Což je lepší koupit zvlhčovač pro byt nebo dům

Suchý vzduch v domě nebo bytě je vážný problém, který s sebou nese mnoho nepříjemných následků. Tento problém může být vyřešen speciálním zařízením, které má příznivý vliv na mikroklima v místnosti. To je zvlhčovač. Obchody představují různé modely tohoto zařízení - obvyklé a s dalšími funkcemi. Aby nedošlo k záměně v širokém rozsahu, stojí za to určit předem, který zvlhčovač vzduchu je lepší.

Proč potřebuji zařízení

Zvýšená suchost vzduchu v místnosti vytváří nepohodlí a má negativní vliv na lidské tělo. Způsobuje příznaky alergií a astmatu, suchých sliznic, suchých očí a svědění kůže a také přispívá k rozvoji onemocnění (zejména respiračního typu). Suchý vzduch má negativní vliv nejen na lidské zdraví, ale také na okolní prostředí. Způsobuje vysychání nábytku a výrobu statické elektřiny.

Aby se předešlo těmto problémům, je nutné vybavit obydlí zvlhčovačem vzduchu. Toto zařízení je obzvláště důležité během topné sezóny, protože v procesu ohřevu chladného vzduchu se několikrát suší.

Odrůdy a jejich vlastnosti

\ t

Aby bylo možné zjistit, který je vhodnější zvolit zvlhčovač, je třeba nejprve zvážit hlavní existující typy modelů. V moderním trhu domácích spotřebičů je řada zvlhčovačů velmi široká. Liší se z hlediska funkčnosti, typu vlhkosti, výrobce a ceny. Bez ohledu na konkrétní model jsou zvlhčovače kompaktní zařízení, která nevyžadují instalaci. Ale ne každý se může chlubit tichou prací.

Za prvé, zařízení jsou rozdělena podle typu zvlhčování. Podle tohoto kritériajsou moderní přístroje rozděleny do tří kategorií:

  • tradiční;
  • pára;
  • ultrazvuk.

Všechny tyto odrůdy zvlhčují vzduch vodou, která je v nich uložena ve speciálních nádobách. Přeměňují vodu na páru, po které se odpařují nebo stříkají (rozprašují) do atmosféry.

Pro mnoho modelů, bez ohledu na typ, je typická rozšířená funkčnost.Mohou být vybaveny různými doplňkovými funkcemi:

  • příchutě;
  • ionizace;
  • ozonace;
  • podsvícení atd.

Toto zařízení umožňuje používat zařízení nejen pro svůj hlavní účel, ale také jako noční světlo.

Soubor pokročilých funkcí je dobrý, ale je důležité si uvědomit, že počet jeho součástí je v přímé souvislosti s velikostí ceny zařízení. Každá další funkce zvyšuje náklady na zařízení.

Abychom nemuseli platit za zbytečné funkce, je nutné předem určit, která nastavení jsou nezbytná, která z nich jsou žádoucí a která jsou zcela zbytečná. To vám pomůže vybrat nejvhodnější model.

Možná, že podstatou díla je jediná věc, která spojuje různé typy. Jinak se výrazně liší. Abychom pochopili, který zvlhčovač je lepší, měli byste se o každém z těchto typů dozvědět podrobněji.

Tradiční zařízení

Zásada „studeného“ odpařování je základem pro provozování přístrojů tohoto typu. V případě zařízení existují speciální palety, ve kterých jsou instalovány náboje síťového typu. Tyto kazety jsou navlhčeny vodou, která je dodávána ze speciální vnitřní nádoby. Zvlhčování se provádí přirozeně pomocí ventilátoru zabudovaného do stroje. Stupeň zvlhčování místnosti, který zařízení poskytuje, nepřesahuje 60% (toto je maximální možné číslo pro tradiční vzhled).

Výkon tohoto typu modelu obvykle nepřesahuje 40 wattů. Produktivita dosahuje 200–500 ml /h.

Zařízení tradiční odrůdy jsou nejdražší a nezapadají do rozpočtu. Jejich cena v podstatě začíná od 20 tisíc rublů. Pokud ale chcete, můžete najít demokratičtější a cenově dostupné modely s poloviční cenou.

Hlavní nevýhodou tohoto typu zařízení je hluk, který ventilátor vytváří uvnitř skříně během provozu.

Parní přístroje

Princip činnosti zařízení tohoto typu je srovnatelný s konvicí.Voda uvnitř zařízení se ohřívá až k varu, v důsledku čehož se postupně přeměňuje na páru, která uniká zvláštním „nosem“, a tak vlhko v místnosti zvlhčuje. Úroveň vlhkosti, kterou přístroj vytváří v místnosti, může překročit 60%.

Parní zařízení jsou velmi jednoduchá a nenáročná. To platí jak pro údržbu, tak pro provoz. Některé modely mohou být dokonce použity jako inhalátor.

Neexistují žádné zvláštní požadavky na kvalitu vody vylité do přístroje. Filtry a náboje nejsou nutné - vůbec nejsou součástí návrhu. Výkon zařízení je vysoký a činí 300 až 360 ml /h.

Zařízení typu páry se liší v ceně průměrné úrovně (v rozmezí 10–20 tisíc rublů), ale zároveň mají několik nevýhod. Ve srovnání s tradičními a ultrazvukovými přístroji má tato jednotka výrazně vyšší spotřebu energie, která se rovná 300-600 wattům. Během provozuvytváří parní zvlhčovač poměrně silný hluk . Důvodem je vařit a odpařovat vodu.

Kromě toho, že se dotkl přístroje obsahujícího vařící vodu, lze ho snadno spálit. Pokud jsou v místnosti děti, je důležité umístit přístroj tak, aby byl mimo dosah dítěte. Ano, a pro vaši vlastní bezpečnost je lepší instalovat přístroj na dálku. Získání popálení neguje všechny zdravotní výhody zvlhčování vzduchu.

Ultrazvuková jednotka

Tento druh je u spotřebitelů velmi oblíbený, takže je velmi častý. V takovýchPřístroje studené páry, která zvlhčuje vzduch, se tvoří z vody pomocí vibrací s vysokou frekvencí, ultrazvukem.

Pomocí tohoto zařízení je možné navlhčit i rostliny - vlhkost vytvořená přístrojem může překročit 70%. Nastavení stupně vlhkosti je možné pouze u modelů vybavených hygrostatem.

Úroveň výkonu různých modelů ultrazvukových zvlhčovačů je v průměru 30–45 W. Maximální možná hodnota je 140 wattů. Taková nízká spotřeba energie činí ultrazvukové zařízení mimořádně nákladově efektivní při provozu. Produktivita s takovou spotřebou elektřiny je příjemně působivá - v průměru dosahuje 150-250 ml /h. Kromě toho se zařízení vyznačuje bezhlučností, bezpečností (lze použít iu dětí).

Cena zařízení ultrazvukového typu je velmi atraktivní. Jeho rozsah je od 1 do 13 tisíc rublů, takže nalezení modelu cenově dostupné nebude těžké.

Při volbě zařízení tohoto typu je třeba vzít v úvahu, že zařízení, která jsou zvlhčena ultrazvukem, jsou velmi specifická pro vodu. Jeho kvalita musí být bezvadná. Proto je péče o zařízení a částečně jeho provoz doprovázena určitými obtížemi.

Vyplnění zařízení vyžaduje pouze destilovanou nebo čištěnou vodu. Kromě toho budete muset pravidelně vyměňovat a čistit kazety a filtry.

Vlastnosti volby

Konkrétně je nemožné určit, který zvlhčovač vzduchu je lepší - ultrazvukový nebo parní nebo tradiční. Každá ze tří odrůd má své výhody a nevýhody.

Hlavní nevýhodou parních zařízení je riziko spálení. Ostatní dva se zdají bezpečnější. Ale vzhledem k tomu, že mohou být i současný režim vytápění, je tato výhoda poněkud ztracena.

Další nevýhodou parních modelů je kombinace výkonu a výkonu. Ve srovnání s jinými druhy je rozhodně nejméně rentabilní.

Bezhlučnost je absolutní výhodou, kterou mají zpočátku pouze ultrazvukové modely. Ale některé "hlučné" odrůdy mají noční režim, když jsou přepnuty, na které úroveň hluku znatelně klesá.

Můžete srovnávat velmi dlouhou dobu, ale nebudete schopni dosáhnout určitého výsledku. Každá odrůda má dobré a účinné modely. Vyberte zvlhčovač by měl být založen na komplexní kombinaci vlastností konkrétního modelu, a nikoli pouze od jeho typu.

Parametry zvlhčovačů

Neexistuje žádný specifický způsob výběru správného zvlhčovače vzduchu pro byt nebo dům. Každý to definuje sám. Při výběru modelu byste se měli zaměřit na jeho parametry. Abychom přesně pochopili, jaké vlastnosti by měl mít nejvhodnější model, je nutné určit požadované funkce zařízení a stanoviturčitéparametry, které se vztahují k zařízení, přímo:

  • velikost místnosti, kde bude zařízení používáno;
  • rozpočet.

Požadovaný výkon zařízení závisí na prostoru místnosti. A musíte se spoléhat na velikost místnosti, a ne na celé bydlení.

Důvody, proč potřebujete přesně znát výši disponibilních prostředků, jsou jasné. Nemá smysl uvažovat o vlastnostech konkrétního modelu v obchodě, pokud se do rozpočtu nějakým způsobem nehodí.

Při výběru konkrétního modelu zvlhčovače pro nákup by se kromě upřednostňovaných doplňkových funkcí nebo jejich nedostatkumělo zaměřit na tyto faktory a kritéria:

  • velikost vnitřní vodní nádrže;
  • spotřeba energie;
  • typ odpařování (teplé nebo studené);
  • vestavěný vlhkoměr a hygrostat;
  • poskytl automatický vypínací systém;
  • náklady a výdaje.

Objem nádrže přímo souvisí s plochou místnosti, kde bude instalován. Čím větší je místnost potřebná k navlhčení, tím větší objem musí být zakoupen přístroj:

  • pro pokoje do 20 m2. m - model 0,2-2,5 l;
  • pro místnost 20−40 čtverečních. m - modely 2,5–5 l;
  • pro místnost o rozloze 40 m2. m - modely od 5 l.

Energie se vztahuje také k oblasti. Není nutné kupovat super výkonné zařízení pro smáčení malé místnosti.

Typ odpařování ovlivňuje teplotu, kterou přístroj vytváří.kolem. Studené odpařování je vynikající volbou pro teplou sezónu nebo horké jižní regiony. Takové zařízení je dobrou alternativou ventilátoru a klimatizace. Naopak, teplé odpařování je podobné provozu ohřívače nebo inhalátoru (namísto inhalátoru mohou být použity některé modely s odpařováním s teplým typem). Zařízení je nejvhodnější pro chladné oblasti nebo chladné období. U některých modelů (s výjimkou páry) jsou k dispozici oba typy odpařování - stačí pouze přepnout režim.

Snímače, jako je vlhkoměr a hygrostat, jsou nezbytné k tomu, aby nepřeháněly vlhkost a zamezily přeměně užitečné vlhkosti na škodlivou vlhkost. Optimální úroveň vlhkosti je 45–50%. Překročení hranice 50% způsobuje aktivní reprodukci a šíření spór plísní a různých bakterií, stejně jako roztočů. Vestavěné senzory tomu zabrání. Vlhkoměr určuje stupeň vlhkosti a hygrostat vám umožní udržet ji pod kontrolou a regulovat.

Dalším důležitým senzorem je spínač, který se automaticky aktivuje, když voda v nádrži vytéká. Pokračování v práci bez vody začne zařízení přehřívat, což povede k požáru. Zařízení bez automatického vypnutí se považují za nebezpečná požáru, proto se nedoporučuje je zakoupit.

Náklady na zařízení musí samozřejmě odpovídat rozpočtu. Kromě toho je nutné zhruba odhadnout současné náklady, které budou během provozu vyžadovány (nákup náhradních filtrů, kazet atd.).Pokud není výše nákladů uspokojena, je lepší se podívat na jiný model.

Jít do obchodu pro nakupování, je důležité předem naplánovat, který zvlhčovač zvolit. Stejně důležité je ale přesně vědět, jak si vybrat nejvhodnější model tím, že všechny ostatní přešlápnete. Tato doporučení pomohou spotřebitelům, aby se nemýlili s výběrem užitečného zařízení.