Čištění tiskové hlavy a trysek tiskárny HP: metody čištění, prevence

Provoz MFP je komplikován častými ucpáváními, vysycháním kazet. Příčinou poruchy je nepravidelné používání přístroje. Problémy s kazetami mohou být vyřešeny pochopením technologie, způsobů, jak ji obnovit.

Druhy tiskových hlav a metody jejich čištění

Každé vybavení vyžaduje péči, znalost základních pravidel používání. Tiskové hlavy nejsou výjimkou. Někdy však dochází k zablokování, i když jsou dodržena všechna doporučení uvedená v pokynech pro tiskové zařízení. Po čištění tiskové hlavy je možné vrátit provozuschopnost jednotky. Algoritmus akcí bude záviset na názvu multifunkčního zařízení, typu hlavy. Chcete-li obnovit normální provoz, vyčistěte všechny trysky tiskárny.

Maticová tiskárna

Zařízení typu matrix pracuje s pomocí elektromagnetů a inkoustové pásky. Skládá se z designu, který má sadu speciálních wolframových jehel. Během provozu se náboj pod vlivem elektromagnety začne pohybovat, jehly (matice) podle počítačově definovaného schématu zasáhnou inkoustovou pásku a zanechají na papíru stopu uvedené barvy.

Špatný tisk je možný díkyblokování matric. Inkoustová páska akumuluje prach v průběhu času, když udeří jehlu, klky se kousnou na sebe a sníží jejich výkon.

Existuje několik způsobů čištění maticového multifunkčního zařízení:

 1. Namočte do oleje. Postup bude vyžadovat strojový olej (přibližně 1 šálek). Tisková hlava musí být odpojena od společného uzlu, zaslána do nádoby s olejem po dobu 10 hodin. Poté odstraňte hlavu a nechte dalších 1,5-2 hodiny, aby se vypustil přebytečný olej. Před použitím hlavy tiskárny jej připojte k hlavní sestavě (bez inkoustové pásky) a proveďte několik zkušebních výtisků, dokud na listu papíru nezůstanou stopy oleje.
 2. Čištění alkoholem. Tato metoda je vhodná pro slabé blokády. Budete potřebovat jakékoliv alkoholické a tekuté ubrousky, které neobsahují vlákna. Navlhčete ubrousky v alkoholu a jemně otřete povrch hlavy. V případě potřeby promažte matricový strojový olej.
Varování!

Wolframové jehly v maticovém multifunkčním zařízení jsou velmi tenké, takže při čištění je třeba být velmi opatrní, aby nedošlo k přerušení zařízení.

Inkoustová tiskárna

Činnost inkoustové tiskárny se liší jen málo od jehličkové tiskárny. Princip je stejný, pouze místo jehel se používá sada trysek. Kapalný inkoust se používá jako spotřební materiál a nastříká se na médium. Trysky se ucpávají během dlouhých období nečinnosti bez práce.

Možnosti obnovy inkoustových kazet:

 1. Namočte. Připravte si sklenicinormální vodu, spusťte trysky kazety dolů. Důležité je, že trysky by neměly být skryty ve vodě o více než 1 cm. Doba ponoření 72 hodin. Po uplynutí této doby kazetu znovu naplňte, vraťte ji do tiskárny a vytiskněte zkušební stránky, abyste vyhodnotili kvalitu čištění. Namísto vody lze použít promývací tekutinu.
 2. Var. Nalijte vodu do pánve a přiveďte k varu. Otočte kazetu a vezměte ji s kleštěmi. Produkt několik minut přidržujte na páře a 1 minutu vroucí vodou. Na konci postupu přístroj otřete, doplňte a proveďte zkušební tisk. Tato metoda platí pouze pro staré kazety. S úspěšnou obnovou výrobku je třeba pamatovat - jeho životnost bude krátká.
 3. Napařování. Pro napařování budete potřebovat pánev, vodu a kovové síto. Nalijte vodu do pánve a přiveďte k varu. Umístěte sítko na horní část zásobníku a vložte kazetu s tiskárnou dolů. Napařujte zařízení po dobu 10 minut, poté otřete, naplňte a nainstalujte do tiskárny.
 4. Tryskání horkou vodou. Hlavu tiskárny můžete čistit proudem horké vody ve sprše. K tomu otevřete kohoutek s horkou vodou, což vytváří slabý tlak. Vložte kazetu pod trysku s tiskovým prvkem dolů. Pod vlivem vody bude vysušená barva navlhčena.
 5. Ultrazvuková lázeň. Čištění se provádí pomocí speciálního čisticího prostředku - kliniky a ultrazvukové lázně. Čistič se nalijespodní část lázně do výšky kapaliny byla 1 cm, umístěte kazetu na dno přístroje a zapněte přístroj v síti po dobu 0,5 minuty. Poté odstraňte z trysek tlustý inkoust, kazetu znovu naplňte.
 6. Čištění za studena. Pro čištění za studena vhodný nástroj "Mr. Muscle." Čisticí kapalinu nalijte do mělké nádoby a hlavu inkoustové tiskárny snižte o 1 cm. Doba trvání procedury závisí na stupni stagnace inkoustu v zařízení, ale nepřesahuje 3 hodiny. Poté otřete kazetu, vyplňte a vložte do tiskárny testovací tisk. Pokud po uplynutí stanoveného času kazetu nelze znovu oživit, budete si muset zakoupit nové zařízení.

Žádný z výše uvedených způsobů nezaručuje úplné využití patrony. Po odložení zařízení se kvalita tisku sníží. Trvání práce bude zkráceno.

Laserová tiskárna

Struktura a provoz laserové tiskárny se výrazně liší od matrice a inkoustové tiskárny. Zařízení je založeno na fotocitlivém bubnu a práškovém toneru. V důsledku působení elektrického náboje a vysoké teploty vloží buben na papír určený obraz.

Viz také
Jak čistit tiskárnu Canon: hlava, kazety, čisticí kapaliny, instalace a nastavení(72 ) Když nastanou problémy s tiskem, lidé přemýšlejí o tom, jak čistit tiskárnu Canon. Důvody pro neúspěch jeho práce mohou ...

Je nutné vyčistit tonerovou kazetu.připravte alkohol, mikrovlákno, gumové rukavice, masku na prach a čistič toneru. Čištění laserové tiskárny je následující:

 1. Odpojte tiskárnu od napájení a nechte zařízení vychladnout.
 2. Vyjměte tonerovou kazetu a vyčistěte ji čistícím hadříkem a kartáčkem.
 3. Speciální vysavač, který se vejde dovnitř tiskárny, odstraňuje přebytečný prach a prach.
 4. Vložte kazetu do tiskárny, otiskněte.
Varování!

Laserová tiskárna obsahuje drahé křehké části, které, pokud se nedopatřením dotknou, mohou selhat. Čištění laserové tiskárny se doporučuje svěřit profesionálnímu. Fotocitlivý buben nelze čistit sám - to nevyhnutelně povede k jeho poškození.

Vyčistěte hlavu tiskárny HP

Často se uživatelé ptají, jak čistit hlavu tiskárny HP. Čištění trysek a trysek tiskárny HP je jednoduché. Než začnete globální čištění, můžete použít systémové programy, které jsou schopny vyčistit tiskové hlavy bez jakéhokoli vnějšího vlivu.

Čisticí nástroj ve Windows

Nedostatečný tisk můžete opravit pomocí standardní vestavěné aplikace operačního systému. Postup dokončete následujícím způsobem:

 1. V nabídce „Start“ vyhledejte část „Zařízení a tiskárny“. Pokud neexistuje oddíl, může být umístěn v sekci „ovládací panel“.
 2. V zařízeních najděte svou tiskárnu a klikněte na ni pravým tlačítkem myši azvolte "nastavení tisku", poté "údržba", "čištění" nebo "hloubkové čištění".

Na konci manipulací budete muset vytisknout zkušební stránky. Hlavy tiskárny používaly normální práci.

Nabídka multifunkčního zařízení na obrazovce

Zařízení neobsahuje instalační disk s potřebným softwarem. Software vám umožní diagnostikovat a čistit kazetu.

 1. Nainstalujte a otevřete ovládací program zařízení MFP v počítači.
 2. Vyberte sekce „Nastavení“ a „Údržba“.
 3. Program poskytne několik možností. Je nutné zvolit "čištění hlavy".
 4. Po provedení postupu postupujte podle pokynů. Program nasměruje uživatele k provedení zkušebního tisku.

Pokud metoda problém nevyřeší, můžete vyzkoušet jiné metody čištění.

Prevence

Problémy s tiskem můžete odstranit podle preventivních opatření. Doporučuje se dodržovat následující pravidla:

 1. Spusťte tisk nejméně dvakrát za 7 dní. To umožní, aby tiskárna nestala na volnoběh.
 2. Nedovolte, aby zařízení pracovalo v nevhodných teplotních podmínkách. V horkém podnebí se přístroj může přehřát, za studenakonzistence mazací kapaliny, inkoust se zlomí.
 3. Otřete prach na pracovní ploše nebo na povrchu, kde je umístěna tiskárna.
 4. Doplňte pouze kvalitní inkoust. Zabrání se tak ucpání trysek. Použijte originální inkoust od výrobce.

Uvedená doporučení umožňují prodloužit životnost tiskového zařízení, snížit náklady na spotřební materiál a odstranit poruchu nákladných kazet.

Závěr

Každý může vyčistit svou domácí tiskárnu v normálním domácím prostředí. Po každém doplnění kazety je třeba věnovat pozornost horní nálepce - trysky by se neměly otevírat, jinak inkoust rychle zasychá.