Jak a co čistit inkoust: užitečné tipy

Inkoust může kontaminovat jakýkoliv povrch v případě selhání sady okolností nebo při hře na dítě. Takové skvrny mohou zůstat na kůži obličeje a rukou, na oděvu, nábytku, stěnách. Aby se odstranily stopy, je třeba pečlivě vybrat nástroj, protože ne každý povrch může být umytý inkoust jednoduchým praním nebo štětcem s mýdlovým roztokem. Pro některé materiály musí být použity agresivní prostředky - rozpouštědla, benzín a petrolej.

Barvy na čištění inkoustu

U inkoustových skvrn se často vyskytují kuličková a plnicí pera. Často se vyskytují, když se nosí v kapsách oblečení, kvůli kterým se tvoří trvalé skvrny různých barev. Inkoustové skvrny se mohou objevit také z tiskárny nebo tisku. Odstranění těchto značek je obtížné, protože barva absorbuje do materiálu a rychlevyschne. Když jsou v domě děti, takové skvrny se mohou objevit na jiných plochách v domě, ale nejčastěji trpí:

 • nábytek;
 • stěny;
 • hračky.

Každý z těchto materiálů vnímá účinek inkoustu svým způsobem, ale stále se vytváří trvalé skvrny. K odstranění těchto skvrn můžete použít různé prostředky - od průmyslových až po populární. Existují však omezení na materiál, protože některé látky agresivně ovlivňují nejen inkoust. Pokud může být bílá přírodní tkanina očištěna od skvrn bělicím prostředkem, pak by mělo být pro syntetiku nebo kůži použito něco méně agresivního.

Mytí inkoustové pasty z rukou a obličeje

Při použití kuličkového pera a plnicího pera často dochází ke značkám inkoustu na kůži rukou a obličeje. Inkoust by měl být okamžitě opláchnut z kůže, jakmile se objeví stopy, protože skvrna se časem stává odolnější. Nejjednodušší způsob čištění skvrn - můžete si umýt inkoust z rukou mýdlem, otřít acetonem nebo alkoholem. Pokud se inkoustový blot již vysušil, můžete použít tyto techniky:

 1. Napařování rukou v horké vodě. Voda pro takové působení se zředí z vroucí vody na přijatelnou teplotu a přidá se 1-2 lžíce oleje. koupelové soli. Za 30-40 minut bude kůže zcela zbavena nečistot. Poté, co potřebujete rozšířit ruce se smetanou.
 2. Mytí a mytí nádobí ručně. Pod vlivem pracích prostředků se velmi rychle dostane pasta z kůže. Jako užitečný bonus přichází čisté nádobí aoblečení
 3. Alkoholový roztok, amoniak a peroxid vodíku s přetrvávajícími skvrnami se uchovávají na kůži po dobu 1-5 minut a omyjí se mýdlovou vodou. Po aplikaci se po dlouhou dobu cítí suché, které se zbaví krémů.

Pokud potřebujete otřít stopu inkoustu z obličeje, musíte postupovat opatrněji, protože vaše oči mohou trpět. Nejlepší možností v takových případech je mytí s antibakteriálním mýdlem nebo si otřete obličej alkoholem. Kouřící obličej na obličeji může být ohnutý nad varnou konvicí se zavřenýma očima, ale musíte ovládat vzdálenost, abyste cítili jen teplo.

Varování!

Pokud se produkt dostane na sliznice, okamžitě je vypláchněte velkým množstvím vody. Když pocit pálení nezmizí, doporučuje se kontaktovat očního lékaře pro nouzovou léčbu.

Čištění bílých textilií

Pokud je inkoustový blot vysazen na bílý hadřík, pak je mnohem snazší ho odstranit než z barevného. Pro takové materiály existuje mnoho bělicích činidel. Když je tkanina vyrobena z bavlny, takovou věc lze vařit, aby se zvýšil dopad. Nejběžnější formulace pro bělení bílých věcí po blotech s inkoustovou pastou jsou následující:

 • Bílost;
 • peroxid vodíku;
 • Ocet.

Tuto možnost často používejte s ložním prádlem z modrého ložního prádla - před praním, nasáklými listy, přikrývkami a povlaky na polštáře ve vodném roztoku s přidáním prostředků. Pokud je materiál bílého materiálu klasifikován jako delikátní, pak postupomezené teplotou a množstvím přípustných způsobů použití - vařit a nalévat silné chemické sloučeniny nemůže.

Bavlněné bavlněné prádlo

Když byl inkoustový blot vysazen na něco jasného bavlněného nebo pestrého zbarvení, je použití bělících prostředků nepřijatelné, protože kresba bude doprovázena inkoustem. Chcete-li odstranit, můžete použít roztok čpavku, ocet, citronová šťáva, prací mýdlo a další sloučeniny. Z prostředků, které lze zakoupit v železářství, jsou:

Jméno Průměrná cena, rublů Částka

Prací prostředek CleanOK

52 450 g

Prášek "Barevně aktivní" Prosper

73 450 g

Odstraňovač skvrn Vanish Oxi

301 1 litr

Brileo Oxi Barevný odstraňovač skvrn Paclan

239 500 g

V případě použití průmyslových výrobních prostředků je nutné postupovat podle pokynů výrobce. To je obvykle namáčení v roztoku po dobu 20-40 minut s dalším promytím ve studené vodě - do 30-40 ° C. Při použití kyselých směsí založených na citronové šťávě nebo octu se doba expozice po 30 minutách opláchne.

Oblečení z jemných materiálů

Aby bylo možné uvést a odstranit stopy inkoustu z oděvů z jemných materiálů, například syntetických, hedvábných, velurových a semišových, lze použít pouze neagresivní materiály.prostředky. To je dáno tím, že většina rozpouštědel poškozuje strukturu materiálu a jejich použití nenávratně zničí oděv. Kromě běžných odstraňovačů skvrn, jako je Vanish, platí:

 • alkohol amoniaku;
 • roztok kyseliny citrónové;
 • ocet 9%.

Při použití těchto nástrojů se jednoduše položí na inkoustový blot, nechají se 5-10 minut a promyjí se mýdlem. Pokud se skvrna již snědla, bílé věci lze vyčistit dlouhodobým vystavením peroxidu vodíku nebo rozpuštěnému hydroperitu. V případě vlnitého povrchu, semiše a veluru, po úpravě se doporučuje použít kartáče pro zvedání zdřímnutí a gumy pro další čištění.

Varování!

Je také nemožné svařovat jemné tkaniny z důvodu náchylnosti materiálů k vysokým teplotám.

Tkanina pro praní vlny

Vlněné předměty jsou klasifikovány jako jemné, takže byste se neměli snažit čistit inkoust v horké vodě - materiál se značně posadí. Malé skvrny na takových oděvech mohou být odstraněny pomocí tlustého roztoku mýdla nebo amoniakového alkoholu (čpavku). Když je skvrna čerstvá, aby mohla působit rychle - oblast v inkoustu se promyje ve studené vodě a vloží ocet, aceton, odstraňovač skvrn nebo roztok kyseliny citrónové. Po 30 minutách expozice důkladně opláchněte.

Skvrny, které již byly zapuštěny do materiálu, lze čistit pouze agresivními prostředky. Pokud je tkanina vbarevné barvy a mohou vyblednout v barvě, je snazší odložit případ a přeložit věc do řady domácích pracovníků nebo pracovníků. Když má vlněný předmět přirozenou barvu nebo bílou barvu, mohou být skvrny ošetřeny benzínem, petrolejem nebo jinou agresivní látkou.

Čištění linolea a laminátu

Stopy inkoustu na linoleu nebo laminátu lze odstranit pomocí rozpouštědel, protože mechanické působení těchto povlaků často poškozuje. Nejlepší je použít prostředky k odstranění skvrn z kůže a obličeje. K tomu stačí aplikovat malé množství produktu na látku nebo vatu a aplikovat ji na podrážděnou oblast. Strukturu lze opláchnout během 5 minut.

Pokud je skvrna již zakořeněna, doba trvání expozice se zvyšuje. Chcete-li odstranit staré skvrny, můžete použít agresivnější prostředky. Je však třeba mít na paměti, že povrch podlahových krytin podléhá vlivu podobných sloučenin - je lepší držet primární zkoušku v rohu nebo jiném nenápadném místě. V některých případech se doporučuje povrch nátěru, částečnou výměnu nebo náplast.

Inkoustové skvrny na textilním nábytku

Kontaminace nábytku zakrytou tkaninou je obtížný problém, protože nátěr nelze jednoduše odstranit a setřít. Chcete-li odstranit čerstvý inkoust, ihned barvivo odstraňte toaletním papírem, bavlněnou houbou nebo tkání - tak odstraňte přebytek a zmenšete oblast poškození. Pokud je povrch hladký s ochranným nátěrem - skvrna může být odstraněna acetonem nebo alkoholem.

K odstranění skvrny z nepotažené tkaniny můžete použít směs jedlé sody s 9% octem. Naneste kaši na inkoust a nechte po dobu 20-30 minut, pak ji otřete mýdlovou vodou pomocí štětce. V některých případech můžete použít nástroje jako Vanish nebo soda. Tyto prostředky by měly být použity podle pokynů na obalu.

Varování!

Pokud je doma pouze 70% octové esence, musí být zředěna vodou v poměru 1 díl esence na 7 dílů vody.

Odstraňování skvrn z kůže a koženky

Je-li na kůži nebo koženém povrchu oděvu a nábytku čerstvý inkoust, snadno se odstraní. K tomu použijte pásku - malý kus lepicí pásky je nalepen na místo znečištění a opatrně vyhlazen a pak odtržen. V případě potřeby se postup několikrát opakuje. Pokud na ruce není lepicí páska, můžete inkoust otřít acetonem, octem nebo čpavkem.

Když bílý povrch může být použit k zvýraznění inkoustové skvrny, včetně vysušeného, ​​peroxidu vodíku. Pokud je stopa čerstvá, pak jednoduše otřete místo vatovým tamponem v tekutině. Pro suchý inkoust potřebujete více času - je třeba aplikovat peroxid po dobu 20-30 minut, a pak jej omyjte vodou. Aby nedošlo k poškození struktury materiálu po umytí výrobku, doporučuje se ošetřit povrch dětským tukovým krémem nebo ricinovým olejem.

Čištění dřevěných a plastových povrchů

Tomytí čerstvých inkoustových skvrn ze dřeva nebo plastu, použijte hustý mýdlový roztok. Tento nástroj se aplikuje na skvrnu a nechá se 5-15 minut, aby se pasta rozpustila. Poté, co je dost jen na to, aby se produkt umyl inkoustem. Pokud se skvrna dlouho suší, můžete použít dimexid nebo jiné agresivnější látky, například alkohol nebo aceton.

Není-li povrch dřeva potažen žádnou ochrannou látkou, lakem nebo nátěrem, může být inkoust absorbován do konstrukce. K odstranění těchto skvrn můžete vyzkoušet gumu nebo melaminovou houbu. Odstraňte skvrnu nebude fungovat, pokud velké množství barviva kompozice byla nalita na takový povrch. V takových případech můžete nalepit vinylový film vzorem nebo barvou na strom.

Odstranění inkoustových značek z tapety

Používání stěn s tapetami dětmi jako pohodlný stojan je běžným problémem. Pokud se skvrna nachází v nenápadném místě, pak to nezpůsobí vážné problémy - můžete jednoduše přesunout nábytek nebo lepidlo oblasti s jinou tapetou. V některých případech jsou výkresy jednoduše zakryty pod panelem, natřeny nebo zavěšeny. Pokud však takové příležitosti neexistují a inkoust je třeba odstranit, můžete použít následující počet způsobů:

 1. Eraser pro vymazání pera. Tvrdá guma odstraňuje tenkou vrstvu povlaku - v případě papírové tapety bez jasně definovaného vzoru je nejjednodušší způsob čištění inkoustu.
 2. Směs sodovky a octa. Poměry složek tohoto čističeUrčeno konzistencí - při smíchání se získá vlhká suspenze. Tato kompozice se aplikuje na skvrnu a opatrně se rozetře. Odstraňte potřebu mokré houby.
 3. Melaminová houba. Tento materiál sám o sobě působí jako čistící prostředek, který není nutné doplňovat jinými sloučeninami. Tato houba je lehce navlhčená a místo znečištění otřete.
Pozor!

Z ekonomického hlediska se doporučuje rozřezat melaminovou houbu na několik částí, protože pro čištění většiny skvrn není potřeba velký kus inkoustu.

Pro tapetu můžete také použít zubní pastu a dimexid. Nesmí se však dotahovat, když je na tapetě zjištěna skvrna od inkoustu - všechny materiály, ze kterých je dekorační materiál vyroben, dobře absorbují barvu. Nejodolnější typy tapet na vnější expozice - omyvatelné. Tato vlastnost je dána konečnému materiálu při výrobě speciálního nátěru.

Restaurování dětských hraček

Děti často kazí vlastní hračky s pery, snaží se ozdobit nebo uniknout do sáčku. V případě měkkých hraček je třeba jednat na principu práce s tkaninami, ale gumy, plastových výrobků a krytů pro předměty, které se čistí obtížněji, protože materiály vnášejí inkoust do konstrukce. K čištění těchto hraček lze použít následující sortiment:

 • amoniak;
 • hydroponické (po rozpuštění ve vodě);
 • peroxid vodíku;
 • bělost a jiné odstraňovače skvrn.

Tyto prostředky pomohouv případě čerstvé pasty na povrchu, ale s dlouhodobým skladováním po tvorbě stop inkoustu nebo pasty z pera, aby byly obtížné. Některé ženy v domácnosti doporučují tyto hračky umístit na parapetu na slunné straně domu a odejít na celé léto - pod vlivem slunečního záření vyblednou skvrny spolu s barvením materiálu po dobu 1 roku.

Pokud nepomohou jednoduché možnosti

Když složení profesionálních nástrojů a lidových receptů nedává žádoucí účinek pro odstranění skvrny, je snazší odhodit poškozený předmět. Před volbou takové možnosti se však můžete pokusit objekt obnovit agresivnějším způsobem. Materiály používané jako rozpouštědla pro barvicí kompozice mohou čistit inkoust z předmětů, například:

 • rafinovaný petrolej;
 • Bílý duch;
 • aceton;
 • benzín;
 • technický alkohol.

Nedoporučuje se používat takové prostředky pro tkaniny nebo umělou kůži, protože mohou zničit vzor a poškodit strukturu materiálu, což ovlivní pevnost věci. V případě čištění rukou, přírodní kůže, gumy, plastů, laminátu nebo linolea, je lepší testovat zvolené činidlo v oblasti s nízkou viditelností. Toto opatření je nutné, protože některé formulace mohou materiál rozpustit - to způsobí větší poškození než inkoust.

Pro informaci!

Bílé věci lze čistit přímo rozpouštědlem, benzínem nebo petrolejem, ale u neželezných věcí je lepší výrobek uvolnit smícháním s vodou. 20-30 minut ponamáčení skvrny se omyje mýdlem a vodou, ale vůně může zůstat.

Závěr

Inkoust můžete umýt z rukou, obličeje, nábytku, oděvů a stěn pomocí různých nástrojů. Někteří potřebují vařit sami, a někteří mohou být koupeni v obchodě. Tyto sloučeniny pastu rozpustí a odstraní. V případě pokožky rukou a obličeje je možné jednat jednodušeji - skvrna rychle zmizí, ale v případě tkanin nebo papíru je nutné spěchat, dokud se inkoust nevstřebá do struktury a nezaschne. Čím více času se ztrácí, tím agresivnější kompozice budou muset být použity.