Chemické složení, vlastnosti a použití bělosti

Výběr dovážených a domácích čisticích a dezinfekčních prostředků je dnes velmi široký. Nicméně, Bílá, která v sovětských časech byla nejběžnějším řešením pro potřeby domácností, a nyní stojí sama. Při práci s ním můžete znát návod k použití, doporučené proporce a bezpečnostní opatření.

Popis, výhody a nevýhody

Bělost se vyrábí podle GOST ve formě čirého roztoku, který má nažloutlý nebo zelenožlutý odstín a silný zápach. Léčivo je také připraveno ve formě gelu. Charakteristika výrobku Bělostvzhledem ke svému chemickému složení:

 • Hlavní složkou výrobku je chlornan sodný (chemický vzorec NaClO), který obsahuje až 95% aktivního chloru;
 • povrchově aktivní látky (povrchově aktivní látky), které jsou součástí bělidla Whitener, dávají detergentu (vlastnosti mýdla);
 • pro změkčení vody a poskytnutí alkalické rovnováhy je v produktu obsažen hydroxid sodný (hydroxid sodný).

Má se za to, že bělící prášek a bělost jsou jedno a totéž. Toto tvrzení je však nesprávné, což lze chápat srovnáním složek, z nichž oba produkty sestávají. Bleach,na rozdíl od bělosti je koncentrovaný roztok bělidla vyráběný ve formě tablet nebo prášku. Často se používá pro dezinfekci v nemocnicích, mateřských školách, školách a dalších institucích.

Bělost má několik výhod:

 • účinnost při vysokých i nízkých teplotách;
 • multifunkčnost (vhodná pro bělení oděvů, odstraňování skvrn z měkkých tkání, čištění a dezinfekci tvrdých povrchů);
 • ziskovost (nízká cena, ekonomické výdaje);
 • snadné ředění ve vodě.

Bělicí vlastnosti bělosti jsou vysvětleny působením atomového (monatomického) kyslíku, který je rozpuštěn z chlornanu sodného, ​​když je rozpuštěn. V důsledku toho roztok ničí znečišťující látky na molekulární úrovni oxidací.

Má prostředky a nevýhody:

 • nevhodné pro všechny tkaniny (nevhodné pro bělení vlny, hedvábí a jiných tkanin, které vyžadují jemnou manipulaci);
 • relativně krátká skladovatelnost (po otevření láhve nástroj postupně ztrácí svou účinnost);
 • nevhodné pro praní v automatických strojích;
 • má pronikavý zápach;
 • může způsobit alergie.

Nesprávné použití nástroje může navíc vést k rychlému opotřebení nebo poškození věcí.

​​

Způsoby použití

Technické vlastnosti bělidla Bělost umožňuje hosteskám, aby ji používaly v běžném životěpouze k odstranění skvrn na oděvu, ale také k použití jako čisticí prostředek pro mytí hliněného a porcelánového nádobí a také k dezinfekci podlahy, sanitární keramiky, akvárií, filtrů a zvířecích klecí.

Bělení a bělení

\ t

V závislosti na konkrétním účelu může být bělící činidlo použito několika způsoby. Aby se zachovala čistota bílých věcí, musíte zředit 2 lžíce léku v 10 litrech vody. V tomto roztoku by mělo být prádlo namočeno a ponecháno po dobu 20-25 minut. Pak by se věci měly dobře opláchnout a prát obvyklým způsobem. Pokud je prádlo žluté nebo šedé, může být běleno, jak je popsáno výše, ale doba expozice by měla být prodloužena na 1 hodinu.

K odstranění skvrn a pruhů z husté tkáně je nutné aplikovat malé množství roztoku přímo na znečištění. Po 30-60 sekundách by měl být produkt důkladně opláchnut.

Bělost lze použít při praní strojů pouze ve vzácných případech, protože to může vést k rychlému opotřebení částí stroje. Nástroj musí být přidán do bubnu v množství 1-2 kapslí (v závislosti na množství prádla). Poté byste měli nastavit kontinuální režim při nízké teplotě vody a na konci mytí přidejte další oplach.

Prádlo vyprané Belize musí být důkladně opláchnuto, jinak mohou zbytky způsobit poškození tkání, podráždění kůže nebo jiné alergické reakce.

Dezinfekce doma

Bělost je dobré antiseptikum. Vyskytuje se s jeho pomocí, oxidační procesy zabíjejí bakterie a zabraňují růstu bakterií. Kromě toho může být nástroj použit k boji proti plísním.

K ošetření nádobí se připraví roztok skládající se z 1 litru vody a 50-100 ml prostředků. Toto složení může také zpracovávat podlahy, stoly, police chladničky a jiné povrchy. Pro dezinfekci instalatérských pracíje vhodná následující metoda:

 • nalijte 1 l výrobku do dřezu nebo toalety;
 • zavřete víko a nechte přes noc;
 • opláchněte povrchy velkým množstvím vody.

Bíle lze čistit bělostí. Roztok, který se skládá ze 100 ml produktu a 1 litru vody, je dostačující pro použití každých 7-14 dní. Mezi těmito úpravami můžete nádoby jednoduše umýt mýdlem na prádlo.

Klece, v nichž žijí domácí zvířata, se doporučuje dezinfikovat přípravkem Belize dvakrát ročně. K tomu by měly být postříkány kompozicí (1 šálek na 5 litrů vody), poté opláchněte a osušte. Pro zpracování akvária je třeba jej naplnit roztokem obsahujícím 10 litrů vody a 1 litr bělosti. Ve stejné tekutině, můžete dát výzdobu akvária. Roztok by měl být ponechán po dobu 3-6 hodin, po které by měl být nádrž a dekorace v ní důkladně opláchnuty.

Dezinfekce jamek by měla být prováděna s velkou opatrností, při správném provádění všech činností a při použití správného množství přípravku. Nejdříve je třeba čerpadlo vypustit.Pak by se měly stěny studny vyčistit pevným štětinovým kartáčem. Poté je třeba připravit desinfekční roztok 10 litrů vody a 600 ml bělosti. Toto složení by mělo být ošetřeno stěnami a přikryto sprejem.

Pak je třeba studnu naplnit vodou, do které musíte dodatečně přidat další 1 litr bělosti. Roztok se smíchá s dlouhou tyčí, zakryje budovu víčkem a nechá se 8-10 hodin. Na konci zpracování se voda z jamky stáhne, několikrát se promyje. Nejprve se po dezinfekci doporučuje použít studenou vodu pouze ve vařené formě.

76) Použití gelu

Charakteristiky a složení gelu Bělost se mírně liší od roztoku. Nástroj obsahuje další komponenty - zahušťovadla a Trilon-B (látka, která rozpouští rzi). Kromě toho, charakteristický ostrý vůně gelů výrobců gelů úspěšně masku vůně, například, citron nebo jablko příchuť.

Gelu podobná kompozice se nešíří, je snazší ji aplikovat a odstranit. To usnadňuje práci s prostředky pro dezinfekci a čištění tvrdých povrchů. Gel se používá pro stejné účely jako roztok. Kromě toho se používá k čištění povrchů z vodního kamene, mýdla, mastnoty a olejových nečistot.

Skladování a bezpečnostní opatření

Otevřená bělost lze skladovat maximálně 6 měsíců. Uchovávejte s víčkem pevně uzavřeným na suchém a tmavém místě při pokojové teplotě. Je důležité, aby láhev bylatěžko dostupné pro děti a domácí zvířata. Při práci s nástrojemje třeba dodržovat následující bezpečnostní opatření:

 • používají gumové rukavice, masku a plastové brýle;
 • pro mytí předmětů z tkanin, které vyžadují jemnou manipulaci (vlna, hedvábí, kůže), stejně jako pro barevné oděvy nepoužívejte maltu a gel;
 • neřeďte v horké vodě (používejte pouze chladné nebo teplé);
 • nepoužívat nářadí při praní v pračce, pokud pokyny pro používání zařízení nemají značku umožňující použití sloučenin obsahujících chlor a chlor;
 • Během dezinfekce nelze kouřit a jíst potraviny.

Pokud se výrobek dostane do styku s pokožkou nebo sliznicemi, opláchněte je velkým množstvím teplé vody. Zabrání se tak podráždění a vzniku dalších nežádoucích reakcí na kůži.