Jak odstranit lipové oblečení z domova

V období aktivního rozkvětu stromů je velmi snadné získat tvrdohlavou špínu. To jsou jen skvrny od lip. Má žlutou barvu a charakteristickou vůni. Linden je polymerní sloučenina obsahující rostlinné pryskyřice. Pryskyřice neinteragují s vodou, nejsou rozpustné ve vodě.

Sloučeniny nereagují s většinou kyselin a zásad. Jediné kyseliny, s nimiž pryskyřice interaguje, jsou dusičná a bromovodíková. V běžném životě je však nepravděpodobné, že jim budou muset čelit, zejména proto, že kyseliny jsou toxické jak pro člověka, tak pro tkáně. Aceton a řada podobných organických sloučenin mají vlastnosti, které neutralizují pryskyřičnou látku a absorbují ji z místa znečištění. Stejný účinek má chlor, který je součástí koncentrovaného chlorového bělidla.

Při kontaktu s oděvem nebo kůží se lípa hluboko zaplétá do struktury tkáně nebo kůže a zanechává lepkavou značku. Pokud se pokusíte otírat na místě znečištění, zvětší se místo vápna a sníží se na tkaninu ještě více. Pokud byla pozorována skvrna z lipyIhned se můžete pokusit odstranit ji pomocí mýdla a tuhého kartáče. Použijte mýdlový roztok k setření povrchu a otřete ho intenzivním štětcem, skvrna začne slábnout a pak úplně zmizí. To pomůže odstranit malou lézi.

Okamžitě ihned vyčistěte oděv z lípy. Pryskyřice se okamžitě vstřebává a zůstává v tkanině navždy, je zde vysoké riziko poškození oděvu.

Pokud mýdlo nepomáhá při čištění, můžete se uchýlit k následujícím metodám:

Aceton, odstraňovač laku na nehty

Jelikož je pryskyřice komplexním řetězcem polymerních sloučenin, může být zničena pomocí organických rozpouštědel.

Je však malá šance, že se textilie na oděvu zkazí, takže je lepší se nejprve pokusit upustit trochu tekutiny nebo acetonu na špatnou stranu v méně viditelné oblasti a zjistit, co se stane s tkaninou a barvou. Pokud barva a struktura tkaniny zůstane stejná a nezmění se, můžete začít odstraňovat skvrnu od vápna. Je-li doma odlakovač, je nejlepší ho použít jako první, protože obsahuje méně acetonu nebo jeho derivátů a je méně toxický. Nicméně, co se týče účinnosti, odstraňovač laku na nehty je horší než aceton. Malé množství kapaliny nebo acetonu se aplikuje na bavlněnou podložku a poté na kontaminovaný povrch, třel a nechal po dobu 3-4 minut. Vyhodnoťte skvrnu. Pokud se průměr zmenšil nebo ztratil intenzivní barvu, pak čištěnípokračujte v používání nové bavlněné podložky. Rozpouštědlo se aplikuje na problémovou oblast až 3-4 krát, nedoporučuje se, protože struktura tkaniny se stává tenčí a může být poškozena. Po vyčištění se produkt promyje, odstraní se pachy a skvrny.

Odstraňovače skvrn, domácí chemie

\ t

Tyto nástroje mají cílené působení na likvidaci vápenné pryskyřice a přispívají k jejímu odstranění z povrchu oděvu. Pro bílé věci se můžete pokusit odstranit skvrnu bělicím prostředkem a pro barevné věci použijte odstraňovač skvrn. Bylo by lepší, kdyby výrobek měl gelovou konzistenci. Gel proniká hluboko do klků tkáně a odstraňuje pryskyřičné sloučeniny. V místě kontaminace nalijte trochu odstraňovače skvrn nebo jiné prostředky a nechte působit 5-10 minut. Poté se produkt umyje v psacím stroji v normálním režimu.

Ethyl a amoniak

Vzhledem k tomu, že tyto sloučeniny jsou organického původu, rychle zničí polymerní vazbu pryskyřice, čímž se odstraní kontaminace. Alkohol se aplikuje pomocí ubrousků namočených v něm a tráví několikrát v místě znečištění. Po několika úkonech se skvrna zjevně zbledne a brzy zmizí.

Tepelné metody

Lindenová pryskyřice se při zahřívání stává plastickou a měkkou a naopak, při nízkých teplotách je tvrdá. Tato vlastnost může být použita a provedeno účinné čištění. Žehlička se zahřeje a na místo znečištění se položí čistý hadřík.Provádí se horkým železem na špinavém povrchu. Stopy lípy jdou na ubrousek. Proces se několikrát opakuje, dokud znečištění zcela nezmizí. Je velká pravděpodobnost, že tato metoda pomůže vyčistit oblečení. Nelze-li věc vyžehlit, například kvůli tenké struktuře tkaniny, pak se zmrazí v mrazáku nebo se třese kostkou ledu. Současně začne pryskyřice tuhnout. Poté použijte škrabku nebo tvrdý kartáč k odstranění usušeného místa.

Rozpouštědla, jako je bílý benzín, benzín, terpentýn

Měly by být použity, pokud žádná z výše uvedených metod nevykazovala viditelný výsledek. Je třeba mít na paměti, že tyto látky mají negativní vliv na kůži, dýchací orgány a oči a způsobují podráždění sliznice a kůže. Před použitím proto musíte nosit rukavice a provádět čištění na balkoně nebo ve větraném prostoru. Ubrousek navlhčený v benzínu opakovaně otírá místo znečištění. Tento způsob čištění není vhodný pro tenké tkaniny: hedvábí, chintz, šifon. Po použití rozpouštědel na vyčištěném povrchu zůstává mastná skvrna s nepříjemným zápachem. Pro jeho odstranění se místo nejprve umyje mýdlem na prádlo, poté se umyje v psacím stroji práškem.

Pokud by se lipová skvrna neodstranila ihned od věci, s největší pravděpodobností ji již pevně erodovala do tkaniny a nebude možné ji odstranit vhodnými metodami. Případně se můžete pokusit odevzdat poškozené oblečení do čistírny. InJejich arzenál používá mnoho různých chemikálií, které mohou zničit perzistentní sloučeniny.

Tip: Chcete-li zabránit tomuto druhu znečištění, musíte být opatrnější a musí být ostražití: po návratu domů se obraťte na oděv nebo boty, nestoupejte na pupeny a nechodte pod stromy. Dodržování těchto tipů ušetří věci a nervy.