Jak čistit gril na plynovém sporáku od sazí a tuku snadno a rychle

„Nagar“ znamená zbytky potravin, tuků nebo prachu, které pod vlivem tepelného ošetření pronikají na povrch kuchyňského vybavení a tvoří trvalé skvrny. Postupem času jsou pokryty trvanlivým filmem, takže je obtížnější je odstranit. Pokud nebyl nájezd včas odstraněn, lze to provést později pomocí populárního nebo specializovaného nástroje.

Druhy roštů plynových kamen

Metoda odstraňování sazí doma závisí na tom, z čeho je gril vyroben. Způsob zpracování, životnost a provozní vlastnosti závisí na tomto faktoru. Může být vyroben z jednoho ze tří materiálů: litiny, kovu nebonerezová ocel. Každý z nich má řadu pozitivních i negativních vlastností.

Ze železa

Mříže z litiny - trvanlivé, těžké, trvanlivé, ale také drahé. Drží teplo dokonale a nejsou schopni klesnout z hmotnosti hrnce nebo pánve. Litina vyžaduje zvláštní péči. Dlouhodobá interakce s tekoucí vodou nebo škrábání tuku ostrým předmětem může způsobit odlupování materiálu.

Viz také
Jak čistit troubu ze starého tuku

Otázka, jak čistit troubu, je nastavena, když uvnitř je již velmi špinavá. Během přípravy na stěnách ...

Smaltovaného kovu

Ve ​​srovnání s litinou má kov příjemný vzhled a občas váží méně. Takový materiál se nezhorší z dlouhodobého kontaktu s vodou a při čištění škodlivými chemikáliemi. Z tohoto důvodu jsou pro ženy v domácnosti důležité smaltované rošty. Zpracování je však povoleno pouze s kartáči s měkkým nebo středně tvrdým vlasem. Zanedbání tohoto pravidla povede ke zničení povrchového smaltu a zkrácení jeho životnosti.

Nerezová ocel

Nerezová ocel je nejodolnější materiál. Mřížky z ní vyrobené mohou být snadno ošetřeny kartáči s tvrdým vlasovým a žíravým nástrojem pro domácnost, včetně těch, které mají abrazivní složení. Proto je snazší odstranit znečištění než z litinového nebo kovového roštu. Výhodná je nerezová ocelvýrobci moderních plynových a elektrických kamen.

Příčiny znečištění

Znát příčinu znečištění je snazší zabránit jejímu vzniku. Není vždy možné vytvořit kulinářský pokrm úhledně. Během procesu vaření se na sporák nebo gril mohou dostat částice jídla, tuk nebo zbytky jídla z vařeného jídla. Takové znečištění může nastat několikrát denně. Vrstva po vrstvě je absorbována do tyčí, v důsledku čehož dochází k tvorbě uhlíkových usazenin, které jsou pod vlivem ohně pokryty pevnou látkou.

Odstranění čerstvého místa je jednodušší než zakořeněná patina. Po každém procesu vaření se doporučuje s kamny manipulovat mokrou houbou.

Populární a účinné metody čištění roštů

K mřížce očistit od starých skvrn, první věcí je snížit ji na několik hodin do nádoby naplněné horkou vodou. Poté bude snazší odstranit nečistoty. Výjimkou jsou tyče z litiny, které je třeba zpracovávat bez namáčení. Poté můžete odstranit nečistoty pomocí univerzálního lidového nebo specializovaného nástroje. Pro vysoce tvrdohlavý stupeň je vhodný způsob mechanického čištění.

Univerzální lidové prostředky

Výhodou lidových prostředků je poměr ceny a kvality. Hlavní komponentu najdete na kuchyňské polici, v domácí chladničce nebo ve vaně. A pokud tomu tak není, můžete si ho koupit v lékárně, obchodě nebo v obchodě. A nákladySamonosný nástroj bude několikrát nižší než specializovaný gel nebo pasta.

Soda

Soda je nejlepším pomocníkem pro ženy v domácnosti. Sněhově bílé brusné částice eliminují i ​​ty nejtvrdší sušené plaky. K čištění je třeba:

 1. Rošty ošetřete vlhkou houbou.
 2. Připraví se základní směs smícháním sody s teplou vodou, dokud se nevytvoří suspenze.
 3. Liberálně pokrýt problémové oblasti připravenou směsí a nechat 2 až 3 hodiny namočit.
 4. Opatrně oddělte rozpuštěný uhlík od mřížky, důkladně opláchněte tekoucí vodou.

Od prvního okamžiku není vždy možné dosáhnout pozitivního účinku. Pokud jsou ještě části hoření, pak můžete provést postup znovu. Zkušení ženy v domácnosti doporučují přidat do hlavní složky malé množství mletého mýdla nebo peroxidu vodíku. Tento trik přispívá k účinnosti lidových prostředků ze sody.

Pára

Úprava parou je šetrný typ čištění vhodný pro všechny typy materiálů. Výhodou pro ženy v domácnosti je, že nemusíte dělat fyzickou námahu, připravit směs. Další výhodou je schopnost odstranit skvrny na těžko přístupných místech. Odstranění znečištění pomocí přenosného parního generátoru vybaveného speciálním kartáčem.

Vroucí voda

Další šetrnou metodou je použití vroucí vody. Kvůli nárazuhorká voda je odloučení tukových usazenin a popálenin. Po ošetření, vše, co zbývá, je důkladně umýt mříže mřížky tekoucí vodou. Pro provedení postupu je nutné troubu ohřát na maximální teplotu , na plech na pečení nalít vroucí vodu a umístit na ni mřížku. Doba zpracování se pohybuje od 20 do 40 minut. Pokud skvrny zůstanou, mohou být pečlivě oškrabány pevnou houbou, po ohřevu budou snadněji odstraněny.

Hořčice

Univerzální lék, který je určen k potírání jakéhokoliv druhu skvrn, je hořčice. Doporučuje se použít v práškové formě. Aby bylo možné vyčistit plynový sporák tímto způsobem, je třeba provést řadu opatření:

 1. Navlhčete hojně vodou každou větvičku, na které jsou přítomny usazeniny uhlíku.
 2. Připravte čisticí pastu smícháním hořčičného prášku s malým množstvím vody. Měli byste získat konzistenci podobnou zakysané smetaně.
 3. Aplikujte poškozené oblasti a nechte je 2 hodiny namočit.
 4. Po uplynutí této doby odstraňte měkké vrstvy sazí a tuku měkkou houbou.
 5. Opláchněte pod tekoucí vodou.

Hořčičný prášek je jedním z účinných léků, které snadno získává tuk, saze a saze s jakoukoli složitostí. Dále plní funkci dezinfekce, která musí být provedena při přestěhování do nově nabytého nebo pronajatého rezidenčního zařízení.

Varování!

Hořčice je žíravý produkt. Jeho interakce s kůžímůže způsobit popáleniny nebo alergie. Vyčistí nečistoty z roštu s pomocí, jen když předtím položili na ruce rukavice.

Mýdlový roztok

Z mýdla lze vytvořit silnou pastu. Předtím by měl být rozdrcen nebo přeskočen přes velký struhadlo. Tvarované třísky by měly být smíchány s vodou tak, aby se získala hustá pasta. Poté ji naneste na rošt a nechte přes noc namočit. Jediné, co zbývá, je odstranit plaketu škrabkou nebo tuhým kartáčem. Nevýhodou použití mýdla je, že může zanechat nepříjemný zápach. Pro jeho odstranění omyjte rošt 2-3 krát čistícím prostředkem na mytí nádobí.

Melaminová houba

Oblíbeným produktem v domácnosti je melaminová houba. Tato poptávka je způsobena řadou důvodů:

 • nízká cena;
 • účinné čištění;
 • možnost pečlivého zpracování jakéhokoliv druhu materiálu;
 • snadné spláchnutí.

Další výhodou je snadnost použití. Je nutné hojně navlhčit houbu pod proudem tekoucí vody a hojně ji otřít těmi částmi tyčinek, které jsou potažené. Ihned po aplikaci začne proces změkčování nečistot. Během několika minut jej můžete setřít suchým hadříkem. Další oplachování v tomto případě není nutné.

Čpavek

K čištění grilu na plynovém sporáku z uhlíku v domácnosti může být a s nímamoniaku. Tento léčivý lék lze nazvat záznamem mezi čistícími prostředky, což je dáno dobrou účinností. Kromě toho budou vyžadovány plastové sáčky. Měly by být umístěny mříž a nalít alkohol. Pak zabalte pevně kravatu a nechte několik hodin. Odstranění sazí se provádí přes celofánový film, který provádí posuvné pohyby.

Ocet

Dalším „asistentem“ hospodyně je ocet. 70% jedlá kyselina octová je vhodná pro odstraňování odolných skvrn. Je nepravděpodobné, že budou problémy s jeho akvizicí. Prodává se za 40-60 rublů v každém obchodě s potravinami. Pozitivní vlastnosti produktu - účinné štěpení tuku. K tomu byste měli:

 1. Připravte plech na pečení. Čím hlubší je, tím lépe.
 2. Přemístěte mřížku.
 3. Nalijeme octem, aby každá část větviček byla pokryta. Koncentrovaná kyselina musí být nejprve zředěna vodou.
 4. Nechte působit kyselinu několik hodin.

Nedoporučuje se používat tuto metodu pro výrobky z litiny. Dlouhodobý pobyt v alkalickém alkalickém roztoku může způsobit uvolnění materiálu. Po několika hodinách můžete na rukou nosit rukavice, opatrně vyjměte gril a otřete změknutý tuk hadříkem. Doporučuje se dodatečně ošetřit mycím prostředkem, aby se vyloučila jakákoliv zbytková kontaminace.

Varování!

Zpracování je možné pouze na ulici nebo balkonu. Pokud anoPokud neexistuje možnost, je nutné zajistit dobré větrání v místnosti a opustit dům po dobu absorpce domácího produktu. Ocet je schopen vyloučit toxické výpary, což povede ke špatnému zdraví nebo otravě.

Mýdlo pro domácnost a papírenské lepidlo

Neobvyklý lidový lék - papírenské lepidlo. Jeho účinnost je dána vysokým obsahem sody v kompozici, což přispívá k eliminaci sazí a mastných skvrn. Dvojitý efekt lze očekávat, když je kombinován s mýdlem. V hlubokém kontejneru je nutné nalijte zkumavku lepidla v objemu 150 ml, nasekané mýdlo a komponenty zahřát zapálením. Jakmile se kapalina vaří, je nutné v ní ponořit rošt a pokračovat v varu po dobu jedné hodiny. Po dlouhém ošetření stačí materiál převést do čisté vody a poté odstranit měkkou houbou.

Silikátové lepidlo a prací prostředek

Další neobvyklý domácí lék je silikátový krém. Samo o sobě není schopen eliminovat znečištění, ale když vstoupí do reakce s jinými složkami, okamžitě odstraní saze. Nejběžnější kombinací jeho použití je prací prostředek. Chcete-li vytvořit čisticí pastu, promíchejte:

 • silikátové lepidlo - 50 ml;
 • soda - 3 lžíce;
 • prací prášek 1 lžička.

Opatrně přesuňte všechny tři součásti. Měla by vytvořit hustou viskózní pastu. Měla by to zvládnoutpoškozená místa, což způsobuje hojnou srst a nechte namočit 1 hodinu. Aby byl efektivnější, můžete je dodatečně pokrýt tlustými plastovými sáčky určenými pro odpadky. V průběhu zpracování dojde k reakci, v důsledku čehož uhlíkové depozity začnou korodovat. V budoucnu ji odstraní pouze tvrdou houbou.

Myčka nádobí

Moderní technologie šetří hospodyni ruční práce a uvolňují čas pro příjemnější potíže. Můžete dát mříži uklizený vzhled pouze pomocí myčky, ale pouze v případě, že je vyroben ze smaltované oceli. Zpracování se provádí jako obvykle. Pro tento účel se doporučuje tablety, které obsahují sodu.

Připravené položky

Odstraňování sazí vznikajících v procesu vaření je snadnější specializovaným nástrojem, který lze nalézt v sortimentu na přepážce obchodů v domácnostech. Nemusíte vytvářet speciální nečistoty a počkejte několik hodin, dokud nebude působit. Stačí, když na houbu nalijeme malé množství obsahu láhve a obdivujeme, jak znečištění zmizí. Navíc si můžete vybrat nástroj pro jakýkoliv typ materiálu. Vyrábí se ve třech formách:

 • jemný krém nebo gel;
 • sprej;
 • prášek, který se před použitím ředí vodou.

Mínusem je, že tyto látky jsou přesycené agresivními chemickými sloučeninami vylučovanýmiškodlivých toxinů. Pro ochranu rukou používejte rukavice a oděvy s rukávy. Je nutné zajistit dobré větrání a nos nosit látkovou maskou, aby se zabránilo rozvoji otravy a chránil dýchací systém.

Mechanické čištění

Mechanické čištění zahrnuje odstranění plaku tvrdou houbou nebo škrabkou. Tato metoda není vhodná pro litinu nebo smalt, je přípustné jej aplikovat pouze na nerezovou ocel. Podstata metody spočívá v provádění tření na předem navlhčených tyčích. Úkol lze zmírnit pomocí vrtáku se speciální kovovou hlavicí střední tvrdosti.

Jak nečistit rošt plynového sporáku

Není vždy možné dosáhnout pozitivního účinku. A někdy se stav mříže značně zhoršuje. To je způsobeno řadou chyb, ke kterým došlo během zpracování. Během toho byste neměli dělat:

 • tření tyčí tvrdými kartáči s nadměrnou silou;
 • máčení v horké mřížce;
 • aplikovat brusné částice na litinové materiály;
 • ošetřovat říčním pískem, který může obsahovat částice hmyzu nebo živočišných exkrementů.

Jakákoli chyba vede k odlupování materiálu, vzniku trhlin, škrábanců a pruhů. Bude téměř nemožné se jich v budoucnu zbavit. Proto je moudřejší vyhnout se chybám hned, místo aby si koupil novou síťoblíbená deska.

Péče a varování

Během vaření je obtížné vyhnout se škvrnám na sporáku a grilu. Aby se zabránilo tvorbě plaku, která se pak bude obtížně zbavit, je nutné pruty zakrýt ochranným filmem. Je vyroben z jedlé sody, pracího prášku a kancelářského lepidla. Směs by měla být hojně aplikována na každou větvičku a počkat na úplné vysušení. Poté odstraňte skvrnu jakékoliv složitosti bude možné s pohybem jedné ruky.

Dalším způsobem, jak se vyhnout vzniku znečištěného znečištění, je pravidelná péče o rošt. Po každém vaření by měl být gril ošetřen měkkou houbou namočenou ve vodě. Několikrát týdně ošetřujte mýdlovou vodou, aby byl zachován čistý vzhled. Tato péče by měla být prováděna za povrchem desky.

Závěrem

Odstranění usazenin uhlíku z povrchu mříže je odpovědný a obtížný proces, který vyžaduje dovednosti. Zbavte se tohoto úkolu, pravidelného provádění péče a realizace preventivních opatření, jejichž realizace bude chránit před kontaminací. Pokud nelze zabránit tvorbě plaku, lze to provést pomocí domácího nebo hotového detergentu.