Jak dlouho můžete uchovávat chlazené ryby: trvanlivost

Ryby obsahují mnoho bílkovin, vitamínů a minerálních složek, díky čemuž jsou nádobí z tohoto výrobku zdravé pro pravidelnou konzumaci. Nejvíce pozitivní na těle ovlivňuje spotřebu potravin, která je připravena z čerstvých chlazených ryb. Ale, stejně jako škoda, může přinést jídla, která jsou připravena z nekvalitních nebo zkažených mořských plodů. Proto musíte znát pravidla a trvanlivost čerstvých ryb.

Co je to „chlazené ryby“

Tento druh zpracování mořských plodů neznamená úplné zmrazení jatečně upravených těl, ale uvedení masa na teplotu, která nepřesahuje +5 ° C. Je však také pevný limit na dolní hranici teploty, na kterou může být kostra chlazena - nemůže být chlazena více než na -1 ° C. Tyto limity jsou stanoveny tak, aby se struktura masných vláken prakticky nezměnila.

Pro informaci!

Zmrazování, jakož i tepelné zpracování ovlivňují strukturu masa určitým způsobem,deformování. Z tohoto důvodu se nedoporučuje vystavovat žádný výrobek více než jednomu zmrazení.

Chlazení mírně prodlužuje životnost výrobku z čerstvého stavu. Ale ne tak významné ve srovnání s zmrazením mořských plodů. Takto chlazené jatečně upravené těla si zachovávají svou čerstvost a jsou jedlé podle GOST v průměru 10 dní. Maximální skladovatelnost u tohoto typu předprodejního zpracování je však 12 dní. Tyto lhůty jsou specifikovány vzhledem k tomu, že bakterie, které vyvolávají procesy rozpadu, nezemřou - jejich živobytí jen zpomaluje.

Vliv postupů chlazení na jakost výrobku

Podle této technologie se chladí pouze živé ryby nebo ryby, které právě usnuly. Doba, po kterou můžete uchovávat chlazené ryby, závisí na stupni tepelné vodivosti určitých druhů. Právě tento ukazatel ovlivňuje, jak mnoho rybího těla určitého druhu může ležet v chlazeném stavu, aniž by to ohrozilo jeho kvalitu. Současně je rozdíl v délce opatření chlazení a konečné životnosti. Jsou závislé na těchto faktorech:

 • kostra tuku;
 • teplotní ukazatele okolního prostředí během chlazení;
 • individuální velikost.

Během ochlazování se zvyšuje hustota tkání. Současně se stává krev silnější a hmotnost jatečně upraveného těla klesá, protože se nadbytečná vlhkost odpaří z povrchu ryb. V čem je velká vlhkostv místnosti, kde je produkt chlazen, a čím nižší je jeho obsah tuku, tím větší je hmotnost hmoty. Existuje také závislost na tom, která metoda je ochlazena - pokud je na ledu, pak se hmotnost snižuje více, a když je v kapalném médiu, hmotnost se snižuje méně.

Jak provádět ošetření chladem

Pro chlazení mořských plodů se používá několik technik. Doba použitelnosti chlazených ryb závisí na tom, jakou metodu použil dodavatel, stejně jako na tom, jaké další přípravky byly přidány pro prodloužení trvanlivosti tohoto produktu. Hlavními metodami jsou použití takových chladicích mořských produktů:

 • mořská voda s nízkou teplotou;
 • led;
 • silně chlazený speciální okurka.

Při chlazení mořských plodů se nejčastěji používá led. To může být jemně nasekané nebo nasekané na velké kusy. Dodavatelé mořských plodů pro chlazení použití nejen přirozené, ale také umělé. To může také být přidán antibiotika (často - Biomitsin) nebo antiseptics (chlornan sodný, peroxid vodíku, jiní).

Varování!

Přípravky se doplňují s cílem prodloužit dobu použitelnosti chlazených rybích výrobků na 3-5 dnů. Využití těchto prostředků se však nedoporučuje. Není však možné určit „oko“, že v ledu nejsou žádné farmakologické přísady bez laboratorních testů.

59) Proces přípravy a chlazení

Před zahájením chlazeníse ryby zváží a pak se umístí do nádoby a pokryjí se ledem. Jeho objem závisí na vzdálenosti, nad kterou je plánováno přepravovat mořské plody na okamžité vystavení na policích. Kromě „cestovní vzdálenosti“, ročního období, ve kterém se očekává dodávka ryb do místa prodeje, také hraje roli. Velikost jatečně upravených těl však neovlivňuje způsob, jakým jsou uloženy v ledu - měly by být naplněny chladivem ze všech stran. Tento přístup k přepravě pomáhá zvýšit životnost ryb.

Pokud venkovní teplota nedosáhne +5 ° C, odpovídá objem ledu přibližně polovině celkové hmotnosti přepravovaného zboží. Čím teplejší je počasí venku, tím více ledu je třeba k přepravě mořských plodů na místo určení. Například, když teplota vzduchu je uvnitř + 5 ... + 10 ̊С, pak led vyžaduje 60% celkové hmotnosti nákladu. Když značka teploměru překročí +10 ̊С, pak led nabývá objemu stejně jako celková hmotnost mořských plodů.

Stanovení čerstvosti zboží přicházejícího na místo určení

Přepravované produkty mohou být chlazeny ve formě celých těl bez pitvaných těl nebo s odstraněnými žábry. Kromě toho lze ryby chlazené přepravovat s kompletně vyčištěnými vnitřnostmi nebo nakrájenými na malé kousky. Dobře vychlazené a čerstvé ryby mají vždy určitý seznam funkcí. Může být podezření, že mořské plody byly přepravovány s porušením, pokud zboží nesplňuje následující kritéria:

 1. Případný nepříjemný zápach, kromě charakteristických ryb, chybí.
 2. Barva jatečně upravených těl je zcela přirozená - neexistují žádné podezřelé oblasti s upravenou barvou.
 3. Povrch ryb je celý, bez poškození a znečištění.
 4. Maso při lisování je tvrdé nebo lehce měkké, ale ne rozpadající se nebo ochablé.
 5. Oči čerstvě chlazených ryb jsou průhledné a vyboulené.
 6. Pokud nejsou žábry odstraněny, jsou narůžovělé nebo načervenalé a pokryté bezbarvým průhledným hlenem.
Pro informaci!

Pokud ryby nepatří do jesetera, mohou mít žábry mírně kyselý zápach. Mělo by však zmizet po důkladném mytí výrobku.

Doba skladování ryb

Skladování chlazených ryb v chladničce je přípustné při teplotách od -5 ° C do 0 ° C. Vlhkost v krabici by neměla překročit 98%. Za těchto podmínek jsou malé ryby vhodné až na 8 dní a sleď neztrácí čerstvost až 1,5 dne. Pokud je čerstvý výrobek položen na pult bez chladicího zařízení, je vhodný pouze po dobu 8 hodin a v nádobě s ledem do 24 hodin. Přibližná doba skladování různých odrůd v mrazničce po měsících je uvedena v tabulce:

Název -12 ° C -18 ° C -30 ° C
Platýs Neskladujte 4 6
Jeseter Neskladujte 7 12
Scad Neskladujte 6 8
Sevryuga 3 6 10
treska 3 6 9
Mořský vlk 2 4 6

Před zmrazením jsou plemena jeseterů vykuchaná, odstraní se všechny vnitřnosti - tuk, drobky, mléko, kaviár. Mezi důležité podmínky vyzařují krvácení, pro které se provádí řezy na ocase a kolem žábry. Výjimkou z této série je sterlet, je zcela zmrazen, aniž by se vyprázdnil a udržel si hlavu. Většina odrůd kapra je také kompletně zmrzlá, kromě Dněpru barbel a marinka od série pohovek. Trhací treska pouze při dosažení hmotnosti 0,5 kg.

Chlazené ryby a jejich čerstvost

\ t

Kolik ryb je uloženo, závisí přímo na způsobu jeho přípravy před ochlazením. V závislosti na odrůdách je metoda odstraňování vnitřností před chlazením pro skladování před prodejem čerstvá jiná. Před ochlazením jsou z okouna odstraněny pouze žábry, drží vejce a mléko a v tresce můžete opouštět vzduchovou bublinu a jejich dým. V mořské plody, klasifikované jako platýs, může být ponechán pouze kaviár, ledviny a mléko, a losos může být zmrazen zcela vykuchaný. Ryby vhodné pro normy by měly vypadat takto:

 • křídla s uzavřenými ústy a žábry;
 • těsné přizpůsobení váhy;
 • oči jsou jasné, pružné a vyboulené;
 • rybí kůže je neposkvrněná a lehká;
 • břicho nevyříznutého střeva není oteklé;
 • hlen na polohách je silný a bez nepříjemného zápachu.

Pokud při nákupu stáleExistují pochybnosti o čerstvosti, ryby můžete zkontrolovat ručně. Při lisování v oblasti hřebene by se měla tvořit fossa, která se postupně zplošťuje. Maso by mělo být špatně odděleno od páteře a při řezu by mělo být husté. Když jsou ploutve na jatečně upraveném těle poškozena, je lepší se vzdát nákupu, protože kvalita je sporná. Nedoporučuje se držet ryby bez vnitřností po dlouhou dobu, protože doba jejich řezání není známa. Trvanlivost solených ryb je delší, protože se týká již připravených a částečně konzervovaných produktů.

Varování!

Oddělené části mořských plodů (kaviár, steaky, mléko, hlávky) nejsou dlouhodobě skladovány, protože jejich rozměry jsou ve srovnání s celým jatečným tělem malé.

Vnější rozdíly zkažených ryb

Podle studií o kvalitě potravinářských výrobků bylo zjištěno, že jatečně upravená těla ryb při teplotách skladování + 4 ° C ztrácejí 1 hodinu na každou hodinu z hlediska podmínek. Pokud je počitadlo otevřené a bez dodatečného chlazení, doporučuje se, aby byl stav kostry blíže zvážen, protože kvalita může být sporná. Pokud je výrobek zastaralý, kupující by měl být upozorněn následujícími značkami:

 • přítomnost nepříjemného zápachu;
 • poškození ploutví;
 • stav žábry a očí;
 • vypadávání vloček a vrásčitá kůže.

Zkažená jatečně upravená těla, zcela a ve formě řezu, se vznáší na povrch, když je ponořena ve vodě. To je způsobeno přítomností plynů uvolněných hnilobou v tkáních. Prozachovat bezpečnost výrobku pomocí různých metod zpracování a regulace teploty. Obaly také pomáhají udržovat čerstvost, například - vakuum nebo plyn. Samostatný způsob skladování - uchovávání živých ryb v akváriu.

Závěr

Přítomnost chladicího zařízení nebo ledu na pultu je dobrým ukazatelem - doba jeho způsobilosti závisí na teplotě, při které jsou chlazené ryby skladovány. Bez ohledu na plemeno, doba skladování je vázána na základy metody vyprazdňování a chlazení. Je-li výrobek připraven všemi standardy, pak je jeho skladovatelnost větší než u nepřipravených. Ale při nákupu musíte pečlivě zvážit stav výrobku.