Jak a co čistit výrobky z mědi z černého a zeleného a bílého útoku doma

Výrobky z mědi zůstávají relevantní a populární již několik století. Ale jejich ušlechtilý vzhled často kazí nazelenalý matný plak, který se tvoří na povrchové vrstvě v důsledku oxidační reakce se vzduchem. Měděné předměty můžete očistit od oxidů pomocí moderních chemických výrobků nebo jednoduchých domácích metod. Pohodlné a nebezpecné cisticí možnosti vrátí domácí náčiní a další věci do jejich originálního jasu a přitažlivosti.

Důvody náletu

Nádoby, nábytkové kování, šperky a jiné výrobky z mědi musí být pravidelně očištěny od zelených ložisek. Taková potřeba je spojena s vlastnostmi kovu. Vzhledem k dlouhodobému působení vzduchu nebo vystavení teplotě jsou tyto věci pokryty tmavě zeleným filmem. Zvláště silné oxidy se objevují na nádobí, které se v kuchyni neustále používá. Tmavění lze odstranit pouze pomocí čištění.

Měděné šperky se chovají jinak. Někdy ztmavnou, ale pak vrátí svůj původní stav. To je široce věřil, že takové chování kovu je odrazem síly šperky držitele zdraví. Tyto změny totiž odrážejí pouze reakci na environmentální ukazatele: kolísání vlhkosti, tlaku nebo teploty.

Důležité!

Oxidy na mědi jsou obzvláště nebezpečné. Pokud desky a pánve po dlouhou dobu nečistíte, kov produkuje toxické látky škodlivé pro lidské zdraví.

Oxidace kovů

Měď ve svém obvyklém stavu má načervenalý odstín. Pokud je kov dlouhodobě udržován na vzduchu, získává červenofialový nebo načernalý odstín díky vrstvě oxidu, která se tvoří na jejím povrchu. Dlouhodobé vystavení podmínkám s vysokou vlhkostí vyvolává tvorbu vrstvy hydroxidů na produktu mědi. Objeví se zelenkavá barva. Více o mědi se objeví kyselina octová vrstva modrozelené barvy od kontaktu s octem. Je to jedovatá látka.

nálet

Před zahájením čištění je nutné zjistit, zda je předmět skutečně vyroben z mědi. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je magnet. Měď má malý kontakt s magnetem, ale dokoncepřitažlivost rychle rozpadá. Pokud tedy magnet pevně přilne k povrchu věci, je přesně vyroben z jiného kovu.

Pak určete přítomnost nájezdu na předmět nebo zvláštní vrstva je jen lakový povlak. Pak je malé množství jedlé sody zchlazeno octem a výsledná kapalina kape na povrch věci. Pokud kapalina rychle rozjasní předmět, pak je ztmavená vrstva oxidy, které je třeba se zbavit.

Čištění výrobků z mědi doma

Trvale používané výrobky z mědi by se měly pravidelně čistit. Vhodné je jednoduché opláchnutí pod kohoutkem v mycím prostředku. Místo toho můžete měděné předměty otřít sanitárním gelem. Pokud tyto metody nepřinesou čistotu a většina produktu zůstává pokryta květy, používají se agresivnější metody čištění.

Ocet se solí

V tomto případě se předmět otírá měkkým hadříkem pomocí speciálního nástroje. To je smíšené z 1 šálek obyčejného octa a 1 polévková lžíce. Já sůl. Po vyčištění předmětů z oxidu se promyjí čistou vodou a opatrně otře.

Další metodou, jak čistit měď doma, je vařit věc v solném a octovém produktu. Pro něj, 3 šálky vody, přidejte 1 šálek obyčejného octa a 1 polévková lžíce. Já potravinová sůl. Produkt mědi se vloží do připraveného roztoku a zahřeje. Po 15 minutách varu je možné odstranit celou zelenou patinu. Pak se věc vyjme a myje pod tekoucí vodoudetergent.

Důležité!

Tento způsob čištění se používá pro měděné předměty s ochranným povlakem nebo bez něj.

Čištění kečupem

Jedná se o snadnou a cenově dostupnou metodu čištění nečistot z mědi. V tomto případě je omáčka pokryta povrchem z mědi a ponechána 30 minut. Poté povrch vyleštěte měkkým hadříkem a zbytek kečupu opláchněte teplou vodou. Tato metoda vrací ztracený lesk k položce. Stejně tak můžete vyčistit měděné nádobí z patiny s kefírem.

Čištění solí a citronem

Tímto způsobem můžete vyčistit měděnou mísu doma nebo velké měděné předměty, například samovary, hrnce. Citron je nakrájen na dvě části a posypán kouskem velké vařené soli. Poté vyleštěte povrch kuchyňského náčiní.

Pro čištění mědi můžete vyrobit speciální pastu. Pro ni se mísí ve stejném objemu stolní soli, jedlé sody a mouky, pak přidají citronovou šťávu, aby vytvořily pastovitou hmotu. Tento nástroj třel povrchovou vrstvu objektu, aby svítila. Po vyčištění se předmět umyje teplou vodou. Výsledkem je, že měděný produkt získává zrcadlový lesk.

Použití jedlé sody

Je vhodné použít jedlou sodu k čištění mědi doma, v kombinaci s citronovou šťávou. Výsledná kapalina otře povrchovou vrstvu věcí měkkým hadříkem a pak se promyje. Namísto citrónové šťávy, můžete očistit měď kyselinou citrónovou rozpuštěnou vvoda a soda.

Další způsob použití jedlé sody k čištění mědi z oxidů je var:

  1. V 1 litru vody zředí 1 polévková lžíce. Já soda a ponořen do kapalného produktu úplně.
  2. Nádoba se zahřeje a nechá se půl hodiny vařit, poté by se mělo vypnout topení.
  3. Poté se produkt promyje teplou vodou a zcela otře.
Důležité!

Použitím navrhované metody se z měděného produktu odstraní zelený plak. Používá se také k odstranění poškozeného laku na měděném předmětu.

Rostlinný olej

Rostlinný olej je výborným detergentem pro měď. Ještě lepší využití oliv. Tato metoda je vhodná pro jeho přirozenost, šetrnost k životnímu prostředí a neškodnost. Z tohoto důvodu se doporučuje používat, je-li nutné očistit cenné věci od oxidace.

Za tím účelem se olivový olej nalije do hluboké nádoby a ponoří se do ní měděné předměty. Po 10 dnech se odstraní a vyčistí měkkým kartáčkem nebo hadříkem. Pak se vraťte na místo. Tyto akce se opakují každých 10 dní po dobu dvou měsíců.

Použití chemických látek

Velmi dobře odstraňuje ztmavnutí a zelené usazeniny z povrchové vrstvy mědi kyselinou sírovou. Smíchá se ve stejném poměru s vodou a do kapaliny se vloží měděný náramek nebo jiné předměty. Když začne probublávání, věc se odstraní a dobře se otře měkkým hadříkem. Poté položte věc na rovný povrch, aby zaschla. Tento způsob čištění vrací výrobek do původního lesku.

Důležité!

Při práci s kyselinou sírovou a jinými agresivními látkami se na ruce natahují gumové rukavice a dýchací orgány jsou chráněny respirátorem.

Další metodou čištění je použití přípravku Trilon-B. Látka se míchá ve vodě v poměru 1:10. Poté se produkt mědi ponoří do získané kapaliny a pozoruje se. Když se dosáhne požadovaného stupně čistoty, produkt se vytáhne a promyje se čistou vodou.

Čištění měděných mincí

Mince vyrobené z mědi a jejích slitin se často nacházejí ve sbírkách sběratelů mincí. Postupem času se jejich vzhled zhoršuje. Žlutý film se objeví na mincích jestliže olovo je zahrnuto ve slitině. Chcete-li se zbavit takové látky, může být ponoření předmětů do nádoby roztokem mýdla na prádlo. Po 2-3 hodinách se mince vyjmou a otřou hadrem namočeným v octě. Po takovém čištění se stanou lesklými.

Je možné odstranit černou měď z kyseliny citrónové:

  1. Roztok se smísí z 200 ml vody a 2 lžičky. kyselina citrónová.
  2. Impregnujte kouskem vaty a otřete detaily mince.
  3. Po vyčištění je výrobek dobře promyt.

Načervenalý nádech z mincí, křížů a měděných náramků se odstraňuje ošetřením čpavkem. Věci ponořené do amoniaku na půl hodiny, a pak se promyje v ohřáté vodě.

Odstranění černé a zelené skvrny

Pro odmaštění povrchu a odstranění patiny použijte směs terpentinu, kyseliny šťavelové a ethanolu. Z nichřešení. V něm navlhčete hadry a utěrky. Dalším způsobem čištění je použití drcené křídy a petroleje. Látky se spojují a vytvářejí silnou hmotu a aplikují ji na leštící předměty.

Je-li vrstva bezvýznamná, lze ji snadno odstranit běžným mýdlem. Rozpouští se ve vodě a zcela se ponoří do mýdlového roztoku. Pak leštěný hustou houbou.

Zelenavá a černá vrstva na měděné misce ukazuje, že je nevhodná pro vaření potravin a konzervování potravin. Tyto výrobky musí být před použitím vyčištěny.

Čištění rzí

Kromě plaku různých odstínů se v horní vrstvě měděných předmětů vyskytuje rez, který představuje oxidy železa ve formě vloček. Pro jeho odstranění pomocí silných kyselých roztoků a pro praní výrobků - roztok jedlé sody.

Roztok kyseliny se nalije do keramického, skleněného nebo jiného inertního kalíšku na materiál a do něj se ponoří pinzeta. Reakce začne, během které se vyčistí rez a temný kouř. Po dokončení procesu se produkt opatrně vytáhne a vloží do roztoku jedlé sody, aby se kyselina neutralizovala. Promytý předmět se opatrně otře hadříkem.

Důležité!

Při práci s kyselinou jsou ruce nutně chráněny gumovými rukavicemi, je používána ochranná maska ​​nebo ochranné brýle a respirátor.

Čistící Turkové, Samovar nebo konvice

Vnější část této kuchyněNádobí lze čistit některým z navržených metod. Zevnitř je mnohem těžší čistit. Tam jsou předměty oxidovány z vody, ale také pokryty vrstvou vápna.

K odstranění nečistot zevnitř používají loupací brambory. Leželi v misce a nalijeli vroucí vodu. Pak položte nádobí na oheň a na hodinu ho uvařte. Poté se obsah nalije a nádobí se promyje ve vyhřáté vodě s detergentem.

Na konci čištění se několikrát vaří obyčejná voda v vyčištěné nádobě. To eliminuje stopy vápna.

Dobrá rada

Aby měděné předměty vydržely déle, neměly by být čištěny brusnými prostředky nebo otírány kovovými kartáči. Měď je spíše měkký kov a snadno se poškrábá z tvrdých předmětů.

Je lepší skladovat měděné nádobí, šperky, mince a mince ve speciální skříni. Musí být suché a větrané. V takových podmínkách si věci z mědi zachovávají svůj atraktivní vzhled. Pokud jsou objekty v konstantní vlhkosti s výrazným zvýšením teploty, rychle ztrácejí svou přitažlivost a jsou pokryty patinou.

V měděných nádobách není možné vařit potraviny z produktů s vysokým obsahem kyseliny. To ječiní nádobí nepoužitelným. Pokud je na nádobí ozdobný nátěr, nemůže být leštěn nebo kartáčován abrazivními materiály. Takové věci lze prát pouze ve vodě s použitím mýdlové vody. Pravidelně jsou všechny měděné nádobí otírány čistým, měkkým hadříkem tak, aby se na nich neusazoval prach a saze.

Závěrem

Pro zachování přitažlivosti výrobků z mědi je důležité je včas vyčistit. Pokud dříve bylo provedeno pouze s octem, solí nebo kyselinou citrónovou, pak nyní můžete použít jiné, účinnější metody.