Jak čistit svislé žaluzie sami

V místě obyčejných záclon a záclon v našich domech častěji můžete vidět žaluzie. A pokud mají být obchodníci uvězněni, pak se za nejoblíbenější považují svislé tkaniny, i když jsou považovány za více rozporuplné, pokud jde o péči ve srovnání například s plasty.

Chemické čištění

V prvních dvou až třech letech, v závislosti na kvalitě materiálu, musí hostesky včas odprášit okapy a odlepit lamely - to je vše. Faktem je, že tkanina, ze které jsou lamely vyrobeny, je impregnována speciálními sloučeninami, které odpuzují prach a nečistoty, ale po 3-4 letech, a to i při nejjemnější péči, je povrch stále zašpiněný, že s ním musíte zápasit: staré. Druhá možnost je oprávněná pouze tehdy, když je úklid doma levnější než cena samotného výrobku.

V domácnosti je nejšetrnější čištění považováno za suché. Na vysavač položte speciální trysku, která je pokryta specifickými „prsty“, které pomáhají čistit lamely tkanin s vysokou kvalitou, pečlivě procházejte podél struktury od shora dolů. Snažte se vysát každý pás zvlášť a na obou stranách. Pokud není speciální tryska k dispozici, použijte běžnou trysku.

Částečné čištění

Pokud se na lamele objeví místo, můžetepovrch vyčistěte pouze v kontaminovaném prostoru. Připravte si mýdlový roztok z teplé vody a jemného čisticího prostředku, navlhčete hadřík a druhou rukou jemně otřete nečistoty bez odstranění struktury. Vysušte suchým hadříkem a svislé žaluzie nechte zaschnout.

Jaký čisticí prostředek zvolit - šampon na vlasy nebo gel pro jemné tkaniny je nejvhodnější. Některé hostesky nabízejí použití mycího prostředku, který dokonale zvládne nejen nečistoty, ale i tuky. Spolu s nečistotami však tento nástroj zcela odstraní ochrannou impregnaci.

Mytí kabiny

Je-li třeba většího čištění, můžete znečištění odstranit, aniž byste odstranili konstrukci z okna. Připravte si mýdlový roztok, otevřete vertikální žaluzie, každý pásek umyjte zvlášť: položte lamelu na ruku, otřete ji shora dolů měkkou houbou navlhčenou v roztoku. Pak bude nutné odstranit zbytkový detergent stejným způsobem čistým hadříkem navlhčeným ve vodě bez saponátu.

Mytí rukou

Nejprve sejměte řetěz, který se připevňuje k nižším závažím, odstraňte závaží z lamel a pak je odstraňte z okapů. Navalte každý proužek rolkou, položte jej na hodinu nebo dvě do umyvadla nebo lázně s již připraveným mýdlovým roztokem (v závislosti na nezbarvení tkaniny).

Pásek nikdy neotírejte ani s nejměkčími kartáči nebo odšroubujte pásku, aby nedošlo k deformaci materiálu a praníimpregnace!

Pokud by se vertikální žaluzie nemohly vyčistit při prvním namáčení, jak byste chtěli, vypusťte znečištěnou vodu, naplňte čerstvou mýdlovou vodou a znovu dejte materiálu trochu času na odchod.

Důkladně opláchněte, zavěste a vložte závaží do lamel. Pod vlastní váhou by měla být tkanina zcela narovnána. Ujistěte se, že materiál během sušení nesvítí: povrch by měl být suchý postupně a rovnoměrně.

Další nepříjemný okamžik: pokud žaluzie žakárové tkaniny zaslepí, mohou se po umytí „posadit“ a mnohem kratší. Pokud je polyester polyester, mohou být hrany lamel odřeny a barvy vyblednou.

Lze prát v pračce

Někdy výrobci dokonce umožňují praní textilních rolet v automatickém stroji.

  1. Odstraňte pásky, od nich odpojte všechny druhy kovů, plastové díly. Pokud se něco z dílů dostane do stroje, můžete si po umytí navléct zkaženou lamelu.
  2. Každý proužek svinujte do role, složte do síťového sáčku, který obvykle používáte k praní oděvů z tenké tkaniny.
  3. Zvolte režim ručního nebo jemného praní, nastavte teplotu na maximálně 30 ° C, odstraňte odstředění a sušení.

Ale i ten nejjemnější mokrý úklid doma omývá impregnaci a svislé žaluzie již není tak chráněn - prach se shromažďuje rychleji a musí se čistit stále častěji.