Forma na desky, dřevo, překližka: jak se zbavit

Majitelé soukromých domů často čelí problému plísňové infekce dřevní formy. Reprodukce houb v lese se aktivně vyskytuje na teplých místech s dostatečnou vlhkostí. Hlavní nebezpečí pro člověka není jen v estetickém poškození majetku, ale také v tom, že spory způsobují alergické reakce a mykózu. Plíseň můžete odstranit z dřevěných povrchů vlastníma rukama, ale tyto metody expozice vždy nepomáhají.

Druhy forem

Může se vyskytnout nejen v dřevěných statcích z baru, ale i v podobě kulatiny. Houba se také vyskytuje v bytech s nedostatečně upraveným ventilačním systémem nebo konstantním průvanem. Nejčastěji je ve výškových budovách forma umístěna na obložení, které je často opláštěno balkony a balkony. Tam je několik parazitických druhů houby na stromě, který může “se usadit” v nějakém obydlí:

\ t
 1. Černé formy na dřevě se vyskytují méně často než na kamenných površích nebo injektážních obkladačkách.
 2. Modrá -často se objeví v dřevěných domech a mění barvu stromu úplně. Houba se živí cukrem, škrobem, proteinem a rychle expanduje. Pokud je vlhkost stromu vyšší než obvykle, může se velikost skvrny zvětšit dvakrát za 10 dní. To je věřil, že modrá neovlivní sílu, proto, řezivo často projít touto zkouškou s ní.
 3. Páchnoucí houba - nejnebezpečnější pro strom. Přivádí se na dřevěná vlákna. Hnědé plochy se objevují na povrchu materiálu a po několika týdnech nebo měsících je dřevěný prvek již zničen.
Varování!

První známkou aktivního vývoje plísně na stromě je změna obvyklé barvy povrchu, tvorba narůžovělých, nahnědlých, modravých nebo bělavých ploch, šedavých pruhů a vlhkých oblastí. Některé druhy hub nevedou ke zničení struktury materiálu a nevstoupí do vnitřku stromu. Ale negativně ovlivňují vzhled dřevěného povrchu.

Proč je dřevo zničeno

Plíseň se množí se spóry a dokonce i „zdravé“ desky mohou být nakonec pokryty neestetickými modrými skvrnami. Takové spory jsou všude - na silnicích, polích av lesích. Typy plísní, které obývají lesní porosty, pokrývají prakticky 40% větví a kmenů. Spory snadno vstupují do domu se zvířaty, větrem a botami. Když mikroorganismy pronikly do bydlení, kde jsou podmínky příznivé pro aktivní rozvoj (vlhkost 70%, teplota v rozmezí + 5 ... + 30 ° C), expandují. Plíseň na dřevěnéV takových situacích se vyskytují nátěry a materiály obložení:

 • dům není vytápěn pravidelně;
 • nesledují stav suterénu;
 • ventilace není řádně uspořádána;
 • dřevěné povrchy, které nejsou ošetřeny speciálními sloučeninami;
 • nevěnujte pozornost stavu nadace.

Ve vnitřních prostorách houb nejčastěji postihuje dřevěné a jiné povrchy ve vlhkých prostorách, obvykle koupelnách. Nejčastější příčinou je také porušení ventilace. Je to proto, že když vzduch neběží, kolonie plísní rostou velmi rychle. Kromě toho je příčinou skvrny od formy často porušení nebo úplná absence hydroizolace.

Automatické řešení problémů s plísní

Když nejsou odstraněny příčiny plísní, ani po úplném zbavení se plísní, mohou se spory dostat do místnosti a opět růst na stejnou úroveň. Je nutné provést seznam opatření, která umožní odstranění plísně z dřeva s největším dopadem a bez možnosti vrátit problém. Hlavní je odstranit podmínky, za kterých se houba cítí dobře a především snižovat vlhkost v místnosti.

Výchozí kroky pro řešení problému s bodovými body jsou následující:

 1. Je-li vlhký v suterénu nebo v podkroví, je nutné zajistit parní a hydroizolaci, zkontrolovat hydroizolaci základu a střechy.
 2. Je-li narušena cirkulace vzduchuvytvořit nové, účinnější větrání nebo organizovat nucené zásobování vzduchem.
 3. Pokud existuje možnost, pak je nezbytné ozářit formu ultrafialovým světlem nebo ji nahradit přímým slunečním zářením, které velmi špatně snáší.
 4. Suchý a ohřátý vzduch v místnosti, kde nové kolonie plísní pravidelně rostou pomocí tepelné pistole.
 5. Při opravě, při instalaci dřevěného obložení, je nutné použít parotěsnou membránu, která chrání přírodní materiál před kondenzací.
 6. Pečlivě zkontrolujte stav dřeva a jiných povrchů v bezprostřední blízkosti oblasti infikované houbou.
Pro informaci!

Uvedené pozice nejsou všechna možná opatření, která pomáhají snižovat index vlhkosti v místnosti, kde se houba vyvinula. Jakákoli metoda, která by mohla potenciálně učinit sušičku v místnosti, je vhodná jako součást boje proti koloniím plísní.

Způsoby nápravy problému

Jakmile budou odstraněny příznivé podmínky pro aktivní rozvoj houby, mohou být přijata opatření k odstranění formy, která se již vyvinula na stromě. K tomu můžete použít chemikálie. Tam je seznam řešení, která mohou odstranit plíseň ze stromu. Prodávají se ve stavebnictví a železářství. Nejběžnějšími léky jsou:

 1. Dali - přípustné pro použití na dřevo, dlaždice,malované a betonové povrchy.
 2. Biotol Spray - lze použít ke zpracování sklepů, sklepů, půd a fasád.
 3. Stopka je koncentrovaný prostředek, který musí být použit k léčbě oblastí, které jsou nejvíce náchylné k plísňovým infekcím.
 4. Alp - protiplísňové řešení určené pro vnitřní práce.

Před použitím takových roztoků je nezbytné odstranit viditelné oblasti houby. Po odstranění těchto lézí by tyto oblasti měly být omyty čistou vodou. Antiseptické činidlo proti plísním by mělo být používáno pouze po vysušení povrchu. Obvykle je nutné aplikovat lék v několika vrstvách - teprve pak vyjde na zničení formy, která je v tlustém stromu.

Populární metody eradikace plísní

Je možné zničit houbu na stromě pomocí lidových prostředků. Nicméně, ne ve všech situacích takové metody zacházení s koloniemi formy mohou být efektivní. Hlavním důvodem nedostatku výsledků je nespravedlnost jejich použití. Plánování využití těchto metod s využitím dostupných nástrojů proto zohledňuje tři hlavní body:

 1. Lidové léky se často rozhodnou použít, když jsou potřebná účinnější řešení vzhledem k objemu plísňové infekce.
 2. Formulace domácností často nejsou schopny zcela vyloučit plísňovou formu, a proto je pravděpodobnost jejího návratu velká.
 3. Bez odstranění příčin vzniku je nemožné zcela zničit houbu lidovými prostředky.
Propomoc!

Každý jedinec má velkou část houby potřebnou k odstranění houby ze stromu a zbytek se prodává v železářstvích a lékárnách.

Bělidlo obsahující chlor

Bělost nebo její ekvivalent lze použít v boji proti ohniskům plísní. Složení roztoků obsahujících chlor od různých výrobců není stejné, ale hlavní složka je vždy stejná - chlorid sodný. Tato látka je silným oxidačním činidlem a má silný antiseptický účinek. Chlorid sodný může mít různou koncentraci, takže je třeba správně určit jeho obsah v dostupném nástroji.

Obvykle se pro domácí potřeby používá roztok, ve kterém je bělost vodou zředěna v poměru 1:10. Pro odstranění plísňové léze je však nutný silnější účinek a proto je nutné ředit vodu a chlorové bělidlo v poměru 1: 1. Toto řešení je dobrý způsob, jak odstranit plesnivé mycelium z hladkých povrchů (plast, dlaždice). Strom má porézní strukturu, a proto bělost může eliminovat pouze povrchní projevy. Když houba pronikla hluboko do stromu, chlorové bělidlo nemůže úplně odstranit formu.

Lékárenská antiseptika

Peroxid vodíku, který se používá k úpravě škrábanců a povrchových ran, je dobrý při odstraňování plísní. K ošetření povrchu navlhčete bavlněnou houbu a otřete plesnivou plochu dřevěného povrchu. Zředěný 3% roztok není nutný. Jsou-li stopyhouba bude postupně mizet, je přípustné provádět další 1 až 3 opakované ošetření této oblasti pro záruku.

Amoniak také pomáhá ničit skvrny od forem, zejména na hladkých površích (plasty, dlaždice, sklo). Zároveň však pomáhá zbavit se plísní, které rostly na dřevěných nebo sádrokartonových povrchech. Toto řešení je často přítomno v detergentech pro okna a jiné domácí chemikálie. Před použitím by se měl čpavek ředit vodou v poměru 1: 1.

Varování!

Výsledný roztok alkoholu by měl být aplikován na povrch v respirátoru a gumových rukavicích.

Prostředky z kuchyně

V kuchyni se často vyskytují dva nástroje, které mohou bojovat proti plísním. Jedlá soda a stolní ocet mají tyto vlastnosti. Ten, analogicky s chlorovým bělícím prostředkem, nemůže zcela eliminovat houbu, ale nepředstavuje významná zdravotní rizika, na rozdíl od bělosti. Ocet nemusí být ředěn vodou, infikované oblasti jsou ošetřeny velkými objemy válečkem, houbou nebo štětcem. Pokud je forma pouze na povrchu dřeva, může být kompletně zničena kyselinou octovou. Je však nutné provést opakovanou preventivní léčbu s přestávkou 2 týdny.

Soda je jednou z nejbezpečnějších možností. Často se používá k čištění nádobí a dalších předmětů. Spolu s stolním octem však eliminuje malé houbové kolonie.Pro ovlivnění postižené oblasti zřeďte sódu v 9% roztoku a otřete povrch rozptylem skvrny. Tento prášek nepoškozuje dřevěnou strukturu a proto můžete nalít trochu sody na vlhkou houbu a otřete infikovanou oblast. Pak je hydrogenuhličitan sodný povolen jednoduše se omýt čistou vodou.

Zohlednění antiseptických přípravků

Pokud lidové metody odstraňování plísní z dřevěného povrchu vůbec nepomáhají, doporučuje se použít antiseptické chemické látky z profesionální řady. Takové kompozice se nakupují v železářstvích nebo na obchodních podlahách, kde prodávají dřevo, nástroje a materiály pro zpracování. Většina z těchto nástrojů má obecné zaměření, takže účinek je univerzální - ochrana před ohněm, slunečním zářením, škůdci hmyzu, hlodavci, houbami a hnilobou. Forma na deskách může odstranit následující nápravy:

Jméno

Způsob použití

Aquatex Pro impregnaci dřevěných nátěrů odolných proti vlhkosti. Kompozice také ovlivňuje plísňové houby a zabíjí hmyzí škůdce. Roztoky se používají jako zemní impregnace. Existuje řada odstínů.
Belinka Pro zpracování dřevěných povrchů uvnitř i vně domu. Existují sloučeniny s vysokým obsahem antiseptických složek pro ničení plísňových plísní vyvinutých na dřevě.
Neomid Mezi produkty tohoto výrobce emitují vícesložkové antiseptika pro zpracování dřeva v místech s vysokou vlhkostí. Všechny patří k antiseptickým prostředkům pro impregnaci materiálu, pokud je nutné chránit proti plísním na deskách a jiných dřevěných povrchech.
Senezh Pod touto značkou jsou distribuovány antiseptické přípravky s hlubokou impregnací. Většina z nich se používá pro zpracování dřeva uvnitř. Existuje mnoho recenzí o účinnosti sloučenin Senezh při použití v lázních a saunách.
Tikkurila Rozsáhlý seznam nástrojů pro zpracování dřeva, v případě potřeby ochranu. Řada obsahuje půdní a dokončovací směsi pro předúpravu povrchů z plísní a ohrožených vývojem. Prostředky impregnují materiál, ale nepokrývají film.
Varování!

Při použití těchto přípravků se používají výrobky pro chemickou ochranu. Pokud je práce prováděna uvnitř, pak je třeba nucené větrání.

Vnější i vnitřní obložení domu jsou těmito prostředky ošetřeny i během výstavby. Pokud se neprovádí impregnace, existuje riziko rychlého vývoje plísně. S výskytem primárních znaků takové léze je naléhavé odstranit houbu. Přítomnost takové léze ničí materiál a čím déle je forma na místě, tím více dřeva bude muset být změněno.

Služby služeb

Nejjednodušší možnostodstranění formy na stromě v domě - kontaktování specializovaných služeb. V závislosti na výsledcích předběžné kontroly provedou manipulaci s ošetřenými nátěry a zamezí opětovnému vývoji problému. Práce specialistů s infikovaným stromem houb v obytné budově se skládá z následujících akcí:

 1. Diagnostika mikroklima, stanovení stavu dřevěných povrchů a identifikace příčin pomocí vysoce přesných zařízení.
 2. Léčba zjištěných lézí použitím biocidních kompozic s dodatečným čištěním vzduchem s UV zářením.
 3. Pomůže při odstranění původní příčiny aktivace houby - tepelné izolace, hydroizolace, nucené větrání.

Výhodou těchto služeb je povinnost ručení, která zahrnuje provádění opakované práce na diagnostice a léčbě prostor. Musíte však pečlivě zkontrolovat smlouvu - označují záruční dobu a veškeré provedené práce. Pokud odborníci provedou úpravu ventilace nebo hydroizolace a tepelnou izolaci, pak by měly být všechny práce na místech SanPiN a SNiP.

Při správném výběru prostředků pro impregnaci dřeva a dřeva při výstavbě a dokončování bytového domu nebo jiné stavby se snižuje pravděpodobnost vývoje plísní. Výskyt houby je ovlivněn absencí normální izolace, hydroizolace a větrání. Pokud se houba již objevila, musíte se tohoto problému urychleně zbavit, protože existuje rizikoléze mykózy nebo rozvoj alergických reakcí.