Do-it-yourself studené baterie: jak az čeho dělat chlazené kazety

Studená baterie je praktický vynález, který umožňuje transport potravin podléhajících rychlé zkáze i v nejteplejší den. Toto zařízení lze provést osobně. Tento proces neznamená žádné zvláštní znalosti. Není obtížné vytvořit studenou baterii vlastníma rukama a je možné vytvořit zakoupené zařízení doma s minimálním vynaložením peněz a úsilí.

Typy chladicích akumulátorů a vlastnosti

Nejdůležitějším prvkem chladírenského zařízení je obsah - vlastnosti „plniva“ určují zachování původních vlastností výrobku a dobu, po kterou může být konzumován bez rizika otravy. Obchody nabízejí několik typů chladicích akumulátorů, které se liší svou kapacitou - od 250 ml do 0,8 l. Pohony se také liší v účelu:

  • pro teplá jídla;
  • zmrazené potraviny;
  • chlazené potraviny.
Varování!

Při výrobě takových pohonů se používají extrémně bezpečné a netoxické polymerní směsi.

Použitím povrchu fólie můžete upravit tvar nevytvrzenéhozdrojů. Kolísání teploty způsobené určitými materiály přechází na studené akumulátory bez stopy.

Viz také

Mohu ho dát do chladničky nebo ne: co se stane

V každodenním životě má každá rodina řadu pravidel, která jsou přísně dodržována, i když mnozí z nich ani nechápou, proč je to nezbytné ...

Kamenivo je uzavřená plastová nádoba, ve které se nachází specifická látka. Kapalina působící jako chladivo může být reprezentována následujícími kompozicemi:

  1. Gel - vnější část je vyrobena z filmu, náplň má stejný název s významnou tepelnou vodivostí. Udržuje počáteční teplotní ukazatele výrobků. Gel je také schopen vytvářet oblasti s nízkou teplotou - s předběžným pobytem v mrazáku po dobu několika hodin. Karboxymethylcelulóza, která je základem gelu ve studených akumulátorech, v případě kontaktu s léky a potravinovými produkty, nezpůsobuje jejich zhoršení.
  2. Slaná voda - udržuje teplotu v oblasti od -20 do +8 С. Nabíjení takové baterie je však dostačující ne déle než 1 den. Vnější část pohonu je vyrobena z pevného plastu, uvnitř kterého je nalit fyziologický roztok.
  3. Skladovací směs obsahující křemík je vyrobena z odolného materiálu a chladivo obsahuje polymery s křemíkovými krystaly. Taková baterie pro chladící vak udržuje teplotu v rozmezí 0 ... + 2 ̊С.Jednotka nevydrží dlouhou dobu - až 160 hodin.

Je-li plánována dlouhá cesta nebo cesta a je nezbytné přepravovat produkty podléhající rychlé zkáze nebo léky, které vyžadují určité podmínky skladování, doporučuje se zvolit studené zdroje s vyšší kapacitou - pro spolehlivost. Pokud to není možné, vezměte několik baterií, které jsou umístěny v 1 sáčku.

Používání chladírenských zařízení

Princip fungování pohonů pro všechny odrůdy je stejný. Před použitím přenosného kompaktního generátoru studené vody musí člověk nabít. Za tímto účelem vložte přístroj do mrazničky na 8 hodin - dokud nezmrzne chladivo uvnitř uzavřené nádoby. U chladičů se systémem Noufrost nezáleží na umístění baterie. Když led v mrazáku zamrzne, je vhodné umístit pohon blíže k němu.

Pro informaci!

Doporučuje se během období, kdy pohon není třeba, uložit do mrazáku. Absence teplotních skoků vám umožní prodloužit provozní dobu zařízení.

Dlouhodobé skladování akumulátoru v mrazničce neovlivňuje výkon zařízení žádným způsobem - záporné teploty nezpůsobí neplatnost chladiva nebo uzavřeného pouzdra. Po vyčerpání náboje se pohon důkladně umyje, tělo se nechá zaschnout a poslat zpětmrazáku

Po každém použití je nutné nádrž vyčistit, protože kondenzát vznikající při použití akumulátoru vede k nečistotám na povrchu uzavřené nádoby. Materiál je schopen absorbovat různé vůně potravin a léků. Pokud pouzdro již absorbovalo pachy, je prakticky nemožné je odstranit - hrozí nebezpečí poškození těsnosti.

Nejčastěji stačí jediná studená baterie pro chladnější tašku, která je položena na jídlo nebo lék. Někdy je však vhodné položit několik pohonů. Při použití několika prvků jsou umístěny nejen na výrobky, ale také mezi nimi a pod nimi. Tato potřeba vzniká v následujících situacích:

  • časté otevírání přenosné chladničky;
  • významné množství výrobků /léčiv;
  • náhlý výpadek proudu;
  • dlouhá doba jízdy.

Rychlost nabíjení baterie závisí na možnostech chladničky v domácnosti. Standardní domácí mraznička udržuje vnitřní teplotu kolem -18 ° C. V tomto případě trvá nabíjení přibližně 12 hodin. Při teplotě -23 ° C je doba nabíjení standardní a je 8 hodin, počet cyklů zmrazení v chladírnách není omezen.

Jak si vybrat zařízení

Chladírenské sklady se liší konstrukčními vlastnostmi, typem chladiva a jeho objemem ve vzduchotěsném obalu. Tyto parametry je třeba vzít v úvahu při volbě chladicí jednotky. Barvachladivo neovlivňuje vlastnosti baterie a nenese funkční zátěž, pokud výrobce na obalu nestanoví jinak.

Některé tovární chladicí akumulátory jsou přípustné nejen pro zmrazení, ale i pro ohřev. Látka uvnitř nádoby je schopna udržet potraviny v teple. Je-li nutné použít variantu ohřívače ve studené baterii, nabíjí se v mikrovlnné troubě. Doba ohřevu nesmí překročit dobu stanovenou výrobcem.

Varování!

Je možné ohřívat v mikrovlnné troubě pouze u zakoupených pohonů, jejichž výrobce umožňuje jejich použití s ​​ohřevem.

Samonosný chladírenský sklad

Při zvažování pouze možností chlazení mohou být tato zařízení vyrobena ručně. Nejjednodušší domácí plastová láhev vyniká - je naplněna čistou vodou a umístěna do mrazáku po dobu 2-3 hodin. Taková baterie je dostatečná k tomu, aby přivedla výrobky do dachy, ale účinnost může být zvýšena změnou plniva (chladiva).

Vysoce kvalitní výměník tepla nefunguje podle plánovaných parametrů doma, protože ve výrobě je nutné provádět komplexní výpočty a zohledňovat fyziku přechodových jevů. Pro domácí použití postačují nejjednodušší recepty na bázi soli a jiných zahušťovadel pro vodu, například lepidlo na tapety. Změní jen málo vlastností vodní báze, ale prodlouží dobu uchovávání produktů.

Stolní sůl (chlorid sodný)

K získání nejjednodušší verze směsi se přidá 400 g chloridu sodného do 1 litru vody. Chlorid sodný je lépe rozpuštěn - kapalina musí být zahřívána. Výsledný roztok se nalije do plastových nádob - lahví, trvanlivých sáčků, balení na šťávy. Před použitím stačí nádobu zmrazit. Tento druh chladicího akumulátoru umožní udržovat výrobky v tepelně izolované krabici po dobu 12-14 hodin při teplotě -20 ° C.

Viz také

Jak správně rozmrazit chladničku

Rozmrazování chladničky je považováno za jednu z nejobtížnějších starostí v kuchyni. Do té doby, než se roztaví celý led, projde ...

Glauberova sůl

Aby se zajistil teplotní režim přibližně -10 ° C, připraví se kompozice na bázi glauberové soli. Roztok lze získat smícháním 200 g suché složky s 1 litrem vody. Pro větší zahuštění hmoty je možné doplnit směs lepidlem na tapety, ale neměla by být větší než 10 g. Před použitím solného akumulátoru chladiče pro termo tašku se zmrazí po dobu 5-8 hodin.

Lepidlo na tapety

Kromě variant soli lze použít i roztok na bázi lepidla na tapety. Pro přípravu zředěného 40 g suchého lepidla v 1 litru vody. Směs by měla mít gelovou strukturu. Pro použití se nalije do plastových nádob a zmrazí. Vlastnosti tohoto domácího přibližného ukazatele teploty v tepelně izolovanékontejner do domácí lednice - 12-13 hodin chovaných na 0С.

Pro informaci!

Roztok lepidla v bateriích může být nahrazen pastou nebo roztokem škrobu - rozdíly ve výkonu budou mírné.

Závěr

Studené akumulátory jsou užitečné nejen během období odpojení od elektřiny a cestování - umístění takového zdroje do mrazničky zvýší stupeň zmrazení potravin a sníží spotřebu elektřiny ze spotřebiče. Než si však vyberete možnost z baterií nabízených v obchodech nebo si vyrobíte vlastní ruce podle svých vlastních vlastností, musíte určit její hlavní účel.