Jak odstranit pryskyřici z oblečení: jednoduché způsoby

Při procházce lesem nebo cestování do země se můžete znečistit dehtem. Pryskyřice je lepkavá organická hmota uvolněná ze dřeva. Na jaře, v létě je velmi snadné potěšit a zkazit oblečení.

Je dobře vstřebávána do tkaniny, není snadné ji odstranit, ale přesto je to možné. Musíte mít trochu trpělivosti a vědět pár triků, a všechno bude určitě fungovat - dehtové skvrny zmizí a nebudete muset vyhodit oblečení.

Zakázané akce se znečištěným oblečením

Mnoho lidí, kteří upadli do této malé nepříjemnosti, začne panikařit a zpočátku postupovat špatně:

  • Rozetřete skvrnu pryskyřice. To povede ke skutečnosti, že pryskyřice je plně vložena do tkaniny a pak bude velmi obtížné ji stáhnout.
  • Položte zkažený předmět do prádla běžnými předměty. Zbytek věcí hrozí, že budou příliš špinavé. Prací obyčejný prášek zde nevypadne, nepomůže to.
  • Odřízněte pryskyřici z čepele. Jedná se o účinnou, ale velmi nebezpečnou metodu. Existuje vysoké riziko poškození věci čepelí. Tento postup musíte provéstvelmi elegantní.

Odstraňte staré skvrny organickými rozpouštědly

Pokud bylo místo přijato již dávno, můžete se jej pokusit odstranit. Protože pryskyřice je organická sloučenina, je také odstraněna organickými rozpouštědly. Mezi taková rozpouštědla patří ethylalkohol, benzín, lakový benzín, terpentýn. Jakákoliv z výše uvedených tekutin aktivně proniká hluboko do tkáně, váže zbytky nezakryté pryskyřičné struktury a extrahuje ji. Způsob použití rozpouštědel je jednoduchý a snadno použitelný. Musíte namočit vatový tampón s malým množstvím tekutiny, otřete kontaminovaný prostor s ním, opřete čistý disk na několik minut a odstraňte nečistoty. Po provedení postupu dvakrát umyjte místo znečištění mýdlem na prádlo. Existuje možnost, že použití agresivnějších rozpouštědel (lakový benzín, odstraňovač laků na nehty) může poškodit barvu látky a její strukturu. Aby se tomu zamezilo, musí být provedena předběžná zkouška: na straně mušky je nutné použít rozpouštědlo a vyhodnotit reakci. Pokud barva přetrvává, pak tekutina může být použita bez obav.

Odstranění čerstvé pryskyřice

\ t

Mechanická metoda

Pokud je pryskyřice čerstvá a právě se objevila na oděvu, může být většina z ní odstraněna pomocí nože, talíře. V tomto případě se objeví skvrna, která bude snazší odstranit. Je tu jiný způsob: položte znečištěné oblečení na několik hodin do mrazničkyZmrazená pryskyřice se odstraní odříznutím ostří. Aby byla metoda efektivnější, je třeba znečištěnou oblast otřít kusem ledu, pak na pryskyřici dát led a poslat ji do mrazáku.

Můžete se pokusit odstranit znečištění tepelným zpracováním. K provedení této metody potřebujete železo. Znečištěná věc se položí na žehlicí prkno, které bylo předtím znečištěno čistým hadříkem. Na povrch skvrny se také umístí tkanina, která se několikrát provádí na místě kontaminovaném pryskyřicí horkým železem. Pryskyřice by měla být na kusech použité tkaniny. Postup lze opakovat s použitím nové tkaniny. Tato metoda vykazuje velmi pozitivní výsledek a má mnoho dobrých recenzí.

Použití chemických látek

Skvrna, která zůstane po tepelném nebo mechanickém zpracování, se odstraní organickými rozpouštědly. Proveďte postup musí být v rukavicích, bez poškození kůže. Je důležité si uvědomit, že benzín, lakový benzín a terpentýn mají výrazný zápach. Odstranění znečištění se provádí na balkoně nebo pod širým nebem. Malé množství rozpouštědla se aplikuje na ubrousek a provádí se několikrát v místě kontaminace, operace se provádí mnohokrát před nástupem viditelného účinku. Poté musí být věc několikrát umyta.

Pokud je znečištěný výrobek vyroben z jemné tkaniny, nesmí se používat agresivní rozpouštědla. V takových případech jsou užitečné těstoviny vyrobené ze škrobu. Za tímto účelemamoniak a škrob se smísí ve stejném poměru. Výsledná směs se nanese na znečištění a nechá se přes noc. Na konci času se místo znečištění vyčistí kartáčkem a promyje se mýdlem na prádlo. Hřiště zmizí. Místo amoniaku může být použit ethanol. Někdy se směs směsi terpentinu přidává do směsi pro lepší účinek.

Skvrny na pryskyřici na koberci

Pokud se na koberci objeví skvrna, není nutné ji vyhodit. Skvrnu lze snadno odstranit rostlinným olejem. Na čistý ubrousek dejte několik kapek oleje a hromadu koberce očistěte od okrajů nečistot do středu. Olejové skvrny se snadno odstraní detergentem. Místo rostlinného oleje můžete použít mycí prostředek. Má účinný účinek a skvrna bude odstraněna.

Černá pryskyřice na oblečení

Černý dehet je dehet, bitumen, složky asfaltové směsi. Jsou odvozeny na stejném principu jako lehká pryskyřice. Dobrý výsledek ukazuje cestu s použitím rostlinného oleje. Rozpouštědla mohou být použita, udělají skvělou práci.

Další doporučení

  • Někdy se ukáže, že skvrna vyvolává s pomocí sodovky, podle některých recenzí obvyklé Coke pomáhá. Nalijte ho na skvrnu, odejděte, pryskyřice zmizí. Můžete se pokusit zbavit se znečištění tak neobvyklým způsobem.
  • Aby se zabránilo šíření skvrn po celém obvodu výrobku, okraje se upraví škrobem. Onzabrání šíření.
  • Pokud je oblast znečištění malá, musíte použít vatový tampon.
  • Je-li tkanina jemná (hedvábí, šifon, chintz), nesmí se v žádném případě používat rozpouštědla.
  • Při použití ethanolu může tkanina žloutnout.
  • Nejprve se použijí metody mechanického čištění a pak jsou povoleny agresivní chemické kapaliny.

Je možné odstranit skvrnu ze pryskyřice doma. Hlavní podmínkou je přesnost a pomalost. Není třeba spěchat a používat všechny metody společně a zároveň. Zpočátku je nutné posoudit znečištění, jeho velikost, barvu a pak začít jednat.