Jak a co vyleštit plast vlastníma rukama doma

Plastové výrobky jsou praktické, používají se všude, ale jsou náchylné k deformacím - mohou ztratit transparentnost a lesklý lesk. V takových případech je nutné obnovit původní stav, je nutné plast vyleštit před poškrábáním. Existují různé metody leštění - některé z nich lze aplikovat na všechny výrobky, ale některé jsou vhodné pouze pro určité typy plastových povrchů.

Příprava

Plast je lehký a levný materiál, který se snadno používá, nepotřebuje zvláštní péči a je stabilní v případě kolísání teploty. Tyto vlastnosti se staly základem faktu, že plastové výrobky se staly populárním i nepostradatelným atributem moderního života - výrobky z plastů se používají ve všech průmyslových oborech:

  • automobilový průmysl;
  • domácí spotřebiče;
  • výroba kuchyňských potřeb;
  • uvolňování předmětů pro domácnost;
  • nábytek;
  • stavebnictví -dokončovací materiály a jiné;

Plast má málo nevýhod, hlavní slabinou je jeho poměrně nízká hustota, která vysvětluje rychlý výskyt škrábanců a zakalení původně průhledných výrobků nebo jednotlivých dílů s časem. Není však vždy možné nahradit věci, které ztratily svůj původní vzhled novými, když je povrch poškozen, mohou být znovu a znovu vyleštěny do původního stavu.

Varování!

Hlavním bodem při práci s plasty je potřeba pečlivě sledovat teplotu materiálu, protože se nedá přehřát. Proto je nutné při práci s plastovými výrobky používat nástroj pouze při nízkých otáčkách. V dalším provedení existuje pravděpodobnost požáru, tání a ztráta výchozích vlastností plastu.

Všechny druhy plastů se vyznačují určitou hustotou, tepelnou odolností a tvrdostí. Z tohoto důvodu má proces leštění a broušení své odlišnosti - v případě práce s polyuretanem, epoxidem, polyesterovými pryskyřicemi a jinými taktikami a používanými prostředky se liší. Včetně algoritmu práce při leštění plastů závisí na dalších složkách v jeho složení (výplň, barvivo, podobně), stupeň plnosti a účelu věci (nábytek, automobilová optika, panel technického vybavení). Poslední faktor také ovlivňuje stupeň leštění. Například - plexisklo automobilové světlomety jsou vyleštěny pro obnovení průhlednosti a nábytek nemusí být lesklý.

JedenKlíčovým faktorem je kvalita plastického refluxu. Když silikonová forma neměla dostatečnou kvalitu, odlévání plastů probíhá při vysokých nákladech při zpracování - od počátečního broušení až po konečné leštění. Na základě těchto vlastností je vybrán kruh, brusný papír nebo jiná podobná brusná pasta.

Viz také

Jak odstranit škrábance z obrazovky telefonu doma

Moderní pomůcky, navzdory přítomnosti velkého množství užitečných funkcí, mají poněkud nízké ...

Broušení plastů

Broušení plastů se používá, pokud je nutné odstranit hluboká poranění, která nemohou být dostatečně vyhlazena jinými prostředky. Plast se díky svému relativně nízkému bodu tání snadno pískuje. V případě měřené a přesné práce bude výsledkem jednotná matná rovina namísto hlubokých rýh. Při mletí plastů postupujte podle tohoto algoritmu:

  1. Odstraňuje pracovní prostor těch nástrojů a předmětů, které nebudou potřebné při broušení plastů.
  2. Připravte několik smirkových listů různých zrnek.
  3. Kontrolují pracovní kapacitu brusky, když tento nástroj není k dispozici, je možné zvýšit účinek mletí pomocí mýdlového roztoku.
  4. Na pracovní stůl je umístěn plastový předmastěný plastový předmět.
Varování!

Broušení je klidnékteré vyžadují přesnost a přesnost každé akce.

Sledují teplotu, protože přehřátí je v materiálu kontraindikováno. Postupně přecházejte z hrubozrnných na jemnozrnné kůže. Po zpracování každého kusu smirkového papíru otřete ošetřenou plochu suchým hadříkem, čímž se vyhnete nedostatkům a zabráníte vynechání závad - plastové kousky někdy skryjí zmeškané škrábance.

Techniky leštění plastů

Doma, když začínáme vyleštit plastový výrobek, je nutné mentálně otočit plán a fáze práce, která má být provedena. Musíte také zkontrolovat dostupnost potřebných nástrojů a spotřebního materiálu. Po určení nadcházejícího rozsahu práce vyberte nejvhodnější metodu. Tato událost je obvykle rozdělena do 3 typů:

  • tepelné - vystavení teplotě pomocí vysoušeče vlasů;
  • chemická metoda - GOI pasta, lesk, zubní pasta a podobně;
  • mechanické - s lešticím strojem nebo vrtákem.

První etapa leštění plastů zahrnuje posouzení škod způsobených výrobku. Na základě kritičnosti poškození určete vhodnou metodu. V případě lehkých škrábanců se doporučuje odstranit ručním poškozením pomocí brusného papíru. Střední hloubkové škrábance se nejlépe odstraní tepelnou metodou. Do průhledného plastu, který patří k produktům optického určení, vrátil původní průhlednost, aplikujte chemickou látkumetody

Druhou fází je příprava plastového výrobku ke zpracování. Plastové mytí s čisticími prostředky na nádobí nebo sklenice. To je nezbytné pro odstranění horní vrstvy nahromaděných nečistot a odstranění povrchových tuků. Po předčištění a sušení se produkt zpracovává acetonem nebo podobnými prostředky pro úplné odmašťování.

Varování!

Když je leštěný plast orámován jinými materiály, jsou tyto prvky odstraněny (při montáži) nebo přelepeny krycí páskou, aby se zabránilo jejich poškození během provozu.

Použití lešticího stroje

Leštící stroj je profesionální nástroj, který pomáhá obnovit původní lesk. Je to pohodlné a snadné pracovat s lešticím strojem, tento nástroj se doporučuje majitelům automobilů, kteří potřebují pravidelně obnovovat průhlednost skla světlometu a jiných plastových povrchů. Hlavní výhodou lešticího stroje je rychlost práce - za 5-7 minut můžete provádět množství práce, které bude trvat 2-3 hodiny ručně. Při práci s takovým nástrojem však musí být dodrženo několik podmínek:

  1. Před použitím specializovaných přípravků odstraňte zbytky kontaminovaných kontaminantů, které nebyly dříve odstraněny odmašťovacími prostředky. To se provádí mokrou tryskou.
  2. Když je povrch téměř leštěný, uvede se do provozu jedna z zakoupených past.
  3. Obnovení lesklého plastuzpracovat produkt pomocí pěnové trysky.

Leštění trvá až 20-30 minut. Nákup leštiče dává smysl lidem, kteří pravidelně opravují plasty a odstraňují škrábance z plastových povrchů. Cena lešticího stroje je nízká a prodává se v železářstvích a místech, kde se prodává elektrické nářadí. Ale nekupujte zařízení, když potřebujete leštit jen jednu konkrétní věc.

Leštění plastových povrchů brusným kotoučem

Pro leštění plastů se často používají brusné kotouče, které jsou upevněny na strojích odpovídajícího směru nebo ve vrtací hlavě. Režim a rychlost otáčení se určuje v závislosti na typu plastu - Plexiglas nebo jiných. Musíte se však podívat na státní normu pro tuhost spotřebního materiálu - elektrokorundové kruhy s velikostí zrna od 25 do 50, karbidové pásky podle normy 2.5-3, plst, plsť, vyrobené z vaty a vlněných tkanin.

Je-li instalace se stacionárním brusným kotoučem, pak nebude fungovat při manipulaci s velkými předměty na ní - obvykle mají kruhy malý průměr a šířku, což, pokud je stroj statický, vede k potížím s rozměry. Když bruska nebo vrták plní úlohu brusky, volba leštění je rozsáhlejší - nástroj lze snadno přesunout do požadované vzdálenosti a otočit v úhlu.

Varování!

Je-li již provedeno leštění, je vybrána možnost mírnější expozice. Nejznámější kruhy plsti a plsti -při použití pasty slabá abrazivita dosahuje větší hladkosti plastů nebo vysoké průhlednosti pro plexisklo.

Teplotní účinky na plasty

Abyste se zbavili poškrábání, můžete před leštěním použít topné nástroje. Tato technika je založena na citlivosti plastů na teploty. Pro vytápění se používá průmyslový vysoušeč vlasů - poskytuje vyšší teploty ohřevu a dokonce změkčuje tvrdé materiály. Proces odstranění škrábanců je tento algoritmus:

  1. Čištění povrchu před kontaminací. Znečištěný plast nebude normálně svírat.
  2. Teplotní režim nastavuje minimum. Je možné zvýšit pouze tehdy, když to nepomůže, ale ne do limitu.
  3. Sušička je nasměrována do poškozené oblasti plastu a zahřívána, dokud nezmizí škrábance a povrch se nestane matným.

Pokud je teplota v nejslabším režimu příliš vysoká, zvyšte vzdálenost mezi plastovým povrchem a tryskou. Pravidelný vysoušeč vlasů není vhodný pro tento postup - jeho kapacita nestačí k roztavení horních vrstev. Na konci zpracování je nutné lehce brousit nejjemnější fazety smirkového brusného papíru a opatrně ho vyleštit pastami nebo leštidly.

Ruční leštění plastů

Poté, co byl povrch uzemněn, můžete pokračovat v leštění. Tuto službu lze objednat ve specializovaných úklidových službách, individuálněautoservisy nebo čerpací stanice, opravny nábytku nebo mobilních telefonů. Lešticí služba je drahá, ale tento proces je k dispozici pro vlastní potřebu. S ručním obráběním plastů můžete tímto způsobem dosáhnout hladkosti na malých objektech:

  1. Nanesení leštící pasty - malá částice bez nečistot a zrn, které se rozprostřou na kus plsti nebo plsti.
  2. Leštěný povrch je upraven kruhovými pohyby s mírným tlakem po dobu 15–20 minut.
  3. Rychlost tření se určuje experimentálně - po několika energetických pohybech se můžete podívat na změny.

Proces ručního leštění je časově náročný, ale v případě malých předmětů není příliš vhodné používat možnosti hardwaru, zejména pokud neexistuje žádný stacionární lešticí stroj nebo elektrobus s plstěným kolem. V některých případech také hraje roli v tloušťce a síle plastu - pro manipulaci s rukojetí je bezpečnější manipulovat tenké a křehké předměty.

Pro informaci!

GOI pasta, která je běžná, je vhodná pro ruční leštění. Tento leštící prostředek je často používán v armádě pro otírání pásů.

Druhy past na leštění plastů

Můžete si vybrat pastu pro leštění plastů konzultováním s prodejcem v obchodě. Není-li to možné, je povoleno použití GOI pasty. Vyrobte však rozsáhlý seznam odrůd tohoto složení. Chcete-li vybrat možnost proleštění, musíte věnovat pozornost stupni poškození povrchu a plánovanému výsledku. Pro plasty používejte tyto typy lešticí pasty GOI:

  1. Hrubování nebo hrubé broušení plastů. Pro takové práce je pasta vhodná pod symbolem 4. Tento nástroj je lepší použít s bruskami - povrch nebude svítit, ale bude hladký.
  2. Pokud na plastu nedochází k výrazným škodám, ale jsou zde drobné škrábance, použijte index 3. Použití takového nástroje pomůže odstranit znatelné, ale mělké poškození - jako hrubování před leštěním na lesk.
  3. Za účelem získání hladkého lesklého povrchu nebo zvýšení průhlednosti plexiskla se na světlometech odeberou čísla 1 a 2 GOI. Tyto odrůdy mají nejmenší abrazivitu a napomáhají tomu, aby se povrch dostal do ideálu.

Při použití pasty na leštění plastových povrchů naneste prostředek na leštící materiál - plstěný nebo plstěný kruh lešticího zařízení nebo kus plsti v rukou. Správné množství pasty je určeno množstvím práce, ale častěji se kupuje s velkou rezervou, protože se jedná o dlouhodobé skladovací zařízení a je levné - 180-200 rublů. na 100 g.

Zubní pasta jako náhražka leštiče

Při nákupu leštící pasty není možné, ale musíte provést leštění, můžete použít běžnou zubní pastu. Zkušenosti ukazují, že použití nástroje, jako je náhrada lešticích prostředků, poskytne dobré výsledky.na hladkosti a průhlednosti průhledného plastu na světlometech. Chcete-li plast vyleštit zubní pastou, musíte postupovat podle následujících pokynů:

  1. Místo pro leštění se pečlivě očistí od nečistot a odmastí rozpouštědlem nebo alkoholem.
  2. Zubní pasta pro leštění by měla být neutrální z hlediska kyselosti a zásaditosti kompozice.
  3. Před leštěním by měl plast po použití čistících metod dobře vyschnout.
  4. Pasta se nanáší na povrch nebo na flanelové plátno a otírá se měkkými kruhovými pohyby.
  5. Pravidelně je nutné omýt pastu, která byla kontaminována během procesu leštění plastu.
Pro informaci!

Zubní pasta stojí mnohem méně než většina specializovaných přípravků. Použití této možnosti může být dobrým způsobem, jak ušetřit, když existuje naléhavá potřeba vrátit ztracenou hladkost, lesk a průsvitnost na plastový předmět nebo povlak.

Zbytky se promyjí vlhkou houbou a potom se povrch osuší hadříkem ze suché vlny. To vyčistí povrch od zbytků pasty a poskytne lesk nátěru. Po konečném vyhlazení se používá leštidlo, které se liší od brusných lešticích past a jejich náhražek z hlediska vlivu na materiály a způsoby aplikace.

Použití leštících prostředků

Když potřebujete leštit plastový povrch, neměli byste odmítat použití leštidla. Takové kompozice jsou prostředkem k dokončení, kdypotřeba lesklého lesklého povrchu. V případě automobilových světlometů může polský lak výrazně zvýšit propustnost světla a chránit povrch před kontaminací poprvé po ošetření. Způsob použití leštidla je následující:

  1. Polštář se aplikuje na povrch, který se má ošetřit, rovnoměrnou tenkou vrstvou houbou nebo postřikem (v závislosti na způsobu uvolnění).
  2. Nástroj je pečlivě otírán na plastu plstěným hadříkem nebo připevněn k polštáři tryskou.
  3. Další způsob zahrnuje kruhové tření kompozice pro získání hladkého a lesklého povrchu.

Leštěný povrch plastu se stává tenčí a méně odolný vůči různým vlivům. Vlhkost je neustálým společníkem většiny plastových předmětů, které s takovým kontaktem ztrácejí svůj vlastní lesk. Pokud hladkost povrchu rychle zmizí, musíte postup znovu provést. Když ještě nevznikly škrábance, bude to dost leštících prostředků.

Viz také

Leštění skla hodinek: jak as čím polštit doma

Hodinky se nakonec pokryjí malými nebo hlubokými škrábanci, lišící se hloubkou, délkou. Kvalitní materiály ...

Závěr

Využití všech stupňů zpracování plastů při leštění a dodržování norem může být provedeno s jakýmkoliv plastovým předmětem, čímž se odstraní poškození povrchu. Nezávislý výkon této práce apečlivý přístup k otázce nákupu leštících prostředků ušetří značné množství a zároveň zajistí aktualizaci plastového předmětu.