Co dělat, když se bílá věc během praní zbarví

Spřádání v pračce je dokončeno, ale bílá věc se při praní zbarví. V tomto případě některé ženy v domácnosti nevědí, co mají dělat. Naštěstí existují osvědčené způsoby, jak vrátit bílé textilie do původní barvy.

Resuscitace vybledlé tkáně

\ t

Žádná žena na světě není pojištěna proti náhodnému nárazu černého ponožky svého manžela při mytí bílých košil. Ale i v tomto případě existuje několik tipů, které mohou zachránit rodinu před spaty.

  • Bez sušení a nežehlení barevné tkaniny ji posíláme zpět do pračky. Dali jsme stejný režim, na kterém byla přijatavýsledek. Předběžně zkontrolujte buben a odstraňte příčinu znečištění prádla - ponožky, kapesníky, nebo Bůh ví, jak se tu bankovky dostali.
  • Měří se dvakrát množství prášku a lžičky uhličitanu sodného nebo uhličitanu sodného do nádoby na detergenty. Tento chemický prvek je silnější než jedlá soda, má výrazné čisticí vlastnosti.
  • V případě, že by se další praní nevrátilo bílé, namočte v bělícím prostředku pět až šest hodin.
  • Po předběžném namočení, opláchněte a umyjte prádlo v automatickém automobilu ve 30 stupňové vodě s přidáním stejných prostředků.

Je to důležité ! Výběr bělidla, pozorně si přečtěte návod: z něj můžete zjistit, zda je chemický prostředek vhodný pro váš typ tkaniny. Pro většinu bílých věcí je kontraindikován obsah chloru. Jejich použití poskytne vybledlým povrchům extra žlutý odstín.

  • Pokud je bavlněná bílá tkanina poškozena, lze ji vrátit do původního vzhledu dlouhým varem. Na sporák umístíme kovový nebo smaltovaný kontejner, přivedeme k varu nad nízkým teplem. Vařte hadřík v mýdlovém nebo práškovém roztoku po dobu 4-5 hodin za občasného míchání dřevěnými kleštěmi. Ujistěte se, že se kapalina nepřevařila.
  • Po každém bělícím postupu je nutné výsledný výsledek důkladně opláchnout.

Peroxidvodík: číslo bělidla 1

Kupodivu, peroxid vodíku (3%) bělí nejen vlasové kořeny, nehty a zuby, ale také kontaminované tkáně. Molekula H2O2 je vynikající ve vodě a je účinným rozpouštědlem pro skvrny na bílých věcech. Pro odstranění zbytečného zabarvení jsou vhodné následující metody:

  1. Namočte. Ve 4 litrech teplé vody rozpusťte 2 čajové lžičky peroxidu vodíku. Oblečení necháme 40-60 minut, opláchneme, několikrát vyměníme vodu.
  2. Promývání. Tato metoda je vhodná pro zpracování dětských věcí. Složky smíchejte rychlostí 0,5 lžičky peroxidu vodíku, 0,5 lžíce sody na 1 litr teplé vody. Dětský oděv namočíme do roztoku na čtvrt hodiny, pak je zde ručně mazáme a důkladně opláchneme.
  3. Var. Ve třílitrové nádobě rozpusťte 2,5-3 lžíce peroxidu vodíku. Doba interakce mezi tkaninou a vroucí směsí je 35-45 minut. Po bělení důkladně opláchněte.

Škrob: domácká bělost

Škrob je sanitka pro věci, které právě vybledly, a barva se dosud nepodařila proniknout do struktury tkaniny. Skvrny opláchněte škrobem různými způsoby:

Voda + škrob

Namáčení v roztoku 10 litrů teplé vody a 2 lžíce škrobu umožní, aby se věci vrátily do své dřívější bělosti. Hlavní je zajistit, aby byly škrobové částice zcela rozpuštěny v kapalině. V případě, že se zabýváme záclonami, oplachování není nutné. Škrob jim dodává extra tuhost.Použití škrobu nevylučuje žehlení.

Voda + škrob + kyselina citrónová + mýdlo na prádlo

Každá složka, s výjimkou vody, se užívá v množství 15 gramů (1 polévková lžíce). Zředí se vodou tak, aby směs zcela zakryla produkt, a nechte 10 - 12 hodin namočit. Po tomto, my mazat rukou a opláchnout.

Škrob + prací prášek

Během automatického mytí přidejte škrob do oplachovací nádoby. Pro bělení a průchod škrobu z látky stačí 1 polévková lžíce. Já škrobu. Po skončení promývání nastavte režim dalšího oplachu a nalijte škrob rozpuštěný v malém množství vody.

Jak vrátit věc do původního stavu

Zevně vybledlé věci nejsou vždy výsledkem neúspěšného praní. Charakteristické patiny, brány a ztmavnutí podpaží se mohou objevit na bílých věcech v čase, bez ohledu na metody mechanické nebo automatické péče. Existuje několik způsobů, jak vrátit prezentaci své oblíbené halence nebo spodní prádlo.

Poradenství ! Zachovat původní vzhled bílých věcí by neměl zanashivat. Praní je nutné po každém „vzhledu“, dokonce i prchnutí.

Pre-Soak

Před jakýmkoliv ošetřením je třeba zasněžené oblečení namočit v bělícím prostředku, mýdlové vodě nebo saponátu. Rychlé praní nepomáhá rozpouštět částice potu, pouličního prachu nebo chemických emisí do ovzduší.a pohybovat se od textilních vláken.

Změkčování vody při mytí

Nejčastější příčinou otupení bílé tkáně je mokré zpracování v tvrdé vodě. Můžete ji změkčit alkalickými roztoky nebo sodou. V procesu vroucí vody změkne přirozeně.

Použití speciálních nástrojů

Před použitím lidových prostředků má smysl věnovat pozornost průmyslovým chemickým sloučeninám. To zahrnuje nejen uznávané bělící roztoky, ale také čisticí prostředky a prostředky na mytí nádobí. Konkrétně instrukce některých čisticích prostředků oznamuje, že produkt může být použit při bělení určitých typů tkanin. Roztok na mytí nádobí se obvykle přidává k prášku během předpírky.

Obvyklé mýdlo pro domácí použití 72% je osvědčeným způsobem, jak vrátit bílé oblečení do původního vzhledu. Vlhký hadřík pěníme co nejvíc opatrně a necháme v takovém lepkavém stavu, bez dodatečné vlhkosti, po dobu několika hodin. Pokud jsou oděvy silně znečištěné, prodlužte dobu na 10 hodin. Poté, po ručním mytí, zajistíme automatické praní prádla s bělícím práškem.

To je zajímavé ! Parní místnost, a tím i rozpouštěcí účinek při namáčení se zvyšuje, pokud je předmět vložen do plastového sáčku a pevně vázán. Bez odpařování se vláknitá vlákna setkávají s dalšími účinky těchto činidel.

Bílá bělící sůl se používá ve fázinamáčení a v pracím stupni. Kromě toho se používá čistá sůl (poměr soli a vody v poměru 1: 3) a směs soli s jinými složkami - sodou, kapalným amoniakem nebo prací mýdlem (viz část „Lidové rady“).

Lidové rady

Existuje mnoho populárních způsobů, jak ušetřit bílé věci. Nejoblíbenější z nich je použití sody, amoniaku, kyseliny borité a soli.

Soda + amoniak

Ve výši 1 litru vody, 1 polévková lžíce. soda a 0,5 lžičky kapalný amoniak připraví roztok pro namáčení. Procedura trvá 3-4 hodiny, poté by měly být produkty odeslány do pračky.

Soda + amoniak + sůl

Směs 10 tbsp. soli a soda, stejně jako 2 lžičky amoniaku se zředí v 5 litrové smaltované pánvi. Vaření v tomto roztoku odstraní bílé vaflové ručníky nebo ložní prádlo. Zde můžete přidat prací prášek.

Kyselina boritá

Výrobek se ředí v teplé vodě v poměru 1: 2. Po 2 - 3 hodinách namáčení by se mělo prát obvyklým způsobem. Kyselina boritá, kromě bělení, je také dezinfikuje. Proto se používá především pro punčochové zboží. Pokud nečistoty nejsou zřejmé, přidává se kyselina boritá pro profylaxi během automatického mytí.

Rostlinný olej, manganistan draselný a hořčice

Kategorie úžasných a neuvěřitelných lidových tipů na bělící látky lze přičístmanipulační látky jako manganistan draselný, rostlinný olej a hořčice. Zkušené ženy v domácnosti doporučují přidat lžíci oleje, špetku soli, bělidlo, lžičku sody a půl šálku pracího prášku k 10 litrovému hrnci vroucí vody. Je to tady, že bílý výrobek jednou ochutnává 30 minut. Po zákroku se neodstraní, ochladí se v kapalině a teprve potom se opláchne ledovou vodou.

Následující všeobecná víra je spojena s bělícím účinkem manganistanu draselného. Aby se vrátila bělost, měly by být věci zředěny roztokem manganu na jasně růžovou barvu. Zbývající granule odstraňte a vybledlé bílé předměty nalijte do výsledné kapaliny. Nasaďte si rukavice a mýdlo mokré. Nechte vše v tomto stavu po dobu 3 hodin. Potom hadřík opláchněte studenou vodou.

Hořčice doplňuje tři nejlepší bělidla, která se ukázala jako účinná v ústech lidí. Hořčice smíchaná s vodou je rozptýlena na místech zvláštního znečištění a je ponechána až do úplného bělení tkaniny. Pak se opláchne a nosí pod proudem vody. Pro zvýšení efektu se k kaši přidá lžíce soli. Další možností použití této látky je zředění lžíce hořčice v litru téměř horké vody, nechte stát několik hodin. Po té namočte vlhké bílé prádlo ve směsi po dobu 4-5 hodin. Opláchněte a získejte bílý výsledek.

Typy látek: bělící vlastnosti

Každá popsaná metoda je samozřejmě jistátypy tkanin. Co to bělí, zničí nebo zkazí ostatní. Navíc bílé syntetické bílé bavlněné tkaniny a tkaničky nelze prát současně. Každý typ je bělen při určité teplotě.

Bavlna, len

Tyto typy pásů jsou nejvšestrannější pro bělení. Takové věci mohou být promočeny, omyty ručně (pokud se jedná o dětské oblečení), v režimu automatického zpracování, a také vystaveny dlouhému varu nad otevřeným ohněm.

Zde můžete použít chlorové bělidlo, speciální prášky, sodu, sůl, škrob a mýdlo. Nepoužívejte kyseliny, korodují přírodní vlákna. Pokud nejsou skvrny odstraněny poprvé, bavlna a prádlo umožňují opakované procedury pro bělení sto procent.

Syntetika

Existuje mnoho kontraindikací postupů bělení těchto typů tkanin. Syntetické věci nelze zpracovávat při vysokých teplotách, nemluvě o dlouhém varu. Látky, které obsahují chlor, zanechávají na bílé syntetické žluté barvě nic. Použití benzínu vede synteticky v úplném rozpadu. Zde je nutné zvolit bělící směsi obsahující kyslík. Po bělení vyžadují tyto věci dodatečné oplachování a jsou také deformovány při sušení na otevřeném slunci.

Z metod zpracování jsou přijatelné namáčení, ruční mytí a automatické bělení při nízkých teplotách s častým odstavením. FondyVhodné pro syntetické látky - sůl, soda, mýdlo na prádlo, peroxid vodíku, speciální prostředky, v návodu, kterému je předepsán typ tkaniny.

Jemné tkaniny

Hedvábí, vlna, batiste a jiné jemné tkaniny vyžadují více pozornosti při bělení. Způsob jakéhokoliv varu je zde kontraindikován, protože při vysoké teplotě se výrobky deformují a smršťují.

Mezi schválenými produkty patří amoniak, sůl, soda, peroxid vodíku, šetřící nebo specifické bělicí prostředky, jejichž popis je specifického typu jemné tkaniny. Chlor v takových roztocích je kontraindikován. Kromě toho se hedvábí bojí látek obsahujících alkálie. Je povoleno namáčení v chladné vodě, ruce a jemné automatické mytí. Jak moc je to možné, lze nalézt na štítku na výrobku.

Jak správně smazat, aby věci nezanechaly skvrny

„Je třeba léčit příčinu, nikoli důsledky,“ říkají lékaři. Toto pravidlo funguje také v situaci bělení bílých věcí. Dost na to, aby si vzpomněl na pár pravidel, které nikdy neohrožují temné skvrny na vašem oblíbeném oblečení.

  • Neodstraňujeme zároveň věci různých struktur a různých barev.
  • Myjeme jen koupené oblečení, kromě jiných věcí, pouze v chladné vodě.
  • Bílé věci se umývají lépe, pokud prošly předpírkou nebo alespoň namáčením po dobu 30-60 minut.
  • Měkká voda je účinnější při bělení, proto přidávámesoda nebo zvláštní lék.
  • Nenecháváme místo, které se objevilo až do lepších časů. Čím dříve přistoupíme k jeho odstranění, tím větší je pravděpodobnost, že zmizí bez stopy.
  • Pro bělení používáme pouze jednu látku nebo jednu metodu z několika složek.
  • Vybledlé prádlo není suché ani žehlené, jinak bude velmi obtížné se zbavit zbytečných odstínů.
  • Dbáme na to, aby odtokový filtr fungoval správně v pračce: často tato závada zanechává barevné skvrny na bílém oděvu.

A na závěr: pokud je bělení brilantně úspěšné, neznamená to, že bylo dosaženo výsledku. Znalci bílých tkanin varují: nikdy neuchovávejte takové oblečení v žehlení nebo mokré. Takové kroky vás zavedou zpět na začátek obtížné cesty vracení bělosti.

Komentáře:

Alena Morozová, 39 let.

Před 20 lety mi přítel dal drahé drahé rukavice. Rozhodl jsem se vybělit je na svatbu. Namočený v bělosti v noci a ráno jsem vytáhl roztavené zbytky syntetických látek. Od té doby jsem se naučil železné pravidlo: pokud chcete bělit dobrou věc, zkuste na malém kousku, který je z vnějšku nepostřehnutelný. Jen tak si můžete být jisti, že po umytí nebude věc v koši.

Olga Petrovna Brightová, 60 let.

Vždycky vybělávám starým způsobem, na sporáku v hliníkové nádobě pod víkem. Žádná chemie neznamená, že listy jsou bílé jako vařící prací prostředek. Hlavní věc v tomto oboru je namočit prádlo v předstihu, pak dát natrochu se zahřeje a ujistěte se, že se voda nepřevařila.