Jak a co vyčistit bronzový lustr

Bronz je často používán dělat různé položky. Výrobky z tohoto ušlechtilého kovu přitahují pozornost. V mnoha obchodech jsou na prodej bronzové lustry, které vypadají velmi výnosně a jsou kombinovány s téměř jakýmkoliv interiérem. Jako každý kov, bronz potřebuje pravidelné čištění, ale jak a co by mělo být čištěno, aby se nepokazilo?

Co je bronz?

Bronz je kovová slitina, v níž převládá měď a v malém množství jsou přítomny hliník, cín, křemík a další materiály. Charakteristickým znakem kovu je hrubozrnná struktura. Podle vnějších znaků má podobnost s mosazi, ale jedná se o zcela jiné kovy a neměly by být zaměňovány. S dlouhodobým používáním na bronzových druzích bloomových forem se nazývá patina

.

Tradiční metody čištění bronzových lustrů

K čištění lustru nemůžete kupovat drahé chemie a používat osvědčené populární metody. Šetří rodinný rozpočet a také snadno zvládnou znečištění.

čekanka

Poměrně neobvyklý čistící přípravek, ale účinný. Můžete si ho koupit v každémobchod nebo supermarket. K prášku se přidá trochu vody při pokojové teplotě, aby vypadala jako pasta. Kompozice se aplikuje na patinu postižené oblasti a poté se třese měkkým kartáčkem. Po odstranění nečistot se čekanka opláchne teplou vodou a lustr se osuší.

Poznámka!

Na těžko přístupných místech se nečistoty odstraňují měkkým kartáčkem na zuby.

Hrách

Jsou-li na lustru malé odnímatelné části a na ně se dostane velké množství prachu a nečistot. Samozřejmě, že je otřete hráškem za to nestojí. Musíte odstranit části z lustru, dát je do hrnce s vodou a hráškem a pak vařit dvě hodiny. Poté opláchněte pod tekoucí vodou a osušte.

Soda + citronová šťáva

Tyto látky se dokonale vyrovnávají s povlakem na bronzu, po vyčištění touto metodou bude lustr vypadat jako nový. Před zákrokem se lustr otře od prachu a nečistot a pak se na něj opatrně aplikuje čistící směs. Pro jeho přípravu se soda, vymačkejte malé množství citrónové šťávy a důkladně promíchejte, čímž se dosáhne konzistence kaše. Po chvilce se lustr opláchne vodou, odstraní se všechny zbytky zázračného produktu a poté se setře suchým ubrouskem, který nepouští vlákna.

Aplikace chemie

Pokud využití dostupných nástrojů nepřinese výsledky, je nezbytné uchýlit se k chemikáliím. Jsou velmi agresivní, takže všechny postupy potřebujíprovádět pouze s rukavicemi. V případě tendence k alergiím by měly být dýchací cesty chráněny maskou.

Čpavek

Kapalina s nepříjemným a pronikavým zápachem, malé odnímatelné části lustru. O patnáct minut později se vyjmou pinzetou, promyjí vodou a vysuší.

Aceton

Látka má přetrvávající zápach, je velmi toxická, proto by těhotné ženy a osoby s tendencí k alergickým reakcím měly tuto metodu upustit. K čištění bronzového lustru potřebujete velké množství bavlněných tamponů a acetonu. Nanáší se na vatu, kovový povrch se otírá, tampon se při kontaminaci mění. Čištění pokračuje, dokud není rouno čisté.

Kyselina šťavelová

Tento nápravný prostředek se přijímá pouze v závažných případech, přičemž se používají pouze odnímatelné části bronzu. Konec konců, jakákoliv jiná slitina nebo materiál, který může beznadějně zkazit. Pro přípravu čistícího prostředku bude potřeba 10 litrů čisté vody a sklenice kyseliny. Bronz je do ní ponořen a po zatemnění se kapalina vytáhne, promyje vodou a osuší.

Tipy a triky

  1. Za prvé, měli byste se snažit očistit bronzové více šetřící způsoby, pokud nepřinesly výsledky pro použití chemie.
  2. Před použitím jakékoli metody, aby se zabránilo nehodám, je nutné vypnout přívod elektřiny.
  3. Po vyčištění výrobku je nutné vlhkost zcela odstranit, jinak se patina brzy objevíznovu.
  4. V místnosti, kde visí bronzový lustr, by neměla být vysoká vlhkost, vlhkost přispívá ke vzniku plaku.
  5. Pro čištění, odstraňování prachu a utírání se doporučuje používat měkké materiály, jinak může dojít k poškození povrchu.
  6. Na odstranění rzi naneste 9% octa.

Závěr

Dokonce i krásný lustr ztratí svou přitažlivost, pokud se o to nestaráte. Dodržování doporučení pro péči o bronz a pravidelné čištění pomocí jemných prostředků poskytne příležitost k tomu, aby tento interiér sloužil již mnoho let. Koneckonců, bronz je jedním z nejspolehlivějších kovů.