Jak čistit rez na toaletě doma, jak se rychle zbavit žlutých skvrn

Instalatérské podmínky mohou říct hodně o úrovni čistoty majitelů domů. Proto je pro každou dobrou hospodyni důležité zbavit se nažloutlých proudů na stěnách záchodů. Koneckonců, tyto stopy nezlepšují její pověst. Čištění toalety před korozí není snadné. Pro dosažení ideální čistoty se používají speciální domácí chemikálie nebo lidové prostředky.

Příčiny koroze na toaletách

Jedním z nejčastějších typů znečištění vodovodů je vápencová ložiska nažloutlého nebo oranžového odstínu. Vzniká v místech, kde voda z nádrže během vypouštění sestává z minerálních solí v ní obsažených. Proto instalatérská rychlost těchto sedimentů na instalatérství přímo ovlivňujekvality vody v regionu. Také ovlivňuje frekvenci používání toalety. Čím méně se vypouštění provádí, tím rychleji je ložisko uloženo.

Dalším druhem nečistot je močový kámen. Je to také ložisko minerálních látek. Nepřijdou však s vodou z vodovodu, ale z lidské moči. Minerální soli se postupně nanášejí na stěny instalatérství s každým použitím. Zvláště rychle tento proces nastane, pokud toaleta má drsný povrch. Jak se hromadí, žlutý květ začíná vydávat plodný zápach, zhoršený reprodukcí bakterií v příznivém prostředí.

Rezavé šmouhy se tvoří na stěnách, kde je při vypouštění vody proud vody. Existuje několik důvodů vzniku rzi:

 • silné nasycení vody železem;
 • zastaralé kovové vodní dýmky, které postupně rezaví;
 • neregulovaný odtokový systém nebo opotřebované gumové těsnění způsobuje únik tenkého proudu vody;
 • drsnost na stěnách levné záchodové mísy.

Metody čištění

Když je toaleta v chodu, na stěnách je spousta nečistot, čas a úsilí bude zapotřebí k jejich odstranění. Nepoužívejte agresivní prostředky, abyste nepoškodili zařízení. Pro začátek se doporučuje aplikovat dobrý výsledek neškodných prostředků pro odstraňování usazenin, rezavých skvrn.

Důležité!

Není možné vyčistit rez v záchodě kovovou mřížkou nebo brusnými prášky. Tyto prostředkytvoří malé škrábance na instalatérství. V budoucnu se kvůli nim znečištění zpozdí ještě rychleji.

Jedlá soda a stolní ocet

Tyto jednoduché domácí prostředky, pokud jsou používány společně, mají vynikající čisticí schopnost. Na kanalizaci se vyrovnávají s rzi a minerálními solemi. Čištění toalety před korozí se provádí několika způsoby.

První možnost:

 1. Zahřívejte 200 ml octu o koncentraci 9% na teplotu +45 ° C.
 2. Přidat do kapacity 1 lžíce. Já sódový prášek a několik kapek jódu.
 3. Rozdělte toto zařízení na toaletu. Pro okraj kapaliny se aplikuje z láhve s tenkým hrdlem.
 4. Nechte působit 8 až 12 hodin.
 5. Omyjte vodou.
 6. Pokud výsledek nesplnil očekávání a kontaminace zůstala, léčba se opakuje.

Druhou možností je odstranění rzi z toalety:

 1. Jedlá soda se nalije na kontaminovaný vnitřní povrch.
 2. Po jemném nalití octem.
 3. Zatímco reakce probíhá, kartáč rozloží produkt na skvrny, které je třeba vyčistit.
 4. Počkejte 30 minut.
 5. Je nezbytné vyčistit znečištění kartáčem.
 6. Promyje se vodou.

Jedlá soda

Tento opravný prostředek má vynikající čisticí účineka má mírný abrazivní účinek. Soda prášek je rozptýlen na povrchu toalety a nečistoty se čistí tuhým kartáčem. Pak se voda vypustí, odstraní se znečištění spolu se zbytky jedlé sody.

Stolní ocet

K odstranění koroze ze znečištěných stěn záchodové mísy, jsou posypány octem nebo látkou namočenou v nádobě. Nástroj se ponechá 2 hodiny, potom se promyje vodou.

Důležité!

Tato metoda je zvláště účinná pro čištění toaletních mís s stupňovitou konstrukcí nebo se šikmým uvolněním. Potom se ocet sbírá na vrcholu častěji a pravidelně se rozkládá na stěnách. Před zahájením léčby se doporučuje odstranit vodu z horní mísy tak, aby koncentrace účinné látky neklesala.

Peroxid vodíku s amoniakem

Způsob použití těchto látek je v mnoha ohledech podobný čištění mycí mísy octem. Na 5 dílech amoniaku se přidá 1 díl peroxidu vodíku a nanese se na znečištěná místa na záchodě. Po 30 minutách bude nástroj fungovat. Zbytky sedimentu pak potřebují vyčistit kartáč a opláchnout vodou.

Čpavek má velmi ostrý štiplavý zápach. Proto před zahájením práce doporučujeme nosit lékařskou masku nebo respirátor, připojit ventilaci.

Čištění sedimentů kyselinou citrónovou

Čisticí kapacita kyseliny citrónové je vyšší než kapacita stolního octa. Je pohodlnější používat, protože nevytéká z vodovodní stěny. Existují dva způsoby použití citronu.

V prvnímv případě znečištění v toaletě navlhčené. Potom na tyto oblasti nalít kyselinu citrónovou a otřete skvrny štětcem. Přípravek nechte působit po dobu 90 minut, aby se účinněji očistil. Poté se zbývající nečistoty omyjí vodou.

Je-li nutné odstranit významné usazeniny kamene a rezavé kapky, nalije se na toaletu najednou několik balení kyseliny citrónové, které zcela zakryjí kontaminovaná místa. Produkt se nechá 12 hodin, pak se změkčená nečistota vyčistí kartáčkem a promyje vodou.

Čištění sycenými nápoji

K odstranění rzi používejte oblíbené nápoje jako Coca-Cola nebo Sprite. Také použitelná kyselina citrónová. Pro začátek je toaletní mísa posypaná citrónovou trávou a ponechána působit 60 minut. Na krystaly se nalije nápoj v množství 2 až 3 litry a po uzavření toaletního víka se nechá stát 8 hodin. Pro silně znečištěné instalatérské práce, můžete saturovat zbytečnými hadry ze sody a položit je na vnitřní stěny toalety. Po čekání na vyhrazený čas se hadry vyhodí a sanitární mísa se vyčistí kartáčem. Potom opláchněte vodu a znovu vyprat WC.

Viz také

Použití sody doma

Sodový popel je již dlouho používán v každodenním životě. Vzhledem ke svým čistícím a dezinfekčním vlastnostem ...

Čištění toalety zubní pastou

Pro čištění usazenin a rzi na toaletě, zubní pasta bez barevných částic s bělenímvlastnosti. Nanáší se na houbu a čisticí skvrny na vodoinstalačních stěnách. Po 30 minutách se látka promyje vodou.

Zubní pasta je jemný abrazivní čistící prostředek. Proto její použití dává požadovaný účinek pouze tehdy, když se začaly tvořit pouze sedimenty.

Chemikálie pro domácnost

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit problému rezavých ložisek a ložisek na záchodě pomocí moderních chemikálií pro domácnost. To je nejlepší nástroj pro toaletu před korozí a jinými nečistotami. Současně mohou být použity k odstranění nevzhledných skvrn, a to nejen v misce instalatérské, ale také v nádrži. Zabrání se tak tvorbě skvrn při dalším použití toalety.

Důležité!

Pokud metody šetrné péče nefungují, používají se agresivnější přípravky. Před použitím se však doporučuje provést ochranná opatření: na ruce noste gumové rukavice a chráňte obličej speciální maskou nebo respirátorem.

Čisticí prášky

Nakupovaný prášek je účinný a bezpečný způsob, jak odstranit plaketu na záchodě. Pro tento účel vhodné čisticí prostředky jako "Pemolyuks", "Sarma", "Komety" a další. Mají přibližně stejné složení a podobný způsob použití.

Výrobek se rozdělí na předem navlhčený povrch nádoby a nechá se působit 30 minut. Poté se změkčené usazeniny očistí pevným kartáčkem a omyjí se vodou. Pokud je to poprvésedimenty nejsou zcela odděleny, léčba se opakuje.

Bělidlo chlorem

Tyto léky jsou skvělým způsobem kontroly močových kamenů a vodního kamene. Vzhledem k obsahu chloru, zcela vyčistit instalatérské práce. „Bělost“ nebo jiný prostředek s chlorem v prostředku se nalije na kontaminované osudy a nechá se působit přes noc. Druhý den ráno vyčistěte povrch kartáčem a omyjte.

Pro zvýšení efektu můžete nejdříve ošetřit skvrny alkalickým čisticím práškem a poté zalít chlorovým bělicím prostředkem. Po této době opět vyčistěte nečistoty štětcem a vše umyjte vodou.

Důležité!

Chlor se uvolňuje při interakci prášku a bělidla. Proto se ujistěte, že je váš obličej chráněn respirátorem a připojte kapotu. Při práci v blízkosti by neměly být žádné cizince.

Použití elektrolytu akumulátoru

Hlavní aktivní složkou elektrolytu je kyselina sírová. Proto tuto látku používejte k čištění opatrně. Zabraňte úniku elektrolytu na gumové nebo plastové díly. Před zahájením práce se postarejte o léky. Elektrolyt nelze použít, pokud jsou kanalizační potrubí vyrobena z plastu.

Při čištění nečistot se na stěny záchodové mísy opatrně nalije 150 ml elektrolytu, který se rozdělí do všech kontaminovaných míst. Zavřete víko toalety a počkejte 10 minut. Poté vypusťte vodu a očistěte promočenýznečištění štětcem. Po tom, opět flush.

Znečištění znečištěním kyselinou fosforečnou

Tato látka má vynikající čisticí schopnosti. Odstraňuje rzi, močový kámen a vodní kámen, ale vztahuje se i na plastové trubky. Kyselina orthofosforečná se proto může používat v domácnostech s PVC odpadními vodami.

Výrobek se nalije na stěny záchodové mísy a rozetře se kartáčkem pod ráfkem. Po uplynutí čtvrthodiny se zavřeným víkem vyčistí nečistotu štětcem a propláchne vodu.

Použití kyseliny chlorovodíkové

Tento nástroj se také opatrně nalije do toalety podél stěn a víko se zavře na 15 minut. Po zjemnění nečistot a usazenin opláchněte kyselinu chlorovodíkovou vodou. Kartáč odstraní nečistoty a vodu znovu vypustí.

Důležité!

Kyselina chlorovodíková, podobně jako elektrolyt, je velmi nebezpečná. Proto před prací nezapomeňte chránit ruce, obličej s rukavicemi, respirátor. Nedovolte, aby se tato látka dostala do gumových nebo plastových dílů. Tato kapalina koroduje plast, takže jej nelze použít, pokud je kanalizace vyrobena z PVC.

Použití kyseliny šťavelové

Kyselina šťavelová se prodává v prášku, který je distribuován hadříkem nebo houbou na kontaminovaná místa pod vodovodním potrubím. Poté se víko toalety zavře a látka se nechá působit 1 hodinu. Pak se změkčené usazeniny očistí kartáčkem, opláchnou vodou.

Kyselina šťavelová je jedovatá. Před prací je proto důležité mít na rukou gumové rukavice a obličejovou masku nebo respirátor na obličej. Během provozu zahrnuje také odsávací digestoř.

Chyby v péči

Jako mycí prostředek nepoužívejte měkké houby na mytí nádobí. Oni se hromadí v sobě patogenní bakterie, jsou vynikající prostředí pro jejich reprodukci. Pokud není jiná možnost, pak po práci je taková houba odhozena.

K čištění vodovodní nádoby na vnitřní straně je vhodnější prostředek, který minimálně poškodí povrch. Doporučuje se používat abrazivní látky co nejméně. Složení látek pro čištění vany nebo sprchy není vhodné pro čištění WC.

Závěr

Abychom nemuseli trávit čas a energii na praní přetrvávajícího znečištění, stojí za to se vyvarovat. K tomu odstraňte všechny poruchy, vyměňte poškozené díly. Po každém použití toalety se voda pravidelně vypouští a čistí. V nádrži se nehromadí hrdla, používejte speciální pilulky.