Jak a co vyčistit švy na podlaze dlaždice

Po pokládce dlážděné podlahy se nezačne méně pracný proces - čištění spojů od zbývajícího roztoku. A další pravidelné vystavování nečistotám, prachu, vodě a mnoha dalším faktorům vede ke vzniku černých útvarů ve švech mezi dlaždicemi. Pokazí nejen vzhled obkladů, ale také negativní vliv na lidské zdraví. Aby byly klouby čisté, musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel a doporučení pro jejich praní.

Typy kachlových švů

Ke znečištění spár mezi dlaždicemi dochází nejčastěji k:

  • provádění opravárenských prací, po kterých zůstávají stopy použitých roztoků a směsí;
  • zbytky nečistot, prachu a detergentů používaných při čištění;
  • výskyt plísní a plísní v důsledku zvýšené vlhkosti a nedostatečné ventilace v místnosti.

Jak vyčistit švy po opravě

Se stopami malt a jiných skvrn na dlaždici, která zůstala po opravách, může pomoci petrolej nebo rozpouštědlo.Opatrně omyjte dlaždici teplou vodou a osušte. Stopy cementové malty se jemně očistí ostrým předmětem. Pro čištění jiných skvrn, smíchejte petrolej nebo rozpouštědlo s vodou v poměru 2: 1 a problémovou oblast zakryjte velkým množstvím získaného detergentu. Čekáme 5 minut a pak znečištění znečistíme. Poté, co skvrna zmizí, povrch důkladně omyjte a otřete.

Jak čistit švy před nečistotami

Stmívání kloubů dlaždic vzniká v důsledku nahromadění nečistot, prachu a zbytků pracích prostředků. Jak tradiční metody, tak domácí chemikálie pomáhají řešit tyto kontaminace. Vše záleží na tom, co dáváte přednost.

Tradiční metody


K čištění mezišitých švů můžete použít dostupné nástroje, které najdete v domě.

  1. Soda a kyselina citrónová. Klouby posypte práškem, navlhčete vodou a počkejte 10 minut. Důkladně je otřete třemi a poté na povrch nastříkejte citrónovou vodu (připravujeme 2 lžíce kyseliny citrónové na 100 ml vody). Poté, co směs praskla, znovu nastříkejte roztok a poté vydrhněte zbývající nečistoty štětcem. Dále otřete čisticí prostředek a důkladně omyjte podlahu.
  2. Soda a ocet. Smíchejte sodu s vodou v poměru 3: 1, dejte směs na kachlové klouby, pak připravte roztok vody a octa, smíchejte je v poměru 1: 1. Sprejujeme ocet vody na povrch ošetřený sody, počkejte, až směs přestane prskat, a důkladně vyčistitkartáčovaná podlaha. Poté myje podlahu ze zbytků čisticího prostředku.
  3. Soda, citronová šťáva a ocet. Nalijte vodu (1,5 l) do nádoby, nalijte citrónovou šťávu (1/2 citrusů), ocet (1/4 lžíce.) Do ní, a pak nalijte sodu (1/2 lžičky.). Jemně promíchejte a otřete tvrdou stranu houby do švů. Čekáme 25 minut, poté opláchneme roztok a otřete je suchým hadříkem. Před opláchnutím tohoto roztoku použijte ochranné rukavice.
  4. Soda, citron, hořčice a zubní prášek. Ve vodě (1 l) rozpusťte ½ tbsp., 1/3 citrusů, 1 polévková lžíce. a 1 tsp. Houba se otřela směsí švů na podlaze, nechala 30 minut a pak se umývala.
  5. Soda, peroxid a nádobí na nádobí. Před čištěním spojů tímto nástrojem doporučujeme zkontrolovat jeho účinek na nenápadném místě nátěru. Mix soda (3/4 lžíce.), Peroxid (1/4 lžíce.), Miska kapalina (1 polévková lžíce.), Štětec na povrchu, počkejte 15 minut, a pak omyjte stehy teplou vodou.
  6. Peroxid vodíku. Vyléváme 30% roztok peroxidu na problémové oblasti, zatímco používáme ochranné rukavice, aby se zabránilo možnému chemickému popálení, nechte působit 10 minut a otřete je vlhkým hadříkem.
  7. Roztok amoniaku (amoniak). Tento nástroj zvládá jak nečistoty na dlaždici, tak i formu. Nastříkejte roztok na bázi vody (2 litry) a alkoholu (1 polévková lžíce) na povrch dlaždice, počkejte 25 minut a zbývající nečistoty omyjte vlhkým hadříkem. Při použití tohoto pracího prostředku používejte rukavice a obvaz na gázu.
  8. Soda s chlorovým bělícím prostředkem. Tato směs umožňuje nejen umyjte švy mezi dlaždicemi na podlaze od zbytků nečistot, ale také účinně bojuje proti plísním a plísním. Nalijte sodu (5 lžiček) do misky, nalijte bělidlo, abyste vytvořili kašovitou směs. Klouby zakryjeme prostředky a necháme je zaschnout, poté kartáčkem otřete povrch a opatrně otřete povrch.

Důležité!

Používejte pouze pro bílou injektáž, jinak hrozí nebezpečí zabarvení barevných pigmentů.

Moderní metody

Využívání moderních metod čištění spojů na dlaždice také umožňuje rychle a účinně zvládat znečištění. Pro čištění podlahy používáme následující směsi.

  1. Chemikálie pro domácnost. Při výběru čisticího prostředku dbáme na jeho složení, na jakou barvu zálivky je určen a na návod k jeho použití. Nejlepší řešení jsou:
    • Prostředky pro čištění spojů dlaždic jakékoli barvy. Přidejte ji do vody (1: 4), naneste směs houbou na povrch, počkejte 10 minut, tři problémové oblasti a omyjte.
    • Mellerud. Čistící roztok pro péči o dlaždice. Koncentrace použité směsi závisí na stupni a trvání znečištění. Lze použít v čisté formě. Po zakrytí povrchu přípravkem počkejte 15 minut a opláchněte.
    • Kyslíkové bělidlo. Zředit vodou do kašovitého stavu, rozetřete švy se směsí, nechte 30 minut a pak důkladně opláchněte.
    • BOZO. Zabývá se nejen špínou, ale i vápenatými rozvody, jakož irez.
    • Atlas Dolphin. Díky struktuře emulze vytváří tento nástroj na povrchu švů film a chrání je před pronikáním plísní, jakož i plísní.
    • Bílá nebo Domestos. Produkty obsahují chlor, který agresivně působí na jakýkoliv povlak, stejně jako ničí bakterie a mikroby. Když je používáte, ujistěte se, že jste si nasadili rukavice a masku.
    • Melaminová houba. Účinně bojuje proti znečištění a plísním. Ale špatně se vyrovná s plísní.
    • Bělící značka. Odstraňuje zbytky nečistot, plísní a plísní a také se vrací do kloubů dřívější bělosti.
  2. Parní čistič. Toto zařízení zvládá jakoukoliv kontaminaci a dezinfikuje povrch vlivem páry, teploty 150-170 ° C.

Jak čistit švy z plísní a plísní


Když se houby a plísně objevují v kloubech dlažby, jednáme okamžitě a použijeme směs na bázi bělidla a čpavku .Smíchejte 100 g a 50 g, nalijte je do vody (1 l) a poté nastříkejte na problémové oblasti. Čekáme 30 minut a otřete povrch vlhkým hadříkem. Poté se ocet (100 g) rozpustí ve vodě (1 l) a povlak se promyje výsledným čistícím prostředkem.

Je také možné účinně očistit švy mezi dlaždicí na podlaze formy a plísní: solným roztokem, sódovou směsí s chlorovým bělicím prostředkem, parním čističem a domácími chemikáliemi.

Ruční čištění mechanického spoje

V situaci, kdy se špína,houba nebo plíseň pronikla příliš hluboko do injektážní struktury a čistící prostředky se nevyrovnávají, používáme radikálnější metody - celý roztok nebo jeho horní vrstvy odstraníme. Spojky předběžně zpracujeme octovou vodou, pak vezmeme brusný papír nebo škrabku a postupně vymažeme zálivku, dokud nezmizí nečistoty. Pro úplné odstranění roztoku můžete použít také brusku nebo brusku. Po očištění švů je ošetříme protiplísňovým prostředkem, necháme dobře vyschnout a naneste novou vrstvu injektážní malty špachtlí.

Jak chránit švy před špínou a plísní

Aby se zabránilo další kontaminaci kachlových kloubů, je nutné je pravidelně umýt mýdlovou vodou a ošetřovat vhodnými prostředky, např. Atlas Dolphin. Léčba švů každý týden s roztoky na bázi čpavku nebo octa může chránit plísně a plísně.

Dodržováním základních pravidel pro péči a čištění dlážděných podlah, jakož i dodržování našich doporučení týkajících se používání lidových prostředků a domácích chemikálií, můžete rychle a snadno odstranit nečistoty mezi kloubovými spoji.