Jak a co otřít olejové skvrny z oblečení doma

Olejové skvrny se mohou tvořit na našich oděvech během vaření, stravování, práce s mechanismy strojů a v mnoha dalších případech. Tyto nečistoty způsobují velké nepohodlí při jejich odstraňování a také vyžadují mnoho času a úsilí. Dodržování základních pravidel a doporučení pro jejich odstranění však umožňuje rychle se vyrovnat s ropnými značkami na oděvu.

Tipy pro odstraňování mastných skvrn

Při odstraňování těchto znečišťujících látek doporučujeme tyto tipy:

 1. Mycí zbytky mastnoty začneme co nejrychleji promývat, což umožní její odstranění s minimálním časem a námahou.
 2. Nejprve začneme odstraňovat skvrnu jemnějšími metodami a v případě potřeby pak použijeme agresivní.
 3. Před odstraněním znečištění kontrolujeme účinek vybrané látky v nenápadné oblasti tkáně.
 4. Odvozujeme stopuoleje s extrémní opatrností - pohybovat se od okraje k jeho středu tak, že se nerozšíří.
 5. Husté tkaniny se zpracovávají na obou stranách tak, aby byl produkt dobře nasycen čistícím prostředkem.

Příprava věcí před odstraněním skvrn

Před odstraněním olejové skvrny z oděvu by měla být připravena tak, aby nedošlo ke zhoršení situace:

 1. U ubrousku nebo papírového ručníku odstraňte mastný zbytek a odstraňte zbývající tuk.
 2. Suchý kartáč jemně čistí oděv, aby se odstranil prach a nečistoty z jeho povrchu.
 3. Složte výrobek tak, aby tuková stezka byla nahoře, pak pod něj položíme bavlněnou tkaninu, několikrát složenou, nebo papírový ručník. To je nezbytné pro to, aby se při zpracování znečištění olejová stezka „nepřeváděla“ do jiných oblastí oblečení.

Čerstvé skvrny

Následující produkty mohou umyt čerstvý olejový skvrnu z oblečení doma.

Sůl

Chcete-li odstranit olejové skvrny od oděvů se solí, nalijte malé množství na tukovou stopu a trochu je otřete do tkaniny. Chvíli nechte a pak odstraňte zbytky soli. Proces provádíme několikrát a natáhneme.

Sůl lze použít i při namáčení. Nalijte 3 litry horké vody do mísy a rozpusťte ½ tbs. látek. Namočte do výsledného roztoku produktu po dobu 35 minut a pak vymažte.

Soda

Soda je látka s dobrými adsorpčními vlastnostmi. Zaspíme na její problémna 35 minut. Otřete suchý štětec s mazivem a odstraňte zbytky. Látku znovu nalijte a nahoďte kapku nádobí. Smícháme směs v tkanině, necháme 15 minut a pak nečistoty umyjeme.

Škrob

Naneste na problémové místo, nechte působit 20 minut. Otřete do sucha štětcem a odstraňte zbytky látky. Produkt omyjte vodou a poté omyjte.

Křída, zubní prášek, mastek

Zásada „práce“ těchto látek je stejná jako zásada soli, sody a škrobu - absorbují mastné složky. Aplikujte je na znečištění, nechte 3 hodiny, opláchněte vodou a poté omyjte. Aby byl proces rychlejší a nečekal tolik času - zakrýváme výrobek bílou látkou a „pass“ nahoře teplým železem.

Mýdlo na praní prádla

Namočte stopu dobře mýdlem, nechte ji celou noc a ráno ji vymažte. Chcete-li odstranit tuk mnohem rychleji a nečekejte až do rána - použijte cukr. Přidejte malé množství do mýdlové části tkaniny a nechte 15 minut a pak vymažte.

Přípravky na nádobí

\ t

Čerstvé, olejové stopy se dobře promyjí mycím prostředkem. Položte ho na problémové místo, pěňte prsty a nechte působit 15 minut. Potom omyjte a umyjte.

Alkohol

Látku ošetřujeme znečištěním, necháme 1 hodinu a pak látku protáhneme. Ke zvýšení účinku může být přidána sůl. Smíchejte 3 lžíce. voda, 1 polévková lžíce. alkohol a ½ lžíce. sůl, dejte výsledeksměs na místě problému, počkejte 15 minut, omyjte a omyjte.

Železo

Nasaďte papírové ručníky nebo ubrousky na horní a dolní část nečistot a pak je vyžehlte horkým železem. Papír absorbuje roztavený tuk. Nezapomeňte podle potřeby vyměnit ubrousky.

Staré skvrny

Staré, silně konzumované olejové skvrny lze odstranit následujícími prostředky.

Hořčice

Hořčičný prášek zřeďte vodou do kašovitého stavu. Výslednou kaši aplikujte na problémovou oblast a nechte ji, dokud nebude zcela suchá. Odstraňte zbývající prášek. Zbývá jen umýt oblečení.

Benzín

Pro tuto metodu použijte rafinovaný benzín. Nasycíme je bavlněnou podložkou a zpracujeme mastný zbytek. Nechte působit 7 minut, omyjte, natáhněte.

Aceton

Než myli znečištění acetonem, kontrolujeme na neviditelné ploše tkaniny, jak ovlivňuje jeho strukturu. Problémovou oblast namočíme vodou, namočíme bavlněnou podložku s látkou a aplikujeme ji na problémovou oblast. Obalte listem papíru, vyžehlte ho horkým železem a oděv vyperte.

Důležité!

Tuto metodu nepoužíváme na jemné nebo syntetické tkaniny.

Čpavek

Salah je skvělý způsob, jak odstranit jemné skvrny na jemných výrobcích. Rozpusťte 1 lžičku alkohol ve sklenici vody, namočte bavlněnou houbu do roztoku,otřete znečištění. Pak položte kus bavlněné tkaniny nahoře a „projděte“ železem.

Můžete také použít následující metodu: ½ Čl. směs vody s 1ch. amoniak a 1 lžička prášek pro praní. Problémovou oblast zpracujeme roztokem, vyčkejte 15 minut a produkt smažte.

Čpavek s glycerinem

Tato metoda se doporučuje také při mytí jemných tkanin. Voda (200 ml) se smísí s glycerinem (1 polévková lžíce) a amoniakem (1 lžíce). Naneste směs na skvrnu, počkejte 20 minut a poté produkt smažte.

Čpavek s terpentýnem a mýdlem na praní

Těstoviny vyrobené z těchto složek jsou účinným způsobem, jak odstranit olejové skvrny. Smíchejte 1 lžičku. amoniak, 2 lžičky terpentýn a drcené mýdlo. Naneste směs na problémové místo, nechte 15 minut, opláchněte teplou vodou a omyjte.

Jiné prostředky

Tito agenti budou také schopni vyrovnat se s mastnými stopami:

 1. Pěna na holení. Tato metoda je vhodná zejména pro muže, kteří mají vždy tento nástroj v domě. Naneste pěnu na problematické místo, počkejte 5 minut a pak produkt vymažte.
 2. Glycerin je druhý, po amoniaku, prostředkem pro čištění jemných produktů. Naneste ji na znečištění, počkejte 30 minut a pak věc vymažte.
 3. Antipyatinové mýdlo. Dejte ji na stezku, čekejte 2 hodiny, umyjte oblečení.

Neodhazujte oděvy, které vytvořily mastné olejové skvrny. Mohou být staženy pomocí dostupných nástrojů, které jsou požadoványTam jsou v domě. Nezapomeňte však, že před odstraněním takové kontaminace je třeba zkontrolovat účinek vybraného činidla v nenápadné oblasti tkaniny, jinak bude věc nenávratně poškozena.