Černá forma pod tapetu, na zeď nebo po opravě: co dělat, jak se zbavit a co zpracovat

Forma pokrývající stěny nejen kazí vzhled tapety, ale také způsobuje škody na zdraví lidí žijících v bytě. Proto je nutné se ihned zbavit plísně, jakmile se objeví podezřelé skvrny. Není nutné trhat tapetu a dělat velké opravy v místnosti. Chcete-li odstranit černou plísně, existují osvědčené lidové metody, a profesionální výrobky se prodávají v domácnostech chemických skladech.

Poškození houby pro zdraví

Je možné rozpoznat výskyt kolonií houb v domě trvalým charakteristickým zápachem. Jeden druh nezajímavých skvrn na tapetě je nechutný. Musíte zapomenout na pohodlí, protože i oblečení je pokryto šedivým květem.

Při příznivém prostředí se v bytě vyskytuje několik druhů hub:

 1. Zelená forma se tvoří častěji než jiné, je snadné ji umýt a zničit.
 2. Kolonie, které je těžší odstranit, mají tmavě zelený odstín, ale pokud jsou umytyBezprostředně po detekci se problémy nedodávají.
 3. Bílá houbová kolonie se podobá vzhledu. Její spory se rychle šíří po domě a jsou zdraví škodlivé. Tyto plesnivé skvrny čistěte pouze v respirátoru a rukavicích.
 4. Černé houbové skvrny oslabují lidskou imunitu. Zachytávají velké plochy v krátkém čase. K jejich odstranění potřebujete speciální chemikálie.
Důležité!

Je-li více než 20% povrchu stěny postiženo koloniemi houb, je obydlí považováno za nebezpečné a je považováno za nevhodné pro život lidí a zvířat.

Plesňové houby jsou pro člověka nebezpečné tím, že vyvolávají ataky alergie, způsobují dermatologické a zubní onemocnění, zánět spojivek a silný, dusivý kašel. Proniknutí do těla, spór plísní se usadí na sliznicích dýchacích orgánů a stane se příčinou vážných onemocnění. Dlouhodobý pobyt v apartmánu infikovaném plesnivou houbou je zvláště nebezpečný pro batolata a starší osoby. Toto okolí způsobuje zhoršení chronických onemocnění a způsobuje další nemoci.

Příčiny plísní

Boj proti plesnivé houbě bude úspěšný pouze tehdy, pokud se zjistí příčina jejího výskytu, odhalí a zničí centrum šíření. Pro rozvoj plísňových kolonií je třeba vlhkost a nedostatek ventilace. To je hlavní příčina plísní. Ale tady je několik nuancí:

 1. V modernímapartmány instalovat okna z kovu, které nenechají vzduch. V takových podmínkách se tvoří forma a roste v důsledku nedostatku čerstvého vzduchu. Aby se zabránilo jeho výskytu, okna se pravidelně otevírají pro ventilaci nebo používají speciální systém nuceného větrání.
 2. V přízemních bytech se suterén stává zdrojem plísní, ve kterých se hromadí vlhkost. Pak houba udeří nejprve klouby stěn a pak celý povrch.
 3. Podobný problém se vyskytuje u obyvatel v horním patře. Ale zdrojem šíření je úniková střecha.
 4. Pokud se černé tečky na tapetě objevují při pádu v deštivém a chladném počasí, dokud není zapnuto topení, problém je v beztlakových mezipanetových spojích, kterými proniká vlhkost do bytu.
 5. Někdy se plesnivé skvrny objeví okamžitě po dokončení opravy pod tapetou. V tomto případě je příčinou zbytková vlhkost. Proto je lepší dokončit opravu před nástupem chladného počasí nebo lepit tapetu po zapnutí topení.
 6. V koupelně se houba objevuje v důsledku současného vystavení vysoké vlhkosti a vlhkosti, což je zvláště příznivé.
 7. Dalším důvodem vlhkosti a vysoké vlhkosti v místnosti jsou četné přírodní květy na parapetu.

Kromě těchto okolností se houba objevuje v důsledku nepředvídaných nehod. Byt může zaplavit sousedy. Pak na mokrých stěnách nutněplíseň se vyvíjí, pokud si neprodleně nedáte pozor, abyste je důkladně osušili.

Metody detekce plísní pod tapety

Je snadné podezírat přítomnost plísně v bytě, pokud je konstantní nepříjemný zápach vlhkosti suterénu nebo hoření. V tomto případě byste měli pečlivě prozkoumat stěny. Pokud na tapetě nejsou žádné viditelné skvrny, přemístěte nábytek. Snad stopy houb skryté za skříněmi a zásuvkami.

Dalším znakem sousedství s plísní je náhlé zhoršení zdraví bez zjevného důvodu. Létající spory v bytě napadnou lidské tělo a vyvolávají zhoršení chronických onemocnění a alergií.

Častěji se v místnostech, které směřují do ulice, tvoří černé skvrny. Stěny této místnosti jsou rychlejší a vlhčí, což dává plísni větší šanci na přežití. Proto nejprve zkontrolujte rohové místnosti, které se často nepoužívají.

Způsoby zastavení infekce

Po zjištění plísně a zjištění příčiny jejího vzniku je důležité, aby v bytě byly podmínky, které nejsou vhodné pro další šíření houby. Jinak budou všechna opatření přijatá k boji proti kolonii nepoužitelná.

Musíte provést následující kroky, aby se houba již nešířela pod tapetu:

 1. Zbavte se všech zdrojů vlhkosti: mokré oblečení visí, aby uschlo na balkóně nebo na ulici, odstranilo všechny chyby v instalatérství, v kuchyni nastavit kapotu.
 2. V létě jsou všechna okna v domě zcela otevřena,pronajmout více čerstvého vzduchu a slunečního světla. V zimě, pro zlepšení oběhu, ventilátor je instalován v koupelně, která nasává vlhký vzduch.
 3. Zahřejte oblasti infikované houbou na tapetě křemennou nebo ultrafialovou lampou.
 4. Vysušte vzduch v místnosti pomocí ohřívačů, sušičky budov, aby se snížila vlhkost a vytvořila se teplota, která je škodlivá pro plísně.
Důležité!

Teprve poté, co byly v bytě vytvořeny destruktivní podmínky pro formu, začnou pracovat na jejím odstranění.

Jak se zbavit plísní na tapetách

Aby nedošlo k plýtvání časem, míra pronikání houby se posuzuje před čištěním formy z tapety. K tomu, v místech největšího hromadění skvrn, je část plátna zvednuta a zeď je kontrolována. Pokud se omítka ztmavla, obarvila nebo byla poškozena její struktura, houbě se jí podařilo zničit. Pak byste neměli začít čistit tapetu, forma požitá do zdi se po chvíli ukáže.

Pokud je povrch stěny v normálním stavu, lze tapetu ještě uložit. Postup je do značné míry určen typem pokrytí.

Čištění netkaných nebo akrylových tapet

\ t

Tyto tkaniny jsou odolné proti oděru a jsou schopny úspěšně přežít mírné účinky vlhkosti. Ale teplo je snadno poškodí. Proto tyto tapety mohou být očištěny od skvrny od plísní jakýmikoliv prostředky, pokud nejsou třeštěny příliš tvrdě.

Botatapetový papír

\ t

Takový povlak je nenákladný, takže když se zjistí forma, je nejjednodušší odstranit pás a přilepit nový proužek. Navíc existuje vysoká pravděpodobnost, že ne všechny tmavé skvrny zmizí bez stopy. K čištění tohoto nátěru je dovolena pouze suchá metoda, bude jistě roztržena od vlhkosti.

Tapeta je dobře vysušena pomocí vysoušeče vlasů nebo jednoduše žehlena žehličkou. Po vysušení plátna se černé stopy otřou měkkým kartáčkem. Pod odkrytými plátny pečlivě vyčistěte stěny a přilepte pásek na místě. Po usušení lepidla se plech znovu vyžehlí.

Důležité!

Nebude možné odstranit plíseň sama, pokud s ní budou infikovány velké plochy. V tomto případě, co dělat s houbou, nejlepší odpověď je zavolat SES.

Jak odstranit plíseň z tapet s lidovými prostředky


Pokud jsou léze plísní malé, je možné účinně bojovat proti plísním lidovými prostředky. Obvykle vyžaduje několik postupných ošetření.

Z dobře známých lidových prostředků se doporučuje používat:

 1. Jedlá soda pro čištění formy je nejjednodušší, je nenákladná a netoxická. Připravit roztok v 1 šálku teplé vody míchejte 1 lžičku. prášek. Tato kapalina se jemně umyje černými skvrnami na tapetě. Výsledek takového zpracování je uložen na dlouhou dobu.
 2. Stolní ocet se v kombinaci se sódou používá nezředěný. Nejprve se na skvrny aplikuje pasta ze sody a vody. Pakstříkejte octový sprej. Po několika minutách čekání na reakci se zbytky skvrny otřou mokrou houbou a místnost se vysaje, aby se odstranil silný zápach.
 3. Peroxid vodíku má dobré dezinfekční vlastnosti, ale necítí. Používá se proto k dezinfekci obytných místností. Znamená otřete skvrny bez dalšího ošetření.
 4. Amoniak má také dobré dezinfekční vlastnosti. Zředí se ve stejném poměru s vodou a promyje se tekutými skvrnami. Méně často se pro zpracování používá síran měďnatý zředěný vodou.
 5. Prací mýdlo se rozemele na struhadle a přidává se do suspenze. Poté se nástroj hojně nanese na místa a po 10 minutách se opláchne vodou.
 6. Bělidlo na bázi chloru je také dobrým způsobem, jak odstranit plísně. Zředí se vodou v poměru 1:10 a promytými tmavými místy na tapetě.
Důležité!

Při práci s chlorovým bělícím prostředkem se bere v úvahu, že tato látka může poškodit dekorativní vrstvu nátěru a vydává specifický zápach.

Použití profesionálních chemikálií

Po vyčištění formy na tapetě v bytě namísto lidových prostředků, můžete použít speciální chemikálie. Tyto fondy jsou prodávány ve stavebnictví nebo na trhu.

Účinně odstraňuje fungicidní roztok. Směs se smísí s vodou podle návodu na obalu a stěny se upraví.Aby se zabránilo opětovnému výskytu plísní, aplikuje se činidlo na všechny povrchy a ne pouze tam, kde byly zjištěny skvrny. Podobné účinky mají léky Xiolat a Fitolayn.

Když zaschlý povrch zaschne, stěny jsou navíc pokryty antiseptikem. To zlepší výsledek a zabrání tvorbě plesnivých míst v budoucnu.

Při práci je důležité dbát opatrnosti při odstraňování plísní z tapet. Abyste zabránili pádu spór na kůži a sliznicích dýchacích orgánů, použijte respirátor, gumové rukavice a zcela zakryjte všechny části těla oblečením.

Při práci s octem a produkty obsahujícími chlor nesmí být povolen kontakt s kůží a sliznicemi, aby se zabránilo těžkým popáleninám. Je také důležité si uvědomit, že chlor a peroxid vodíku mají bělící vlastnosti. Proto mohou být použity pouze na lehkých plochách.

Po skončení práce je ochranný oděv odstraněn a okamžitě omyt. Sklenice a rukavice otřete roztokem jedlé sody nebo antifungálního prostředku.

Prevence plísní

Aby se zabránilo opětovnému provádění plísní, je důležité udržovat v bytě dobrou cirkulaci vzduchu. Za tímto účelem zdokonalte ventilační systém nebo pravidelně provzdušňujte obydlí. Během vaření nezapomeňte použít digestoř. To zabrání usazování páry na tapetě a vytvoření živného média pro formu.

Nainstalujte plastový systém na plastová okna.nucené větrání. Tím se odlehčí kondenzát od usazování na konstrukci v důsledku nastavení průtoku vzduchu. Svahy na oknech dělají plast nebo barvu s vodou odpuzujícími vlastnostmi.

Nábytek se nepohybuje v blízkosti stěn a ponechává mezeru 2-3 cm pro zlepšení oběhu. Pokud se objeví sebemenší známky vlhkosti, práce se okamžitě odstraní, aby se zabránilo šíření plísně.

Závěr

Boj s plísní na tapetách je velmi obtížný. Ale pokud se budete snažit vyrovnat se s problémem, je to docela možné. Je důležité pochopit, že rozsáhlé zdroje infekce nelze odstranit sami. Proto není možné zabránit šíření plesnivých míst. Musí být zničeny ihned po detekci.