Jak a co umýt skvrnu z motorového oleje oděvem

Je možné znečištění oděvu v motorovém oleji kdekoli: na autobus, v garáži nebo na autě. Olej je hluboce absorbován do vláken tkáně, což ztěžuje vylučování Normální mytí v psacím stroji nepomůže, často musí být poškozený výrobek vyhozen.

Ale věc může a zachrání. Vyzkoušejte několik následujících metod, jak odstranit skvrny od oleje.

Falešné činnosti

omylem a nevědomostí, většina lidí, při pohledu na olejovou náplast, začnou brát vyrážky:

  • Vyčistěte znečištěný výrobek běžným práškem v pračce. To nezachrání věc, obyčejný prášek zřídka zvládne takové nečistoty, musíte použít nástroje s výkonnější kompozicí.
  • Otřete štětcem nebo tvrdou houbou místo znečištění. Struktura vláken tkaniny je zničena a olej bude absorbován ještě více.

Osvědčené metody odstraňování

Prací prášek aOdstraňovače skvrn

\ t

Pokud se skvrna neobdržela tak dlouho, je pravděpodobné, že se omyje práškem na odstraňování skvrn. Prášek se aplikuje na místo znečištění a lehce ho vtírá do hromady látky. Pro tento účel je lepší použít tekutý prášek, obsahuje koncentrát účinné látky, který pomůže zbavit se skvrny. Produkt se pak normálně promyje práškem a odstraňovačem skvrn. Odstraňovač skvrn zvýší účinek prášku.​​

Mýdlo na praní prádla

Dobrým výsledkem je použití mýdla v boji proti ropným skvrnám. Je to zásada, která aktivně interaguje s tukovými sloučeninami, ničí jejich strukturu a extrakty z tkáně. Roztok mýdla se aplikuje na místo kontaminace, jemně se promývá a nechá se působit 5 minut. Poté se věc umyje v psacím stroji s práškem.

Prostředek na mytí nádobí

V detergentním prostředku pro nádobí existují zvláštní účinné látky, které váží tuk a odstraňují jej bez stopy. Stačí, když na poškozené místo tkáně vložíte malé množství tekutiny a necháte působit několik minut, pak si věc umyjte. Pokud byla skvrna čerstvá, okamžitě zmizí při použití této metody.

Křída a sůl

Křída se vyznačuje schopností absorbovat přebytečnou vlhkost. Tato vlastnost pomůže odstranit znečištění motorovým olejem. Metoda pracuje na čerstvém znečištění, pokud je skvrna stará, tato metoda nebude fungovat. Křídarozdrtil na drobek, položil na místo, nechal 2-3 minuty a sbíral. Tuk je absorbován do částic křídy. Místo skvrn umýt ekonomickou křídou. Skvrna by měla zmizet. Stejným způsobem se můžete zbavit skvrn pomocí soli.

Sprej pro motorový olej

Působení spreje je specificky zaměřeno na štěpení komplexu komplexních lipidů. Metoda je vysoce účinná. Naneste sprej na vatový tampon, otřete do skvrny a zbytek otřete čistým hadříkem. Postup se několikrát opakuje. Při každém otření se skvrna zmenšuje a zmenšuje a pak zmizí.

Benzín a organická rozpouštědla

Tyto prostředky patří k agresivním médiím. Při jejich aplikaci musí být dodržována bezpečnostní opatření: práce s rukavicemi a na otevřeném nebo větraném místě. Kromě toho složení rozpouštědel zahrnuje látky, které ničí strukturu tkaniny. Před použitím je třeba zkontrolovat reakci látky na straně mořského dna. Pokud tkanina mění barvu, je lepší upustit od výše uvedené metody. Nepoužívejte rozpouštědla k čištění hedvábí, bavlny a šifonového oblečení. Malé množství benzínu, terpentýnu nebo olejového rozpouštědla se aplikuje na bavlněnou podložku a skvrna se setře. Potom se předmět promyje mýdlovým roztokem.

Tepelné zpracování

Metoda je založena na teplotním účinku na skvrny motorového oleje. Žehlička se ohřívá na střední teplotu, na obou stranách jsou umístěny ubrousky.nebo čistou gázu, prováděnou na místě železem. Skvrna by se měla přenést na uložený materiál, pokud k tomu nedojde, je třeba ji znovu udržet se železem pro znečištění a ihned aplikovat odstraňovač skvrn na teplé místo. Znečištění zanikne.

Olejové skvrny na džínách

Džínovina je silně očištěna od olejové skvrny, nicméně toho lze dosáhnout. Můžete použít kombinovanou metodu. Nejprve se na poškozené místo nanese rozpouštědlo, potom se do rozpouštědla nalije odstraňovač skvrn nebo prací prostředek, zvlhčí vodou a jemně se vtře do tkáně. Věci prané v psacím stroji. Pomozte se zbavit nečistot čpavku a terpentýnu. Kapaliny se smíchají v malém množství v poměru 1: 1 a nanesou se na skvrnu čistým hadříkem. Výrobek se myje ručně v mýdlové vodě s použitím detergentu.

Likvidace starých olejnatých kontaminantů

Staré skvrny jsou pro tkáně obtížné vylučovat, zpravidla jsou pevně usazeny v hromadě a jejich odstranění je obtížné. Měly by být již použity radikální metody čištění rozpouštědly. Pomoci může použití benzínu, acetonu nebo lakového benzínu. Ve stavebních prodejnách prodávala rozpouštědla pro olejové barvy, stojí za to je vyzkoušet. Ale musíte pochopit, že riziko, že se věc zhorší, se zvýší.

Skvrny na bílém oblečení

Když odstraňujete skvrnu z bílé věci, musíte použít odstraňovač skvrn na bílé nebo bělidlo.Pokud se místo objevilo v poslední době, je velká šance, jak to opravit. Nedoporučuje se používat benzín a jeho deriváty, mohou pokazit citlivou látku a nechat po aplikaci žlutých skvrn, které se již nezobrazují.

Je-li to jen zkazit, musíte okamžitě přijmout správná opatření. Doporučuje se nejprve použít jemné metody (čištění mýdlem, práškem, křídou, odstraňovačem skvrn). Pokud nic nepomáhá, pak se uchýlejte k použití chemických kapalin, ale s opatrností. V případě opakovaných neúspěšných pokusů zbavit se olejové skvrny můžete věc předat v čistírně. Vysoce vyškolený personál ví, jaký druh skvrn je odstraněn a pomůže vám zachránit vaši oblíbenou věc.