Jak a co umýt vlněné věci

Stejně jako všechny věci, i vlněné může také špinavé. Tento problém je obzvláště akutní u světlých oděvů, které mohou vyblednout - získat nažloutlou „patinu“. Proto stojí za to zjistit, jak zkušené ženy v domácnosti doporučují prát prádlo vlněné ručně a v pračce.

Jak prát vlněné předměty

Než začnete prát vlnu, měli byste si pečlivě vybrat správnou látku pro čištění tkaniny. Zde uvádíme nejdůležitější doporučení:

  • Nepoužívejte alkalické prací prostředky. Proto byste nejprve měli pečlivě prozkoumat složení vybrané látky, které je uvedeno na štítku výrobcem;
  • Pokud bude vlna umyta rukama, můžete použít běžné šampony na vlasy, nebo se můžete uchýlit k použití oplachů a kondicionérů na oblečení.

Nejjednodušší možností je zakoupit speciální nástroj, který je speciálně navržen pro tuto tkaninu. To by mělo být také uvedeno na štítku látky. TakovéPrášky jsou vhodné i pro praní ve vodě jakékoliv teploty, protože jsou speciálně určeny pro vlnu a neobsahují žádné agresivní látky v jejich složení.

Naši rodiče používali na čištění vlny velmi jednoduché recepty. Zde je například jeden z nich:

  • 3% peroxidu;
  • Voda po vaření fazolí nebo brambor;
  • Vápník;
  • ocet;
  • hořčičný prášek;
  • Drcená křída.

Jaká voda je potřebná pro praní vlny

Aby oblíbený vlněný svetr neztratil svůj „obchodovatelný“ vzhled a neroztáhl se (posadil se), musíte zvolit správnou teplotu vody. Optimálně - tak, aby se zahřála na ne více než 30 stupňů. Jedná se nejen o ruční mytí, ale také o praní v pračce.

Je důležité ! Neměli byste opláchnout vlnu ve studené vodě, protože může ztratit svou „měkkost“ a stane se ošklivým bodnutím. Je lepší opláchnout vodou stejné teploty, která byla použita při mytí.

Jak prát vlnu ručně: instrukce

Aby se předešlo tomu, že se věci po umytí rukou nesejdou, stojí za to provést proces v následujícím pořadí:

  1. Oddělte tmavé výrobky od lehkých a rozdělte je podle „závažnosti“ kontaminantů. Pokud jsou velké kusy nečistot, měly by být odděleny štětcem;
  2. Jsou-li na věcech smyčky, měly by být šity, protože mohou být během praní velmi deformovány;
  3. Všechny odnímatelné části výrobku musí být odpojeny tak, aby věc „nepoškodily“;
  4. Oblečení by mělo být otočeno dovnitř tak, aby uprostředvšechna tlačítka a zámky zůstaly;
  5. Voda se nalije do koupelny nebo jiné nádoby, přidá se požadované množství čisticího prostředku. Pak musí být výrobek pečlivě "umyt", ne moc!
  6. Kdyby se něco začalo ztrácet, aby neztratil svůj stín, přidejte do vody 2-3 litry. Čl. ocet;
  7. Zaznamenala se tvrdá skvrna - výrobek je třeba namočit na půl hodiny před praním;
  8. Jakýkoli vlněný výrobek nelze prát déle než hodinu, jinak může dojít ke ztrátě jeho původního tvaru;
  9. Po dokončení praní je třeba oděv důkladně opláchnout a postupně snižovat teplotu vody;
  10. Aby se zabránilo tomu, že se věc začne píchat, po mytí byste měli použít speciální kondicionér.

Je důležité ! Vlněné věci nelze po umytí odšroubovat, protože se mohou jednoduše deformovat. Stačí jen mírně zmáčknout výrobek, aby se zbavil vlhkosti, a pak se rozprostře na ručník, ale ne protahování.

Prací vlna v pračce: instrukce

Každý moderní psací stroj má jemný režim praní, který je vhodný i pro vlnu. Mnoho modelů má také speciální režimy zpracování vlny po mytí.

Je to důležité ! Mačkání vlny je přísně zakázáno! V opačném případě bude „výstup“ velmi čistou věcí, ale zaručenou ztrátou své dřívější podoby.

Vlna by měla být umývána pouze tekutými výrobky, což znamená, že jsou určeny speciálně pro tento materiál. Dnes vskladuje jen obrovský výběr takových prášků.

S jejich pomocí bude možné nejen utřít věc, ale také vrátit ji do své původní podoby a také ji udržet. Všechny tyto látky také nenechají věci sedět. A dát jí příjemnou vůni.

Teplota by měla být nastavena na 30 stupňů. A tak, aby se oblečení po mytí neroztažilo, mělo by být před odesláním na buben pečlivě našito. Produkty se také obracejí dovnitř.

Jak sušit vlnu po umytí

Aby vaše šaty vždy zůstaly krásné, musí být řádně vysušeny:

  • Všechny věci se suší striktně v horizontální poloze, na rovném a čistém povrchu;
  • Je nemožné zavěsit vlnu na lano - to se táhne téměř ve 100% případů. Také se na něm může objevit hala, která nebude odstraněna během procesu žehlení;
  • Vlna velmi rychle absorbuje pachy do svých vláken. Proto je lepší je odstranit z kuchyně;
  • Topná zařízení by také neměla být používána pro sušení vlny, protože oblečení může jednoduše sedět;
  • Je také lepší zapomenout na závěs - věc se opět může deformovat.

Pokud je třeba žehlit vlněné věci, pak by měl být na železo nastaven vhodný režim. Samozřejmě, ne každý přístroj má takový režim. Proto stojí za to dát gázu nebo tenké tkaniny na věci.

Při žehlení není nutné tisknout věc příliš velkou silou, aby se zabránilo protahování. Proces se provádí pouze z opačné strany, jinak vláknaPřední část věci začne svítit.

V případě, že jsou na výrobku nashromážděná místa, měla by být gáza namočena v octě a žehlit tyto plochy železem. Proporce - 2 sklenice vody na 1 lžičku. ocet.

Co dělat, když se vlna po umytí usadí

Pokud si všimnete, že výrobek je vesnice - nepropadejte panice. Stojí za to se pokusit tuto situaci opravit sami. K tomu potřebujete:

  • Odšroubujte výrobek, nastříkejte ho vodou, lehce jej natáhněte rukama (nepřehánějte ho) a nechte jej nějakou dobu. V případě potřeby postup opakujte;
  • Mokrý výrobek a suchý metodami, které jsou nám již známy.

Pokud je situace zcela opomíjena, můžete přijmout drastickější opatření:

  1. Naplňte lázeň teplou vodou (ne studenou a ne vyšší než 30 stupňů);
  2. Míchejte v ní nějaký kondicionér vlny;
  3. Nechte působit 15 minut;
  4. Vezměte si věc, odstraňte vlhkost čistým ručníkem;
  5. Rozkládá se a zanechává suché;
  6. Každých 20 minut lehce vytáhněte věc na stranu (zkuste rovnoměrně!). Nebo - dejte to na sebe, ale to je velmi nepříjemné.

Pokud by to nepomohlo, můžete jít k nejvzdálenějším opatřením. Je však důležité pochopit, že se zvyšuje riziko, že se úplně zničí oblíbená věc. Potřebujeme:

  • Rozpusťte některé strouhané mýdlo ve vodě;
  • Přidat do směsi 1 polévková lžíce. Já terpentýn a 3 lžíce. Já amoniak;
  • Namočte předmět do výsledného roztoku a nechte jej 24 hodin;
  • Opakujte popsanou metodu protahovánívýše.

Důležité ! Tato metoda není absolutně vhodná pro věci ze 100% vlny, protože během jednoho dne se vlákna tkaniny rozpadnou a jednoduše ztratí všechny své „pozitivní“ vlastnosti.

Ne pokaždé, když se ukáže, že je to „život“. Proto byste měli vždy pečlivě prostudovat informace uvedené na štítku a na promývací látce.

Co dělat, když je věc po mytí natažena

V takových situacích existuje jeden malý trik:

  • Je nutné obrátit věc naruby;
  • Umístěte tenký hadřík na vrchol;
  • Železo.

Existuje další metoda. Pokud se například napne pouze jedna část věci (například spodní část), pak by měla být namočena v teplé vodě po dobu 15 minut. Pak lehce zmáčkněte a roztáhněte na rovném povrchu. Podobná metoda může být promočena a celá věc úplně.

V případě, že se věc zvětší o celou velikost, měla by být po stejnou dobu namočena ve vodě zahřáté na 45 stupňů. Ale tato metoda je poměrně agresivní - věc se zmenší, ale její vlákna mohou trpět.

Jak vrátit vlněné věci do stejné barvy

Během praní je věc nepříznivě ovlivněna tvrdou vodou, a pokud během sušení narazí na slunce, může získat zcela jiný odstín. Aby bylo možné vrátit původní barvu znovu do vašeho oblíbeného produktu, neměli byste spěchat na suché čištění. Můžete provést následující:

  • Použijte moderní odstraňovač skvrnpro vlnu;
  • Je-li věc bílá, pak ji lze namočit do mýdlové vody a přidat trochu bělidla. Po několika praních bude věc opět svítit;
  • Pokud prášek nepomohl, pak se můžete uchýlit k použití peroxidu vodíku. Stačí rozředit 3 lžíce. Já na 1 l. vodu, vlhkou věc a umývejte 2-3 krát;
  • Je často nemožné vybělit věc, protože se na jejích vláknech hromadí nečistoty a mění se na pelety. V takové situaci by mělo pomoci speciální bělidlo pro vlnu.

Je důležité ! Pokud žádná z popsaných metod nepomohla, stojí za to kontaktovat čistič.