Jak čistit mikrovlnnou troubu z tuku doma

Mikrovlnná trouba pevně vstoupila do života moderního člověka, protože je multifunkční a šetří čas. Stejně jako všechny ostatní domácí spotřebiče vyžaduje řádnou péči a včasné čištění, jinak by se vnitřní povrch mohl stát velmi špinavým od stříkajícího tuku. Je lepší okamžitě mikrovlnnou troubu vyčistit, aniž byste čekali na vznik tvrdých skvrn. Existuje mnoho způsobů, jak zařízení čistit doma.

Tipy pro péči

Existuje několik doporučení, která, pokud budou dodržena, umožní rychle vyčistit mikrovlnnou troubu bez poškození.Patří mezi ně:

  1. Než začnete prát elektronické zařízení, musíte jej odpojit od sítě. Aby se zabránilo vniknutí kapaliny do napájecího kabelu, zabalte ji páskou nebo páskou.
  2. Během procesu čištění mikrovlnné trouby je zakázáno používat tvrdé kartáče, abrazivní čisticí prostředky a kovové houby, které mohou snadno poškrábat vnitřní povrch.
  3. Pokud máte podezření na kontaminaci vnitřních částí spotřebiče pro domácnost, nesnažte se troubu rozebírat a problém opravit sami. V podobných situacíchje třeba vyhledat pomoc odborníků.
  4. Prostředky obsahující chlor a jiné chemikálie pro domácnost jsou přísně zakázány k použití mikrovln. Liší se dostatečně agresivně. Měli byste si vybrat nejjemnější produkty.
  5. Při čištění mikrovlnné trouby se doporučuje dodržovat pořadí prováděných manipulací. Nejdříve je třeba dostat prstenec a rotující misku, poté otřete horní část zařízení a gril a teprve pak přejděte na boční povrchy, dveře a vnější část.
  6. Spotřebič pro domácnost by měl být čištěn 2–3krát měsíčně. Zabráníte tak nadměrnému znečištění a tvrdým skvrnám.
  7. V případě nedostatku času na časté čištění se doporučuje zakoupit speciální skleněné zboží s víkem, potravinářským filmem v obchodě nebo zakoupit plastový uzávěr odděleně. To pomůže ohřát pokrm bez obav ze stříkání na stěny trouby.
  8. Při čištění mikrovlnné trouby je třeba věnovat pozornost množství použité kapaliny. Je nutné zabránit možnému zaplavení citlivých prvků zařízení, které mohou z tohoto důvodu selhat.
  9. Po každém použití můžete přístroj otřít, což usnadní další péči.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu

Je velmi snadné čistit mikrovlnnou troubu doma, ale pokud po ní přístroj voní nepříjemný, pak nebude čištění považováno za dokončené. S problémem se můžete vypořádat pomocí několika tajemství:

  1. Vůně těchto bylin jako oregano, meduňky, máty a tymiánu se s tímto úkolem vyrovná. K tomu musí být směs umístěna do nádoby a naplněna vodou. Vložte ji dovnitř spotřebiče a zahřívejte po dobu 5 minut. Poté otřete vnitřní povrch mikrovlnné trouby.
  2. Pokud se přístroj delší dobu nepoužívá, můžete do něj umístit misku s přírodními kávovými zrny. Pomáhají neutralizovat stagnující zápach.
  3. Šťáva nebo citrónová kůra, která musí být umístěna do sklenice vody pro vaření v páře, také pomůže účinně řešit problém.
  4. V případě pálení zápachu při prvním zapnutí po mátě je nutné znovu otřít vnitřní stěny pece.

Jednoduchá metoda čištění

Rychlé praní mikrovlnné trouby uvnitř tuku pomůže nejjednodušší, ale ne méně efektivní způsob.Sled činností je následující:

  1. Sklo by mělo být napůl naplněno čištěnou vodou, bez přídavku detergentů.
  2. Umístěte nádobu s kapalinou do trouby a zapněte ji na 20-30 minut, nastavte normální režim topení.
  3. Po uplynutí nastaveného času otevřete dvířka spotřebiče a vyčkejte, až trouba vychladne, a otřete vnitřní povrch čistým hadrem, který absorbuje veškerý zbývající tuk.

Účinnost této metody spočívá v působení páry na tuky, které pak snadnootřete Tento způsob péče o spotřebič pro domácnost je obvykle uveden v návodu k použití výrobcem, protože je považován za nejjemnější a vhodný pro všechny typy nátěrů pece.

Tato metoda má však nevýhodu. To nepomůže zbavit se starých tuků, které měly čas vyschnout a spálit.

Stolní ocet

Mikrovlnnou troubu můžete čistit octem. Tato metoda je považována za nejúčinnější. Pomůže vám to snadno se starými mastnými skvrnami.Mělo by být provedeno:

  1. Ve skleněné nádobě je nutné nalít 2 šálky teplé vody a přidat do ní 50 ml stolního octa, jehož koncentrace by měla být 9%.
  2. Umístěte nádobu s roztokem do komory přístroje a nastavte časovač na 10 - 15 minut, v závislosti na znečištění.
  3. Při vypařování produkt rozpustí všechny tuky.
  4. Po uplynutí této doby je nutné otevřít dveře a otřít stěny a gril houbou.
  5. Opakovaný postup je povolen.

Při použití esence, jejíž koncentrace je 70% a vyšší, se vezme 1 lžička látky na 200 ml kapaliny. Nevýhodou tohoto způsobu je žíravý zápach octa. Můžete se ho zbavit umístěním několika plátků citronu do trouby, která rychle absorbuje nepříjemnou „příchuť“.

Jedlá soda

Další účinný lidový lék na odstranění nečistot v mikrovlnné trouběje jedlá soda, která se nachází v domě každé hostesky. Abychom se zbavili stop tuku,je třeba připravit řešení:

  1. Ve sklenici horké vody nalijte 20 g sody a promíchejte, dokud se granule zcela nerozpustí.
  2. Výsledný roztok se nalije do speciální mikrovlnné nádoby a umístí se na okraj rotující misky.
  3. Nastavte režim maximálního výkonu nastavením časovače na 20 minut.
  4. Výpary produktu se kondenzují na stěnách zařízení a rozpouští nečistoty.
  5. Umyjte vnitřek sporáku kuchyňskou houbou a mycím prostředkem a odstraňte přebytečný tuk.

Pokud nebylo možné zcela odstranit znečištění, doporučuje se na houbu nalít trochu suché sody, navlhčit vodou a lehce otřít odolné skvrny. Soda roztok pomáhá nejen čistit, ale také bělit komoru pece tím, že odstraňuje šedé špinavé zbytky.

Kyselina citrónová

Mikrovlnu lze účinně čistit kyselinou citrónovou. Pro tento postup je vhodný jako prášek a citrusová šťáva. Tento nástroj také pomáhá v boji proti nepříjemným pachům vyzařujícím zevnitř elektronického zařízení. K čištění trouby se smaltovaným povrchem se nesmí používat kyselina.

Přístroj by měl být řádně umyt:

  1. 2 sáčky kyseliny citrónové zřeďte v 500 ml horké vody.
  2. Počkejte, až se kapalina zcela rozpustí a ochladí.
  3. Při použití přírodní citrónové šťávy je nutné ji vytlačit ze dvou plodů a smíchat s vodou v poměru 1: 1.
  4. Roztok se nalije do hluboké misky a umístí se do středu rotující misky.
  5. Zapněte přístroj maximálním výkonem a počkejte 15 minut.
  6. Stěny trouby otřete pěnovou houbou a saponátem.

Pokud používáte přírodní ovoce, můžete do nádoby s kapalinou přidat nejen šťávu, ale také kůru. Zahřát až 25 minut, protože koncentrace šťávy je několikrát nižší než koncentrace kyseliny.

Čisticí prostředky

Staromódní tuk lze také čistit pomocí detergentů, které se prodávají v obchodech, v odděleních domácí chemie. Existují nástroje, které jsou speciálně vyráběny pro mikrovlnné trouby. Tyto prostředky jsou obvykle k dispozici ve formě sprejů nebo roztoků.Jejich použití je velmi jednoduché:

  • Za prvé, kapalina musí být nastříkána nebo nanesena hadříkem na vnitřní povrch zařízení;
  • po určitou dobu nechat agenta jednat;
  • otřete stěny trouby hadříkem, a odstraňte tak zbytky pracího prostředku a nečistot;
  • opět drží čistý, suchý hadřík.

Po manipulaci se doporučuje nechat dvířka spotřebiče na několik minut otevřená, aby se zbytky čisticího prostředku mohly poškodit.