Jak čistit žehličku doma: efektivní způsoby a prostředky

Moderní žehličky jsou vybaveny velkým množstvím funkcí, mezi nimiž je i nelepivá vlastnost. I přes neustálou modernizaci může být podešev přístroje nakonec pokryta tmavou patinou. To se stává nejčastěji v důsledku nesprávného nastavení teploty nebo prodloužené retence zařízení na jedné části tkaniny. Existuje však mnoho jednoduchých způsobů, jak pomoci vyčistit železo z uhlíku v domácích podmínkách.

Speciální tužka

V případě nesprávného provozu se na povrchu železa vytvoří znečištění ve formě spálených částic hmoty a vápenné usazeniny. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak čistit železo ze sazí doma, je použití speciální chemické tužky. Lze jej zakoupit v každém obchodě s hardwarem.

Pravidla pro používání tužky jsou následující:

  1. Nejprve je třeba žehličku zapnout a ohřát.
  2. Naneste tužku na znečištěné oblasti.
  3. Vyčkejte několik minut, než nástroj „oddělí“ uhlík, a držte přístroj na tlusté bavlněné tkanině.

K čištění železa s otvory je nezbytnéaktivujte režim uvolnění páry a bavlněným tampónem uchopte každý otvor.

Amoniak

Žehlicí plochu můžete rychle vyčistit doma a nepoškodit její povrch pomocí čpavku. Existujeněkolik efektivních receptů, které zvládnou i se silným dotekem snadno:

  1. ocet a amoniak by měly být odebírány v poměru 1: 1 a smíchány;
  2. zmáčkněte citrónovou šťávu (1 ks) a přidejte do ní několik kapek amoniaku;
  3. amoniak bez přísad, v čisté formě.

Čištění se provádí shodně ve všech případech: ohřev žehličky, otřete její dno hadříkem namočeným v roztoku.

Pokud je kontaminace zakořeněna, doporučuje se nechat zařízení na klapce impregnované činidlem po celou noc, po jeho odpojení a ráno, aby se usazeniny uhlíku otřely čistým suchým hadříkem.

Stolní ocet

Je-li nutné vypálenou tkaninu omýt na teflonu nebo keramickém povlaku, použijte stolní ocet, jehož koncentrace je 9%.V případě světelného znečištění by měla být provedena tato opatření:

    Rozpustí se 20 gramů octa ve 200 ml vody.
  1. Zapněte přístroj v síti, ale neumožňujte silný ohřev.
  2. V připraveném roztoku navlhčete klapku hmoty a povrch důkladně ošetřete.

V případě, že je nutné vypálenou tyčinku vyčistit, měla by být klapka nahrazena silným ručníkem,namočte do vysoce koncentrovaného octa.

Rovněž je třeba obrobit otvory. K tomu můžete použít bavlněné tampony nebo párátka, která by měla být zabalena vatou. Po dokončení čistícího procesu horkým zařízením je třeba látku lehce navlhčit vodou.

Peroxid vodíku

Neméně účinným způsobem odstraňování uhlíku je peroxid vodíku. To vám pomůže snadno se vyrovnat s nečistotami na podrážce elektronického zařízení doma. V lékárně si můžete koupit analog peroxid - hydroperit tablet, které jsou také vhodné pro podnikání.

Aby tento nástroj pomohl odstranit veškeré vyhoření z povrchu železa , je zapotřebí několika manipulací:

  1. Zařízení zahřejte na vysokou teplotu.
  2. Otřete dno vlhkým bavlněným hadříkem.
  3. Používáte-li tablety s hydroperitem, otřete s nimi pracovní plochu, vyčkejte, až se plaketa rozpadne a zbytky očistěte suchým hadříkem.
  4. Po provedení postupů, žehlení zbytečné látky.

Další doporučená nápravná opatření

\ t

Stále existuje mnoho spolehlivých nástrojů pro boj proti popáleninám na pracovní ploše železa.Můžete použít jeden z nich:

  1. Jedlá soda smíchaná s jakýmkoliv mycím prostředkem poskytne dobrý výsledek. Polovina čajové lžičky saponátu by měla být smíchána s jednou lžičkou sody. Výsledná suspenze musí být aplikovánaa ponechte po dobu 10 minut. Poté intenzivně otřete vlhkým hadříkem.
  2. Parafínová svíčka. Je nutné zabalit svíčku z bavlněné tkaniny a držet ji na podešvi horkého železa. Přístroj musí být držen vertikálně. Vosk začne tát, takže byste měli nahradit jakoukoliv kapacitu. Na konci procedury je třeba žehlit jakoukoliv tkaninu.
  3. Zubní pasta. Měla by zacházet s povrchem zařízení a pak ho zapnout v síti. Po několika minutách odstraňte zbytky zbytečnou hmotou. Pokud zapnete režim napařování, zabráníte tak ucpání otvorů pro přívod páry pomocí pasty.
  4. Studený spotřebič lze čistit odstraňovačem laku nebo ředidlem. K tomu navlhčete vatový tampon v některém z těchto výrobků a aplikujte na podešev přístroje. Poté otřete čistým vlhkým hadříkem.
  5. Sůl. Umístěte rovnoměrně na papír. Žehličku ohřejte a držte je v soli, jako by se žehlila, intenzivně tiskněte. Pokud se nástroj začíná ztmavovat, pak se proces čištění správný. Je třeba mít na paměti, že na zařízeních s teflonovým nátěrem nelze tuto metodu použít.
  6. Matchbox. Žehličku zahřejte a na zašpiněné podešve držte krabičku zápalek - místo, kde se aplikuje síra.
  7. Mýdlo na prádlo. Přístroj musí být zahřát na maximální teplotu a otírat pracovní plochu mýdlem. Nechte ho vychladnout a opláchněte tekoucí vodou.

Vnitřní čištění zařízení

Při dlouhodobém používání železa uvnitř můžete pozorovat tvorbu vodního kamene. K tomu může dojít v důsledku nedodržení doporučení uvedených v návodu k použití.Existují 2 účinné způsoby, jak odstranit měřítko zevnitř:

  1. Kyselina citrónová. Aby bylo možné tuto metodu použít, je nutné zředit balíček kyseliny citrónové ve sklenici vařené vody. Tento roztok by měl být nalit do prostoru pro tekutinu a přístroj zapnut. Zahřátí na nejvyšší teplotu, musíte stisknout tlačítko pro uvolnění páry. Udělejte to několikrát a vypusťte zbývající vodu. Poté znovu vložte do nádoby obvyklou převařenou kapalinu a několikrát uvolněte páru. Opět platí, že výměnu vody v železe, můžete začít žehlení.
  2. Silith. Tento nástroj může snadno odstranit váhu a rez. Je nutné přístroj zapnout a zahřát. Dále otočte podešví vzhůru nohama a odkapávejte do otvorů znamená "Silit". To přispěje ke vzniku rzi, které je třeba otřít suchým hadříkem. Několikrát nalijte vodu přes prostor a uvolněte páru. Poté přístroj zcela otřete suchým hadříkem.

Tipy pro ovládání

Aby železo vydrželo déle a aby nemuselo být často šetřeno před znečištěním, je nutné pečovat o zařízení a pečlivě o něj pečovat.Měla by být dodržena následující doporučení:

  1. Po získání nového železa je nezbytné prostudovat pokyny k němu připojené. Nejčastějivýrobci v něm uvádějí všechna nezbytná opatření pro použití.
  2. Teplotní režim pro určité typy tkanin by měl být přísně dodržován. To platí zejména pro hedvábí a syntetické výrobky, které netolerují vysoké teploty.
  3. Přístroj je třeba pravidelně čistit od váhy a rzi.
  4. Po každém žehlení se doporučuje otřít podrážku ze železa měkkým hadříkem navlhčeným ve vodě.
  5. Při čištění zařízení je nutné dbát na to, aby nedošlo k poškození jeho povrchu, jinak se objeví škrábance, které by mohly poškodit oděv.

Aby se předešlo těmto problémům, výrobci žehliček položili na podešev různé nátěry: titan, keramiku, teflon, smalt. Doporučuje se však žehlit některé tkaniny přes gázu nebo bavlněný ubrousek. Dodržování všech doporučení a řádné péče o železo výrazně prodlouží jeho životnost.