Jak mýt rukojeť s kabátem doma

Pravděpodobně každý člověk alespoň jednou ve svém životě nechtěně zašpinil oblečení tyčinkou z kuličkového nebo gelového pera. Situace není příjemná. To se děje zejména u žáků. Není třeba k panice, protože věci mohou být vráceny do původní formy, stačí nejprve zjistit, jaký typ rukojeti zanechal značku, a můžete pokračovat k odstranění. Gel inkoust má více tekuté textury a je snadnější k výstupu než inkoust z kuličkového pera.

Důležité! Pro odstranění skvrn okamžitě pokračujte. Čím dřívější jsou první kroky k odstranění, tím je pravděpodobnější uložení položky.

Odstraňování inkoustu z textilního obalu

Odstranění inkoustu z vrchního oděvu, například z bundy, může tento úkol mírně zkomplikovat. Pro šití bundy se používá hrubší a odolnější materiál než pro běžné oblečení. Zpravidla inkoust proniká do tkaniny dobře a může tam zůstat navždy. Abyste tomu zabránili, jsou uvedeny následující nástroje, které vám pomohou otřít rukojeť z bundy:

  • Soda. Pravidelná soda je v kuchyni každé ženy v domácnosti. Vykazuje pozoruhodnou schopnost bělení a snadno odstraňuje různé druhy znečištění. Zvláště může být pro odstranění inkoustových značek užitečná soda. Musíte udělat těstoviny ze sody a vody,Míchání přísad v poměru 1: 1. Pasta se aplikuje na místo znečištění a nechá se uschnout. Když soda schne, vytvoří na povrchu bílé kůry. Odstraňuje se tvrdou stranou mycí houby. Spolu se sodou a zanechat stopu z rukojeti. Tato metoda vykazuje dobrý výsledek, pokud uplynulo několik hodin nebo minut od okamžiku kontaminace a čištění začalo ve stejný den. Sodu nelze použít, pokud je bunda vyrobena z lakované tkaniny. Její zrna poškrábají lak a zničí věc.

  • Prací prostředky. Pod nimi jsou míněny: prací mýdlo, odstraňovače skvrn, prací prostředky, mycí prostředky a čistící prášky. Kterýkoliv z uvedených produktů může znečištěný povrch vyčistit. Kompozice používá povrchově aktivní látky, jemně ovlivňuje tkaninu a inkoust mizí. Prací mýdlo má bělící schopnost a účinný výsledek. Je lepší začít s ním čistit. Pokud mýdlo nepomohlo, použijí se odstraňovače skvrn a detergenty.

Pozor! Odstraňovač skvrn by měl být aplikován na místo znečištění před praním a nechat na věcech po dobu 5-10 minut, a pak umýt v autě s práškem pravidelně.

Ve ​​většině případů metoda s odstraňovačem skvrn a prašností funguje a inkoust již není. Pokud odstraňovač skvrn není doma, budete potřebovat mycí prostředek. Dobře pění a jeho pěna jen odstraní inkoust.

  • Alkohol. Účinek alkoholu je založen nachemická reakce. V místě znečištění pláště se provádí ubrousek ponořený v ethylalkoholu (vodka bude dělat). Alkohol se rychle vypařuje z povrchu a netvoří skvrny a nezůstanou žádné stopy tyče.

Jak prát gelové pero z obalu

  • Glycerol. Glycerin vykazuje podobné vlastnosti jako ethylalkohol. Aplikuje se v dostatečném množství na stopy gelové tyčinky a nechá se pár minut namáčet. Poté se protřepe na povrch zbytků neabsorbovaných látek a otřete je čistým vlhkým hadrem. Po použití této metody pravděpodobně zůstanou stopy tuku. Lze je odstranit mycím prostředkem na mytí nádobí nebo běžným mýdlem na prádlo. Po vyčištění musí být bunda omyta saponátem. Namísto glycerinu se někdy používá rostlinný olej. Účinně odstraňuje stopy z gelového pera.

  • Aceton. Používá se jako poslední možnost, kdy žádná z výše uvedených možností nepomohla. Pokud je to možné, je lepší pokusit se vyčistit inkoust ze spoušť pomocí odstraňovače laku na nehty. Je méně agresivní a jeho použití není o nic horší než výsledek acetonu. Na vatový tampon vložte několik kapek kapaliny nebo acetonu a poškozený povrch otřete. Tyto látky pomohou při odstraňování i starých inkoustových značek.
  • Citronová šťáva. Citronová šťáva je užitečná, pokud je inkoust stále čerstvý. Kyselina citrónová, stejně jako jedlá soda, má bělící účinek a čistí stopy rukojeti. Je třeba vytlačit venněkolik kapek citronové šťávy na stopě z gelového pera a chvíli počkejte. Pak se bunda umyje v psacím stroji.

Jak mýt rukojeť koženou bundou

Kůže je citlivá na účinky acetonu a jiných agresivních kapalin. Pro lehké výrobky z kůže, čištění s jedlou sodu a citronové šťávy pomáhá hodně. Jsou smíchány až do vzniku kaše, pak rovnoměrně rozloženy po obvodu znečištění a počkat 10-15 minut. Jak soda ztvrdne, je odstraněna mechanicky: starý zubní kartáček bude dělat. Pokud je barva na čistícím místě znatelně zesvětlena, může být plášť natřen. Prodává se v obchodech s obuví a má širokou škálu barev.

Pokud je spoušť v tyčce po dlouhou dobu znečištěna, terpentýn pomůže. Před nanesením na místo zamýšleného čištění je terpentýn upuštěn na nepostřehnutelnou část bundy. To pomůže zajistit bezpečnost metody. Pokud se s kůží nic nestalo, pak kapky terpentinu kapaly na bavlněnou podložku a otřete značky inkoustu. Začnou se rozjasňovat a brzy zmizí úplně.

Pokud jsou oděvy vyrobeny z jemné tkaniny

Nedoporučujeme čistit jemnou tkaninu rozpouštědly, agresivními chemikáliemi. Tyto kapaliny jsou schopny způsobit nevratně viditelné poškození její struktury. Pro čištění jemných tkanin lze použít odstraňovač skvrn, mýdlo na prádlo. Pokud nepomohou, doporučuje se vyhledat pomoc od specialistů na suché čištění. Zvolí účinnou metodu čištění avám pomůže zachránit vaše oblíbené oblečení ze stop tyče, při zachování produktu v perfektním pořadí.

V budoucnu, aby nedošlo ke znečištění oděvů inkoustem, musíte být opatrnější: po napsání uzávěru vždy zavřete pero a vložte ho do sáčku v kapse, která je pro něj speciálně vyhrazena.