tipy pro začínající zahradníky

Nezapomeňte na živiny, které vaše angrešt dostává z půdy, měli byste se starat o jejich kvalitu a množství, abyste měli zdravou a plodnou rostlinu. Existují dvě období hnojení keřů: jaro a podzim.

 1. Jarní období. Je to jeden z nejdůležitějších, protože jeho hlavní funkcí je pomoci keřům získat sílu a podpořit ji růstem nových ovocných pupenů.
 2. Podzimní obvaz. Tam je nuance tady, hnojivo by mělo být založeno na fosforu a draslíku, a jeho účelem je pomoci angrešt přežít zimu.

Nezapomeňte! Angrešt, jako každá jiná rostlina vyžaduje pravidelné zavlažování, zejména v horkém počasí.

Kompetentní péče o angrešt pomůže rychle se vyrovnat se stresem po řezání. Zde je několik položek, které vám pomohou správně se postarat o keř a vysokou kvalitu:

 1. Pokud zjistíte, že růst je v průběhu roku malý, měli byste ho snížits dobrým ziskem.
 2. Pokud váš keř produkuje tenké výhonky, důvod spočívá v oslabených větvích. K nápravě situace je nutné je snížit na největší ledvinu.
 3. Aby se zabránilo tomu, že se vaše křoví stane příliš tlustým, měli byste větve nad pupenem vyříznout na vnější straně výhonku.

V souhrnu můžeme poznamenat následující: angrešt, stejně jako jakákoli jiná rostlina ve vaší oblasti, potřebuje péči a pravidelné zavlažování, ale není to docela nepříjemná rostlina.