Jak barvit látku doma s přírodními barvivy

Nátěrové hmoty z různých důvodů. Pro některé to je způsob, jak vydělávat peníze, pro jiné je to individuální touha vyniknout, zatímco jiní musí ušetřit peníze na nákup nové věci. Ti, kdo si chtějí poprvé namalovat své oblečení, se musí naučit barvit látku doma pomocí přírodních a chemických barviv. Jak můžete malovat věci nebo kousky textilií a jaké další nástroje potřebujete k zásobování.

Jaké druhy textilií podléhají barvení

Dávkování barvy pro textilie závisí na hmotnosti tkaniny, jejím typu a počáteční barvě. Reprezentovaná očekávání a výsledek často neodpovídají. Ne všechny typy výrobků mohou být natřeny. Je snadné malovat materiály z přírodních vláken a míchat. Je velmi obtížné samo o sobě překreslit syntetiku. I když je barva fixována na tkanině, při prvním umytí předmětu se bude opět prolévat, nebo se okamžitě změní pruhováním. Pokud potřebujete takové oblečení barvit, je lepší je nechat čistit nebo čistitprofesionální studio, které tyto služby poskytuje. Vlákna ze syntetického materiálu se natírají zvláštním způsobem, který je obtížně realizovatelný doma, nebo proces bude velmi pracný a výsledek není ideální.

S oděvy pro děti nejsou žádné potíže, protože přírodní materiály jsou častěji používány pro děti. Takovou tkaninu lze barvit sami. Oblečení dítěte je často umyté, stíny jsou matné, vybledlé, vybledlé. Vrátit původní barvu výrobku doma, jsou ošetřeny barvami tmavých odstínů. Nejvhodnější způsob, jak barvit denim. Měly by však být překresleny pouze monochromatické látky, je lepší, aby takové postupy nebyly vystaveny vícebarevné.

Když se neobejde bez barvicí tkaniny

Batika je známá milovníkům vyšívání a tvořivosti. Toto je umělecká malba na hedvábí, ale můžete použít i jiné typy tkanin. Výkres se nanáší speciálními kartáči nebo textilie zcela ponoří do nádoby pomocí barvicí kapaliny.

Textilní panenky jsou ve velké poptávce, ale pro jejich výrobu potřebujete tkaninu s barevným nádechem. V prodeji bavlněné hmoty této barvy se téměř nikdy nestane. To je zřídka koupil velké obchody a textilní obchody, tak řemeslníci musí překreslit tkaninu v požadované barvě na jejich vlastní.

Malířské výrobky jsou také potřebné při tvorbě barev z materiálů z kapronů. Musíte koupit pouze bílý materiál a zbývající odstíny jsou odvozeny nezávisle.

Zappoznámka!

Barvením lze vyrobit originální doplňky - šály, čelenky, šály.

Výběr barviv

Látky pro různé typy tkanin se prodávají ve formě krystalických prášků a koncentrovaných kapalin. Chemikálie dávají požadovaný výsledek pouze s přísným dodržováním pokynů, ale s lidskými prostředky jednodušší. Pokud specifický typ vlákna v pravidlech používání nátěru neindikuje nic, je lepší použít přírodní barviva:

  • hnědý odstín výrobku dává tabák, kávu, čaj, barvivo na vlasy, cibulovité slupky;
  • zelená se získává ze špenátových listů, třešně ptačí, šťovíku;
  • hluboká černá barva dává silnou kávu;
  • červená - z řepy, bezinky;
  • dávají modré kapustní vidličky, ostružiny, moruše, semena quinoa;
  • oranžový tón je dán plody rakytníku řešetlákového, kůry jablek;
  • žlutá při použití čerstvé mrkve, pomerančové kůry.

Barevné tkaniny se barví v jedné z barev, ale v hlubším odstínu. Po takovém zabarvení se kontrast sníží. Pro silně vybledlé oblečení se používá více barviva než pro bílé věci. Lehce slabě zředěný roztok. V některých případech postup opakujte. Pro přelakování světlých tkanin na černou je nutné provést několik etap.

Přírodní a chemická barviva

Pro přelakování textilií, akrylátů, anilinu, \ tolejová barviva. Ale mezi přírodními barvivy se zvažují možnosti vhodné pro změnu barvy oděvu. I černá se získává z několika přírodních barviv:

  1. Káva. Jsou malovány vybledlými tmavými věcmi, které ztratily svůj bohatý odstín. Káva se vrací do původního vzhledu. Množství závisí na velikosti produktu, nasycení získané barvy. Čím silnější nápoj se vaří, tím lépe se vlákna budou barvit. Pro lakování je třeba připravit kávový roztok - 8 g soli se míchá v litru vody. Do kapaliny se přidá 50 g instantní kávy a vaří se. Po varu vyjměte z hořáku a nalijte do nádoby, ve které jsou umístěny oděvy. Minimální doba zbarvení je hodina. Pokud však potřebujete jasnější barvu, je výrobek uchováván na pánvi déle. Je-li to nutné, po sušení produktu a je zřejmé, že výsledek nebyl dosažen najednou, postup se opakuje jednou nebo dvakrát.
  2. Tabák. Používá se místo kávy. V 1 litru vody se naplní a zahřeje 15 až 20 g tabáku. Poté je věc namočena v nádobách s tekutinou, jako u kávy.

Chemická textilní barviva vyžadují přísné dodržování pokynů a dávkování prášku. Množství nátěru se pečlivě kontroluje podle množství oděvu a sytosti barev. Pokud neexistují žádné lékařské nebo kuchyňské váhy, pak se místo měřícího přístroje použijí lžíce. Ve standardním čaji je například obsaženo 4-5 g prášku.

Poradenství!

Při nátěru přírodní vlny a hedvábí chemikáliemi se do vody na opláchnutí nalije 5-10 g stolu.octa 6-9% pro stanovení výsledku a jasu barvy.

Jak připravit věci

Před nátěrem je tkanina připravena. Postupujte podle několika pravidel:

  1. Před praním prádla. Dokonce i malé mastné skvrny mají vliv na to, jak bude barva na oblečení ležet na vláknech. Vzhledem k mastným, mastným a odolným skvrnám se materiál nerovnoměrně zašpiní. Rozvody budou patrné, takže takové oblečení nebude fungovat.
  2. Po umytí se veškeré věci a šperky odstraní z věcí. Tlačítka přerušena, blesk svlékl. Při nátěru mohou být tyto části oděvu poškozeny.
  3. Bavlněné nebo lněné prádlo lze barvit jinou barvou. Nejprve však odstraňte vrstvu škrobu uloženou výrobcem. Pro odstranění škrobu promíchejte mýdlový roztok s jedlou sodu. Kapalina se vaří půl hodiny, tkanina se do ní vloží, pak se předmět opláchne a vysuší.
  4. Vlněná příze barvená tak, aby nedošlo k záměně nitě. K tomu jsou zabaleny v malých svazcích a úhledně, ale pevně zabalené motouzem.

Ve které nádobě můžete malovat

Když je oděv nebo jen tkanina do procesu připravena, vyberte nádobu, ve které se barva zředí, a prostředky, které budou během procedury potřebné. Pro barvení vezměte kapacitu jakéhokoliv materiálu. Jediným požadavkem je, aby na něm nedocházelo k hromadění usazenin. Ve velikosti by měla být taková, aby byla v ní látka zcela ponořena a nevyčnívala nad barvicí tekutinu.

Výrobek vhrnce nebo v pánvi neustále míchat. K tomu si vezměte dřevěné kleště. Ale ne každý v domě najde takový nástroj. Všechny dřevěné větve o tloušťce nejméně 2-3 cm, dříve zbavené uzlů, udělají.

Voda je potřebná změkčená: rozmrazená nebo deště. Pokud ne, klepněte na změkčení přidáním lžíce jedlé sody do 10 litrů vody. Můžete změkčit vodu jinak: vařit, pak vychladnout a nalijte do jiné nádoby, tuhost zůstane jako špína.

Nezávislé barvení textilního výrobku

Barvy vyrobené pro textilie vyráběné ve třech formách:

  • aerosol;
  • práškové;
  • koncentrované kapaliny;
  • těstoviny.

Tyto možnosti se používají, když jsou oděvy namalovány osobně nebo na stroji. Barva je volena v souladu s obsahem látky a individuálními přáními majitele oděvu, hlavní věc je, že nejsou v rozporu s pokyny.

Před procesem určete složení tkaniny, které výrobce popisuje na štítcích. Pokud je štítek s informacemi ztracen nebo jsou odznaky a písmena na něm vymazány s časem, můžete zjistit složení látky jiným způsobem. Závoj oděvu je zapálen a určuje vůni. Syntetické materiály voní chemikálie. Vlna nebo bavlna při spálení vyzařuje vůni hořících vlasů.

Přírodní materiály se barví snadněji než syntetické materiály. Nepřirozené věci téměř nelze malovat, a pokud to funguje, efekt netrvá dlouho. Po chvíli oblečeníopět ztmavne.

Pravidla pro barvení jsou podobná pro všechny výrobce. Před zahájením práce s konkrétní barvou určete pouze dávkování a sytost barev.

Není-li pro barvení nutné přivádět kapalinu do varu, pak se práce provádí v lázni. Aby nedošlo ke znečištění cizích předmětů, jsou pokryty filmem. Pak se pusťte do podnikání podle těchto pravidel:

  1. Teplá voda je vtažena do pánve. Dye do něj nalil. Dávkování závisí na velikosti oblečení a nasycení požadované barvy.
  2. Tkanina se nechá ponořit do nádoby na půl hodiny. Ale v tuto chvíli se na výrobek nezapomíná: musí se pravidelně míchat s dřevěnými tyčinkami.
  3. V okamžiku, kdy výrobek získá požadovaný odstín, se vytáhne z pánve. Opláchněte ve studené vodě s 8 - 10 g octa v ní zředěného.

V pokynech pro určité látky výrobce uvádí, že kapalina musí být zahřívána. V těchto případech jednat jinak:

  1. Barva se rozpustí ve vodě a míchá se. Kapalina v pánvi se položí na oheň a zahřeje na 60-70 ° C.
  2. Tkanina se umístí do nádoby na 50 až 60 minut a teplota kapaliny se udržuje konstantní. Příležitostně se tkanina míchá s dřevěnými tyčinkami.
  3. Po uplynutí této lhůty je věc zbavena přebytečných chemických látek v pračce. To lze provést vlastními rukama ve vodě o teplotě 40 ° C. Látku opláchněte roztokem octa jako v prvním provedení.

Pozor!

V jakékoli forměbarvení na rukou nosit rukavice agresivní kapalina neublíží kůži.

Je možné stroj překreslit strojem

Aby bylo možné aktualizovat barevné oblečení doma, můžete použít pračku. Barviva nepokazí detaily, takže se nemusíte bát, že se něco zlomí. Pro správné vybarvení použijte instrukci:

  1. Vyberte malou nádobu, nalijte 2 šálky vařící vody. Po tom, otevřete balíček s barvou a rozpustit v kapalině, snaží se opatrně rozpustit všechny hrudky.
  2. Oblečení se otočí dovnitř. Jsou umístěny v podložce, je důležité, aby se při barvení nepřidávaly prací prostředky.
  3. Připravený roztok barvy se nalije přímo do bubnu na prádlo.
  4. Hedvábí a jiné jemné tkaniny jsou barveny přidáním 150 ml 25% acetové esence.
  5. Nastavte takový režim, ve kterém se doba praní až 30 minut a voda neohřívá o více než 60 ° C.
  6. Po skončení zvoleného cyklu se oděv opět umyje při teplotě 40 ° C, která fixuje barvu na vláknech.

Po umytí se výrobky suší na místech, kde se sluneční světlo nedostane, mimo ohřívače. Tkanina se rozprostírá na vodorovném povrchu, dříve rozmetá starý ručník nebo zbytečnou látku.

Barvicí tkanina se skvrnami

Některé věci chtějí být natřeny takovým způsobem, aby se na tmavém nebo bílém pozadí objevily dekorativní barevné.rozvody. Za účelem dosažení takového výsledku se věc složí do provazce a napnutých gumových kroužků. Čím více prstenů - tím více rozvodů. Navinuté oblečení se ponoří do roztoku barvy a vyčkává, až vlákna látky absorbují barvu.

Je možné dosáhnout zajímavých rozvodů smícháním několika barev. Červená a modrá dávají fialovou. Oblečení se nejprve ponoří do těchto barev zvlášť a pak se smísí.

Prostě natřený výrobek není třeba prát v psacím stroji. Po prvním umytí oblečení vybledne a ztratí barvu. Je lepší umýt jemným způsobem ve studené vodě, odděleně od ostatních věcí.

Pozor!

Bez ohledu na to, jak dobrý je nátěr podle příslibů prodávajícího, je výrobní nátěr odolnější. Proto, dramaticky změnit původní barvu oblečení nebude fungovat. Můžete pouze aktualizovat vybledlé látky nebo zahušťovat odstín.

Užitečné tipy

Pro ty lidi, kteří jsou daleko od tvořivosti, ale chtějí se pokusit něco namalovat, budou užitečné tipy pro barvení:

  1. Před barvením věci ze svého šatníku musíte cvičit na staré zbytečné látce. Nebo oděv, který nikdo neplánuje nosit. Pokud to bude špatné, nebude to škoda vyhodit to.
  2. Pro přesné dávkování barviva se musí zvážit produkt připravený pro tento proces.
  3. Je-li po barvení nutné výrobek upravit a překreslit, je vhodné jej před postupem rozbalit.
  4. Pokud je syntetický materiál zbarvennerovnoměrné, upevněte ho zahřátím mýdlového roztoku a namočením věci tam.
  5. Při barvení černých předmětů v pračce s nimi nedávejte vícebarevné oblečení. Zničují a kazí zbytek věcí, které jsou v psacím stroji.

Látku můžete namalovat doma podle podrobných pokynů. Je však důležité si uvědomit, že ne každý materiál se ukáže být namalován nezávisle. Některé věci je lepší čistit nebo čistit přírodními prostředky místo chemických. Barevné předměty jsou pečlivě opláchnuty a jemně omyty, protože mohou vyblednout. Ti, kdo se nejprve snaží zkusit přebarvit oblečení, musíte použít pravidla a tipy, aby nedošlo ke zkáze poloviny šatníku.