Jak čistit nábytek z různých znečištění

Komfort v každém obydlí je vytvořen jinak, ale přítomnost čalouněného nábytku je předpokladem pro pohodlí domova. Pohodlná pohovka, lehátka a na konci pracovního dne vás vyzývají, abyste se na ně vykoukli, ale kdo se rád vyhřívá na špinavém čalounění a vdechuje nepříjemný zápach stoupající z hlubin výplně! Nábytek by měl být pečlivě sledován - očištěn od prachu, různých skvrn, nečistot, ale jak čistit čalouněný nábytek, aby se vrátil do čerstvého a uklizeného vzhledu?

Obecná pravidla pro čištění

Nejoblíbenější a nejjednodušší metodou je důkladné vakuum. Je pravda, že ne všechny čalounění lze čistit tímto způsobem: velur a samet, například ztrácí svůj bohatý vzhled po takové péči.

Je-li povrch čalouněného nábytku nepěkný a rozhodnete se jej vysát, upevněte gázu navlhčenou ve fyziologickém roztoku na přílohu (na litr vody přidejte lžíci soli). Z času na čas jej vyjměte a opláchněte na něm usazený prach: takovéto zařízení vyrobené vlastními rukama obnoví čalounění a učiní barvu jasnější.

Čalouněný nábytek můžete čistit doma a bez vysavače. Přidejte výše popsaný solný roztok, lžíci octa, navlhčete v něm list, zcela zakryjte čalounění, důkladně ho vyklopte šlehačem koberců. Opláchněte list pravidelně, a když přestane rozmazávat, je to znamení, že prach jevýplň a čalounění č.

Efektivně vyčistěte čalounění z malých skvrn a čerstvých nečistot pomocí „Vanisham“ nebo jiných detergentů určených k čištění čalouněného nábytku a koberců. V tomto případě zřeďte produkt dle vlastního výběru ve vodě, aby se vytvořila pěna, sbírejte houbou nebo štětcem a naneste na materiál. Musíme počkat, až pěna vyschne, a pak ji sbírat suchým hadříkem nebo vysavačem.

Neexistují žádné zakoupené výrobky - vyrobte čisticí směs vlastníma rukama: mýdlo otřete na jemném struhadle, pečlivě rozpusťte v horké vodě, mýdlový roztok namočte do studené pěny.

Čištění různých typů čalounění

K čištění čalouněného nábytku doma musíte správně vybrat prostředky a metody čištění čalouněného materiálu.

  • Povrch tapisérie je velmi citlivý na přebytečnou vlhkost: tkanina rychle ztrácí barvu a tvar. Proto je takové čalounění lepší než vakuum.
  • Semišové čalounění očistěte speciálním kartáčem, kterým se můžete zbavit maziva. Nejprve očistěte povrch od prachu měkkou stranou kartáče, poté otřete mastné oblasti gumovými štětinami, abyste zdvihli zdřímnutí.
  • Velurový vysavač se nedoporučuje, je lepší jej otřít mikrovláknem. Lehce navlhčete v mírném mýdlovém roztoku připraveném z neutrálního čisticího prostředku, v tomto případě byste neměli používat Vanish. Když manipulujete s takovými vrtošivými povrchy, otřete hadříkem těsně za hromadu.
  • Čalouněný nábytek z hejnaMůžete a vakuum, a to mokré čištění. Než však použijete domácí chemikálie, nezapomeňte studovat její složení: neměly by existovat složky obsahující alkohol, agresivní rozpouštědla. Také nepoužívejte tyto látky při přípravě vlastního čisticího roztoku.
  • Kožený čalouněný nábytek lze setřít z prachu a jednoduchých skvrn hadříkem navlhčeným v mýdlové vodě. Nejdůležitější věcí není namočit čalounění a rychle z něj setřít přebytečnou vlhkost. A můžete si osvěžit šlehačkou vaječným bíle: jemně ji naneste na povrch a nechte ji vsáknout, neotírejte ji. Dokonce i tření na područkách zmizí.

Bojové skvrny

Jak čistit čalouněný nábytek doma, je-li čalounění pokryto rozvodem jiného původu? Je možné odstranit skvrny pomocí zakoupených, ale i lidových, tedy připravených vlastními rukama.

Začněte odstraňovat skvrny od okrajů a poté ošetřujte centrum znečištění.

  1. Odstraňte mastné skvrny z kamzíků parním čističem, ale materiál příliš nevlhčujte. Dušené klky je lepší zvednout speciální gumový kartáč nebo běžnou školu gumu.
  2. Skvrny vyplňte velkým množstvím soli a štětce. Pokud není kontaminace zcela pryč, otřete ji čpavkem, zředěným ve 3 dílech vody. Flock čalounění v tomto případě je lepší opláchnout mycím prostředkem.
  3. Skvrny od kávy, krve, pokud jsou čerstvé, odstraňte mýdlem na prádlo: hadřík lehce navlhčete, otřetemýdlo, čistěte pěnu a nečistoty mokrým hadříkem, opláchněte je neustále. Povrch vysušte papírovými ručníky.
  4. Skvrny ovocných šťáv se dokonale rozpouští ve octu zředěném amoniakem ve stejném poměru. Pokud se z hejna odstraní ovocné skvrny, vezměte amoniak dvakrát méně nebo přidejte tolik vody.
  5. Ošetření starých krevních skvrn fyziologickým roztokem. Počkejte, až sůl zcela zkoroduje krev, odstraňte zbytek mýdlovou vodou. Používejte pouze studenou vodu!
  6. Odstraňte stopy vosku žehlením povrchu, materiál zakryjte pouze ubrouskem. V procesu žehlení vosk se roztaví a namočit do papíru, tak změnit ubrousky častěji.
  7. Dítě uteklo a na jeho místě byla žvýkací guma - okamžitě na něj položil led zabalený do sáčku (knedlíky z mrazničky udělají). Počkejte, až guma správně ztvrdne, opatrně otkolupayte s tupou stranou nože, otřete zbývající stopy vodkou.

Snažte se neustále se starat o čalouněný nábytek, odstraňovat skvrny, jakmile se objeví, a pak se vám čištění čalounění nebude jevit jako obtížné.