Jak čistit zlacení doma

Aby bylo možné pozlacené stříbro vyčistit doma, musíte vzít v úvahu některé vlastnosti materiálu. Zlacení - nátěr je poměrně křehký, takže byste neměli používat agresivní metody. Ostré a poškrábané předměty nejsou vhodné pro zpracování zlaceného stříbra, zde nejsou vhodné ani tvrdé zubní kartáčky.

Pokud jde o chemické nebo domácí prostředky pro čištění zlacených předmětů, neměly by být abrazivní, tj. Skládající se ze suchých zrn. Tam je speciální šperky pasta na prodej, ale musíte jít do speciálního obchodu pro to, trávit čas a peníze.

Vysvětlíme, jak rychle a efektivně čistit zlacení doma ekonomickými a nekomplikovanými metodami.

Definujte úkol

Nejprve určete množství práce, která má být provedena. Pokud se chystáte čistit náušnice, řetízek nebo kroužek, není nutná žádná speciální příprava. A pokud v očekávání hostů dáte do pořádku stříbro se zlacením, připravte potřebné vybavení:

  1. Hluboká nádrž, dostatečná k objemu k ponoření příborů
  2. \ t
  3. Vaty z bavlny nebo kosmetické bavlny.
  4. Houba na nádobí bez tvrdého povlaku.
  5. Přírodní měkká tkanina nebo semiš pro tření.
  6. Skříň na uskladnění stříbra.

Všechny tyto položky budou vhodnéa pro šperky, ale v mnohem menších objemech.

Předběžný výcvik

Pokud pozlacení vybledlo, ztratilo svůj lesk nebo zčernalo, nejprve ho ošetřete jakýmkoliv činidlem obsahujícím alkohol. Udělejte to vatovým tamponem namočeným ve vodce, kolíně nad Rýnem nebo jiným roztokem na bázi alkoholu. Působí jemně bez tlaku. Nadměrné tření může způsobit pozlacení, které zcela zmizí z povrchu výrobku.

Nepřístupné plochy by měly být také očištěny alkoholem - k tomu použijte vatový tampon. Řetěz nebo náušnice mohou být ponořeny na několik minut do alkoholového roztoku. To se děje jednoduše - nalít trochu vodky (Kolín nad Rýnem a tak dále) na dno malé sklenice, a místo šperky tam. Mimochodem, je možné vyčistit ztmavené šperky. Po 2 - 3 minutách vyjměte objekt a položte jej na čistý hadřík, nechte jej mírně zaschnout.

Důležité! Pokud chcete hodiny očistit zlatem, neponořujte je zcela do žádného řešení. S náramkem a pouzdrem opatrně manipulujte navlhčenou a dobře vyždímanou bavlněnou podložkou.

Některé výrobky se zlacením lze čistit alkoholem. Pokud vzhled výrobku stále není splněn, pokračujte v práci. Není v domě alkohol? Použijte terpentýn nebo ocet. Turpentin není zředěn a ocet je přidáván do vody rychlostí 2 - 3 tabulky. lžíce na litr vody.

Výběr čisticího roztoku

Jako řešení pro čištění pozlaceného stříbra můžete použít:

  1. Pivní pivo. Namočené v němdekorace nebo příbory na půl hodiny.
  2. Mýdlový roztok vyrobený z mycího gelu a vody. V pěnové "lázni" zlacené předměty namočte po dobu 2 - 3 hodiny.
  3. Vinný ocet. Používá se k opětovnému setření po léčbě alkoholem.
  4. 25 gramů mýdlových třísek, 5 - 6 kapek amoniaku se rozpustí ve vodě a ponořte ztmavené zlacení na půl hodiny.
  5. Žloutek + 1 polévková lžíce. Já rozvedený “bělost”. Složky se smísí a použijí se ke zpracování tmavého zlacení. Bělost naředěná rychlostí 1 polévková lžíce. Já na litr.

Směs strouhané školní křídy smíchejte s vazelínou, vodou a tekutým mýdlem, dokud se nezíská homogenní viskózní produkt. Získejte jemnou a jemnou pastu pro čištění pozlacených výrobků.

Z uvedených metod vyberte nejvhodnější. Například, pokud potřebujete vyčistit malý měděný nebo stříbrný kříž se zlatem, neměli byste ředit vazelínu, mýdlo, a tak dále. Vydržte s jednoduchým namočením. Pokud mají být čištěny rodinné stříbrné nebo niklové stříbrné lžíce se zlacením, lze použít kterýkoliv z uvedených prostředků.

Správný postup

Po předčištění nečistot a prachu alkoholem, terpentýnem nebo octem ponořte výrobky do některého z uvedených roztoků.

Důležité! Přísně dodržovat doporučený čas pro namáčení výrobků - s rostoucí expozicí, zlacení může být nejen dobře vyčištěno, ale také zcela ztraceno.

Při použití žloutku neboVazelínová pasta se snadno aplikuje na výrobek přírodní tkaninou nebo houbou. Pohyby rukou by měly být lehké, nemačkavé, aby nedošlo k poranění křehkého povrchu. Po namočení nebo zpracování vařených domácích těstovin opláchněte výrobky teplou vodou nebo v malé nádobě.

Posledním stupněm všech metod čištění je tření výrobku. Záleží na tom, jak to bude fungovat, aby konečný výsledek závisel. Pro tření se používá pouze přírodní semiš nebo měkká tkanina, umělé materiály nejsou vhodné. Nezapomeňte na to.

Existují i ​​jiné situace, kdy tyto metody nestačí. Například máte dědictví příborů nebo dekorací ve vysoce poškozeném tvaru - pozlacené praskliny, na některých místech zmizely, nemají tento typ výrobku, nemohou být použity. Existuje jen jeden způsob, jak se dostat ven - zcela vyčistit objekty od zlacení: je obtížné to udělat doma, je lepší obrátit se na profesionály a předat výrobek dílně. Kvalitně čisté věci umožňují speciální řešení zvané "aqua regia".

Je připraven z koncentrované kyseliny chlorovodíkové a dusičné. Je důležité nejen přesně zachovat proporce, ale také zajistit bezpečnost domácnosti, takže neriskujte.

V dílně bude zlacení odstraněno chemickými nebo elektrolytickými metodami, ale toto je téma pro další konverzaci.