Jak odstranit rez z kovu doma

Nechráněné kovové předměty jsou často zkorodovány vlivem kyslíku na strukturu materiálu. Pokud je železo (klíče, nářadí, prsteny, zámky atd.) V podmínkách vysoké vlhkosti, intenzita proudění korozních procesů se zvyšuje. Proto je nutné vědět, jak efektivně odstranit rez z kovu doma.

Chemikálie

Tato skupina nástrojů, které mohou odstranit rez z kovu, zahrnuje účinné a cenově dostupné látky.To zahrnuje:

  1. Kyseliny chlorovodíková a sírová . Chcete-li rozpustit korozi na železo, je třeba připravit směs kyseliny a vody, přidáním hexaminu. Poslední složka bude působit jako inhibitor. Malé kovové předměty se umístí do roztoku a zůstanou tam, dokud nezmizí místo rzi. Poté se produkt odstraní ze směsi a zpracuje se octem nebo amoniakem. V závěrečné fázi zpracování je nutné odstranit zbytky nečistot, po kterých se povrch omyje a důkladně setře vlhkostí. Kapaliny na bázi kyseliny mohou rychle korodovat i starou korozi.
  2. Kyselina šťavelová . Tento odstraňovač rzi má agresivní účinek, proto je lepší použít k čištění kovu ochranné rukavice a brýle. Žádoucí dodatečněnoste respirátor. Nejprve musí být zrezivělý prvek namočený v roztoku vody a saponátu a poté se zbavit přebytečné vlhkosti na svém povrchu. Pracovní směs se připravuje od 6 tsp. kyselina a 300 ml čisté vody. Kontaminovaný produkt by měl být uchováván v roztoku po dobu 30–40 minut. Po této úpravě můžete povrch snadno očistit od koroze.
  3. Chlorid zinečnatý . Pro čištění a odstranění rezavých skvrn z kovu je třeba připravit roztok 500 mg zubního kamene, 5 g chloridu zinečnatého a 100 ml teplé vody. Chlorid zinečnatý tvoří na kovovém povrchu kyselé prostředí, které pomáhá rychle odstranit korozi. Po ošetření chloridem zinečnatým se produkt důkladně promyje vodou a vysuší. Pokud je to nutné, je třeba čistit jemným zrnitým papírem.
  4. Kyselina citronová . Prášek k odstranění rzi se nalije do plastové nádoby a naplní se ohřátou vodou. Problémová položka se umístí do připravené směsi proti korozi a nechá se 5-6 hodin. Pokud byl antikorozní prostředek připraven správně, látka začne pěnit a vydávat syčivý zvuk v kontaktu s kontaminovaným povlakem.

Po zpracování se předmět ze směsi vyjme, promyje a vysuší.

Při použití chemických metod k čištění rzi je třeba dodržovat bezpečnostní pravidla, protože většina použitých nástrojů má agresivní složení. Když hittoxické látky na exponované kůži okamžitě omyjte tekoucí vodou.

Mechanické metody

Je také možné odstranit projev koroze pomocí mechanických metod. Ale mají řadu nevýhod. Například k odstranění rzi bude muset provést fyzickou námahu.

Drobné půdy se odstraňují smirkovým papírem nebo pilníkem na nehty. Poté musí být povrch ošetřen polovinou cibule a opláchnut vodou.

Někdy jsou červené skvrny odstraněny kovovým štětcem. Ale tato metoda bude muset strávit spoustu času a úsilí. Současně existuje riziko, že bude nátěr dále kazit.

K odstranění velkého znečištění se používá elektrické zařízení - bruska. Nejprve je lepší použít jemnozrnné trysky. Pokud neodstraní rezavou vrstvu, můžete si vzít trysky s větším zrnem.