Co jediný pro železo je považován za nejlepší: jak si vybrat, recenze

Podešev ze železa - hlavní pracovní část. Vyhlazuje záhyby látky díky těsnému kontaktu, rychlému zahřátí. Proto vlastnosti tohoto prvku určují pocity ze samotného procesu, na základě toho schopnosti celého zařízení. Chcete-li si vybrat, stojí za to zvážit jak hlavní materiál, tak tvar i velikost.

Hlavní charakteristiky

Hlavním ukazatelem je kvalita samotného povrchu. Neměly by být viditelné výčnělky, prohlubně, třísky, praskliny, škrábance, otřepy, tmavé nebo bílé skvrny. Hladký povrch roztrhne jemné tkáně, zanechá šluky na husté hmoty.

Poznámka!

Kvalitu povrchu můžete vyhodnotit kontrolou hrany dílu. Pokud je povlak na něm rovnoměrný, kovová základna není viditelná, potom je celý prvek vyroben v dobré víře. V levných modelech žehliček, napodobeninách zde můžete vidět otřepy, rozprašování.

Mezi hlavní kritéria pro hodnocení tohoto prvku patří:

  • rovnoměrné topení;
  • snadná péče;
  • snadné posouvání bez námahy.

Někteří výrobci také uvádějí, že jejich modely jsou nejvícejemně kontaktovat jakýkoliv typ tkáně. To znamená, že vlákna se neroztaví, nezrážejí, nerozbijí se, samotná struktura tkaniny se nedeformuje. Navenek, to vše je vyjádřeno v striích, lesklé oblasti na pohladil věci.

Snadnost posouvání závisí na materiálu, způsobu jeho zpracování a přesnosti broušení. Základna žehličky by se měla rychle, rovnoměrně zahřát, stejně rychle uvolnit teplo v případě poklesu teploty. Pokud se některé části zahřejí rychleji než ostatní, žehlička se zasekne na povrchu, žehlení bude zpožděno. Pokud má materiál nedostatečnou tepelnou vodivost, s poklesem teploty, přepnutím do jiného režimu, existuje riziko, že se jednoduše roztaví jemnější tkaniny.

Druhy materiálů


Celkem existuje asi 20 druhů podešví. Vývoj výrobních technologií umožnil rozšířit seznam použitých materiálů, významně snížit ukazatele tření. Klouzavá rychlost, její lehkost však nejsou jedinými důležitými ukazateli. Je třeba vzít v úvahu odolnost proti korozi, praskání vlivem vysokých teplot, snadnou údržbu, mechanickou pevnost.

Hliník

Tyto podešve se objevily nejprve po litině, která měla více minusů než plusy. Hliník a jeho slitiny jsou stále nejdražší variantou, ne bez pozitivních vlastností, používaných i známými značkami. Tento materiál má minimální hmotnost, rychle se ohřívá, chladí, dobře vede teploudržuje teplotu rovnoměrně po celé ploše. Kov je však dostatečně měkký, rychle se poškrábe, nečistoty a prach jsou vtaženy do mikrotrhlin a pak jsou všechny přivařeny k látce. Na vlákno se začínají držet otřepy, ty věci se zkazí. Takové podešve jsou krátkodobé, vyžadují výměnu a na levných modelech je často zcela nemožné.

Poznámka!

První znamení, že podešev z hliníku se zhoršuje, bude po žehlení lesklá, lesklá látka. Pokud se začali objevovat pravidelně, musíte přemýšlet o výměně žehličky.

Výrobci našli cestu ven: hliník se snadno mísí s jinými materiály a výsledné kompozity mají mnohem méně nevýhod. Například eloxovaný kov vytváří na povrchu tenký film, který se perfektně posouvá, vydrží déle než obyčejný hliník. Nicméně, to nakonec začne být pokryta škrábanci, praskliny. Tato technologie je aktivně využívána značkou Philips. Další zajímavou alternativou je kov s teflonem. Aditivum způsobuje, že podešev je velmi hladká, skluz je mnohem jednodušší a možnost lepení je snížena. Věci se po zpracování nesvítí, snadno se odstraní i lepící částice z povrchu. Tato směs se však při maximálních teplotách neklouže dobře, je snadno rozbitá, když padá, v průběhu času doslova vymývá.

Teflon

Tento materiál nahradil obvyklý hliník, zaujal místo nejen na povrchu pánví, ale i na podešvích žehliček. Když je nízkánáklady Teflon vykazuje některé z nejlepších nelepivých vlastností. Zde však končí jeho výhody. To je dobrá cenově dostupná volba pro ty, kteří jen zřídka používají maximální teploty žehlení, bojí se zkazit věci pro příliš dlouhý kontakt. V ostatních případech je lepší zvolit jiné možnosti.

Nerezová ocel

Tento materiál se nejčastěji používá pro výrobu žehlicí plochy. Má nejlepší hodnotu za peníze a funkčnost. Mezi výhody:

  • dlouhá životnost;
  • odolnost proti poškození;
  • nízký koeficient tření;
  • žádná koroze;
  • snadnost péče.

Hlavní nevýhodou je pomalé oteplování, dokonce pomalejší chlazení. Ženy v domácnosti, které už dlouho používají železo s hliníkovými podešvemi, si budou muset zvyknout na nový model. Při přepnutí do režimu s nižší teplotou je nutné vydržet určitý čas, aby se nepoškodila jemnější tkanina.

Nerezová ocel váží o něco více. Pro některé uživatele je to výhoda: cítí se lepší ovládání pohybů, zařízení působí dojmem pevnější, trvanlivé. Ale s prodlouženým žehlením může být tato hmotnost únavná, při pádu je nebezpečná.

Poznámka!

Ačkoliv je nerezová ocel odolnější než hliník, objevují se na ní škrábance. Člověk by neměl zanedbávat rady při pravidelném čištění jemnými prostředky.

Ve své čisté formě se nerezová ocel používá pouze pro modelyekonomická třída. Mnoho značek vyvinulo svou technologii, slitiny. Například Rowenta provádí laserové opracování, zvyšuje vlastnosti mechanické stability, hladký povrchový výkon. Braun pro vyvinuté safírové pokovování. Nemůže být poškrábaný v domácnosti.

Titan

V čisté formě se tento kov nepoužívá k výrobě podešve ze železa. Tenká vrstva se nastříká na nerezovou ocel. Ve skutečnosti jsou vlastnosti tohoto typu výrobků stejné jako u dříve popsaného typu. Titan výrazně zvyšuje pevnost. Ani pád z velké výšky na tvrdý povrch není pro něj hrozný. Hmotnost celého železa se však výrazně zvyšuje, stejně jako jeho cena.

Kompozity

Kombinace několika kovů s plasty, dokonce i sklokeramiky, je jednou z inovací, které zavádějí pokročilé značky. Hlavní výhodou takové podešve je její trvanlivost. Může sloužit více než 15 let s intenzivním použitím. Kompozity se nejčastěji používají k vytváření profesionálních, exkluzivních luxusních modelů. Hlavní rozdíl oproti titanu je nízká hmotnost se stejnými ukazateli pevnosti. Koroze materiálu není hrozné.

Je obtížné jednoznačně charakterizovat podešve ze železa z kompozitů, protože každá značka vyvíjí nové kompozice. Většina z nich se však vyznačuje dobrým kluzným a rychlým ohřevem, dobrou tepelnou vodivostí.

Keramika a kovová keramika

Začaly karmické směsi pro výrobu podešvípoužívat několik značek v důsledku rostoucí popularity tohoto materiálu. Má nízký součinitel tření, tkaniny nezískávají ošklivý lesk, vlákna neváhají, ale kontakt s povrchem je těsný a rovnoměrný, což umožňuje vyhlazení i silně pomačkaných věcí.

Hlavní nevýhodou je nestabilita. Kovové zámky a knoflíky, ostrý dekor mohou poškodit keramiku, stejně jako pády nebo nesprávné čištění. Jakmile se na podešvi objeví několik hlubokých škrábanců, tření se zvýší a efekt lehkého posuvu zmizí.

Poznámka!

Neexistuje žádná keramika bez nečistot. Nejodolnější varianty podle výzkumu v několika laboratořích nabízejí výrobci Vitek a BOSH.

Metal-keramika je příkladem úspěšného kompozitu, který se stal jedním z nejoblíbenějších. Soles zůstávají křehčí než hliník nebo titan, ale vývojáři našli řešení. Nové modely mají podešve s příčnými pruhy, vyrobené metodou odlévání kovů. Tato technologie vám umožní rychleji vyhladit silně zaseknuté a husté tkaniny. Ale i kov-keramika by měla být čištěna speciálními kompozicemi bez abraziva, bez použití pevných hub. Tato nevýhoda je kompenzována okamžitým rovnoměrným ohřevem a vynikající tepelnou vodivostí po celé ploše, včetně samotného hrotu trysky. To značně zjednodušuje vyhlazování složitých modelů a malých dílů.

Díry v podešvi: které zvolit

Žehlení bez páry se používá jen zřídka.Ošetření horkými tryskami umožňuje změkčit věci a vyhladit všechny záhyby, a to i na předsušených tkaninách. Při výběru železa, musíte mít na paměti, že mnoho značek používá marketingové techniky přilákat zákazníky, aniž by nabídl nějaké funkční výhody.

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů je počet otvorů. Vysoce kvalitní vyhlazování je možné s jejich číslem od 80 do 110. Bez ohledu na to, jak jsou umístěny výstupy 30-50 páry, nebudou schopny poskytnout požadovaný stupeň zpracování. Modely s velkým počtem otvorů jsou často dražší, ale nežehrají lépe nebo rychleji, nejedná se o zcela upřímné marketingové techniky.

Umístění vývodů páry a jejich velikost nemají žádný zvláštní význam. Mnohé značky mají téměř stejně v levných a exkluzivních modelech svých řad žehliček. Je však lepší zvolit ten, který je opatřen otvory v celé ploše podešve: na základně, na nose, ze stran podešve. Můžete tak zkrátit čas potřebný pro žehlicí prkno a výrazně snížit zatížení rukou snížením počtu provedených pohybů.

Přítomnost malých otvorů je známkou vysoce kvalitního železa. Velké vývody jsou potřebné právě pro přivádění proudů páry, které materiál rozpadají. Menší průměry vytvářejí speciální „polštář“ nebo vrstvu, která zjednodušuje klouzání, snižuje pravděpodobnost „spalování“ tkaniny a poškození vláken při vysokých teplotách. Je optimální, je-li jediný počet malých a velkých otvorů stejný.

Poznámka!

Pokudželezo má méně energie, ale větší počet otvorů, bude to mnohem horší. Proto není nutné se zaměřovat pouze na jednu charakteristiku.

Tvar podešve a velikost

Když si vyberete železo, měli byste přemýšlet o tom, které věci se nejčastěji musí žehlit, do jaké míry. Pokud se jedná hlavně o oděvy se zipy a doplňky, je lepší koupit model s prodlouženou a protáhlou podešví, nejostřejším nosem. To vám umožní jemně železné kapsy, knoflíky, obojky. To platí i pro věci dětí, kde je vždy hodně detailů. Pokud je však ložní prádlo často zpracováváno, věci, které jsou jednoduché v řezu, trička, šaty, tuniky, podešev se zvýšenou šířkou a délkou, budou dobrou volbou. U takového bude proces žehlení trvat mnohem méně času.

Obě varianty by měly mít zaoblené zadní a boční drážky. První z nich vám nedovolí protáhnout tkaninu během zpětného pohybu železa. Druhý způsob nedovolí dotýkat se spon a kovových prvků při žehlení.

Jak si vybrat

Chcete-li si vybrat železo, které bude trvat dlouho a stane se věrným asistentem v domácnosti, měli byste zvážit své vlastní požadavky na funkčnost a další vlastnosti. Pokud má šatní skříň spoustu věcí z jemných tkanin, hedvábí, saténu, vlny, je lepší zvolit keramiku nebo teflon. Téměř nikdy hoří, i když zvolený teplotní režim není zcela správný. Pokud máte železo nejlepší volbou bude převážně přírodní prádlo, bavlna, len, džín, nerez nebo titan.

Někteří výrobci nabízejí dvojité podešve nebo vyměnitelné podešve. To umožňuje výrazně zvýšit funkčnost jednoho zařízení. Je třeba mít na paměti, že velký počet otvorů je spojen s určitými obtížemi při čištění. Malé vývody páry, které vytvářejí vzduchový polštář, jsou první, které se ucpávají a selhávají. Pokud jsou v domě malé děti nebo domácí mazlíčky, které často opouštějí spotřebiče a mohou se spálit, nemá smysl kupovat modely s trvanlivými a drahými podrážkami. Nejpravděpodobněji dojde k selhání samotného zařízení dříve, než bude vymazán moderní nátěr. Nejvhodnější je demokratická cena hliníku. Rychle se ochladí, takže toto železo bude také nejbezpečnější.

Výběr železné podešve není snadný úkol. Pokud to dovoluje rozpočet nákupu, měli byste si zakoupit jednu z moderních možností, například nerezovou ocel se safírovým povlakem nebo titan. Cenově dostupnější modely z teflonu a hliníku však mají nesporné výhody.