GOI pasta: typy, rozsah, pravidla leštění

Leštící prostředky se používají k broušení a leštění kovových, keramických, plastových, kamenných nebo skleněných povrchů. V zemích SNS byla nejrozšířenější pasta GOI, vyvinutá Státním optickým ústavem SSSR v letech 1931-1933. Materiál je vhodný pro použití doma i v práci (v galvanických zařízeních).

Složení a odrůdy

Jako účinná složka ve směsi pasty GOI se používá oxid trojmocného chromu, který dodává materiálu zelenou barvu. Dále se používají pojiva a další přísady: stearin, tuk, kyselina olejová, petrolej, jedlá soda, silikátový gel (oxid křemičitý). Ve staré receptuře se používal šestimocný oxid chromitý, ale jeho použití muselo být opuštěno - látka způsobuje rakovinu. Staré těstoviny pochybného původu nejsou bezpečné.

Materiál se vyrábí v pevných tyčích nebo viskózní hmotě dodávaných ve sklenicích. K dispozici v každém obchodě, který prodává leštidla. Někdy se mylně nazývá „goy“ nebo „goya paste“. Použití trojmocného oxidu chromitého je 60–85% látky. Od procentaúčinná látka závisí na barvě kompozice a velikosti granulí (a v důsledku toho na brusných vlastnostech). Celkem se vyrábějí 4 typy leštících prostředků:

 • Drsný (č. 4) . Používá se pro broušení nebo hrubé leštění povrchů. Snadno odstraňuje vrchní vrstvu materiálu, odstraňuje velké škrábance, hrboly, výmoly, rizika. Obsahuje 80–85% oxidu chromitého. Má světle zelený odstín.
 • Průměr (č. 3) . Používá se k tupému vzhledu povrchů. Odstraňuje tahy, drobné hrboly, škrábance. Až 76% účinné látky, čistý zelený odstín.
 • Tenký (č. 2) . Používá se pro broušení šperků, kovů, skla, plastových výrobků. Přijatelné při dokončování. Těstoviny mají tmavě zelený odstín, obsahuje až 74% oxidu chromitého.
 • Tenký (č. 1) . Používá se na spravedlivé zpracování jakýchkoliv povrchů. Jediná pasta vhodná pro jemné materiály. Tmavá hmota se zeleným odstínem je tvořena oxidem chromitým o 60–70%.

Při výrobě tenkých past se používají pro broušení a konečnou úpravu povrchů výrobků. Dávají lesk a lesk. Doma se na většinu děl a materiálů vztahuje kompozice č. 2.

Pravidla pro leštění

Leštění se provádí otřením povrchu měkkým hadříkem s pastou. Hadry jsou předem navlhčeny v benzínu (můžete také vzít obsah zapalovačů).Materiál, který se má sbírat, závisí na typu povrchu:

 • Plst se používá pro kovy.
 • Pro kameny, plasty, sklo - bavlněné tkaniny (flanel). Čím jemnější je materiál, tím měkčí flanel.
 • Ocelové nože a nůžky jsou vyleštěny kusem kůže připevněným na střihu nebo na pevné desce.
 • Nikl a ocel (kromě nožů a nůžek) - speciální stroj s tryskami. Při použití elektrického nářadí se na lešticí kotouč nanese pasta.

Brusné částice odstraňují horní vrstvu součásti spolu s nerovnostmi a škrábanci. Čím hrubší je brusivo, tím větší je tloušťka vrstvy, která je odstraněna.

Velké částice mohou způsobit hluboké poškození, proto musí být hrudky před leštěním zlomeny. Za tímto účelem hadřík s pastou před prací otřete na zbytečný povrch.

Správně leštit hladkými pohyby. Silný tlak vede k novým škrábancům. Práce se provádí tak, aby se získal hladký lesklý povrch. Pro hluboké poranění nejprve povrch přelepte hrubou pastou, poté použijte střední a tenké směsi. Ihned použít číslo 2 a 1 nemůže být, takže vady budou ještě více patrné. Obvykle leštící části trvá 3-4 minuty.

Hotový výrobek je opláchnut v petroleji nebo pod tekoucí vodou, ale kovové výrobky by neměly být ihned umístěny pod vodou. Pro zpomalení oxidačního procesu jsou kovové povrchy pokryty zaponlakem.

Šperky, elektronika

Výrobky z drahých kovů jsou leštěny pouze měkkým bavlněným flanelem a jemnými pastami, zlato je pouze č. 1.Stříbrné předměty jsou vyleštěny podle standardního algoritmu, ale před tím jsou vyčištěny podle pokynů:

 1. Stříbro se zbavuje nečistot pomocí zbytečného kartáčku na zuby. Čistič - zubní prášek.
 2. Vezměte smaltovanou nádobu s vodou, přidejte mýdlové lupínky, zubní prášek a amoniak.
 3. Roztok se míchá, dokud není homogenní.
 4. Stříbro se vloží do roztoku a kapalina se přivede do varu nad nízkým teplem.
 5. Po vyjmutí stříbra z nádoby a promytí studenou tekoucí vodou.

Je zakázáno používat pastu GOI při práci s drahým povlakem - leštěné utěrky vrstev zlacení, stříbření, chromování atd. Před leštěním je třeba z pouzdra odstranit mechanické hodiny a elektroniku, pracovní mechanismy a mikroobvody.

Sklo, plastové

Pro leštění skla a plastů se používají pouze tenké směsi a měkké bavlněné hadry. Při práci s plastem není materiál navlhčen v benzínu, zbytky pasty se odstraňují suchým hadříkem nebo suchým papírovým ručníkem. Plastové povrchy není třeba mazat. Sklenice jsou předem ošetřeny speciálními gumovými kruhy.

Sklo z safíru používané k ochraně hodinek a malé elektroniky je k leštění pasty GOI zbytečné - nedávají se jí.

Práce s auty

Pasta GOI se používá pro broušení a leštění částí karoserie, světlometů, zrcadel a oken automobilů. Tělo je ošetřeno elektrickým nářadím s plstěnými tryskami, sklem a světlyleštěné flanelem. Typ použité pasty závisí na plánované práci:

 • Průměrné složení (№ 3)je broušení částí těla. Po broušení vypadá povrch matně a vyžaduje povrchovou úpravu.
 • Tenké formulace (č. 2 a 1)leštěné části těla a skleněné prvky.

Chcete-li zjistit, s jakou operací začít pracovat s tělem, musíte na problémové ploše držet nehet. Pokud se hřebík drží na škrábancích, tělo se nejprve leští a pak leští. Pokud se nehet nelepí na škrábance, je okamžitě vyleštěn.

Před zahájením práce jsou části těla navlhčeny čističem skla nebo vodou. Rychlost leštícího kola - od 1100 otáček za minutu. Na těle je kruh poháněn nepřetržitě, přičemž mezi tryskou a dílem je udržován úhel 4-6 stupňů. Zbývající pasta se odstraní teplou vodou pod mírným tlakem.

Před leštěním zrcadel, skla a světlometů jsou okolní části pokryty plastovou fólií. Upravené prvky se předem promyjí buď mýdlovým roztokem nebo roztokem stěrače, nebo roztokem technického alkoholu. Po promytí otřete do sucha.

Při práci použijte psací stroj s brusným kotoučem nebo vrtákem se speciální tryskou. Pasta se rozemele na prášek a smísí se strojním olejem. Na lžíci prášku nechává jednu kapku oleje. Směs se nanáší na brusný kotouč a mele na povrchu překrývajícími se pásy. Během leštění se monitoruje tak, aby se produkt nepřehříval. Zbývající pasta se odstraní papírovým ručníkem.Hluboké škrábance nejsou vhodné pro leštění, jsou vyplněny bezbarvou vyrovnávací hmotou.

Změkčovací pasta GOI

Sušená pasta GOI může být obnovena bez ztráty svých abrazivních vlastností. K tomu je třeba malé kousky suchých těstovin rozemlet na prášek a ředit strojem nebo technickým olejem. Pro jednu polévkovou lžíci prášku by měly být čtyři kapky oleje. Směs se míchá a umístí do mikrovlnné trouby po dobu 30 sekund a pak se míchá až do hladké reakce. Není možné nahradit olej petrolejem a abrazivní vlastnosti kompozice jsou značně ztraceny.

Alternativní prostředky

Hlavní konkurenti jsou diamantové pasty a těstoviny na bázi oxidu hlinitého. Oni také se liší v barvě podle jejich abrazivních vlastností:

 • Pro broušení a hrubé leštění kovů se používají šedé a červené materiály. Jednotlivé vzorky mohou odstranit i hluboká rizika.
 • Růžová - analogie GOI Paste No. 3. Odstraňují stopy mechanického zpracování a vytvářejí lesklý povrch.
 • Bílé a tyrkysové přípravky jsou určeny pro konečnou úpravu a práci s jemnými povrchy.

Leštidla se vyrábějí jak v Rusku, tak v zahraničí: Gtool, Dialux, Rupes, Depural, Peek, Actuel. Zahraniční analogy jsou obvykle dražší, ale účinnější a jednodušší. Rozdíl v menších nákladech. K dispozici v barech, suspenzích nebo v prášku.

Bezpečnostní technika

Výrobek je zdraví škodlivý.člověka, ale to nevylučuje potřebu nosit osobní ochranné prostředky. Při provádění ručních operací jsou nutné rukavice a brýle, respirátor nebo lékařská maska. Při práci s elektrickým nářadím je nutný respirátor. Při zasažení očí okamžitě důkladně vypláchněte vodou a vyhledejte lékařskou pomoc.