Jak bezpečně umýt záclony

Nedávno zakoupené záclony jsou příjemné pro oko, ale přichází okamžik, kdy je třeba je umýt. A stojí za to rozhodnout, jak to udělat bezpečně. Několik tipů, které zajistí, že záclony neztratí svůj původní vzhled po otočení pračky nebo při ručním mytí. Ale v první řadě stojí za to připomenout, že musíte nejprve rozhodnout o materiálu.

Přímé záclony bez dekoru

Toto je nejjednodušší způsob, jak snadno umýt. Jediné, co potřebujete zvolit správnou teplotu a znát materiál, ze kterého jste vyrobili.

Hedvábí, organza, poloorganza a závoj

Tyto záclony vyžadují jemný přístup. Režim praní je „ruční“ nebo „jemná tkanina“.

Důležité!

Je třeba poznamenat, že takové jemné záclony je nutné umýt při teplotě nejvýše 30 ° C. Tyl před vložením do myčky je třeba dát do speciální tašky. A v žádném případě byste tam neměli házet věci „pro společnost“.

Je důležité, aby bylo odstředění přísně zakázáno. Doporučuje se odstranit tyl mokrý a když je voda vypuštěna, polovina organzy a hedvábí při nízkoteplotním železu trochu (ale pouze skrz tkaninu). A závoj, stejně jako organza, se již vyhladířímsa.

Akryl a viskóza

Záclony z těchto tkanin obvykle tolerují teploty od 30 do 40 ° C. Měly by však být také umyty v delikátním režimu a přidány aviváž, protože materiál se na slunci zhrubne a ztratí svůj vzhled. Spin se nedoporučuje.

Než zavěsíte závěsy z akrylu nebo viskózy, je třeba přesahovat lehce navlhčeným hadříkem, teplota železa není větší než 150 ° C. Žehlení je nutné pouze ve směru zdřímnutí.

Len a bavlna

Hotové záclony vyrobené z lnu je třeba prát při teplotě ne vyšší než 40 ° C, ale lakované se ani nemusí bát zkazit při teplotě 60 ° C.

Bavlna také nevyžaduje mnoho problémů a praní při teplotě 50 až 60 ° C jí neublíží.

Záclony vyrobené z těchto materiálů by však měly být ponechány vyschnout pouze při pokojové teplotě, protože tkanina může „sednout“, pokud používáte ohřívač. Žehlení je doporučeno mokré.

Polyester

Tato tkanina je více pro jemné tkaniny a při mytí by teplota neměla být vyšší než 40 ° C. Díky tomu se vyhnete „záhybům“ na záclonách

Tip!

Před žehlením nastavte režim „Silk“ a žehlení by mělo probíhat pouze vlhkým hadříkem.

Taffeta

Rovněž velmi nenáročná tkanina a záclony z ní lze prát i při teplotě 50 ° C. Spřádání se však nedoporučuje.

Velvet

Zde je pro bezpečnost sametových záclonek nejlepší čistit je, protoženesprávné mytí „zničí“ celou krásu. Ale pokud není příležitost dát a musí být umyt doma, postupujte podle několika pravidel:

  • omyjte pouze otáčením závěsů na nesprávné straně a přehýbáním tak, aby se v době mytí nerozkládaly;
  • záclonové závěsy při teplotě ne vyšší než 30 ° C;
  • pouze režim „ruční praní“ nebo „jemné tkaniny“;
  • a také zvolit minimální dobu mytí, jinak materiál „sedí“;
  • k vysušení výhradně v poloze - horizontálně, při dalším sušení sametové záclony ztratí svůj tvar.

Které záclony nelze prát v psacím stroji

Citez

Nejlepší je umýt záclony z tohoto materiálu rukama, lehce osolit vodu a nezapomeňte, že teplota vody by měla být při pokojové teplotě. Když začnete opláchnout, pak přidejte do vody 1 polévková lžíce. lžíce 6% octa.

Vlna

Mytí vlny v psacím stroji je přísně zakázáno! Lze pouze ručně a v teplé vodě. V žádném případě nepřidávejte prášek, můžete použít šampon při mytí.

Nemůžete-li určit materiál, ze kterého jsou vaše záclony sešité, neriskujte a omyjte je ručně.