Jak a co čistit plastový parapet

Každá hosteska alespoň jednou čelila problému odstranění skvrn z plastového okenního parapetu. Na první pohled je snadné je odstranit, ale ve skutečnosti se všechno ukazuje být mnohem obtížnější. Od skvrn a prachu na lesklém, hladkém parapetu se zbavíte snadněji. S hrubým je těžší, protože prach a malé odpadky jsou ucpané v porézním povrchu.

Odolné skvrny, žloutnutí a stopy rzi

Když v bytě není příliš mnoho místa, lidé používají k ukládání věcí jakýkoliv povrch, včetně parapetu. Na to, ženy v domácnosti místo pokojové rostliny, zatímco zalévání, voda může rozlití, vytvářet patina. Také na parapetu, někteří uspořádají různé postavy, na kterých jsou železné prvky. Když voda vnikne, vytvoří se rez, který se v budoucnu bude těžko zbavovat.

Zvažte tedy nejúčinnější metody v boji proti skvrnám.

 • Pro efektivní způsob se můžete zbavit 90% skvrn. To bude trvat jednoduché složky, které jsou v každé domácnosti:
 1. stolní ocet;
 2. jedlá soda;
 3. mycí prostředky;
 4. teplá voda;

Rag nebohouba by měla být navlhčena v teplé vodě a otřete parapet. Pak ji nalijeme octem a saponátem a posypeme parapetem vrstvou sody. Nyní stačí povrch dobře otřít a výslednou pěnu nechat na chvíli. Při jeho vymytí jej opláchněte a otřete do sucha.

 • Způsob použití čisticích prostředků. Jedním z nejúčinnějších je "Domestos", který pomůže v boji proti tvrdohlavým skvrnám a vyrovnat se se žloutnutím a rzí. Měla by se aplikovat na houbu, rovnoměrně rozložit na kontaminovaný povrch a nechat půl hodiny. Po přidělené době, třít a opláchněte teplou vodou.
 • Cosmofen 10 může vyndat i ty nejtěžší skvrny, jsou to stopy rezů z květů květin. Je nutné s ním pracovat opatrně, protože je toxický. Pro ochranu dýchacích cest se doporučuje použít masku nebo respirátor. Po zákroku musí být místnost větrána.
 • Univerzální prášek Mr Proper se aplikuje na vlhkou houbu a parapet se otře kruhovými pohyby. Můžete si také vzít štětec s zdřímnout pro čištění, bude se vyrovnat s nečistotami rychleji as lepší kvalitou. Na konci procedury setřete vlhkou a čistou utěrkou.
 • K čištění parapetu v kuchyni si můžete vybrat nástroj „Sanita“, který jej nejen čistí snadno od prachu a nečistot, ale také od mastných skvrn. Opatrně se vztahují na osoby trpící alergiemi, protože mají pronikavý zápach.

Důležité! Při použití jakéhokoliv prostředku je třeba nositrukavice, aby nedošlo k poškození kůže rukou, lidí citlivých na pachy, je žádoucí použít masku.

Lidové metody

Když neexistovala taková různorodost chemikálií, lidé používali stoupence a jsou stále relevantní. Cena bude minimální a ingredience jsou převážně v každém domě.

 • prášek na čištění zubů nebo drcená křída by se měly přidávat do malého množství vody a aplikovat na kontaminovanou oblast. Pak počkejte na sušení a vyčistěte měkkým kartáčkem;
 • Soda a ocet se používají pro staré znečištění. Soda se nalije na okenní parapet, ubrousek se navlhčí v octě a dobře se otře, pak by se všechno mělo omýt teplou vodou. Nemůžete opustit směs na dlouhou dobu, může způsobit pigmentaci povrchu;
 • mýdlo na prádlo je vždy po ruce, mělo by být strouháno a rozloženo po povrchu, poté parapet otřete vlhkou houbou a opláchněte teplou vodou;

Použití melaminové houby

Poměrně nedávno se v arzenálu žen v domácnosti objevil nádherný pomocník - melaminová houba. S jeho pomocí se můžete zbavit všech druhů skvrn bez použití čisticích prostředků. Chcete-li jej použít velmi jednoduše, musíte otřít kontaminovanou oblast a skvrna zmizí. Houba zvládá skvrny tuků, sazí a dalších.

Odstranění znečištění z bílého parapetu

Číslo metody 1

Bude dostatek sody a vody, aby se vytvořily kaše a dobré.povrch otřete houbou. Takový nástroj obnoví barvu parapetu a pomůže zbavit se prachu a tvrdých nečistot.

Číslo metody 2

Pokud se na parapetu nějakým způsobem objevily stopy inkoustu a hrotů, můžete použít jeden z následujících prostředků: odstraňovač laku na nehty, alkohol nebo čpavek. Navlhčují bavlněnou podložku a otírají skvrnu. Poté parapet omyjte čisticím prostředkem.

Číslo metody 3

Pro bělení plastů a odstraňování zbytků rzi se bude používat peroxid vodíku smíchaný s vodou ve stejném poměru. S tímto roztokem otřete parapet, nechte působit maximálně 5 minut, poté umyjte mýdlovou vodou a nakonec otřete čistým, vlhkým hadříkem.

Poradenství! Aby nedošlo k puzzle, jak se zbavit nečistot na parapetu, můžete nalepit dekorativní film na to. Je mnohem snazší omývat prach a nečistoty a při nošení může být změněn.

Jak vyčistit parapet po opravě?

Často po opravách okenního parapetu zůstávají stopy po tmelu, základním nátěru, oleji nebo nátěru na vodní bázi. Za prvé stojí za povšimnutí, že každý výrobce má různé parapetní materiály. A co vám vyhovuje, nemusí vám vyhovovat. V tomto případě se doporučuje konzultovat s výrobcem, který lze v dané situaci použít a nepoškodit materiál. Pokud to není možné, je popsáno několik řešení.

 1. Nejdříve musíte odstranita zbavte se prachu na těžko přístupných místech pomocí vysavače nebo kartáče. Po otření povrchu vlhkým bavlněným materiálem. Pokud se na parapetu nacházejí části stavebních materiálů, jako je tmel a základní nátěr, lze je odstranit ve dvou stupních. Prvním z nich je ošetření prostředků, jejichž složení obsahuje abraziva a nechat asi půl hodiny. Po mírném změknutí těchto látek se mechanicky odstraní gumovou stěrkou nebo tvrdým štětcem. Pak je třeba parapet umýt teplou vodou.
 2. Je možné se zbavit stop po montážní pěně pomocí mýdlového roztoku a tuhého kartáče (ale ne železa!). V případě potřeby postup opakujte a poté opláchněte teplou vodou a otřete suchým hadříkem.

Odstranění základního nátěru

Základní nátěr je z plastových povrchů obtížně odstranitelný. Pro úsporu času při boji s ním je před prováděním oprav lepší povrch chránit fólií, klížícími pásky. Pokud je však základní nátěr na parapetu, je lepší ho okamžitě otřít, aniž by čekal, až ztuhne.

Zacházení se zmrazeným základním nátěrem bude obtížnější. Může být nasáklý tak, že na něj položíte vlhký hadřík a poté jej opatrně mechanicky odstraníte. V závěru otřete parapet houbou namočenou v mýdlové vodě. Kontaminaci můžete také namočit alkoholem.

Někteří doporučují použít speciální škrabku, kterou lze zakoupit na kterémkoliv místěželezářství. Znečištěná místa navlhčená vodou a škrábanci. Na konci okna důkladně otřete čistícím nebo mycím práškem.

Závěr

Plastové parapety jsou často kontaminovány, ale jejich mytí do dokonalého stavu není tak obtížné. Při manipulaci s agresivními produkty a tvrdými kartáči buďte opatrní, protože mohou poškodit povrch.