Jak a co umýt akrylovou barvou z rukou, oblečení, linolea, plastu, kartáčů

Akrylové barvy jsou velmi oblíbené a používají se v mnoha typech oprav a dekorativních prací. Po použití však budete muset po dlouhou dobu pokazit stopy po mytí rukou, oblečení a různých povrchů.

Jak tento úkol usnadnit a rychle se zbavit skvrn, se dozvíte z tohoto článku.

Proč se akrylová barva špatně omývá?

Akrylovou barvu je možné omýt vodou pouze v prvních minutách po jejím nárazu na povrch. Pokud uplynulo více času, bude to vyžadovat úsilí, i když se tento typ vztahuje na barvy na bázi vody.

Složení akrylové barvy zahrnuje vodu, barvicí pigment, kyselinu akrylovou a speciální látku - filmotvornou látku. Je to díky poslední složce, kterou akryl rychle schne, což je její výhodou. Ale stejný film bývalý dělá odstranění akrylové barvy obtížný proces.

Odstraňování oděvů

 1. Ihned po objevení se skvrny barvy může být setřena opatrným otřením tkaniny. Naneste na něj mýdlo nebo prací prostředek, navlhčete a důkladně otřete rukama, pak předmět umyjte v pračce.
 2. Je-li skvrnaDodáno 2-3 hodiny, může být odstraněn prostředky pro domácnost. Nastříkejte houbu na lak na vlasy nebo čistič oken, navlhčete hadřík skvrnou a otřete ji houbou. Poté hadřík umyjte. Před použitím této metody otřete neviditelnou část oděvu houbou, abyste se ujistili, že tkanina nebude poškozena.
 3. Pokud je místo stanoveno před více než jedním dnem, pomáhají pouze agresivní chemické látky. Na několik minut namočte oblečení do studené vody a pak lehce zmáčkněte. Připraví se roztok amoniaku a octa 9% v poměru 1: 1 a tam se přidá špetka soli. Ošetřete oblast roztokem tohoto roztoku. Udělejte to s bavlněnými podložkami, změňte je, jakmile se stanou špinavé. Po umytí tkaniny.

Další tip: pokud je barva absorbována příliš hluboko a nemůže být zcela odstraněna, můžete masku zakrýt. Malá aplikace na džínách nebo tričku pomůže skrýt vadu a učinit oblečení zajímavějším.

Odstranění z rukou

Není příliš těžké vyplavit akrylovou barvu z kůže, ale doporučuje se to rychle, jinak může dojít k podráždění. Zde jsou základní metody čištění kůže rukou od barvy.

 1. Čerstvé skvrny lze odstranit opatrným omytím rukou teplou vodou a mýdlem. Pokud se barva mírně osuší - otřete si ruce houbou nebo měkkým kartáčkem.
 2. Pokud je barva již suchá a jednoduché ruční mytí neprovedlo svou práci - zkuste otřít skvrnu dětským olejem.Důkladně osušte ruce, pak otřete olej do skvrny vatovým tampónem.​​
 3. Skvrnu lze odstranit také otřením lékařským alkoholem nebo acetonem.
 4. Pro odstraňování nátěru z kůže existují zvláštní chemikálie. Všechny však mají velkou nevýhodu - agresivní složky kompozice mohou poškodit pokožku nebo způsobit podráždění.

Odstranění z linolea a plastu

Linoleum je odolné proti mechanickému poškození, takže barva může být odtržena nožem. Také vhodný speciální odstraňovač gelu. Nezapomeňte, že s touto látkou je nutné pracovat v dýchací masce a rukavicích, přičemž je nutné dodržovat bezpečnostní opatření.

Můžete také seškrábat lak plastem nožem, ale zde musíte jednat ještě opatrněji.

Odstranit akrylovou barvu ohřevem

Jednou z nejúčinnějších metod odstraňování sušené barvy z jakéhokoli pevného materiálu je ohřev.

 1. Skvrnu navlhčete mýdlovou vodou.
 2. Použijte vysoušeč vlasů k zahřátí špinavé plochy, aby se změkla barva.
 3. Barvu otřete hadříkem navlhčeným v mýdlové vodě.

Spolehlivé způsoby nakládání s akrylovým barvivem

Zde jsou uvedeny některé další dobré metody odstraňování akrylu.

 1. Použití speciálního odstraňovače nátěrů. Lze jej zakoupit v železářství. Je důležité si uvědomit, že se jedná o agresivní prostředek aPři práci s ním musíte dodržovat bezpečnostní pravidla: noste respirátor, ochranné brýle, rukavice, větrejte místnost a zabraňte jejich opláchnutí.
 2. Smáčení skvrn benzínem, petrolejem, acetonem nebo lakovým benzínem. Během 30 minut musíte důkladně navlhčit skvrnu jednou z těchto látek několikrát a pak ji omyjte mýdlovou vodou. Nezapomeňte nosit rukavice - tyto tekutiny mohou také poškodit pokožku.
 3. Barva, která byla vysušena na kartáčku, může být odstraněna ponořením předmětu do rozpouštědla po dobu 40-60 minut.

Všechny tyto metody jsou spolehlivé a účinné. Využijte je - a nebudou existovat žádné stopy po opravách nebo dekorativních pracích.