Efektivní způsoby odstranění plísní na oknech, parapety a svahy

Plastová okna jsou pohodlná a estetická, ale jejich hlavní nevýhodou je neschopnost projít vzduchem. Z tohoto důvodu se na povrchu vytváří kondenzace a vzniká černá forma. Skvrny rychle rostou v šíři a hloubce. Pak odstraňte a bude to velmi obtížné. Chcete-li se vyrovnat s plísní, není nutné volat specialisty. Existují účinné způsoby řešení tohoto problému.

Příčiny plísní

Boj s plesnivou houbou bude neúspěšný, pokud nenajdete příčinu jejího výskytu a neodstraníte ji. Obvykle vznikají černé skvrny na plastových oknech v důsledku značné vlhkosti a nedostatku přístupu na čerstvý vzduch.

Ve starých dřevěných oknech bylo mnoho trhlin, díky nimž se vzduch pohyboval. Kvůli mezerám byla chladnější a pronikla, ale nedošlo k žádné významné vlhkosti. Po výměnědřevěných rámů pro okna z PVC se situace dramaticky mění. Již neexistují žádné návrhy, teplo zůstává zcela uvnitř, ale vzhledem k nedostatku čerstvého vzduchu se zvyšuje vlhkost a vytvářejí se pozitivní podmínky pro plísňovou infekci.

Plastový povrch je zcela utěsněn. Nepohlcuje kondenzát a neodpařuje vlhkost, jako dřevo. Proto jsou vytvořeny všechny podmínky pro rychlou reprodukci a šíření spór. Nekompetentní instalátoři oken často porušují technologii. To vede k hromadění vlhkosti na plastové konstrukci a tvorbě živného média pro kolonii, když okna rostou plesnivě.

Důležité!

Nestačí pouze vymýt plíseň, která vznikla na plastových oknech. Když příčina není pevná, problém se objeví znovu velmi brzy.

Přístroje a výrobky pro práce

\ t

Abyste se zbavili plísní na svazích, potřebujete speciální přípravky ošetřené povrchem. Pro tento účel použijte:

 • antifungální roztoky;
 • detergent obsahující chlor.

K ochraně kůže na rukou a dýchacích orgánech před účinky agresivních složek používejte gumové rukavice a masku. Pokud je houbička hluboká, musíte svah rozebrat. To nelze provést bez speciálních nástrojů. Proto kromě přípravy:

 • špachtle, vrtáky a sekáče;
 • tepelně izolační materiál;
 • šroubovák, svinovací metr nebo pravítko;
 • prostředky pro utěsnění spojů a švů;
 • nový plastový panel;
 • speciální lepidlo na plastový, ostrý nůž.

Čištění povrchu

Velmi důležitý je materiál svahů, kde se tvořily plesnivé skvrny. Pokud se používá plast, je tyč demontována a stěna pod ní je zcela dezinfikována. Sádrokartonové panely jsou nahrazeny jinými. Houbě se již podařilo proniknout do pórů takového materiálu, takže kolonie nebude možné odstranit až do konce.

S tuhým kartáčem se zbavte formy a zcela ji očistěte od povrchů, rámů a stěn. Pak je nutné zpracovat stěnu a skleněnou jednotku látkou obsahující chlor, které předtím chrání ruce rukavicemi.

Antiseptické ošetření

Prostředky pro antiseptické zpracování se nakupují hotové v budově nebo železářství. Obvykle se jako aktivní složka používá síran měďnatý nebo chlor. Existuje několik možností pro samo-výrobu dezinfekčních prostředků.

První možnost:

  75) 200 ml kyseliny octové o koncentraci 70%;
 • 200 ml kyseliny borité;
 • 1 litr vody.

Druhá volba:

 • 100 ml síranu měďnatého;
 • 100 ml fluoridu sodného;
 • 1 litr vody.

Třetí možnost:

 • 1 díl bělidla;
 • 1 díl síranu měďnatého;
 • 5 dílů vody.
Důležité!

Při manipulaci s rukama používejte rukavice. Pak antiseptikum s kartáčkem připraví připravenou stěnu. Po dokončení práce musí být místnost větrána.

Konsolidace výsledku

Aby se zabránilo opětovnému výskytu plísní, je povrch vodotěsný. Stavební svazek pokrývá svah a vytváří vodotěsnou bariéru na zdi. Bude sloužit několik let.

Viz také

Jak a jak odstranit plíseň z oděvů

Co je to forma a co pochází? Každá hospodyně alespoň jednou čelí výskytu plísně na oděvu, ...

Pokud se po provedení všech činností na parapetu stále shromažďuje kondenzát, je nutné zlepšit větrání. K tomu v horní části okna proveďte ventilační kanály nebo vyvrtejte otvor v okně pokrývajícím baterii.

Odstranění formy bez odstranění svahů

Pokud se plíseň právě začala šířit po povrchu oken a její ohniska nezachytila ​​celý svah, bojuje se houba bez odstranění svahu. V tomto případě je třeba vyčistit černé skvrny a povrch dobře osušit. Pak je důležité udržet úroveň vlhkosti pod kontrolou a nepřekročit kritickou hodnotu.

Mytí formy

Pro čištění keramických obkladaček nebo plastových panelů se používají domácí chemikálie průmyslové výroby s antiseptickým účinkem. Pro tento účel jsou vhodné nástroje pro čištění a dezinfekci instalatérských, bělících a odstraňovačů skvrn chlorem: Vanish, Domestos, Whiteness, Sanitol a další.

Můžete se zbavit černých skvrna lidových prostředků. Následující sloučeniny dobře pomáhají:

 1. Stolní ocet o koncentraci 9% v čisté formě se nastříká přímo na skvrnu a nechá se 1 hodinu. Potom se znečištění promyje čistou vodou.
 2. Jedlá soda se smíchá s vodou za vzniku hustého kaše. Aplikuje se na ohniska plísně a pero se rozprašuje na vrchol. Po skončení chemické reakce se zbývající hmota odstraní vlhkým hadříkem.
 3. 4 tbsp. Já tímto roztokem se promyje jedlá soda v 1 litru vody a plochy s houbami. Po ošetření se kompozice nevymyje.
 4. Olejový ester čajovníku ve výši 1 lžičky. smíchejte se stejným množstvím soli a rozpusťte v 1 sklenici vody. Tento nástroj je umyt plesnivé skvrny na okně. Splachovací kompozice je volitelná.
 5. V 1 litru vody se rozpustí 100 ml bělidla a stejné množství síranu měďnatého. To znamená mytí povrchu okna. Pro ochranu dýchacího ústrojí používejte při práci dýchací přístroj a chraňte ruce gumovými rukavicemi.
Důležité!

Agresivní přípravky s chlorem a dalšími složkami se používají pouze po vyzkoušení jiných látek. Poskytují vynikající dezinfekční účinek, ale mohou poškodit horní vrstvu plastového povlaku.

K odstranění formy ze svahů natřených vodou ředitelnou barvou se nedoporučuje umývat. V tomto případě pomůže ztuhlý kartáč, sušení horkým vzduchem a dezinfekce křemennou lampou zbavit se formy na oknech.

Sušení

Plastová okna, opláchnutá z formy na svazích, důkladně vysušená všemi dostupnými metodami. To provedete tak, že osuší a otevřou okno. To pomůže odpařit zbývající vlhkost. Malované svahy vodní emulze a plastové části okna se suší horkým vzduchem z fénu.

Je to důležité!

Pokud používáte vysoušeč vlasů, nesměrujte trysku na sklo. Pokud je teplota vně nízká, skleněná plocha praskne z náhlého zahřátí.

Vzduch

Udržet požadovanou úroveň vlhkosti a zajistit pravidelné větrání. Podle lékařů je užitečné otevírat okna každou hodinu na několik minut. Pokud však taková možnost neexistuje, větrání se provádí v ranních a večerních hodinách. V tomto případě se doporučuje neuzavírat dveře do místnosti tak, aby vzduch cirkuloval v místnosti.

Je vhodné pro zabránění vzniku plísní kolem plastových oken, aby bylo možné neustále sledovat optimální úroveň vlhkosti. V tomto případě pomůže vlhkoměr pro domácnost. Toto zařízení by mělo vykazovat hodnotu vlhkosti 45-60%.

Dobrá ventilace je zvláště důležitá při vaření, aby nedošlo k přemýšlení o tom, co dělat, když je na svazích plastových oken vytvořena forma. Proto při vaření používejte kuklu. Pokud kuchyň nemá takové zařízení, otevřete okno.

Aby se předešlo tvorbě plísní, nevešejte kolem bytu mokré oblečení, aby vyschlo. Také stojí za to odmítnout velké číslopokojové rostliny na parapety. Zvyšují úroveň vlhkosti ve vzduchu.

Záclony

Mikroklima v místnosti a úroveň vlhkosti jsou do značné míry ovlivněny materiálem záclon na oknech. Záclony ze syntetiky neumožňují průchod vzduchu, takže vlhkost stagnuje v prostoru mezi okenním sklem a tylem. Pro optimální cirkulaci vzdušných hmot se doporučuje zavěsit závěsy z přírodních lehkých tkanin na okna. V případě potřeby tento materiál absorbuje přebytečnou vlhkost. Pokud není možné záclony měnit, pomůže časté větrání.

Absorbéry zápachu

Taková zařízení jsou plastová krabička nebo koule naplněná sorbentem. Obvykle se používají pro odstranění zápachu uvnitř chladničky nebo pro boty. Absorbér zápachu do jisté míry pomůže snížit vlhkost jeho umístěním na okenní parapet. Podobnost průmyslového zařízení může být provedena nezávisle. K tomu se podestýlka kočky nalije do sáčku z přírodní tkaniny a pevně se sváže. Je lepší použít tmel na dřevo. Na domácí baterii se pravidelně suší domácí absorbér-sorbent.

Použití ionizátoru nebo ozonizátoru

Není třeba kupovat tyto spotřebiče, ale pokud jsou již v domě, můžete je použít k odstranění formy z plastových oken. Ozonizátory čistí vzduch v místnosti od spór plísní, mikrobů, roztočů a jiných škodlivých mikroorganismů. ProDoporučujeme používat malé modely určené pro chladničky. Jsou umístěny na parapetech a zahrnují nejvyšší výkon. Po několika minutách se hodnota sníží.

Použití křemenné lampy

To je další způsob boje proti plísním. Veškerá křemenná lampa je instalována na parapetu a zapnuta, nasměruje paprsky na zčernalé místo. Ozařování trvá 30 minut. V této době jsou zvířata, děti, akvária a vnitřní květiny vyjímány z místnosti. Dveře do místnosti pevně zakryté.

Po půl hodině se lampa vypne a místnost se odvzdušní. Paprsky křemenné lampy zničí formu. Zůstává tedy pouze čistit černé stopy ze zdi pevným kartáčkem a toto místo důkladně osušte fénem.

Prevence plísní

Abychom se nemuseli ptát, jak se vypořádat s plísní na svazích plastových oken, musíte dodržovat jednoduchá pravidla. Pomohou vyhnout se potížím:

 1. Větrací otvor v kuchyni je volný. V této místnosti je nejčastěji vysoká teplota a vlhkost a uzavřené větrání je v rozporu s volným oběhem vzduchu.
 2. Dvakrát ročně se kontroluje stav plastových oken. Jsou-li zjištěny chyby nebo poruchy, jsou vyřešeny samostatně nebo pomocí průvodce.
 3. Aby se vlhkost vzduchu v místnosti nezvyšovala, nesádejte velká množství pokojových rostlin.
 4. Pro zlepšení cirkulace vzduchu v prostoru bytu se otevírají vnitřní dveře.
 5. V bytě je každý den větráno. Pokud je v domě klimatizace.
 6. Je lepší sušit prádlo na balkóně. Pokud to není možné zavěsit na ulici, otevřená okna během sušení.
 7. Svahy a parapety se pravidelně ošetřují produkty obsahujícími chlor.
Důležité!

Zabraňte usazování kondenzátu na oknech. Jeho vzhled způsobuje tvorbu plísní. Když se tedy objeví kondenzát, okamžitě zkontrolují okna a zničí plíseň, pokud se zjistí.

Změna plastových svahů

Pokud se na oknech objeví černá forma a zachytí velkou plochu panelu, nemůže být vyvedena konvenčními prostředky. V tomto případě je požadováno úplné přepracování svahu, protože pod ním obvykle leží velikost plísně. K tomu sejměte vnější dekorativní roh sekáčem, zvedněte boční část pomocí špachtle a trochu ji uvolněte, vyjměte ji. Pokud je přilepen k montážní pěně, použijte ostrý nůž k jeho řezu a vyjměte díl. Zbývající části svahů jsou odstraněny podobně.

Po odstranění izolace zkontrolujte švy. V tomto případě můžete vidět, že vlhkost proniká do svahu venku. Pak je třeba důkladně utěsnit vnější mezikusové spoje. Pro nájemníky žijící v nejvyšším patře, bez pomoci horolezců nemůže udělat.

Viz také

Jak izolovat plastové okno pro zimu

S vědomím prohlášení výrobců plastových oken, problémů s jejich tepelnou izolacínemůže. Nicméně, se všemi ...

Všechny švy na straně místnosti jsou ošetřeny tmelem a svahy jsou dezinfikovány dezinfekčním přípravkem. Po úplném vysušení je lékárna dobře větraná.

Povrch svahů je upraven tmelem nebo opatřen gumovým základem. Tím se uvolní stavební struktura akumulace vlhkosti a chrání se před tvorbou kolonií hub. Poté pro tepelnou izolaci pokládají minerální vlnu nebo speciální rohože se zvýšenou odolností proti vlhkosti. Pro pohodlí se drží na svahu. Poté nainstalujte nové plastové nebo sádrokartonové desky.

Větrání a instalatérské práce

Pro úplné odstranění formy je důležité, aby ventilace fungovala dobře a nebyly žádné problémy s instalatérstvím. Chcete-li zkontrolovat práci větrání na mříži, přiveďte plamen ze zapalovače nebo svíčky. Pokud se jazyk neodchyluje, je ventilace uzavřena. V takovém případě zavolejte průvodce a vyčistěte kanály. Pokud tomu tak není, je nutná instalace speciálního ventilátoru, který podpoří cirkulaci vzduchu v místnosti.

Na blocích oken jsou instalovány speciální přívodní ventily pro zlepšení ventilace. Poskytují čerstvý vzduch, neumožňují okna „potit“ a zabraňují vzniku plísní. Ke snížení vlhkosti během vaření nad digestoří.

Chybná instalace také často způsobuje vysokou vlhkost. Pak všechny únikyopraveny kohoutky a potrubí. Také stojí za to zvážit materiál, ze kterého jsou trubky vyrobeny. Kondenzát se často usazuje na kovovém povrchu, takže je lepší tyto trubky vyměnit za plastové.

Závěr

Pro kontrolu formy je nutné vytvořit dobré větrání a zbavit se vlhkých zdrojů v bytě. Tam, kde je suchá a teplá, nejsou spory plísní schopny přežít a vytvořit novou kolonii. Pokud je forma již nalezena, bude zničena co nejdříve.