Čištění výrobků z kůže doma: nejlepší prostředky a metody, praktické rady

Nákup oblečení, obuvi, nábytku, věnujte pozornost materiálu, ze kterého je věc vyrobena. Kůže je často zaměňována s koženkou, takže se musíte ujistit, že materiál je přirozený. U kožených věcí se pravidelně postarejte, umyjte je. Proto musíte vědět, jak a co čistit přirozenou pleť: lidové metody, profesionální prostředky a zda je možné tyto metody kombinovat. Správné čištění výrobků z kůže prodlužuje dobu nošení věcí nebo životnost výrobku.

Vlastnosti výrobků z kůže

Věci z tkaniny se rychleji zašpiní než kůže, ale tkanina se snadněji čistí. To se promyje a suší, a kůže nemůže být umýt. Ačkoli to odpuzuje znečištění, péče je stále potřebná. Kožené výrobky poskytují každoročně profesionální čištění. Mezi čištěním se tento materiál třel.na vlastní pěst.

Metody čištění závisí na materiálu. Umělé se často neliší od přirozené, přílišné podobnosti. Z některých důvodů zjistěte původ materiálu:

  1. Vůně tohoto materiálu.
  2. Absorpce vody. Umělý materiál neabsorbuje vodu, shromažďuje se v kapce.
  3. Popáleniny umělého materiálu.
  4. Zevnitř je přirozenou věcí semiš a umělá tkanina nebo lisované.
  5. Výrobci používají označení na pravé kůži.
  6. Přírodní materiál funguje jako termoska: uchovává teplotu.
  7. Kůže je snadno ohýbatelná, pokrčená a snadno se narovnává.

Kožené věci se snadno roztrhnou, pokud se nedodržování pravidel péče o materiál jeví jako malé praskliny. Pokazí pohled a je těžké je zamaskovat.

Jak čistit kožený výrobek doma

Při čištění pleti nakupují výrobky, které jsou dostupné v supermarketech všude. Produkujte prostředky ve formě spreje, smetany, dokonce i ubrousků namočených v tekutině pro čištění. Důležitým pravidlem je přísné dodržování pokynů.

Před použitím se provede zkouška na malé ploše výrobku, nejlépe na nesprávné straně ohybu. Pokud není materiál poškozen a nemění barvu, je možné nástroj použít.

Pozor!

Prostředky se používají pro různé výrobky: pásy, oděvy, nábytek, obuv. Ale aby se věci udržely ve správném stavu, musíte si přečíst poznámky na obalu.

Kožený nábytek se třel týdně.hadřík navlhčený čistou vodou nebo mýdlovou vodou. Po tomto čistícím hadříku navlhčete vlhkými materiály.

Lidové čisticí prostředky

Tukové skvrny, úniky oleje, nečistoty vedou ke skutečnosti, že věc ztrácí svou krásu a vnější ochranné vlastnosti. Pokud není materiál včas vyčištěn, přestává zadržovat teplo a absorbuje vlhkost. Na něm se objevují trhliny a poškození. Materiál je roztrhaný a jediná věc, kterou s ním dělají, je vyhození. Chcete-li očistit pokožku doma, použijte lidové prostředky:

  1. Benzín. Znečištěná místa otřete bavlnou nebo měkkým hadříkem namočeným v benzínu.
  2. Směs octa a alkoholu. Inkoust z pera nebo markeru se odstraní octem a alkoholem. Roztok se rychle vyrovná s těmito skvrnami.
  3. Vata z bavlny, roztok vody a mýdla. Materiál je setřen koženou bundou nebo taškou a pak je vlhkost odstraněna suchým hadrem.
  4. Kávová půda. Hledáte 1 lžičku použité kávy na 100 g vody. Smíchejte a dejte na kůži věc. Po vyčištění otřete suchým flanelem, odstraňte zbytky tlustého plechu. Ale pokud budete muset vyčistit světlou kůži, tato metoda nebude fungovat.

Jak odstranit skvrny z kožených výrobků

Bílá potřísněná křída je vhodná pro potírání skvrn. Kontaminovaná oblast je mírně navlhčena a naplněna křídou. Podávejte zrna jen jeden den, místo umyjte vařenou vodou. Místo křídy se používá škrob, který také dobře bojuje s skvrnami.

Pozor!

Nepoužívejte takové agresivní prostředkyjako odstraňovač acetonu nebo laku. Bude to jen zničit kůži.

Činidlo složené z terpentinu a mastku také odstraňuje skvrny. Složky jsou smíchány, položeny na špinavé místo, nahoře položen kus skla, zatlačeny těžkým předmětem. Když výrobek zaschne, otřete místo suchým hadříkem. Olejové skvrny se odstraní citronovou šťávou nebo odříznutou cibulkou. Poté, co je věc namazána glycerinem nebo vazelínou. Tato metoda funguje pouze na kůži světlých barev.

Jak se vypořádat s trením

Častěji se utírá oděv z kůže na lokty, manžety a ramena. Za prvé, oblast se rozjasní, objeví se malé praskliny a pak se rozpadne. V různých fázích uplatňují své vlastní způsoby řešení odřenin.

  1. Když něco začíná prasknout, zpracovejte místo leštěním boty tak, aby odpovídalo barvě materiálu. Poté otřete flanelem, aby se krém zjemnil a nechal se absorbovat.
  2. Pokud se kůže odlupuje, naneste stříkací barvu. Barva oblečení v tenké vrstvě. Tato metoda jako lak pomáhá držet váhy společně.
  3. K obnovení špatně zraněného místa vyplňte otrhaná místa, použijte tekutou pokožku.

Péče o kožené zboží

Položky z pravé kůže vyžadují pravidelnou péči. Musí být čištěny v souladu s vlastnostmi, barvou, texturou. Různé způsoby čištění bot a kabátů, lehké a tmavé pleti. Pokud je kůže lakována, postarejte se o ni jinak. I pro čištěníCoats se řídí zvláštními pokyny. Měli by předem vědět pravidla péče o tyto věci dříve, než budou kupovat, aby sloužili déle.

Péče o lehké výrobky

Kontaminace na lehkém materiálu je více patrná, proto bude třeba lehčí kůži čistit častěji než tma. Takové prostředky budou vhodné:

  1. Cibule. Je zkrácen na polovinu, ošetřena její věcí. Rub, dokud nečistoty nezmizí. Zbytek šťávy se otře vlhkým hadříkem.
  2. Citron. Na kus bavlněné šťávy. Vata se aplikuje na barvenou plochu po dobu 20-30 minut. Během této doby šťáva čistí nečistoty.
  3. Prací prostředek. Na houbu se nanese trochu pracího prostředku, který je napěněn. Po setření nečistot a zbytků čisticího prostředku se odstraní vlhkým hadříkem.
  4. Zubní prášek. Tuk se umyje, na výrobek se nalije zubní prášek a otře se starým měkkým kartáčkem. Nechte věc 5-6 hodin a poté zbývající prášek odstraňte.

Péče o lakovanou kůži

Výrobek potažený kůží vyžaduje více péče. Tyto tašky nebo boty nejsou nošeny při příliš nízkých a příliš vysokých teplotách. Z tohoto materiálu velmi trpí, přestávky. Také v lakovaných botách se nedoporučuje brát neobvyklé pózy, například dřepnout a stát na prstech. Mechanické záhyby s konstantním nárazem se promění v plnohodnotné trhliny.

Znečištěné plochy lakovaných předmětů se otírají flanelovou látkou namočenou ve vodě. Suchá hmota odstraňuje vlhkost z výrobku. Pro péčipřipravte krém skládající se z terpentýnu, másla, vaječného žloutku. V obchodech koupit krém, který chrání kožené výrobky.

Jak dělat věci zářit

Chcete-li přidat lesk na tmavou pleť, promíchejte mýdlový roztok s glycerinem. Tento materiál se setře čistícím prostředkem a zbytek směsi se vyčistí ricinovým olejem. Obojky, klopy, kapsy v oblasti svítí častěji než jiné, takže je pro ně připravena určitá směs:

  1. 100 g roztaveného, ​​stále teplého vosku;
  2. 30 gramů riciny;
  3. 50 ml terpentýnu;
  4. 10 g kolofonie.

Pro lehké výrobky se používají jiné prostředky. Vyteklý vaječný bílek se nalije na kontaminovanou oblast a po několika minutách otřete vlhkým hadrem nebo ubrouskem. Poté se produkt vysuší.

Poradenství!

Pokud není roztok zcela odstraněn, postup se opakuje. Dvě etapy jsou dostačující pro to, aby se pokožka vydala na čerstvý vzhled.

Semišové a vlasové výrobky

\ t

Věci z tohoto materiálu jsou také otírány houbou navlhčenou v mýdlové vodě. Na rozdíl od běžné kůže však tento produkt není ošetřen olejem. Z takové směsi ztrácí věc svou krásu, stává se levným materiálem.

K odstranění tukových skvrn ze semiše posypeme strouhanou křídou. Přidává se tak, aby se objevil kopec s výškou 1-2 cm, před tím se skvrna navlhčí vodou. Výrobek se nechá uschnout a po jednom dni se zbývající křída otřese kartáčkem. Znečištěné semišové boty nejsou čištěny hrubým brusným papírem nebo kusem chleba.

Osvěžující barva

Výrobky v různých barvách jsou ošetřeny různými způsoby.

  1. K obnově hnědého výrobku se používá použitá nebo čerstvá káva.
  2. Pěnová houba vymyje nečistoty z bílých bot. Můžete použít štětec s měkkým villus. Vyčistěte obuv mýdlovou vodou, protože je vhodná pro světlé odstíny. Po sušení bot se potřísní bezbarvým krémem na boty.
  3. Kožené tašky se promyjí vodou obsahující amoniak. Díky tomu bude barva bohatší, odstraní nečistoty. Po umytí sáčku otřete bavlněnou podložkou navlhčenou ricinovým olejem.

Péče o kožené kabáty

Péče o kožený kabát se skládá z určitých nuancí, které je třeba zvážit, aby se prodloužila doba životnosti výrobku. To je v porovnání s jinými koženými výrobky nejtěžší.

  1. Měkkým vlhkým hadříkem se z malých zrnek nečistot a prachu setře srst.
  2. Není-li srst znečištěná, pak houbu namočte čpavkem a otřete všechna znečištěná místa.
  3. Obojky, manžety se špiní rychleji než jiná místa. Jsou otřeny bavlněnou podložkou s alkoholem. Po ošetření citronovou šťávou a glycerinem.
  4. Slané skvrny se odstraní octem. Je důležité očistit ocet po vyčištění, srst přirozeným způsobem osušte, aby nedošlo ke zkažení kůže.
  5. Výrobek se suší na závěs.
  6. Nelze nosit mokrou věc. Ztrácí tvar.

Pozor!

Zvyk ponořeníprodukty jsou zrušeny, pokud potřebujete vyčistit kožený kabát. To zničí kůži tak, že bude nemožné obnovit.

Jak čistit rukavice

Rukavice se často používají v chladném počasí, proto je na nich hodně nečistot. Chcete-li odstranit skvrny z tohoto příslušenství, musíte umýt produkty. Do vody na mytí přidejte rozdrcené kousky mýdla. Opláchněte rukavice tak, aby bylo mýdlo umyté. Pokud se tak nestane, světelné pruhy zůstanou po sušení. Chcete-li důkladně opláchnout příslušenství, promíchejte vodu s glycerinem.

Denní rukavice jsou setřeny hadříkem nebo měkkým kartáčem, aby se odstranil prach, a drobné nečistoty se odstraní alkoholem. Při pravidelném používání rukavic se materiál stává nepružným, nepružným. Vraťte měkkost ricinového oleje. Na odkapávací roztok z bavlněné podložky otřete věc.

Jak se starat o koženou obuv

Kožená obuv je známá svou kvalitou a trvanlivostí. Aby nedošlo k poškození výrobku, je pravidelně čištěno a sušeno.

  1. Po východu z ulice se boty promyjí a suší.
  2. Nedoporučuje se vyhřívat boty nebo je sušit fénem. Pro pokožku je bezpečnější sušit při pokojové teplotě.
  3. Je nemožné jít ven do stále mokrých bot, proto ztrácí svůj tvar a vzhled.
  4. Ochranné prostředky na čištění obuvi chvíli zabírají. Proto je potažen po dobu několika hodin před tím, než vyjde ven nebo v noci.
  5. Krém na silikonu neumožňuje pokožce odstranit nahromaděnou tekutinu. Jejich nepoužívá se pro kožené věci. Výjimka - boty z lakované kůže.
  6. Při nákupu ochranného prostředku si přečtěte pokyny. Ne všechny krémy jsou vhodné pro požadovanou strukturu, požadovanou barvu a další vlastnosti.

Poradenství!

Správné skladování zajišťuje dlouhou životnost. Skladujte boty v lepenkových krabicích s otvory pro přirozené větrání.

Jak vyčistit kožená sedadla automobilu

Kožená sedadla v autě také vyžadují péči a čištění. K tomu potřebujete:

  • sprej;
  • měkká tkanina, mikrovlákno je lepší;
  • pěnová houba;
  • několik kartáčů;
  • roztok vody a mýdla nebo detergentu zakoupený v obchodě.

Do postřikovače se nalije mýdlový roztok nebo přípravky pro péči o pleť, nastříkají se na sedadla a otřou mikrovláknem. Měkké hadry rychle navlhnou, je třeba je často měnit, aby nedošlo ke kapání mýdla. Pokud se objeví, musíte do postřikovače přidat čistou teplou vodu, aplikovat ji na materiál, otřít suchým hadříkem.

Pracovníci na mycích linkách nabízejí k léčbě sedadel klimatizaci. To pomáhá zlepšit kvalitu materiálu, prodloužit jeho termín. Aby nedošlo k pravidelnému poskytování peněz za to, řidiči koupit klimatizaci v internetových obchodech. Aplikujte je podle pravidel na obalu.

Jak skladovat kožené zboží

Správné skladování oděvu pomáhá chránit tvar a druh věcí a chrání materiál před prachem a nečistotami.

  1. Kožené věci jsou potřeba pouze vv některých ročních obdobích, takže před odstraněním pro dlouhodobé skladování jsou očištěny od nečistot, navlhčeny.
  2. Sluneční paprsky tento materiál kazí. Oblečení skladujte na tmavých místech. K dispozici bude šatní skříň nebo tmavá šatna bez přístupu k pouličnímu osvětlení.
  3. Zakryjte věci látkou nebo vložte do krabice. Plášť polyethylenu je škodlivý pro přírodní kůži. Je lepší použít látkové pouzdro.
  4. Kožené boty nejsou nošeny pro 1-2 sezóny, během kterých ztrácí svůj tvar a vypadají neuspořádané. Proto je pevně plněn papírem nebo lepenkou. Suchý po vyčištění by měl být ve stejné formě.
  5. Za účelem čištění přirozené pokožky nejsou vhodné agresivní prostředky. Tuhé kartáče se nepoužívají.
  6. Jakmile se na oděvu objeví nečistoty, proveďte včasné čištění.

Kůže se vyznačuje kvalitou. U koženek nepotřebujete pravidelné čištění, sušení. Přírodní materiál však vyžaduje pečlivou údržbu. Pro čištění nečistot pomocí prostředků zakoupených v obchodě, nebo vyrobených samostatně. Je možné očistitkůži domatěmito a jinými prostředky. Hlavní je striktně dodržovat pokyny a nezanedbávat praktické rady.