Jak mýt křížový steh a nekazit práci

Vyšívací cross-stitch je velmi populární mezi needlewomen. Ale dlouhá, usilovná práce může být rychle zkažená, pokud je ve finále špatné umýt hotovou věc. Nevhodný prací prostředek, teplota vody nebo způsob odstraňování nečistot způsobí, že hotový nátěr se vyleje nebo deformuje. Abychom se vyhnuli této znalosti základních pravidel mytí výrobků zdobených cross-stehem pomůže.

Mohu smazat výšivky

Nově dokončená práce musí být vymazána. I když na něm nejsou vidět žádné skvrny, zůstává na něm stále znečištění. Bez ohledu na to, jak pečlivě se vyšívač otočil s výrobkem, maz a pot se nevyhnutelně přenesou na tkaninu a zůstanou na ní po dlouhé práci. Praní osvěžuje vyšívaný obraz a činí barvy živějšími.

Je nutné řádné mytí hotové výšivky:

  • odstranění značek;
  • pro čištění prachu a nečistot nahromaděných po dlouhou dobu;
  • pro odstranění deformace tkaniny z obruče nebo rámu.
Důležité!

Neumazávejte pouze práci, kde jsou kromě kříže také korálky. I při nejpodrobnějším zacházení ztmavne a ztrácí svou přitažlivost při kontaktu s vodou a saponáty.drog. V tomto případě používejte pouze metody suchého čištění.

Příprava

Aby bylo možné správně smazat křížový steh na plátně nebo plátně, je důležité vyhodnotit kvalitu nití, které byly použity pro práci. Liší se ve složení, síle a způsobu malby. To do značné míry ovlivňuje výběr detergentů a teploty vody:

  1. U ručně barvených nití je praní často zakázáno, protože síla barviv není vždy vysoká. V tomto případě, aby lépe objasnit vidět štítek nit.
  2. Bavlněná nit s průřezovým barvením může být prát běžnou technologií, ale teplota vody by neměla být vyšší než +60 ° C.
  3. Bavlněné vlákno barvené bavlnou toleruje studenou vodu. Ale tenké nitě dávají více barev. Proto se u takových výrobků doporučuje odebírat teplou vodu.
  4. Světelná vlákna potažená speciální směsí se nacházejí v prodeji. Vyšívání s nimi je lepší prát v teplém čistícím roztoku s teplotou až +30 ° C.
  5. Někdy jsou obrazy vyšívány vlněnými nitěmi. Poté doporučujeme dokončenou práci umýt v chladné vodě. To pomůže vyhnout se deformaci a smrštění.

Aby se zabránilo tomu, že se okraj plátna roztrhne, je ručně ovinut překrývajícími se stehy nebo na overlocku. Není-li takové zařízení doma, můžete nahradit overlock line steh cik-cak na běžném šicím stroji.

Pokud nemáte dovednosti šití, můžete po nich chodit, abyste zajistili okraje plátna.bezbarvý lak na nehty. Stejný efekt dává PVA lepidlo.

Aby se kříže během praní nerozpustily, jsou všechny volné konce nutně upevněny na nesprávné straně. Nepotřebné, volně zavěšené nitě se stříhají tak, aby výšivka vypadala čistě. Po vyjmutí výrobku z obruče nebo rámu se zkontroluje, zda nedochází k deformacím nebo deformacím. V procesu praní takových defektů snadno.

Základní doporučení

K řádnému umytí hotového křížového stehu vezměte v úvahu doporučení uvedená na obalu z nití. Znečištění se omyje pouze rukama. Režim stroje, dokonce i jemný, způsobuje deformaci plátna. Jako detergent se používají činidla podobná gelu. Prací prášek se dobře nerozpouští. Jeho částice zanechávají skvrny na obrázku a kazí vzhled výrobku.

Pro mytí výšivek lze použít:

  • tekuté detergenty pro barvené tkaniny;
  • šampon na tekuté mýdlo nebo vlasy;
  • mytí nádobí je obzvláště dobré odstraňuje mastné skvrny ;
  • hobliny z mýdla pro domácnost, rozpuštěné v teplé vodě;
  • prostředky pro vlněné vlněné tkaniny, pokud je vyšívání z těchto nití.
Důležité!

Výšivky nejsou odstraňovány látkami obsahujícími bělidlo. Tyto prostředky jsou škodlivé pro nit a plátno. Na výrobku zanechávají skvrny a způsobují vyblednutí vláken.

Soak

Tento krok je nezbytný k umytí značek z tkaniny. Jejíčasto dělal ve vodě rozpustné markery, obyčejné tužky. Pokud během namáčení stopy nezmizí úplně, zbytky budou opláchnuty později. Voda se čerpá do umyvadla nebo do dřezu a vybraný detergent se v ní rozpouští.

Navíc k ochraně barvy a zabránění vzniku mýdlové pěny na nitích přidejte 1 st. Já sůl. Teplota mýdlového roztoku by měla být v rozmezí +40 ° C. V tomto případě se stopy dotekového vyšívače rychle rozpouštějí. V připraveném roztoku se produkt ponechá půl hodiny.

Promývání

Veškeré manipulace během praní by měly být prováděny opatrně, aby nedošlo k jejich úniku a deformaci. Přípravek je jen mírně vymačkaný v mýdlovém roztoku tak, aby se okraje neuvolnily a uzlíky nekvitnou. Jsou-li věci silně znečištěné, jsou vnitřně otírány starým kartáčkem na zuby.

Oblečení nebo doplňky, kde se používá křížový steh s položeným plátnem, se uvolňují ze základny před hlavním praním. K tomu nejprve lehce navlhčete vyšívanou plochu a vytáhněte závity položeného plátna. Pak se věc umyje obvyklým způsobem.

Obrazy vyšívané na plátně rozpustném ve vodě se umývají při teplotách nad +50 ° C, aby se rozpustily. Proto s tímto materiálem pracovat pouze s kvalitním závitem s plnou barvou. K úplnému rozpuštění je plátno 10 minut ponořeno do horké vody.

Je-li tkanina vyšívací základny silně deformována vodou, je lepší protahovací práci vymazat.Za tímto účelem se výrobek natáhne na obruč nebo rám a ponoří se do mýdlového roztoku. Tkanina se poté otírá měkkým houbou napěňovacím prostředkem. Poté se mýdlo odstraní prací prací vodou ze sprchové hlavice.

Někdy na výšivce je obtížné odstranit skvrny. Pro jejich odstranění použijte následující prostředky:

  • směs mýdlového roztoku a sódy na pečení zobrazuje stopy z jednoduché tužky;
  • stopy peroxidu vodíku kávy ;
  • čajové skvrny promyté zředěnou kyselinou citrónovou ve vodě;
  • jedlá soda v suché tkáni se používá k odstranění plesnivých známek;
  • Stopy fixů, inkoustu a jiných obtížných skvrn se otírají mýdlem „Antipyatin“.

Promytá práce se opláchne studenou vodou a několikrát se změní na průhlednost. Během posledního máchání se do mísy přidává stolní ocet. To dá barvám jas a opravit barvu, a dělat vlákna měkčí. Aby se zabránilo nepříjemnému zápachu, používá se místo octu stolní sůl.

Důležité!

Po opláchnutí není vyšívání vytočeno ani zkrouceno.

Sušení a žehlení

Promytý předmět není zcela vysušen. Je nezbytné, aby před žehlením zůstal mírně vlhký. Velké výrobky se suší, visí na laně. Je důležité zajistit, aby tkanina nebyla deformovaná nebo deformovaná.

Malé práce jsou rozloženy na tlustém ručníku tak, aby plně zapadly do podkladu. Je lepší vzít si bílý ručníktak, aby nevypadala z vlhkosti a nepokazila obraz. Rozmetání výrobku a zarovnání okrajů, ručník je zkroucený v hustém válci. Po 20 minutách čekání na absorpci vlhkosti se produkt odvíjí. Pokud je vlhký, opakujte postup suchým ručníkem.

Před žehlením položky znovu zkontrolujte, zda výšivka nebyla šikmá. Pokud dojde k deformaci, tkanina je natažena správným směrem. V mokrém stavu je plátno snadno manipulovatelné. Pokud chybí správný čas na žehlení a plátno je velmi suché nebo zkroucené, můžete situaci napravit pomocí parogenerátoru. Výrobek je natažen na rámu v požadované poloze a ošetřen parou. Poté je práce ponechána v tomto stavu až do úplného vyschnutí.

K vyžehlení křížového stehu se věc položí na tlustý ručník se špatnou stranou nahoru. Zůstane tak krásná konvexní reliéf vyšívání. Teplota vystavení železa se zaměřením na složení plátna. Pro bavlněné příze vhodná průměrná teplota. Pokud je základna vyrobena z lnu, potřebujete hodně tepla.

Jak řádně pečovat o výrobky s výšivkou

Při skladování nejsou vyšívané obrázky složeny, ale jsou srolovány. To bude chránit před tvorbou záhybů a záhybů. Je-li výšivka zdobena oděvem, je složena tak, že ji neprochází. Pro ochranu před prachem a skvrnami se doporučuje, aby složená výšivka byla dále zabalena do hedvábného papíru.

Výšivky uložené v dřevěné krabici vystavené esenciálním olejům,tohoto materiálu. Pro ochranu se doporučuje lemovat vnitřní povrch tenkým papírem. Je lepší použít jako skladování lakované skříně.

Důležité!

Aby byl obraz chráněn před zabarvením vláken, nemůže být po dlouhou dobu ponechán ve světle.

Nenechávejte výšivky v plastových nádobách po dlouhou dobu. Takový materiál může uvolňovat nebezpečné látky, které poškozují tkaninu a deformují barvu. Pro ochranu proti korozi nedovolte delší kontakt látky s jehlami a špendlíky.

Závěrem

Ruční vyšívání vyžaduje mnoho úsilí, úsilí a času vyšívačky. Proto je důležité řádně a pečlivě umýt hotovou práci, dokončit vytvoření obrazu. Pak to bude nádherný dar nebo ozdobí interiér.