Jak a co čistit mince doma z oxidu na lesk

Čištění starých mincí doma může být obtížné jak pro staré časy, tak pro začínající sběratele. Kontaminace na kovových bankovkách má jiný původ. Nedělejte chybu v procesu čištění pomůže krok za krokem průvodce zvolenou metodou odstraňování prachu, nečistot, oxidů. Správná péče ušetří hodnotu relikvie.

Druhy odstraňování znečištění z mincí

Způsob odstraňování nečistot ze šperků závisí na stupni znečištění a materiálu. Staré mince můžete čistit různými způsoby.

Chemická metoda

Zahrnuje zpracování mincí koncentrovanou kapalinou, která rozpouští nečistoty bez poškození kovového povrchu. Rozpouštědla jsou pevné látky, kyseliny, alkalické kapalné směsi. Znečištěné bankovky jsou umístěny v lázni kyselé /mýdlové tekutiny a čekají, až sediment začne měknout a zaostávat. Na konci procedury jsou mince vyleštěny na lesk měkkým hadříkem, aby se nepoškrábaly.

.

Čistič

Průvodce krok za krokem

Mycí prostředek na nádobí

Mýdlová voda se vyrovná s menšími druhy znečištění. Používá se pro všechny typy kovů. Použití: nalijte 500 ml vody do malé nádoby, přidejte mycí prostředek. Položte šperky do směsi, nechte 3 hodiny namočit. V obtížných případech mohou být kovové bankovky drženy po dobu 24 hodin

Jedlá soda a mýdlo

Používá se k čištění stříbrných, měděných mincí. Vezměte dvě polévkové lžíce jedlé sody, tři polévkové lžíce hoblin domácího mýdla, přidejte malé množství vody, abyste vytvořili kaši. Naneste směs na povrch cenného výrobku a otřete ji kartáčkem na zuby nebo měkkým hadříkem

Stolní ocet

Nalijte 500 ml stolního octa, přidejte čajovou lžičku jedlé sody, míchejte, dokud nebude hladký. Mince se uchovávají, dokud nezmizí znečištění. V obtížných případech několikrát namočte

Masový likér

Používá se k čištění stříbra, mědi a jiných slitin. Hodnoty kovu vložte do směsi amoniaku (200 ml) a vody (100 ml). Před úplným čištěním mastných mincí nechte vsáknout

Důležité!

Roztok octa se sodou nelze použít k odstranění nečistot na zlatých, stříbrných nebo měděných mincích.

Kyselina citrónová v boji proti zelenému květu

Měděné mince jsou často vystaveny.plíseň a zelená scurf. Loupání mincí pomůže kyselinu citrónovou. Připravte si malou smaltovanou plastovou nádobu, nalijte do ní 2 lžíce kyseliny, nalijte 500 ml teplé vody, míchejte, dokud se krystaly úplně nerozpustí. Umístěte výrobky, otočte je každých 10-15 minut, aby se obě strany rovnoměrně vyčistily. Chcete-li chránit mince před výskytem náletu, udělejte patinu.

Užitečné informace!

Mince SSSR pomáhají prát kyselinu citrónovou, čpavek, octu, směsi sody a mýdla. Sovětské peníze byly vyrobeny z bimetalu, slitiny mědi a niklu, niklu a bronzu, bronzu hliníku, mědi a stříbra.

Možnosti odstranění nečistot mýdlem

Mýdlo je cenově dostupná a cenově dostupná metoda čištění. Díky jemnému složení a čistícím složkám pomáhá kromě oxidace zvládat i různé nečistoty. Mýdlový výrobek můžete použít několika způsoby.

.
1 metoda: mýdlo 2 způsoby: mýdlo na prádlo
Otřete podlahu tyčinky mýdla s neutrálním pH. Výsledné třísky umístěte do nádoby, přidejte malé množství teplé vody, abyste vytvořili směs plastů. Znečištěné mince vložte do výsledného kaše a nechte je vsáknout. Pravidelně natahujte a škrábejte nasáklou vrstvu nečistot. Prostředky čistí jemně, ale časem to může trvat 5-7 dnů (v závislosti na stupni kontaminace) Vezměte plastovou misku nebo malounádobu na potraviny, vložte do ní hobliny půl baru mýdla na prádlo, nalijte vroucí vodu, aby se získala želatinová látka. Když je mýdlo zcela rozpuštěno, umístěte výrobek na jeden den. Pokud kontaminace nezmizí, opakujte postup několikrát

Coca-Cola

"Coca-Cola" obsahuje komponenty, které umožňují eliminovat oxidy a jiné druhy nečistot. Koks se používá k čištění, jako staré peníze, a nové. Použití: dejte kovové výrobky do skleněné kádinky, nalijte nápoj do nádoby tak, aby zcela zakryla šperky, nechte namočit dva dny. V případě silného vyblednutí nechte produkt 5-7 dnů. Pokud je nutné v krátkém čase odstranit oxidy, je nutné umístit do blízkosti zdroje tepla sklenici s obsahem, který bude působit jako katalyzátor. Reakce interakce nápoje a nečistoty se zrychlí a doba čištění se sníží na polovinu.

Čištění hydroxidem sodným

V extrémních případech se používá hydroxid sodný, pokud jsou mince tak znečištěné, že pouze agresivní látky pomáhají odstraňovat plaky. Použití: vezměte skleničku, naplňte ji studenou vodou, přidejte malé množství sody, zamíchejte a rozpusťte. Ve výsledné alkalické kapalině umístěte kovové bankovky pinzetou. Uchovávejte je v roztoku po dobu 8-10 minut. Poté naplňte druhou nádobu vodou, přidejte malé množství mýdla, důkladně omyjte alkalický roztok. Počištění otřete mince suchým hadříkem. Tuto metodu nelze použít, pokud jsou na výrobcích zelené nebo modré skvrny.

Důležité!

Dodržujte bezpečnostní opatření. Manipulujte s gumovými rukavicemi a gázovým obvazem av případě hydroxidu sodného a brýlí.

Jiné způsoby

  1. Čištění mincí elektrolýzou je rychlou a účinnou metodou odstraňování různých typů skvrn ze šperků. Podstata způsobu spočívá v tom, že se do slaně nasyceného vodného roztoku přivádí proud, jehož působení částice nečistot začínají zaostávat.
  2. Mechanicky bělené, což zahrnuje použití různých předmětů k odstranění nečistot. Metoda je velmi jednoduchá a efektivní. Jako pomůcky pro čištění lze použít různé kartáče, jehly, škrabky, měkké a tvrdé ubrousky. Nevýhodou tohoto způsobu je vysoké riziko poškození horní vrstvy šperku.
  3. Vroucími kovovými výrobky, které zahrnují vaření mincí v rostlinném oleji. Umístěte šperky do nádoby s vroucím olivovým olejem, vařte 10 minut. Poté je jemně odstraňte a omyjte je mýdlovou vodou. Pro úplné odstranění tukové stopy vařte 5 minut v destilované vodě. Nepoužívejte trávení na staré mince. Trávení může vést ke ztrátě hodnotné vrstvy produktu.

Druhy mincí - nejlepší metody čištění

Čištění vzácných relikvií přímo závisí na materiálu, ze kterého je vyrobenoje provedena. Volba způsobu odstraňování znečištění je ovlivněna měkkostí kovu, stupněm oxidace a reakcí se složkami čisticího prostředku.

.
Typ mince Metody odstraňování nečistot

Měď

Mýdlový roztok. Strouhané mýdlo strouhejte, vložte do půllitrové nádoby a zakryjte vodou. Kovové výrobky musí být namočeny nejméně 20 minut. Poté opatrně odstraňte každou minci a odstraňte nečistoty běžnou houbou
Stolní ocet. Chraňte ruce latexovými rukavicemi, vezměte houbu nebo měkký hadrový ubrousek, namočte je octem. Masážní čistá mince. Po důkladném vyčištění opláchněte v teplé vodě, otřete suchým hadříkem
Čerstvý citron. Bude to trvat jeden velký citron. Řez to na polovinu. Vložte mince do každé poloviny. Nechte je v této poloze po dobu 15 minut. Poté je odstraňte a vyčistěte měkkým kartáčkem, abyste odstranili všechny částečky nečistot

Stříbro

Směs zubní pasty, čpavku, sody. Vezměte lžíci těstovin, stejné množství jedlé sody a dvě polévkové lžíce čpavku. Aplikujte kejdu na šperky, otřete ji štětcem a opláchněte vodou
Léčivá sůl Trilon-B. Vezměte dvě lžičky soli, rozpusťte v půl sklenice horké vody, několik minut spusťte mince. Opláchněte čistou vodou, suché
Bimetalický Čpavek. Rozpustit vpůl sklenice 3 lžíce čpavku, minci po dobu jedné minuty pinzetou
Zinek Připraví se 10% roztok chloridu sodného a nechá se stát několik minut. Poté opláchněte čistou vodou a osušte suchým hadříkem.
Užitečné informace!

Rust na kovových výrobcích umožňuje vyrovnat se s: kyselinou octovou, solí, sodou, citronovou šťávou (kyselinou), Coca-Cola.

Triky pro odstraňování různých kontaminantů

Na mincích se mohou objevit formy, které mohou oxidovat, ztmavnout nebo zezelenat. Každý druh znečištění vyžaduje individuální přístup k eliminaci. Pokud nevíte, jakým způsobem použít jeden z typů nečistot, můžete nejen ztrácet čas, ale také poškodit povrch relikvního výrobku:

  • Stmívání drahokamů je nevyhnutelné. Vina je čas. Aby se vyrovnala s tmavou patinou, amoniak, amoniak. Kapalinu naneste na bavlněnou podložku, opatrně ji otřete na povrch výrobku, dokud nezmizí skvrna;
  • vznik zeleného scurf je vyvolán oxidačním procesem. Řešení založené na devítiprocentním stolním octu pomůže vyrovnat se se skvrnou.

Pamatujte, že čím starší je kovová bankovka, tím jemnější by měl být čisticí nástroj. Výše uvedené tipy vám pomohou najít efektivní metodu odstranění znečištění.