Čištění čpavku stříbro: metody, techniky, tipy

Stříbrné předměty sloužily člověku po mnoho staletí a jsou stále populární. Stříbro má však nevýhodu - v průběhu času se na povrchu objevuje deska, která kazí vzhled výrobku. Naučil se čistit lidové prostředky a chemikálie. Rychle a účinně čistit stříbro doma může být čpavek, který lze nalézt v lékárničku. Pokud se to udělá správně, kvalita kovu netrpí.

Důvody vzniku plaku na stříbře

Jakmile se předpokládalo, že stříbro ztmavne, pokud by jeho majiteli vznikla škoda, pak byly důvody vzniku plaku vysvětleny z vědeckého hlediska: \ t

 1. Počet vzorků udává kvalitu kovu a čím větší je, tím lépe stříbro. Pro stříbrné výrobky je to standard 925. Vyšší číslo vzorku 999 se používá hlavně pro postřik z důvodu křehkosti konstrukce. Nízký vzorek ukazuje, že do slitiny byla přidána měď a že snadno podléhá oxidaci a rychle ztmavne.
 2. Různé soli a látky v sekrecích potu způsobují oxidační procesy ve stříbře, tedy na povrchušperky z konstantních ponožek ztmavnou. To je zvláště patrné, pokud se vyskytnou problémy s gastrointestinálním traktem, například gastritida s vysokou kyselostí - složení potních změn, které ovlivňuje stav kovu.
 3. Kosmetika ve složení má síru, která interaguje s molekulami stříbra a řetězy, kruhy při aplikaci kosmetiky by měly být odstraněny.
 4. Přítomnost stříbra ve vlhkém prostředí nebo prostředí s vysokým obsahem síry povede také k vzniku plaku.

Výhody použití amoniaku

Čpavek je jako čistič dlouho používán v domácnostech po dlouhou dobu a nejen pro čištění stříbra. Amoniak interaguje pouze s oxidačními činidly, tvořící amonné soli a nepřichází do styku s kovem, sklem, látkou, a proto při správném použití nepoškodí.

Důležité!

Současně je nemožné, ve stejném kontejneru, čistit stříbrné a pozlacené předměty čpavkem, který se stává nerovnoměrně zbarveným. Žluté pruhy se mohou objevit na stříbře a stříbře na zlatě. Ze stejného důvodu čpavek nečistí stříbro zlatem.

Podmínky používání čpavku

Vápník (čpavek) je chemická látka a měl by být používán v souladu s pravidly.

Co nedělat:

 • použití tvrdých tkanin a houb - abrazivo může kovový povrch poškrábat;
 • čistit šperky perlami - perly z čpavku ztmavnou, ztrácí svou kvalitu;
 • roztok s vysokou koncentrací amoniaku, pokud šperky obsahují drahý kámen (je třeba použít slabý roztok 250 ml vody a 5 kapek amoniaku).

K dosažení požadovaného výsledku při čištění stříbra amoniakem se řiďte pokyny, které berou v úvahu stupeň kontaminace, doby expozice a bezpečnosti.

Bezpečnostní technika

Čpavek má silný a štiplavý zápach, takže pokud s ním pracujete v malé uzavřené místnosti, můžete ho vdechnout ve dvojicích. Také není nutné naklánět hlavu příliš vysoko nad roztokem, aby nedošlo k vdechování výparů v případě dlouhodobého používání.

Látka je považována za agresivní, působící na kůži a je třeba s ní zacházet s rukavicemi nebo pinzetou.

Informace!

Při neopatrném zacházení s amoniakem se může dostat na sliznice nebo na kůži - musíte ji rychle omýt vodou.

Jak používat čpavek

Před čištěním stříbra čpavkem byste se měli nejprve seznámit s technikou postupu a zjistit, zda můžete výrobek čistit metodou, kterou si zvolíte.

Doporučení pro použití:

 • povrch prachu a maziva očistěte houbou navlhčenou alkoholem nebo vodkou;
 • připravit roztok z vody (10 lžíce) a amoniaku (1 lžíce);
 • předmět umístěte na 30-60 minut (čas závisí na stupni znečištění);
 • po setření suchým hadříkem;
 • ztmavnutína malé ploše jej můžete vyčistit měkkým hadříkem z flanelu zvlhčeného nezředěným amoniakem a poté otřít;
 • v přítomnosti dlouhodobého znečištění umístěte předmět do nezředěného amoniaku na čtvrt hodiny, opláchněte a otřete.

Šalát, zubní prášek nebo zubní pasta

V případech, kdy výrobek nebyl po delší dobu čištěn nebo sestává z kudrlinek, malých částí, je doporučeno čistit stříbro kapalným amoniakem za přídavku dalších výrobků.

Zubní prášek zvyšuje účinek hlavního činidla, tedy v množství 2 lžičky. Já přidá se k roztoku teplé vody (5 lžíce) a amoniaku (2 lžíce). Navlhčete houbu směsí, povrch důkladně otřete, opláchněte vodou a osušte.

Poznámka!

Navrhovaná metoda není vhodná pro čištění šperků s kameny a smaltem. V tomto případě byste měli míchat čpavek s zubním práškem, brát je ve stejných částech, pečlivě vyčistit znečištění hustou směsí, snaží se obejít nebezpečné oblasti.

Dobře čistí silně oxidované povrchy v kombinaci s amoniakem a zubní pastou. Nejprve pomocí měkkého zubního kartáčku očistěte nátěr pastou, opláchněte, pak přidržte po dobu jedné hodiny ve fyziologickém roztoku (10%), znovu opláchněte a otřete do sucha.

Salat, peroxid vodíku a mýdlo pro děti

Čištění směsí amoniaku, peroxidu a dětského mýdla je vhodné v případě, kdy nelze použít jiné metody čištění. K tomu, mix všech složek ve stejném poměru (podle25 ml), přidejte jednu sklenici teplé vody, vložte stříbrný předmět do roztoku na třetinu hodiny.

Po zákroku opláchněte a vyleštěte lesk na kus vlny.

Tipy pro majitele stříbra

Povrch stříbra zůstává čistý déle a méně často je nutné jej vyčistit, pokud budete postupovat podle jednoduchých doporučení:

 • Po umytí nádobí a příborů musí být utřeny do sucha, zabrání se vzniku tmavnutí papíru - zabaleného v něm, aniž by byl tažen elastickým páskem;
 • při sprchování, koupání, návštěvě sauny, koupele, provádění domácích prací a používání kosmetiky, odstraňování šperků;
 • šťáva ze zeleniny a ovoce (cibule, mrkev, řepa, červený a černý rybíz) oxiduje stříbro, takže při vaření kroužků se doporučuje odstranit;
 • obyčejný vlasový kondicionér zabrání oxidaci - naneste jej bavlněnou podložkou, ubrouskem, nechte tři minuty opláchnout a opláchněte;
 • nejlepším místem pro skladování stříbra je uzavřená krabice (krabice) s látkovým čalouněním, sáčkem a zřídka používané předměty by měly být skladovány zabalené do fólie;
 • mince ze stříbra jsou skladovány odděleně od sebe ve speciálních albech, krabicích;
 • Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, tvrdé houby a kartáče.

Stříbrný výrobek vám bude dlouho trvat, pokud se o něj postaráte a budete dodržovat pravidla provozu s přihlédnutím ke zvláštnostem kovu.