Jak a co umýt skvrny z bobulí: jednoduché způsoby

Možnost udělat dítě šťastným s čerstvými a zdravými letními plody je často doprovázena potřebou předem přemýšlet o plánu mytí věcí, po kterém nebudou žádné skvrny.

Jak ukazuje praxe, v boji proti skvrnám z bobulí a kompotů jsou nezbytná opatření pro rychlou reakci, která umožňuje účinněji odstraňovat barevný pigment před tím, než se tkanina zbarví a opotřebovává se do samotných vláken.

Doporučení rychlé reakce

Vzhledem k tomu, že rychlé zpracování je schopno vrátit se k dokonalému čistému vzhledu, je lepší neodkládat odstranění zjištěných míst. Za prvé, skvrny lze ošetřit vroucí vodou nebo zahřátým mlékem. Současně nemusí být věc namočena nebo naplněna horkou kapalinou. Část se špinavým místem je natažena na malé umyvadlo nebo pánvi. Nalití vroucí vody nebo mléka by mělo být nasměrováno na samotnou skvrnu. Pod jejich vlivem na tkáně je barevný pigment bobulí a kompotů neutralizován, což znamená, že samotné skvrny a nečistoty zmizí.

Taková varianta čištěníznečištěné díly jsou vhodné pro předměty, jejichž tkanina při vystavení horké kapalině neztrácí své původní vlastnosti. Koneckonců by neměla zůstat silně natažená nebo kůlna. Po této úpravě se předmět dodatečně promyje mýdlem nebo v normálním strojním režimu. Alternativně může být vroucí voda použita běžná sůl. Znečištěné oblasti věcí jsou buď nasáklé ve fyziologickém roztoku, nebo jednoduše pokropené nahoře suchou krystalickou látkou.

Při řešení nových skvrn pomůže také peroxid vodíku. To vyžaduje vatový tampon, který je nejprve navlhčen ve vodě a poté ponořen do nástroje. Během otírání by se měl nejprve lehčí a pak úplně zmizet. Místo peroxidu vodíku je vhodný také amoniak, který se nachází v téměř každé domácí truhle.

Efektivní pomocníci v boji proti skvrnám budou také čerstvý citron, roztok kyseliny citrónové nebo jedlá soda. Čerstvý citron musí být rozřezán na polovinu a jedna z polovin otřete skvrny. Pokud se kyselina citrónová používá k práci, musí být zředěna alkoholem nebo octem. Vyčištěný tampon se navlhčí čistým tamponem nebo bavlněným tampónem, který se poté setře znečištěnými místy. Po každém ošetření musí být předmět umyt obvyklým způsobem. To pomůže neutralizovat další účinky kyselin, které vyvolávají vyblednutí a vyblednutí barev, stejně jakozkaženost samotných věcí, které nejsou vhodné pro další použití.

Několik dalších tipů s prokázanou účinností

Pro závažnější kontaminaci z bobulí a kompotů může sloužit sloučenina ve stejném poměru žloutku a glycerinu. Směs se aplikuje na skvrnu 2,5 - 3 hodiny. Po této věci je třeba ji opláchnout vodou při pokojové teplotě.

Neměli byste se vzdát možnosti zpracování znečištěných částí roztokem manganistanu draselného. Skvrny se nejprve promývají po dobu 5 minut v roztoku a poté se dále zpracovávají směsí 1 lp peroxidu vodíku a sklenicí čisté čisté vody. Často je mýdlo na prádlo velkým pomocníkem při odstraňování skvrn. Znečištěné části se nejprve důkladně napějí a po 2,5 - 3 hodinách je jemně omyjí a pak se proces mýdla opět opakuje. Po této věci je třeba obvyklé mytí rukou nebo v pračce na standardní režim. Je-li skvrna čas jít hlouběji do vláken, je lepší dát přednost domácí chemie, a to, koupit speciální odstraňovače skvrn nebo bělidla, v závislosti na vlastnostech látky samotné. Bělost může být použita pro zcela bílé věci, ale stojí za to připomenout, že její příliš dlouhé a časté používání může zničit strukturu samotného materiálu a začne ztrácet svůj původní vzhled, stejně jako jeho elasticitu. V každém případě musí odstranění skvrn začít na okrajích a pohybovat se.do středu. Díky tomu se skvrna ještě více neodkloní.

Důležité! Použití běžného mýdla v boji proti skvrnám z bobulí se nedoporučuje, protože samotný pigment pod vlivem alkálií je ještě pevněji připojen k tkanině a absorbován do vláken.

Pokyny pro používání kyseliny citronové a kyseliny citronové

Pokud se v domě nachází kyselina citrónová, musí se do roztoku přidat 1 lžička látky a 1 lžíce octa a 1 šálek vody. Místo je ošetřeno roztokem z důvodu smáčení a otírání bavlněným tampónem nebo diskem. Měly by být ošetřeny pouze znečištěné plochy. Poté, co je tato věc vymazána obvyklým způsobem.

Je-li citrón, je nutné ho rozřezat a potom otřít špinavé místo. Poté je část potažena gázou a žehlena horkým železem. Teprve poté může být tato věc poslána k normálnímu praní. Další možností je možnost použití stejných dílů citronové šťávy a octa. Zbarvený roztok se nejprve nanese na skvrny a pak se promyje mýdlem.

Pravidla pro účinnou kontrolu zastaralých skvrn

Pro zastaralé skvrny může být účinnější použít 2 g kyseliny citrónové, která se přidá k 20 g alkoholu (95%). Směs musí být zahřátá na 40 stupňů nad nízkým teplem a poté otřete znečištěné oblasti oděvem. Během několika minut by skvrny měly zmizet. Po provedených proceduráchpředmět se opláchne teplou vodou s trochou octa.

Vlastnosti zpracování monofonních věcí

Jsou-li na monofonních věcech nalezeny skvrny z čerstvých bobulí, lze k jejich odstranění použít kapalný amoniak a peroxid vodíku. Jsou zvláště účinné, pokud jsou obarveny třešněmi, borůvkami a brusinkami. Metoda čpavku je také považována za relevantní.

Pro místa kontaminovaná borůvkovou nebo rybízovou šťávou je vhodnější kombinace amoniaku a peroxidu vodíku ve stejném množství. Roztok se nanese na špinavé místo, dokud samy nezmizí. Poté musí být opláchnuta pod tekoucí vodou.

Pravidla pro čištění barevných tkanin

Zvláśtností práce s barevnými textiliemi je to, że poużité prostředky by nemęly zpûsobovat vyblednutí ošetřených oblastí a jejich blednutí. V praxi zkušených žen v domácnosti existuje několik osvědčených způsobů, jak úspěšně odstranit skvrny z bobulí na barevných věcech:

  1. Metoda používající glycerol a vodku. V tomto případě je výrobek položen na rovný povrch a prostředek pro skvrny by měl sestávat ze stejných částí vodky a glycerinu. Směs se nanese na skvrny a nechá se 25 - 40 minut. Po této věci musí být prát obvyklým způsobem.
  2. Metoda používající glycerin a vaječný žloutek. Současně na 1 vaječný žloutek by mělo být asi 30 g glycerinu.Mazané hotovými směsnými plochami se nechají několik hodin, a pak se vše posílá na mytí ve standardním režimu pro věci s teplou vodou.

Vlastnosti práce s bílými tkáněmi

Odstraňování skvrn z bílých tkání je nejjednodušší, protože věc může být pečlivě zpracována bělostí nebo jednoduše vařena. Z nejjednodušších způsobů, jak odstranit skvrny z bobulí, stojí za to zdůraznit možnost ošetřování znečištěných míst horkým mlékem po dobu několika hodin. Po tom je třeba věc umýt. Kyselý jogurt nebo syrovátka v domě umožní rychlejší a spolehlivější odstranění borůvkových skvrn.

Pokud se uvedené metody ukázaly jako neúčinné, můžete použít zubní pastu. Znečištěné oblasti se třou s ní a vlevo tak, až skvrny, které vybuchly do vláken, zmizí. Mytí věcí po tomto je povinným postupem.