Jak čistit hliníkové žaluzie za 4 minuty bez demontáže z oken?

Žaluzie jsou praktické a ekonomické, jsou dobrým způsobem, jak šetřit místnost před jasným slunečním světlem, ale zároveň jsou skutečnými lapači prachu. Sníte o tom, že je snadno čistíte před nečistotami a prachem, aniž byste je odstranili z okna? Věnujte pozornost našim radám.

Jak umýt žaluzie bez demontáže z oken?

Existuje mnoho způsobů, jak umýt horizontální žaluzie z různých materiálů - hliník, plast, ve kterých nemusíte čas od času odpojovat konstrukci od rámu okna.

Mokré čištění

Tato možnost je nejběžnější, protože umožňuje co nejrychleji a nejúčinněji se zbavit prachu a nečistot. Existuje několik způsobů mokrého čištění. Před každým je však nutné řádně připravit žaluzie: zkontrolovat jejich povrch na trhliny, zlomení nití upevňujících lamely dohromady. Pokud byly nalezeny, zkuste opravit návrh. Je to nemožné? Pak buďte velmi opatrní při práci - jeden neopatrný pohyb může zlomit několiklamely Poté přesuňte žaluzie do otevřené polohy.

Číslo metody 1

Kupte si štětec s mřížkou v obchodě s hardwarem (má tři větve, s nimiž můžete vyčistit několik vrstev lamel najednou) nebo ji vyměnit za obyčejný prst a dát ji na ruku. Bez ohledu na to, kde jste přestali, namočte stejný kartáč do mýdlové vody a jemně, přilepte na lamely, projděte se po povrchu. Nejjednodušší a nejpoužívanější varianta je zpravidla dostačující k odstranění téměř všech typů znečištění.

Číslo metody 2

Vhodné pro ty, kteří si šetří čas. Posuňte žaluzie do uzavřené polohy tak, aby všechny pásy směřovaly k místnosti. Navlhčete hadr nebo houbu v mýdlové vodě a jemně jděte po celém povrchu žaluzií. Opakujte postup 2-3 krát, aby na suchých pásech nebyly žádné skvrny od nečistot a prachu. Nakonec otřete povrch suchým hadříkem z mikrovlákna.

Pozor!

Před mytím oken je nutné umyt žaluzie. Jinak se na brýlích objeví skvrny a šmouhy.

Chemické čištění

Suché čištění je volba, která je vhodná pro týdenní úklid, protože to znamená pouze poprášení. To lze provést buď hadříkem na prach nebo nafouknutím, nebo použitím speciální trysky pro vysavač.

Je důležité, aby všechny pohyby byly čisté a opatrné, zejména při použití vysavače.Nastavte minimální výkon, jinak byste mohli poškodit lamely.

Čištění parou

Radikální metoda. Pro jeho použití vyžaduje parní čistič a úzkou trysku. Vzhledem k tomu, že teplota páry přesahuje 100 stupňů, snadno odstraňuje nejen prach a nečistoty, ale také mastné stopy, plynový prach a plaky z tabáku.

Parní čistič dokonale zvládne skvrny na okapu. Bude stačit nasměrovat páru na panel žaluzií nebo okapů. Znečištěná voda, která odtéká, vysušte mikrovláknovým hadříkem.

Jak umýt žaluzie?

Žaluzie z plastu lze prát v mokrém i suchém stavu. Parní čištění není bohužel vhodné, protože plast je spíše tenký a není schopen odolávat vysokým teplotám.

Pozor!

Plastové žaluzie by neměly být instalovány, pokud se dům nachází na slunné straně, protože v letním období mohou být lamely a ovládací páky zkreslené nebo roztavené z horkého slunce.

Žaluzie se nejlépe čistí suchým hadříkem - kartáčováním prachu, a pokud jsou nečistoty příliš zřejmé, použijte parní čistič. Je důležité nastavit minimální teplotu páry, aby nedošlo k poškození tkaniny. Mokré čištění je vhodné pouze pro žaluzie, které jsou vyrobeny z tlusté tkaniny - polyesteru.

Pokud je žaluzie vyrobena z hliníku, vyberte nejvhodnější způsob, jak ji vyčistit od nečistot. Materiál je odolný proti poškození a vysokým teplotám. Jediná nevýhoda je hlukv silných návrzích.

Dřevěné lamely, které nejsou ošetřeny lakem, by se neměly čistit parním čističem.

Účinné lidové prostředky

Není to jen chemie a speciální zařízení, která se mohou zbavit nečistot a odstranit prach. Lidové léky nejsou horší než tento úkol a ušetřit peníze.

Recept č. 1 na ocet

V kbelíku s vodou (5 litrů) přidejte několik lžic octa. Míchejte a namočte hadřík z mikrovlákna do roztoku a otřete všechny lamely.

Recept č. 2 s čpavkem

V kbelíku s vodou přidejte několik kapek amoniaku a zamíchejte. Výsledný roztok může navlhčit hadřík a otřít povrch, a pokud překládáte žaluzie v uzavřené poloze od slunce, stříkací pistolí aplikovanou na povrch.

Recept č. 3 s detergentem

Do kbelíku přidejte prací prostředek, prací prostředek nebo mýdlovou vodu jako vodu. Dobře promíchejte a použijte výsledný roztok ke zpracování žaluzií.

Jak vyčistit silné kontaminanty?

Mezi těžká ložiska patří zpravidla ložiska tabáku, plynný prach a stopy produktů (například ovocná šťáva). Parní čistič se s nimi může snadno vyrovnat, stejně jako použití chemických činidel (například kapalina na čištění oken).

Pokud se rozhodnete použít čištění parou, nastavte nejprve minimální teplotu páry. Postupně se bude muset zvýšit.Taková opatření jsou nezbytná pro ochranu materiálu před odlupováním a praskáním, k čemuž často dochází v plastových roletách. Na lamelu jemně naparujte a pomalu přejíždějte po povrchu.

Pozor!

Kapky s nečistotami nutně odtok, takže je odstraňte hadrem.

Tipy, jak držet žaluzie dlouho čisté

  1. S látkovými žaluziemi zacházejte antistaticky a při čištění vodou přidejte trochu aviváž. To pomůže různým druhům prachu se shromažďovat mnohem pomaleji.
  2. Plastové lamely jsou nejlépe ošetřeny roztokem octa, takže můžete zabránit vzniku skvrn a vyrovnat se s plynným prachem.
  3. Do vody můžete přidat několik kapek citrónového oleje nebo šťávy, což zabrání nepříjemnému pachu prachu a prodlouží bělost materiálu.
  4. Týdenní suché čištění lamel pomůže prodloužit čerstvost a zabránit tvorbě tabáku a plynných ložisek.

Dodržováním těchto doporučení můžete držet žaluzie po dlouhou dobu v čistotě, aniž by někdo zavolal na pomoc, aby je snadno vyčistil před nečistotami a prachem, aniž by je odstranil z okna.