Jak čistit hliníkovou pánev: efektivní způsoby

Výhodou hliníkového nádobí je, že kov je lehký s vysokou tepelnou vodivostí, je levnější než ostatní kovy. Rychlost vaření však způsobuje, že jídlo hoří a to je jedna z nevýhod takových jídel. Nečistoty, květ, ztmavnutí zbavují produkt lesk a čistotu. Aby hliníkové nádobí vydrželo déle, pravidelně se čistí domácími prostředky.

Odrůdy hliníkových pánví

Během procesu vaření reagují produkty s kovem a popáleninami potravin. Zůstávají černé saze, tmavé skvrny a po čištění nejsou krásné skvrny. Poškozené výrobky se rychle zašpiní.

Tmavé skvrny jsou způsobeny oxidem hlinitým. To je způsobeno jídlem, které při interakci s kovem způsobuje reakcioxidace.

Nagar je husté černé skvrny, které vznikají při dlouhodobém používání nádobí. Pokud nejsou hrnce dostatečně umyty, nečistoty se časem hromadí. Stejný uhlík lze vidět na pánvích.

Výrobky často hoří v hliníkové pánvi. Je velmi obtížné sledovat postup vaření. Při vaření kaše se na dně misky vytvoří černé skvrny. Okamžitě vyprat, jen málokdy se otočí, nemusíte dělat žádné malé úsilí.

Pozor!

Hliník je měkký kov, který se při čištění železnou houbou, štětcem ze smirkového papíru silně poškozuje.

Důvodem váhy je tvrdost použité vody. Sraženina se akumuluje během varu na stěnách nádob. Tvrdost vody závisí na zvýšeném množství solí, iontů hořčíku, draslíku a kovů. Dokonce i měkká voda nezaručuje úplnou absenci váhy. Ona nakonec dělá stěny nádobí tenčí, oni jsou zničeni. To ovlivňuje lidské zdraví.

Ložiska tuků na hliníkových výrobcích se hromadí, když nádobí nebylo řádně omyto, pomocí studené vody nebo bez detergentu. Tuk zamrzne na stěnách, zejména v místech, kde jsou připevněna pera, tuk se postupně hromadí. Bude mnohem obtížnější tyto nádobí čistit.

Lidové metody

Všechny prostředky jsou dobré, pokud odstraňují plaky a saze na kuchyňském nádobí. Ocet, kyselina, soda, sůl, alkohol, zubní prášek a dokonce i okurkový lák pomáhají vyrovnat se s kontaminací hliníkempánve

Odstranění skvrn kyselinou

Po působení kyseliny se pánev změní na bílou. Povrch se vybělí 6% octem. Houba se ponoří do esence a hliník se otře. Po umytí pod tekoucí vodou otřete houbou. Stejný postup se provádí s octem jablečného moštu.

Kyselina citrónová je účinným prostředkem nápravy mnoha kontaminantů. Voda se nalije do pánve, nalije se citrónový prášek (na 1 litr 10 g), vaří se půl hodiny s těžkým znečištěním. Po vypuštění kapaliny je třeba nádobí umýt čistou vodou. Mimo hrnec ho můžete jednoduše otřít citronem.

Pozor!

Použití koncentrovaných kyselin poškozuje nádobí, hliník ztmavne.

Sůl, soda, kapalný amoniak

Soda agresivně ovlivňuje místa lehkého a středního stupně znečištění. Nejjednodušší způsob: špetka sody vylévaná na mokrou houbu, s použitím síly, otřete tmavý povrch misky. Pak ji opláchněte vodou.

Vnější stěny se vyčistí solí. Smíchejte 2 lžíce soli s lžičkou vody, dejte směs na hadřík a vyčistěte stěny hliníkové pánve od černé. Vnitřní uhlík se odstraní roztokem: lžíce soli se zředí v 0,5 litru vody, nalije se do nádoby a vaří se půl hodiny. Bez varu můžete nalít sůl na dno a nechat ji 4 hodiny. Potom se nečistoty snadno odstraní hadříkem a promyjí vodou.

Hořčičný prášek, sůl a ocet omývají starý tuk. Všechny složky se smísí ve stejném poměru. Výsledná směs se nanese nahliníkového povrchu a nechte působit 20 min. Po umytí veškeré nečistoty vodou.

Kombinace sody, soli a kyseliny citrónové dává nejlepší výsledek - směs čistí zčernalé dno hliníkové pánve. Látky se do ní nalijí, nalije se voda (na pokrytí sazí), vaří se 25 minut. Vypusťte kapalinu a vyčistěte ji před znečištěním. Tato metoda je vhodná pro čerstvé skvrny.

Odstraňte směs mýdla a kapalného amoniaku. Recept:

  • nalijeme 1 litr vody do nádoby;
  • třel na hrubém struhadle ¼ část mýdla pro domácnost;
  • nalijte lžíci alkoholu;
  • položte na sporák, vařte 15 minut;
  • směs se vypustí, houba se vyčistí houbou;
  • se silným hořením se přísady dají dvakrát, vaří se dvě hodiny, čistí se plastovou houbou.

Zajímavé!

Vařená polévka nebo kaše v hliníkových nádobách se během několika hodin zakysají.

Potravinářské výrobky

Cibule slouží jako pomoc v boji proti spáleným potravinám. 3-4 vyčištěných žárovek, nakrájíme na 4 díly, vložíme do nádoby naplněné vodou. Nasaďte plyn, vařte asi hodinu.

Kyselé jablko nebo citron se nakrájejí na polovinu, otírají špinavé plochy na výrobku řezem. Používejte také produkty, které obsahují kyselinu: kefír, solanku, syrovátku. Kapalina se nalije do misek po dobu 50-60 minut. Poté produkt omyjte houbou pod tekoucí vodou. Acetická esence je nejvíce koncentrovaná, proto je proces čištění rychlejší než postup s jablkem nebokefír, ale kyselina může zanechat tmavé skvrny.

Černé skvrny pomáhají odstraňovat šťovnaté svazky. Zelení se rozšířili na dno nádrže, nalijeli vodu, vařili půl hodiny na malém ohni pod víkem. Po vypnutí nechte několik hodin stát a potom vypusťte kapalinu a umyjte pánev. Stejný účinek mají bramborové slupky a slupky. Pomáhají zesvětlit, pokud je pánev ztmavlý. Jsou vařeny po dobu 30 minut, kapalina je vypuštěna a vyčištěna, pak jsou nádobí omyty mýdlovou vodou.

Okurka okurka obsahuje kyselinu, díky čemuž se vyrovná se špínou. Solanka se nalije do misek, nechá se 20 hodin, odpaří se a promyje se vodou. Pokud to nepomůže, postup se opakuje podruhé.

Sycené nápoje, jako je Coca-Cola, Sprite, Fanta, pomohou zbavit se spáleného jídla a měřítka. Musíte otevřít láhev a uvolnit plyny. Nalijte colu do nádoby, přiveďte k varu, pak jednoduše omyjte houbou pod vodou.

Důležité!

Aby se dno nespal, jídlo se vaří při nízkém teple a vzpomíná, že se rozruší. Po vaření, umyjte a osušte nádobí ručníkem.

Lepidlo PVA

Silné znečištění, když nádobí popálené a zčernalé, čistí lepidlo. Nalijte lžíci PVA lepidla do pánve, otřete mýdlo - třetí část kusu, nalijte 3 litry vody. Směs se vaří 1 hodinu na tichém ohni, s víčkem zavřeným. Tato metoda je také účinná proti tukům. Poté, co se nechá stát další půl hodiny, opláchněte mýdlovou vodou.

Vypálený povrch je možné vyčistit jak uvnitř, tak vně, ponořitkontaminovaných nádrží ve velké pánvi. Nalijte tam lepidlo a vodu, vařte hodinu. Při 6 litrech kapaliny bude potřeba asi 120-150 ml lepidla. Poté bude zmírněno nejstarší znečištění.

Aktivní uhlí a zubní prášek

Je lepší nevařit mléko do hliníkového nádobí, vždy hoří. Takové usazeniny uhlíku se budou vyrovnávat s levným aktivním uhlím. Dvě balíčky uhlí jsou bušeny, nalévány do jídel, čekají půl hodiny. Potom se nalije do vody, nechá se dalších 45 minut. Omyjte houbou a saponátem.

Zubní prášek se nalije na vlhký hadřík a vtírá se do stěn pánve. Nechte až do rána. Nagar se stává měkkým, snadno se čistí hadříkem a opláchne vodou.

Chemikálie pro domácnost

Chemikálie pro čištění hliníkové pánve budou potřebné, pokud metod pro domácnost nefungovalo. Před použitím jakékoli domácí chemikálie si prostudujte návod, abyste nepoškodili nádobí. Zvolte výrobní látky s neutrálním pH.

Chemikálie pro domácnost pomáhají čistit hliníkovou pánev:

  1. Shumanit "Chyby"
  2. Firma Pomáhá vyrábět výrobky z nerezové oceli, jsou vhodné pro hliník.
  3. Výrobky Solclean jsou určeny pro měkké kovy. Obsahuje bílý jíl, kyselinu olejovou a korund.
  4. Pane Chister.
  5. Nástroj „Sanitární“ se volí na bázi oxalic.
  6. Společnost Amway vydává společnost Aries Cleaner.

Všechny prostředky účinně pomáhají čistit hliníkové pánve z měřítka a měřítka - stačí je umístit na stěny.nádoby, vyčkejte 10-15 minut a důkladně opláchněte.

Důležité!

Chemikálie pro domácnost se nedoporučují používat často a po použití se nádobí dobře promyje pod tekoucí vodou.

Jak čistit hliníkovou misku doma

Pokud neustále umýváte pánve s mycími prostředky a na těžko přístupných místech, nebudete je muset omývat z mastných skvrn. Zde, s vypálením jídla, je to obtížnější, protože produkty mohou v každém okamžiku hořet v měkkých nádobách.

Jak správně odstranit skvrny: hlavní kroky

Aby se řádně vyčistily hliníkové nádobí ze sazí, pracího prostředku, horké vody, houby a ručníku. Hliníkové výrobky nejsou umývány v myčkách, čistí se ručně. Prostředky pro stroj obsahují minerály, které zkazí hliník.

Fáze mytí nádobí:

  • naplnit dřez nebo velkou nádobu horkou vodou;
  • přidejte trochu tekutého detergentu;
  • dejte nádobí do kapaliny, nechte 50-60 minut;
  • pomocí houbičky pro otírání povrchu hliníku;
  • opláchněte pod tekoucí vodou;
  • otřete do sucha papírem nebo hadříkem.

Pokud byly skvrny tvrdohlavé

Když skvrny zmizely o polovinu a aplikace předchozích metod nefungovala, pak se používají další látky. Voda se nalije do velké nádoby, přidá se 9% octa (pro každý litr, 4 lžíce). Dejte nádobu do roztoku, dejte na sporák,vařit po dobu 15 minut. Potom se obvyklým způsobem promyje. Tato metoda také odstraňuje rez.

Tmavost se čistí kefírem nebo kyselým mlékem. Jídla se umístí do kefíru a čekají 4 hodiny. Všechny zbývající skvrny lze snadno čistit běžným čisticím prostředkem.

Hliník lze čistit solankou z konzervovaných okurek a rajčat, nalije se do oddělené nádoby. Hliníkový výrobek je poslán tam, 2 hodiny. Omyjte teplou vodou a houbou. Někteří používají kečup pro utírání skvrn. Otrou povrch, počkají půl hodiny, pak umyjí veškeré znečištění vodou.

Jak odstranit rez z hliníkové pánve

Látka pomáhá zbavit se korozních skvrn: octa, citronové šťávy, sody, tablet Coca-Cola, tablet Alka-Seltzer. Účinek octa je popsán v předchozích kapitolách.

Coca-Cola nápoj a sprite také odstraňuje rez. Tkanina je nasáklá colou, položena na rezavou plochu, udržet den. Rust po proceduře se snadno vymyje.

Citronová šťáva funguje jako jablečný a stolní ocet. Pro zvýšení efektu mix ovocné šťávy a octa 1: 1. Výsledná směs se rozdělí na rezavá místa, nechá se hodinu. Pokud je znečištění staré, pak ho udržujte déle. Rez se potom odstraní houbou a zbývající nečistoty se promyjí vodou.

Lék Alka-Seltzer je určen k léčbě jater a prodává se v lékárnách. Dobře zvládá rezavé skvrny. Nalijeme půl sklenice vody, zředíme 2 tablety léku, zcela ji rozpustíme. Roztok se nalije do rezavé misky a čeká 15 minutmin Po promytí čistou vodou a otřením hadříkem.

Soda se nanáší na vlhký hadřík. Rub ji rezavé místa na výrobku. Ponechte několik minut, pak opláchněte vodou.

Obnovit lesk

Pro vrácení originálního lesku a lesku hliníkové misce není snadné. Sálavé výhledy lze dosáhnout pomocí zubní pasty nebo zubního kamene. Pasta obsahuje oxid hlinitý, což je měkké brusivo.

Voda se nalije do velké nádoby, nalije se zubní pasta (4 lžíce na 1 l). Ponořte výrobky z hliníku a vařte 10 minut. Opláchněte vodou a osušte.

Víno sediment nebo kámen bělené a vracející lesk výrobkům. Prodává se v odděleních domácích chemikálií. Hrnec se naplní vroucí vodou, nalijeme 2 - 4 lžíce prášku na litr kapaliny. Míchejte, dokud se kámen nerozpustí, počkejte 60 minut, po varu po dobu 10 minut při nízkém teple. Nechte vychladnout, vyčistit, umýt.

Černé čištění

Jednoduché lidové recepty pomohou odstranit černou barvu z hliníkových nádob. Kromě toho, použití cenově dostupné a levné nástroje.

Metody odstraňování tmy:

  1. Hořčičný prášek, ocet a sůl se smíchají ve stejném množství. Nasaďte houbu a otřete stěny pánve, počkejte 15 minut a omyjte vodou.
  2. Sorrel se nalije vodou, vaří se v nádobí po dobu 30 minut. Nalijte vývar a mycí kapacitu.
  3. Prostředky "Sanitární" všechny povrchy nádobí pro domácnost, nechat 15 minut, důkladně promýt vodou.
  4. Nalijte vodu do nádoby,1 litr tekuté 2 lžíce kyseliny citronové. Vařte 15-30 minut, doba závisí na stupni znečištění.

Kefír, okurka okurka, syrovátka se používají k čištění černé. Kapalina se nalije do nádobí a ponechá se až do rána. Černé skvrny v ranní čisté houby a vody.

Péče o hliníkové nádobí

Umyjte a utřete nádobí rukavicemi, mnoho látek poškodí pokožku. Před zpracováním otevřete okno pro větrání, mnoho produktů je toxických. Pokud necháte ošetřenou nádobu několik hodin, zakryje se filmem tak, aby se vůně nerozšířila po celém bytě.

Tipy pro péči o nádobí:

  1. Pokud byl hrnec přiveden pouze ze skladu, nelze jej ihned umístit na sporák. Nejprve je omyjte saponáty nebo mýdlem. Sušené a kalcinované v ohni rostlinným olejem a lžící soli. Postup dezinfikuje nádobu, vytvoří ochranný film.
  2. Kyselina je škodlivá pro hliník, proto se pro čištění používají látky s nízkou koncentrací kyselin.
  3. Alkali ničí ochrannou vrstvu, podporuje kombinaci škodlivých látek.
  4. Hliník omyjte měkkou houbou nebo hadříkem, tekutým detergentem, bez prášku. Z brusiva se používá plastová houba.
  5. Aby nedošlo ke ztmavnutí, je jídlo po vaření přeneseno do jiné nádoby.
  6. Nagar se čistí ne více než jednou týdně. Aby se zabránilo použití sody a houby.
  7. Chemikálie pro domácnost vybírají chemikálie vhodné pro hliník.
  8. Použijte dřevo nebo plastaby nedošlo k poškrábání povrchu nádoby.

Mléčné polévky a polévky by se neměly vařit v hliníkových pánvích. Solení a moření v takových nádobách je zakázáno. Kyseliny v kontaktu s hliníkem uvolňují toxické látky. Pokud nádobí umýváte a čistíte včas, nebudete potřebovat seriózní čištění, hliníkové nádobí bude sloužit v životě déle než jeden rok.