Jak a co čistit koupel žlutého květu doma

Nízká kvalita, nažloutlá voda teče z vodovodu. Stává se hlavním nepřítelem pro ocelové, akrylátové a litinové povrchy. Pokud se v lázni vytvořila deska, pak se musíte rychle zbavit. Pokud to neučiníte včas, vytvoří se příznivé prostředí pro rozvoj bakterií a infekcí, které mohou způsobit vznik alergií a podráždění kůže. Žloutnutí může být odstraněno pomocí lidového nebo hotového prostředku.

Příčiny žloutnutí

Běžnou příčinou žloutnutí vany je vystavení vodovodní vodě. Chlor, vápník a hořčík obsažené v kapalině nepříznivě ovlivňují sklovinu - dochází k jejímu zničení. Další příčinou znečištění je vystavení částicím rzi, které vycházejí z potrubí vodou. Ale v podstatě se to děje ve starých domech, kde je náhradainstalatérské přípravky.

První známkou poškození skloviny je výskyt žlutých skvrn. Nejčastěji se tvoří v oblasti otvoru určeného pro odvodnění. Méně často, na stěnách vany. Pokud se objeví znečištění, měli byste se ho okamžitě zbavit. V opačném případě se sklovina začne postupně rozkládat a bude již nutné provést její úplné nahrazení.

Lidové čisticí prostředky na lázně

Není vždy po ruce mít domácí chemikálie, s nimiž můžete očistit žloutnutí. Alternativou bude čistič připravený na bázi přírodních surovin. Nemusí utrácet peníze, protože všechny ingredience pro jeho přípravu budou v ruce u každé hostesky. Existují tři účinné způsoby čištění lázně žlutého květu doma: pomocí mýdlového roztoku, zubní pasty nebo sody.

Použití mýdlového roztoku

Mýdlový roztok je standardní lidový lék vhodný k odstranění žloutnutí, rzi a agresivních látek. Způsob jeho přípravy je jednoduchý - denní hygienické mýdlo by mělo být rozmělněno a vytvořené kousky promíchány s malým množstvím vody. Houba by měla být ponořena do pěnového roztoku a ošetřena poškozeným povrchem. Pro zvýšení efektu můžete přidat esenciální olej nebo jedlou sodu. Po vyčištění opláchněte lázeň a otřete ji suchým hadříkem.

Pozor!

Mýdlový roztok nepodléhá dlouhodobému skladování, vede k tomu, že se ztrácí a ztrácíužitečné vlastnosti. Připravte si tuto verzi lidových prostředků by mělo být bezprostředně před použitím.

S zubní pastou

Druhým účinným lékem je zubní pasta. Ve svém složení jsou to látky, které přispívají k odstranění plaku na jakémkoli typu povrchu. Připravené prostředky pro péči o ústní dutinu by měly být aplikovány na místo, kde se objevila žlutavost, a nechat namočit po dobu 5-7 minut. Pak zůstane setřít vlhkým hadrem a opláchnout pastu teplou vodou. V případě potřeby lze postup opakovat.

S pomocí sodovky

Soda může vyčistit povrch lázně od žloutnutí a rzi. Navzdory skutečnosti, že tato látka je abrazivní, je opatrná při odstraňování znečištění. Pro přípravu a využití požadovaných prostředků:

  1. Smíchejte ve stejném množství dva druhy soli - potraviny a sody.
  2. Opatrně rozložte práškovou směs na poškozené místo.
  3. Nechte namáčet po dobu 30 minut.
  4. Lehce navlhčete houbu v octě.
  5. Houba poškozené oblasti nad sodou.
  6. Nechte působit dalších 40 minut.
  7. Směs se promyje teplou vodou.

Sůl, hobliny na mýdlo nebo éterické oleje mohou být přidávány do sody, aby poskytly příjemnou vůni. Není to vždy poprvé, kdy se ukáže, že se úplně vypořádá se žlutou skvrnou. V tomto případě lze postup opakovat. Je třeba mít na paměti, že akrylových lázní nelze ošetřit brusivy, mohouzanechávají na povrchu škrábance.

Čisticí prostředky pro koupelny

Chemikálie pro domácnost mohou jemně a účinně odstranit žlutost vytvořenou na instalatérství, a to pouze v jedné aplikaci. K tomu je třeba rozdělit malé množství prostředků a ošetřit poškozené místo houbou. Zůstane pak opláchnout vodou. Nejoblíbenější domácí chemikálie jsou:

  1. "Koment" - gel pro čištění potrubí. Vhodné pro odstranění jakéhokoliv znečištění.
  2. „Domestos“ - sprej nebo gel pro dezinfekci povrchů a odstranění žloutnutí od nich. Pro zlepšení efektu je třeba jej umístit na problémovou oblast a nechat 5-7 minut.
  3. „Fenolux“ - výrobek obsahuje kyselinu, proto se dokáže vyrovnat s jakýmkoli druhem znečištění, dokonce i tuhnout.

Při výběru chemické látky pro domácnost byste měli pečlivě prostudovat její složení. Nedoporučuje se, aby obsahoval alkohol, čpavek, kyseliny a zásady. Je lepší koupit produkt dražší, ale s kvalitní kompozicí, která nepoškozuje povrch lázně. Ani gel s úspornou kompozicí se nedoporučuje používat častěji než jednou za dva týdny. V opačném případě se povlak lázně začne postupně zhoršovat.

Pozor!

Alkohol a kyseliny jsou přítomny ve výrobcích pro domácnost. Po ošetření mohou vykazovat známky podráždění nebo alergické reakce. Doporučuje se předepřít si ruce rukavicemi.

Čištění vany doma

Žloutnutí i po jeho odstranění se brzy znovu vytvoří. Abyste tomu zabránili, musíte odstranit příčinu vzniku znečištění. Pokud voda teče nepřetržitě, což způsobuje rzi, pak byste měli upevnit směšovač a kohoutek. Pokud se spolu s ním objeví suchá špína, je čas přemýšlet o výměně potrubí. Doporučuje se dodatečně umístit filtr, v důsledku čehož bude do lázně proudit předčištěná voda. Po odstranění příčiny znečištění můžete přistoupit k jejich odstranění. Pro každý typ skvrny musí být zvolen individuální čisticí prostředek.

Boj proti rzi

Na přepážce domácího obchodu můžete vidět speciální odstraňovač rzi v domácnosti. Pokud nebyl nalezen, pak hořčičný prášek pomůže vyrovnat se s problémem. Chcete-li připravit lidový čistič vyžaduje:

  1. Nalijte malé množství hořčičného prášku do nádoby.
  2. Zředí se vodou a míchá se až do homogenní konzistence podobné kaši.

Hořčičná pasta musí být důkladně zakryta v místě, kde se vytvořila rzi, a nechat namáčet po dobu 5-6 hodin. Po uplynutí této doby byste měli pastu vymyt a ošetřenou plochu otřete vlhkou houbou. Je nezbytné, abyste před prováděním zákroku nosili na rukou rukavice, protože hořčice může způsobit popáleniny.

Jak vybarvit žluté skvrny

V ideálním případě by měla mít lázeň bílá odstín. Vzhledem k nízké kvalitě vody z vodovodu však není vždy možné tento stav udržet. Umyjte koupel žlutého květu doma pomocí suchého bělidla, které se prodává v obchodě pro domácnost. Před použitím musí být zředěna teplou vodou, aby vznikla bílá pasta. Výsledný lidový lék je nutný k pokrytí žluté skvrny a odejít, dokud nezaschne. Zůstane jemně vypít.

Pokud se na lázni z litiny vytvořila žlutost, bude obtížnější vyrovnat se se znečištěním. To bude vyžadovat kyselinu chlorovodíkovou. V jejím řešení je třeba ponořit bavlněný hadřík a otřít poškozené místo. Nezapomeňte zabalit všechny chromové části lepící fólií. Zachrání je před zkorodováním kyselinou chlorovodíkovou.

Čištění starých výrobků s poškozeným povrchem

Starší lázně s trhlinami a drsnými povrchy jsou náchylnější ke kontaminaci. Pokud se o to nestaráte pravidelně, skvrny se začnou vstřebávat a bude obtížnější je odstranit. Jedním z nejúčinnějších nástrojů pro zpracování výrobků je lidový lék vyrobený z octa a suchého bělidla. Připravuje se takto:

  1. Do nádoby se nalije malé množství bělícího prášku.
  2. Přidejte malé množství octa.
  3. Obsah důkladně promíchejte. Měli byste získat hustou konzistenci podobnou kaši.

Připravený prostředek nápravynaneste na rzi a nechte zaschnout. Jakmile k tomu dojde, je nutné jej umýt vodou a otřít povrch sanitární keramiky suchým hadříkem. Můžete tak vyčistit smaltovanou nebo litinovou koupel z plaku.

Pozor!

Po každé sprše nebo umytí se doporučuje otřít lázeň houbou. To bude udržovat v čistotě. Jakmile se na povrchu objevila žlutost, měli byste se ho okamžitě zbavit lidovým nebo domácím prostředkem. Čím více znečištění je absorbováno, tím těžší je zbavit se ho.

Čistící lázně v závislosti na materiálu

Důležitou otázkou při výběru hotové chemické látky pro domácnost nebo při přípravě lidového léku je to, z jakého materiálu je vana vyrobena. Pokud jej vyčistíte nevhodnou složkou, může dojít k poškrábání jeho těla nebo může alkalická složka začít korodovat povrch. V obou případech se tvoří defekty, které nelze opravit. Jsou zde 3 materiály, z nichž jsou vyráběny sanitární výrobky: ocel, akryl nebo litina.

Ocel

Ocelovou lázeň můžete čistit pouze měkkými nebrusivými produkty. Pokud je čistič vyroben doma, doporučujeme jako přírodní složku použít pastu ze suché bělosti nebo směs čpavku a peroxidu vodíku v poměru 100 až 50 ml. Přísně zakázánopokuste se otřít skvrny skleněnou vláknovou houbou nebo kovovým kartáčkem. To vede ke vzniku škrábanců a šedých pruhů, ze kterých se nelze zbavit.

Volba chemické látky pro domácnost by měla být pečlivě zvážena. Vyžaduje se pro zakoupení výrobku určeného k ošetření smaltových lázní. Nesmí obsahovat alkálie, fyziologický roztok nebo kyselinu šťavelovou a kyseliny. Tyto komponenty poškodí a korodují smalt, což způsobí nepoužitelnost výrobku.

Akryl

Akrylový materiál je jedním z nejpatrnějších. Čištění vany z ní je velmi obtížné. Je zakázáno používat výrobky obsahující benzín, alkohol, aceton, amoniak, rozpouštědla a abrazivní složky. Čištění lze provádět pouze měkkou houbou.

Nejvhodnější přípravek na péči o akrylovou povrchovou úpravu je založen na octu jablečného moštu a kyselině citrónové. Lázeň by měla být zcela naplněna vodou a do kapaliny se přidá 1,5 litru octa a 1,5 litru kyseliny citrónové o koncentraci 7%. Po 12 hodinách se voda může vypustit a lázeň se promyje tekoucí vodou a saponátem.

Litina

Zvláštním rysem litinových lázní je skutečnost, že mohou být během zpracování praženy, což činí povrch silným a trvanlivým. Proto se tyto materiály nebojí alkalických látek, kyselin, amoniaku a brusiva. Odstraňování skvrn z povrchu litiny je však obtížnější. Perfektní nástroj proTento cíl je směsí stejného množství pečení a uhličitanu sodného, ​​aplikovaného na problémovou oblast po dobu 5-15 minut.

Pravidla péče

Koupelna je místem, kde se bakterie bezpečně množí a tvoří se kontaminace. To je způsobeno zvýšenou vlhkostí. Proto v této části bytu musíte provádět pravidelné čištění. Existuje několik jednoduchých pravidel pro udržení koupele v čistém stavu:

  • po každém použití se musí čistit vlhkým hadříkem nebo opláchnout vodou;
  • je nutné opravit nebo vyměnit kohoutek a směšovač včas, aby nedošlo k úniku vody;
  • týdně musí být povrch výrobku ošetřen čistícím prostředkem a jednou za dva týdny dezinfikuje;
  • není nutné nechávat předměty na stranách vany, vedou k tvorbě žlutého květu.

Pokud by byla prováděna pravidla péče, ale nebylo by možné se vyhnout tvorbě znečištění, doporučuje se jej vyčistit do jednoho dne po vystoupení. Pokud to neučiníte včas, znečištění začne být absorbováno, což komplikuje proces jeho odstraňování v budoucnu.

Závěrem

Nedovolte, aby na povrchu lázně byly rzi nebo žluté skvrny. To vede k předčasnému opotřebení výrobku a vzniku škodlivých bakterií. Nebylo-li možné zabránit vzniku znečištění, stojí za to se ho hned první den zbavit, s ohledem na konkrétní materiál,který je vyroben.