Jak izolovat plastové okno pro zimu

S přihlédnutím k požadavkům výrobců plastových oken, nemůže být problém s jejich tepelnou izolací. Se vší spolehlivostí designu však prvky, které pomáhají udržet teplo, nejsou nesmrtelné. A izolace plastových oken a montážní pěna používaná venku, časem ztrácí spolehlivost izolace. Navíc to děláme vlastníma rukama, často ignorujeme rady instalatérů o péči o pryžovou izolaci, a samozřejmě, pravidelně neprovádíme kontrolu stavu pěny.

Izolační pryž se bez řádné péče ztenčuje, vysychá a její hustota přilne k rámům oken. V nich se objevují mikro-mezery, které pronikají do domu studený vzduch. Izolace však není jediným důvodem ztráty izolace. Nechtějí se setkat v zimě s průvanem, izolaci utrácet vlastními rukama.

Hledáme důvody pro chlazení

Než přistoupíme k povětrnostním vlivům oken, je nutné zjistit důvod pro vstup studeného vzduchu. To může být okenní parapet, svah a skleněná jednotka a nastavovací mechanismus. Najít únik může být, pokud se pomalu držet po obvodu rámu s lehčí, a po dlani. Světlejší metoda je výhodnější - přítomnost mezery vám řekne odchylkuplamen.

Zkontrolujte, zda rámy a parapet nejsou úniku tepla. Odchylka plamene, kterou vidíte vizuálně, ale pociťujte studený dech ručně. Pečlivě prozkoumejte problémovou oblast. Prohlédněte si okno venku, aby se na stěnách švů podél rámu nedotkla pěna. Viníky zhoršené těsnosti oken uvnitř i vně mohou být:

 • oddělenou patku (překrytí) skleněné jednotky;
 • opotřebované těsnění;
 • volné upínací prvky (nastavovací zámky);
 • defekty pěny;
 • špatně instalované parapety.

Když je příčina zjištěna, můžete problém vyřešit. Svědomí montéři vždy kladou svahy, aby poskytli výrobku estetický vzhled a zlepšili jeho tepelně izolační vlastnosti. Svahy však mohou v bytě způsobit chlad.

Analyzovali jsme možné příčiny závad, nyní přistupujeme k jejich samostatné eliminaci.

Izolace v případě úniku

Aby bylo možné správně odstranit vzniklou závadu, je třeba znát princip konstrukce plastového okna a účel jeho částí. Pojďme kombinovat způsoby se známými. Pokud shtapik odešel, vezměte si tenkou špachtli, jemně vypáčte starou část a položte na ni novou. (Obruby lze zakoupit u společnosti, která vám dodala okna, nebo v obchodech prodávajících profily.)

Výměna opotřebované plomby bez pomoci odborníka bude vyžadovat více času a dovedností. Ujistěte se, že pryžové těsnění ztratilo svou pružnost a řídlo,proveďte následující:

 1. Odstraňte korálek na straně okna, kde byla zjištěna závada;
 2. Vytáhněte podložky a vyjměte skleněnou jednotku;
 3. Odstraňte pásku opotřebovaného těsnění;
 4. Nainstalujte nové těsnění (rozřízněte na velikost starého, přidejte 3-5 cm);
 5. Opatrně, bez utažení a netlačení silně, položte nový kus po odříznutí přebytku;
 6. Demontované díly namontujte v opačném pořadí (skleněná sada, obložení, zasklívací perle);

Jak vidíte, proces není příliš časově náročný. Pokud se vám to zdá obtížné, zamyslete se nad voláním specialisty.

Před pokládkou nové ucpávky důkladně umyjte okénkové drážky, aby nedošlo ke kapce odpadků. Můžete dokonce jít na kartáč vysavač.

Seřizovací zámky

Pokud máte problémy s nastavováním zámků, zapněte se šroubovákem.

 • V místě, kde je instalována olovnice okna, najdeme dva stavěcí šrouby. Jedna z nich fixuje polohu křídla, pomocí druhého nastavuje stupeň upnutí.
 • Aby se odstranil únik studeného vzduchu, musí být šroubová svorka zcela uvolněna a seřizovací šroub musí být dotažen ve směru hodinových ručiček.

Zjistíte, zda jste provedli správné nastavení pomocí zapalovače cigaret. Zavřete okno, přiveďte plamen na místo trysky a ujistěte se, že hoří rovnoměrně.

Problémy se svahy

Hřích na svazích, prohlédni je.

Našel velkou mezeru, řídil ji koudelem nebo pěnovou gumou, zakryl ji alabasterem. V zimě takovou mezeru ochlazuje zeď a prochází studeným vzduchem do domu. Pokudnení zde žádná povrchová mezera, ale ukazuje oknem, srazí svahy na dutinách. Nalezené, otevřete povrch, defekty krytu. Je to důležité! Vezměte prosím na vědomí, že bez ztráty nebude možné otevřít již pevně připojené svahy, proto je lepší mít nové rezervy.

Parapety

V zimě může selhat i parapet. Ne samotný talíř, ale dokovací šev pod ním. Chcete-li klidně přežít zimu, zapečetit mezery pod okenním parapetu s cementem a kryt s tapetou.

Vady pěny

Samotná oprava defektů pěny je problematická. Aby bylo možné řádně provádět izolaci venku, musíte žít v prvním, maximálním druhém patře nebo mít balíčky bez hluchých dveří. Pro ochrannou vrstvu můžete použít omítku, lepidlo na dlaždice pro vyplnění mezer, betonové řešení.

V bytě na pátém nebo desátém poschodí je lepší tento postup svěřit odborníkům. Svahy a parapety jsou také dekorativní prvky plastových oken. Abyste je nepoškozovali vlastníma rukama, pracujte opatrně. V extrémních případech můžete vyměnit plastové svahy na sádrokartonových deskách.

Přídavná izolace

Všechny popsané způsoby izolace jsou relevantní v bytě, kde okna stojí déle než jeden rok. Pokud jsou okna zcela nová a přemýšlíte o dodatečné tepelné izolaci, použijte energeticky úsporný film, který musíte nalepit na sklo.

Odstraňte sklo odstraněním skleněných perlí a polštářků, namočte okno vodou a fólii dobře vyrovnejte po povrchu.

Nezapomeňte na polaritu filmu, zkontrolujte značkuna to, aby nedošlo ke zmatení stran a správnému.

Doma je to všechno, co můžete udělat vlastníma rukama, abyste vrátili teplo do domu a oklamali zimu. Chcete se vyhnout takové práci, pečlivě sledovat instalaci okna a nezapomeňte se starat o pečeť.