Jak můžete nezávisle navlhčit vzduch v místnosti

Problém suchého vzduchu v místnosti trápí mnoho lidí. To je obzvláště důležité v chladném období. Samozřejmě, nejjednodušší způsob je koupit zvlhčovač, ale ne každý má tuto příležitost. Neměli byste se kvůli tomu rozrušit, protože existuje mnoho způsobů zvlhčování vzduchu v místnosti bez speciálního spotřebiče. Hlavní je vybrat vhodnou možnost.

Standard vlhkosti

Relativní vlhkost vzduchu v místnosti je nejdůležitějším ukazatelem, který ovlivňuje pohodlí osoby, která v ní žije. Tato hodnota je vyjádřena v procentech a označuje skutečné množství vodní páry obsažené ve vzduchovém médiu vzhledem k jejich maximálnímu možnému počtu. Optimální hodnota pro lidské zdraví by měla být od 40 do 70%. Je prokázáno, že se zvyšující se teplotou relativní vlhkost klesá a její pokles se zvyšuje.

V zimě neustále fungující ohřívače rychle vysychají, což může vést k poklesu vlhkosti na 20%. Může nepříznivě ovlivnit zdraví,proto je velmi důležité sledovat změny této hodnoty.

Obsah vlhkosti ve vzduchu se měří pomocí speciálního zařízení - vlhkoměru. Připomíná teploměr, namísto teploty ukazuje vlhkost v místnosti.

Je možné detekovat nedostatek nebo přebytek vlhkosti ve vzduchu bez zařízení. K tomu potřebujete pouze skleněnou nádobu s obyčejnou vodovodní vodou, která stála v chladničce asi hodinu. Po ochlazení kapaliny na 2–4 ​​stupně by se nádoba s ní měla nechat několik minut při pokojové teplotě.Následující značky označují množství vlhkosti v místnosti:

  • okamžité zamlžení a stejné rychlé sušení ukazují suchý vzduch;
  • stěny nádoby, které zůstaly po 5 minutách zamlženy, znamenají, že vlhkost je normální;
  • proudy, které se tvoří na stěnách nádoby během 5-7 minut, slouží jako signál, že místnost je příliš vlhká.

Známky a nebezpečí suchého vzduchu

Pokud existuje podezření, že vzduch v bytě je příliš volný, je třeba věnovat pozornost vašemu zdraví a životnímu prostředí. Tak, bolest v krku a suchý kašel bez viditelných známek nemoci ve většině případů naznačují nízkou vlhkost. To může být také signalizováno výboji statické elektřiny, vyzařující z objektů kolem, stejně jako tapety přicházející ze zdí, zažloutlých rostlin a rozpadajícího se nábytku.

Bydlení v suchém bytě je nebezpečné,přispívá k rozvoji řady zdravotních problémů.Mezi ně patří:

  1. Sušení sliznic nosu a krku. To vede k kašli a obtížnému dýchání, což ztěžuje spát v noci a necítí se pohodlně během dne.
  2. Syndrom suchého oka, vedoucí k rozvoji konjunktivitidy a jiných očních onemocnění.
  3. Alergické záchvaty. Příčinou jsou četné mikroorganismy v prachu. Cítí se mnohem lépe v suchém prostředí než v mokrém prostředí.
  4. Zhoršení kůže, nehtů a vlasů v důsledku vysychání. Zrychluje proces stárnutí.
  5. Zvýšení únavy a ospalosti na pozadí snížené imunity.

Metody zvlhčování

Nejjednodušší způsob, jak zvýšit vlhkost v místnosti, je zakoupit speciální zařízení určené speciálně pro tento účel. Pro vlhčení vzduchu v místnosti a bez zvlhčovače je však dost realistické, stačí dodržovat doporučení, která pomohou učinit mikroklima v domě pohodlnějším zvýšením obsahu vlhkosti.

Čištění vzduchu a vlhčení

Vzduch z ulice, vstupující do bytu otevřeným oknem nebo oknem, zvyšuje vlhkost v uzavřeném prostoru. Větrejte místnost by měla být nejméně 3x denně po dobu 15-20 minut. V zimě můžete čas zkrátit na 10 minut. Tato metoda není vhodná pro ty, kteří žijí v blízkosti rušné silnice nebo v blízkosti podniku, který znečišťujevzduchu. Neotevírejte okna také v horkém suchém počasí, protože to jen bolí zdraví.

Pravidelné mokré čištění je účinnou metodou rychlého zlepšení mikroklima a nemá žádné nedostatky. Nejlepší je uklidits otevřenými okny . Přinese dvakrát více výhod. V procesu čištění se vzduch v bytě očistí od prachu a škodlivých bakterií a navlhčí. Přineste čistotu v bytě tímto způsobem je doporučeno, jak často je to možné.

Povlečení nebo nádoby s vodou na radiátoru

Pro zvlhčování vzduchu doma se doporučuje zavěsit vyprané věci, které nejsou v koupelně nebo na balkóně , ale v obytném prostoru . V průběhu sušení se vlhkost vypařuje a bojuje proti suchu. Sušení prádla je lepší na bateriích nebo sušičkách, které jsou umístěny v těsné blízkosti radiátoru. Není nutné začít prát každý den, stačí jen namočit ručník nebo látku, která dobře absorbuje vodu a položí ji na baterii.

Je těžké si představit malý byt, zavěšený vlhkým povlečením, takže jej lze nahradit speciálními nádobami s vodou, které jsou určeny ke zvlhčování vzduchu. Tyto nádrže jsou obvykle vyrobeny z keramiky a mají speciální upevňovací prvky. Přiléhají k radiátoru, vypadají skvěle a nepokazí interiér. Voda z nádob se vypařuje a pomáhá zvyšovat obsah vlhkosti v životním prostředí.

Akvarijní a domácí květiny

Akvárium je podobné nádrži na vodu,odpařování, díky němuž je vzduch doma méně suchý a udržuje úroveň vlhkosti. Čím větší je jeho velikost, tím pozitivněji ovlivňuje mikroklima v bytě. Kromě toho, sledování ryby uklidňuje nervový systém a pomáhá v boji proti stresu. Hlavní věcí není zavřít víko nebopoužít otevřený model akvária .

Pokud nechcete chovat ryby, měli byste věnovat pozornost paludáriu. Jedná se o otevřený skleník pro pěstování speciálních rostlin. Tato adaptace není tak hluboká jako akvárium a procesy odpařování v ní jsou intenzivnější.

Pokojové rostliny také slouží jako vynikající zvlhčovače, protože potřebují růst vody, která se po zalévání vypařuje skrze květiny, stonky a listy. Nejvhodnější je vybrat ty druhy plodin, které milují vlhkost, jako je ficus, kapradiny, dracaena, ibišky, orchideje atd.

Tato možnost je vhodná pouze pro osoby, které mají dostatek času a touhy starat se o ryby nebo rostliny. Je nepravděpodobné, že by zanedbané a neleštěné akvárium a zanedbané květiny byly přínosem.

Vnitřní kašna

Vnitřní kašna nejen dokonale zvládne zvlhčování vzduchu, ale bude sloužit i jako nádherná interiérová výzdoba. Užijte si výhled na neustále cirkulující vodu může být nekonečný. Před získáním takového zařízení je třeba mít na paměti, že proud vody vytváří šelest, který může být nepříjemný pro každého člena.v noci. Navíc náklady na takový zvlhčovač se zdají být příliš vysoké.

Kašnu lze nahradit několika nádobami s vodou umístěnými v různých částech domu. Nejsou schopni zvýšit hluk, a pokud se zdobí, interiér bytu bude jen lepší. Tato možnost je však sotva vhodná pro rodiny s malými dětmi a domácími mazlíčky.

Sprej a hydrogel

Pokud stříkáte z běžného postřiku na záclony nebo jen stříkající vodu do vzduchu, je zajištěna vlhkost. Hlavní věc je udělat to tak často, jak je to jen možné. Dokonale zvládnout tento úkol, dokonce i malé děti.

hydrogel je malé barevné kuličky. Jsou určeny pro použití jako dekorativní květinové zem. Tato látka je schopna absorbovat a zadržovat vodu, postupně ji dodává rostlinám. Chcete-li se zbavit vysušeného vzduchu, stačí rozložit koule do několika otevřených nádob a umístit je do bytu. Pokud je nezapomenete pravidelně hydratovat, odpařují vlhkost na dlouhou dobu, což zlepšuje mikroklima.

Domácí zvlhčovač

Každý může vytvořit zařízení pro zvlhčování vzduchu vlastníma rukama. Pro nejjednodušší model budete potřebovat běžnou 1,5 litrovou nebo 2litrovou plastovou láhev, lepicí pásku a kus látky.Výrobní proces se skládá z těchto kroků:

  1. Na boku láhve vyřízněte otvor o délce 10–12 cm a šířce 6–7 cmviz
  2. Láhev připevněte k horizontálnímu úseku potrubí, který se rozprostírá od žebříků baterie tak, aby byl otvor nahoře. Můžete to udělat se skotskou nebo lanem.
  3. Vezměte kus látky nebo gázu a přeložte ji do tvaru obdélníku o délce 1 ma šířce 10 cm.
  4. Spusťte jeden konec textilie do otvoru a obtočte ostatní kolem trubky.
  5. Nalijte vodu do nádoby, do které můžete přidat několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Voda z láhve se bude postupně odpařovat a normalizovat úroveň vlhkosti v místnosti. Pokud je to nutné, je možné použít 2 kusy látky najednou, oba konce spouštět do jednoho otvoru a navíjet ostatní strany trubky jinými částmi.

Nezávisle zvlhčujte vzduch v bytě bez zvlhčovače podle síly kohokoliv. K tomu můžete použít jednu nebo několik navrhovaných možností. K dosažení maximálních výsledků by měla být věnována pozornost výhodám a nevýhodám všech metod.