Jak a co čistit laminát, aby se zabránilo rozvodu a že se třpytí

Otázka, jak a jak čistit laminát tak, aby nedošlo k rozvodu, je na programu mnoha žen v domácnosti. Široké rozšíření těchto podlah díky nízké ceně a atraktivnímu vzhledu. Je však třeba dbát na to, aby vypadal dokonale a lesk.

Vlastnostilaminovaný povlak

Laminát je vícevrstvý stavební materiál, který vyžaduje zvláštní péči. Důvod spočívá v jeho složení:

 • první spodní vrstva je stabilizující, někdy izolovaná od hluku;
 • druhou je nosná vrstva se zámkem, vyrobená ze dřeva;
 • třetí - vrstva barevného papíru určuje vzhled a vzhled povlaku;
 • Čtvrté - ochranné lakování.

Ze složení laminátu je zřejmé, že to nebude fungovat, když se bude umývat jako dlažba nebo parkety. Pokud výrobce klade důraz na kvalitu vnitřních vrstev, nebude možné vidět pouhým okem. A je nepravděpodobné, že byste chtěli experimentovat a naplňovat vodou každý den.

Důležité!

Slabým místem jsou spoje laminátových pásů v délce nebo konci. V oblasti hradu je podlahová krytina nejvíce deformována při vnikání vlhkosti.

Pokyny pro praní laminátových podlah

Naučte se, jak umýt laminát bez skvrn doma, podle všech kroků. Je pozoruhodné, že čištění bytu, kde je laminát s fasetou, je poněkud obtížnější. V drážkách napodobujících povrch stromu se hromadí více podestýlky než na hladkém povrchu.

Předčištění

Před mytím podlah laminovaným povlakem sbírejte všechny viditelné nečistoty: pouliční nečistoty, písek, hračky, plastové fragmenty, škrábance nebo úlomky.

Opatrně odstraňte znečišťující látky, např. Přilepenou zeminu, hlinku, parafínplastovou špachtlí, dřevěnou lopatkou nebo lopatkou. Zbavte se mastných skvrn po plastelínu a parafínu, otřete oblasti lékařským alkoholem.

Zametat odpad s měkkým koštětem tak, aby nedošlo k poškození horní vrstvy laminátu. Zkontrolujte, zda se pod bateriemi nenacházejí velká místa v rozích soklů.

Základní pravidla pro praní laminátu

 1. Laminátové skvrny rychle opláchněte nejméně vodou. Čím rychleji se vlhkost odpaří a čím méně se dostane do kloubů, tím větší je pravděpodobnost bezpečnosti každé lamely.
 2. Použijte specializované mopy s režimem odstřeďování s hadříkem z mikrovlákna. Nepoužívejte staré ručníky, košile nebo jiné hadry. Výsledek mytí s takovými věcmi bude zklamán množstvím pruhů a rozvodů.
 3. Během mokrého čištění zajistěte přístup vzduchu: otevřete balkon, okno nebo dveře. Dostaňte vodu, aby se co nejrychleji vypařila.
 4. Začněte umývat podlahu od vzdálené stěny až k východu, aby nešlapali po mokrých prostorách. Pohybujte klikatou.
 5. Po mokrém čištění otřete bílou barvu z laminátu suchou utěrkou z mikrovlákna. Toho dosáhneme, leštěním povrchu a odstraněním zbytků vody, než proniknou do struktury lamel.

Ne laminát nelze prát

Laminát je spíše náladový materiál, a proto existuje celý seznam prostředků, které jsou zakázány pro mytí podlah s takovým povlakem. Nelze použít:

 • prášky s abrazivními čisticími prvky;
 • železné škrabky nebo kartáče s tuhými štětinami;
 • alkálie, kyseliny, bělidla;
 • leštidla na nábytek nebo kůži.

"Domácí" zařízení pro praní laminátu

Pro účinné čištění v domě, kde je laminát položen, zakupte potřebné vybavení.

Pro denní kosmetické čištění:

 • vysavač s měkkým kartáčem nebo praním;
 • mop s metlou s dlouhou pružnou hromádkou;
 • sada ubrousků z nylonu, mikrovlákna, flanelu.

Pro obecné čištění:

 • mop s odnímatelným hadříkem z měkké měkké tkaniny;
 • mop s hadříkem z mikrovlákna.

Poznámka!

Je možné použít stejný mop, pouze pro každou fázi čištění pro použití různých hadrů.

V některých domácnostech je každý den nezbytné mytí podlah, v jiných se tento postup provádí méně často. Záleží na počtu členů rodiny a jejich věku. Laminát ale „netoleruje“ každodenní vodní postupy, snaží se udržet takový kontakt na minimu.

Odstraňovače skvrn

Vrstva laminátu zabraňuje pronikání nečistot hluboko do struktury prkna. Nejčastěji, docela mokré, a pak suché čištění. V obtížných případech pomůže:

 • specializované odstraňovače skvrn pro lamináty;
 • gely pro silnější mytí podlah s neagresivním pH.

Čisticí prostředky

Nejvíce inzerované laminátové čističe:

 1. Pan Muscle a pan Chister jsou vyrobeni jako univerzálníVýrobky pro péči o podlahy. Mají neutrální pH, dobré čistící vlastnosti a nadšené recenze.
 2. Emsal Laminát umývá nečistoty, prach, zajišťuje jemné čištění, nepoškozuje podlahu. Ekonomický nástroj, jedna lahvička trvá 3-4 měsíce pravidelného používání.
 3. Pronto - kromě toho, že se dobře myje, dokonale leští, šetří čas při péči o laminát. Podlaha je lesklá, lesklá.
 4. Pan Propper se kromě mytí a osvěžení specializuje na laminát, jak slíbil reklama. Ale cena je vyšší.
 5. Laminol - změkčuje tvrdou vodu z vodovodu, dodává laminovanému povlaku lesk, vyžaduje však oplach, který je pochybný. Pokud při opětovném promývání vody není změkčena, nefiltrovaná, objeví se opět skvrny.
 6. Floured Bio je specializovaný nástroj vhodný pro čištění po opravě. Na povrchu tvoří tenký film, který „lepí“ oddělenou laminovanou vrstvu. Doporučuje se zakoupit, pokud jsou škrábance a malé deformace.

Univerzální způsob praní bez chemikálií

V situaci, kdy je používání specializovaných chemikálií kontraindikováno, existuje osvědčený recept s octem.

Do 10 litrové pánve horké vody přidejte sklenici octa 3-9%. Při použití octové esence snižte její objem desetinásobně. Připravený roztok očistěte laminát od nečistot a prachu. Po mokrém čištění otřete podlahu suchou utěrkou z mikrovláknadalší sušící švy. Povrch bude lesklý a hladký.

Nejnepříjemnější nevýhodou tohoto „univerzálního“ léku je silný zápach, ale je naprosto neškodný. Snížení žíravého efektu následujícím způsobem:

 • otevřete balkon nebo okna;
 • Noste lékařskou masku nebo bavlněný gázový obvaz.

Poznámka!

Vůně octa se rychleji vypařuje, čím je voda teplejší. Když se vlhkost odpařuje z povrchu podlahy, páry kyseliny octové se také vypařují.

Mopy a hadry pro laminátové podlahy

Při mytí podlahy je mnohem pohodlnější použít mop než ručně. Toto pravidlo je navíc důležitější pro velké volné prostory v domě, kde je malý nábytek.

 1. Získat mop, který lze snadno nastavit na výšku, pak budete moci zapojit všechny členy rodiny do úklidu domácnosti bez ohledu na věk nebo výšku.
 2. Vyberte mop, ve kterém je spodní mycí část mobilní, má režim odstřeďování a několik odnímatelných krytů hadrů. Spin režim pomůže při odstraňování přebytečné tekutiny jedním kliknutím, který zvládne i dítě. Odnímatelné kryty jsou pohodlné, když jsou mokré, pak suché čištění a leštění laminátu. Jedno pravidlo: všechny odnímatelné hadry by měly být měkké, bez hrubých prvků, které by mohly poškodit podlahu.

Mycí vysavač a parní čistič

Použití mycího vysavače nebo parního čističe zjednodušuje proces čištění, ale je povoleno za určitých podmínek:

 1. Zámky laminátových panelů musí být předem ošetřeny voskovým nebo akrylovým tmelem a opatřeny páskou.
 2. Je spolehlivě známo, že při montáži podlahy byl použit materiál nejméně třídy 33 s vysokou pevností.
 3. Podlaha není deformovaná a nemá žádné mezery.

Při nákupu domácích spotřebičů vybavených takovými funkcemi se zeptejte, zda je možné je použít pro čištění laminátových podlah nebo lépe hledat jinou jednotku.

Může být laminát promyt bělícím prostředkem?

Je přísně zakázáno prát laminované pásy s bílým nebo bělícím prostředkem. Chlor koroduje vnější ochrannou vrstvu desek, ztrácí barvu. Někdy se tvar deformuje a podlahová krytina musí být zcela vyměněna.

V případě, že chlor dopadne na podlahu náhodně, ihned jej odstraňte suchým hadříkem, místo opláchněte teplou vodou, zkontrolujte, zda se změnila barva nátěru. V případě odlehčení poškozeného prostoru je třeba jej opatrně vyměnit za nové panely. Proto při nákupu laminátu dbejte na to, aby po opravě byl dostatek nových „desek“, které nahradí poškozené desky.

Jak vyčistit laminát po opravě

Paul dal nový, a najednou bylo nutné nahradit okno nebo znovu vložit tapetu. Následné kosmetické opravy, jiné podobné situace jsou nevyhnutelné, proto si povšimněte, jak laminát vyčistit od stavebního prachu nebo v případě tvrdých skvrn.

Čisticí pěna nebopryskyřice

Je velmi nežádoucí zasáhnout pěnu nebo pryskyřici na laminát, ale pokud k tomu dojde, postupujte rychle. V nejbližší lékárně koupit tekutinu Dimexide. V jeho nepřítomnosti, vhodný aceton nebo lak na nehty odstraňovat založený na tom. Odstranit znečištění:

 1. Naneste kteroukoliv z nalezených tekutin na bavlněnou houbu.
 2. Umístíme ho na 10 minut do znečištěné oblasti, opláchneme.
 3. Otřete vlhkým hadříkem a poté vyleštěte.

Poznámka!

Pokud se oprava právě začala, nebo jsou v domě malé děti, pak doplňte lékárničku Dimexide, pomůže s jinými skvrnami na laminátu.

Čištění suchým lepidlem na tapety

Tapetová pasta na podlahu, i když vyschne, nepředstavuje vážný problém. Je zcela odstraněn mokrým čištěním. Pro urychlení postupu používejte pouze vodu s teplotou nižší než 40 ° C.

Odstranění základního nátěru

Technologie odstraňování skvrn ze základního nátěru z laminátu závisí na typu kompozice.

 1. Pro lehké vodou ředitelné základní nátěry je postačující mokré čištění, jako je tomu u lepidla na tapety.
 2. Pro viskóznější čističe skla nebo čističe oken. Po aplikaci chemikálie otřete laminát flanelem nebo mikrovláknem.

Odstranění tmelu

Pokud na podlahu spadne několik kapek tmelu, neponechávejte je okamžitě. Vysušte a pak otřete suchým hadříkem.

Zbylé bílé skvrny umyjte mokrým hadříkem a nakonec osušte povrch flanelem.

Čištění laminátu z nátěru

Odstraňte čerstvou barvu z povrchu laminátu pomocí acetonu nebo lakového benzínu. Rozpouštědlo opatrně naneste na čistý hadřík a tříjte na špinavém místě.

Čištění lepidla "tekuté nehty"

Nezachránili podlahu a na něm se objevila skvrna od „tekutých nehtů“ - očistěte ji ohřevem fénem. Roztavená látka se opatrně seškrabuje dřevěnou špachtlí. Zbývající skvrnu nechte polít, dokud úplně nezmizí hadříkem z mikrovlákna.

Čištění laminátu ze značkovače

K čištění značkovacích značek z povrchu podlahy pomůže:

 • ethylalkohol;
 • trojitá kolínská voda;
 • aceton;
 • lakový benzín.

Navlhčete vatový tampón některou z těchto tekutin a otřete značky ze značkovače nebo fixu.

Odstranění lepicí pásky z laminátu

Přilepil jsem se k podlaze se skotskou, existuje několik možností, jak se tohoto problému zbavit:

 1. Pásku otřete rozpouštědlem.
 2. Změkčete vysoušečem vlasů.
 3. Otřete houbou navlhčenou čističem skla.

Po některém ze způsobů vyleštěte laminát suchým hadříkem.

Jak umýt jiné skvrny

Typy skvrn a použitých prostředků:

 • odstraňte skvrny z červeného vína, brandy s lékařským alkoholem aplikovaným na ubrousek;
 • z tuku - bílého laku;
 • brilantní zelená (Zelenka) mytí lékařským alkoholem nebo kapalinou pro čištění skleněných povrchů;
 • stopy rtěnky, krém na boty - aceton nebo alkohol;
 • pásy ze svahů jízdních kol nebo pneumatik vozíku - s pomocí gumy studenta.

Co odlišuje péči o lehký a tmavý laminát

Na laminátu světlých barev jsou mnohem výraznější všechny škrábance a drobné nepravidelnosti. Tento povlak vyžaduje častější mokré čištění. Pokud se objeví nějaké závady a promáčknutí, je nutné je překrýt pomocí specializovaného korektoru, laku nebo fixky tak, aby odpovídaly podlaze. V opačném případě se nečistoty zanesou do zbývajících škrábanců, což situaci ještě zhorší. Hrany poškození budou tmavé a neuspořádané.

Na tmavém laminátu jsou po mokrém čištění viditelnější bílé skvrny, usazen prach. Proto bude třeba častěji vysávat. Po hlavním mokrém čištění opláchněte povrch čistou vodou. A pak leštit podlahu.

Užitečné tipy pro péči o laminát

 1. Denní suché čištění.
 2. Umyjte podlahy, jakmile se znečistí, ale ne častěji než 3x týdně.
 3. Snažte se nepoškozovat těžké, ostré předměty. Upozorněte na tuto domácnost.
 4. Noste měkké polštářky na nohách pohovek a skříněk, aby nedošlo k poškození laminátu, pokud je omylem pohnete.
 5. Mít dveře rohož a zvyk otírání nohou sníží množství odpadků v domě.
 6. Procházka kolem bytu v pantoflích nebo ponožkách, takže termínpokrytí služby bude trvat.
 7. Pro hosty udržujte extra sadu pantoflí.
 8. Rozlité kapaliny rychle odstraňte a podlahu osušte.
 9. Drobné škrábance a defekty okamžitě opraveny voskovými tužkami. Hlubší a závažnější mezery podél švů nebo zadku je utěsňují specializovaným tmelem. Dbejte na dostupnost těsnící hmoty a tužky, aby odpovídaly nákupu laminátu v železářství.

Zabránit kontaktu s vlhkostí a zvýšit životnost

 1. Hrnkové květiny umístěné na podlaze by měly být umístěny v hlubokých paletách, aby se zabránilo přetékání přebytečné vody.
 2. Použijte žaluzie a záclony na oknech, abyste snížili konstantní sluneční světlo na povrchu podlahy. Stínujte místnost a rozptylujte přímé paprsky, pak barva podlahy zůstane nasycená a textura je hladká a lesklá.
 3. Netřete tmel, žádné další voskové emulze. Použití těchto nástrojů zvýší riziko poranění a životnost bude snížena. Dosáhněte lesklého lesku otřením suchým hadříkem nebo použitím schválených chemických prostředků.
 4. Matný laminát otřete suchým hadříkem denně, lehce a bez tlaku.
 5. Vybavit místa pro hry v dětském pokoji nebo v prostoru u židlí, pohovek, postelí s koberci. To chrání před skvrnami a otěrem horní vrstvy.

Recenze

Natalia

V bytě byl položen laminát a naše dítě vyrostlo, dva roky staré. Pro něj je to stále těžkévysvětlete, kde a jak můžete hrát s hlínou a plstěnými pery. Snažíme se samozřejmě nedávat, ale to není možnost, dítě se musí rozvíjet. Obecně platí, že čištění plastických skvrn na podlaze a umění s fixy je známým tématem. Plastelíny vyčistily dřevěnou špachtli a stopy značek vědí, že jsou omyty lékařským alkoholem. Pak jsem na těchto místech otřel podlahu suchým flanelovým hadrem. Naštěstí se tyto metody objevily a nebyly žádné stopy. Řeknu jednu věc, nejlevnější laminát, nevím, jak se chová.

Victor

Zabývám se instalací plastových oken, více než jednou se setkávám se situací, že pokud nepokryjete podlahy, budete mít někde pěna. V průběhu let se stal specialistou na třecí montážní pěny z různých povrchů: laminát, parkety, linoleum a dlaždice. Dokonce si vezmu nezbytnou "chemii" pro případ nouze. Obvykle bylo možné setřít aceton nebo lakový benzín. Poprvé jsem ale viděl radu o Dimexidu. Dobrá věc, snažil jsem se, žádné stopy nezůstaly, teď to nosím se mnou. Ne každý domácí kit má, a já to mám po ruce a majitelé nejsou nervózní.

Angelina

Mé dítě trpí bronchiálním astmatem, takže nemůžeme používat všechny výhody chemie. Neuchováváme žádné mycí a čistící domy „Mr.Pers a svaly“. Ale já vím, jak umýt laminát tak, aby nebyly používány žádné skvrny a skvrny pomocí tradičních metod. Můj 9% ocet, v okamžiku, kdy někdo chodí s dítětem. A já tímto způsobemdocela spokojen. Pokud si vezmete velmi horkou vodu a rychle ji umyjete, laminát se ani nemusí otírat, svítí sám.

Laminát „vrtošivý“, ale krásný materiál. S řádnou péčí a dodržováním techniky praní zůstane podlaha po dlouhou dobu krásná a hladká. Správně dávkovat specializované prostředky a čas na odstranění přebytečné vlhkosti.