Jak odstranit silikonový tmel z lázně: efektivní způsoby a metody, tipy, recenze

Spojení mezi vanou a přilehlou stěnou vytváří vrstvu ze silikonového těsnicího materiálu vodotěsného. Tento materiál dokonale přilne k jiným látkám a vytváří hladké, těsné spojení. Ale po chvíli je vrstva tohoto materiálu zničena, pokrytá plísní, trvá na neatraktivní pohled. Pak se musíte zbavit zastaralého těsnicího materiálu, který nahradí nový. To se provádí mechanicky nebo chemicky.

Metody odstraňování těsnění

Spojení v koupelně je možné vyčistit od vrstvy starého tmelu dvěma hlavními způsoby:

 • mechanické odstranění kusů materiálu s různými zařízeními;
 • chemickým působením ničí strukturu tmelu různými látkami, snadno se odstraňuje bez poškození sousedních materiálů.

Dřívepomocí chemie pečlivě studovat složení léku, jeho způsob aplikace. Vybraná látka by měla působit pouze s tmelem, nenarušovat strukturu jiných materiálů. Typicky prostředky pro odstranění silikonu neinteragují s jinými povlaky. Pokud je však zvolena jiná látka, je důležité si před jejím použitím přečíst návod.

Mechanické odstraňování

Mechanicky je možné odstranit tmelmezi lázní a dlaždicí, je-li mísa smaltovaná, skleněná nebo pokrytá keramickými dlaždicemi. Potom se silikon seškrábne vhodnými nástroji nebo se otře brusnými prášky. Nejprve je horní vrstva materiálu vyříznuta nožem, sponou nebo čepelí a potom jsou zbytky tmelu otírány brusnými prášky, smirkovým papírem nebo pemzou.

Po odstranění všech zbytků materiálu vypadá místo, kde se nacházel, jako špinavé, mastné skvrny. Aby byla plocha v pořádku, je tato oblast nejprve vyčištěna brusným práškem, který slouží k čištění kuchyňských spotřebičů. Poté se povrch promyje saponátem, opláchne horkou vodou.

Důležité!

Když byl tmel původně nanesen na dokonale rovný, hladký povrch, je téměř nemožné ho setřít. Pak usnadnit práci s použitím sušičky. Po změknutí silikonové směsi horkým vzduchem ji jednoduše mechanicky vyjměte.

Čištění solí

Mnohým se podařilo odstranit silikonový tmel zkoupel běžné stolní soli. Posypeme oblast, kde chcete odstranit silikon. Následně otřete několikrát kruhovým pohybem toto místo přehnutým gázou navlhčenou ve vodě. Je nutné otřít, jemně přitlačit na povrch, neustále zvlhčovat hadřík, aby se sůl udržovala vlhká. Úspěch této varianty závisí na stavu tmelu, délce jeho aplikace.

Chemické odstraňování

Chcete-li se zbavit staré vytvrzené silikonové vrstvy, je vhodnější použít rozpouštědla na bázi chemikálií. K vyřešení tohoto problému používejte čištěný benzín, rozpouštědla na organickém nebo anorganickém základě nebo lakový benzín. Staré znečištění tohoto druhu je trvalé, takže je nelze rychle odstranit. Zde pro odstranění použijte složitou metodu.

Za prvé, hlavní část silné vrstvy se odstraní mechanickými metodami. Pomocí nože, nože nebo jiného vhodného nástroje vyčistí většinu starého těsnicího prostředku. Poté na zbývajících kontaminovaných plochách hadříkem položte vybrané činidlo. Po čekání na to, aby silikon změkl a změnil se na látku podobnou želé, se odtrhne od lázně a obkladu. Poté se na tukové stopy nalije hydrogenuhličitan sodný a vyčistí se. Nakonec se povrch omyje mýdlovým roztokem horkou vodou.

Důležité!

Z chemikálií na farmě, které rozpouštějí silikonový tmel dostupný na farmě, je nejúčinnější lihovina. Proto je doporučeno jej použít jako prvnízničit stopy injektáže.

Využití čisticích prostředků a mycích prostředků

K odstranění starého silikonového tmelu z lázně je nyní v obchodech mnoho speciálních chemikálií. Tento problém úspěšně vyřešili takovými prostředky:

 • Dow Corning OS-2;
 • Penta-840;
 • usmrcení silikem;
 • Quilosa Limpiador;
 • Silikon-Entferner.

Těsnící hmotu utěsněte odstraňovačem a těsnicí hmotu potřete vhodným způsobem. Poté vyčkejte na dobu požadovanou instrukcemi a zbytek vydrhněte. Současně se doporučuje nejprve otestovat účinek chemické látky, což způsobuje, že je na lázni nepostřehnutelná. Tím se ušetří krytí před poškozením, pokud lék působí agresivně. Všechny akce se provádějí v gumových rukavicích. Pokud používáte aerosolový výrobek, chráňte dýchací systém respirátorem. Po dokončení čištění těsnicího prostředku se mísa vany omyje teplou mýdlovou vodou.

Jak odstranit starý silikonový tmel s ohledem na vlastnosti lázně

Před čištěním spárovací hmoty z povrchu vany nebo sprchového koutu vyhodnoťte materiál, který je na nich použit. Silikon dokonale těsní švy, ale také pevně přilne k povrchům. Existuje velké riziko, že v případě použití nevhodné metody bude nátěr poškozen.

Jak odstranit silikonový tmel z akrylové lázně

Silikátové směsi přilnou k akrylu horší než u jiných látek. Proto je poměrně snadné jej odtrhnout. Stopy jsou pokryty čističem a vyčkejte 30 až 40 minut, jak je popsáno v návodu. Během této doby znečištěníměkčí a jednodušší, pak se odstraní měkkým hadrem. Čištěná lázeň se pak promyje horkým mýdlovým roztokem.

Důležité!

Dow Corning OS-2 je zvláště účinný při čištění akrylových povrchů. Tento čistič omývá tmel bez stopy bez poškození nátěru.

Jak čistit silikonový tmel ze smaltové lázně

Smalt na povrchu vodovodu dokonale odolává jak mechanickému čištění, tak zpracování chemickými rozpouštědly. Nejprve můžete mechanicky odstranit vrstvu těsnicí hmoty ze sprchy nebo vany. Zbytek pak musí být rozpuštěn lakem nebo čisticími prostředky.

Jak umýt vanu z litiny

Litina vydrží čištění práškem abrazivními částicemi a expozicí většině chemikálií. Postup je následující:

 1. Vyřízněte povrchovou vrstvu tmelu vhodným nástrojem.
 2. Zbytky se odstraní měkkou drátěnou houbou nebo plastovou škrabkou.
 3. Poté jemný brusný papír očistil stopy silikonu.
 4. Materiál uvíznutý v mezeře mezi stěnou a koupelnou je zachycen špičatým koncem nože a postupně vytáhnut. Tato práce začíná od rohu vany. Zůstanou-li uvnitř tmelu částečky tmelu, jsou otřeny pemzou a pak jsou očištěny měkkým hadříkem.

Čištění kovové lázně

K odstranění stop tmelu z kovové lázně se nedoporučuje používat přípravky obsahující zásady nebo kyseliny. Mohou způsobit oxidaci slitiny na instalatérských a vodovodních kohoutcích zatemněných ploch.

Přípravek Dow Corning OS-2 se používá k jemnému rozpuštění těsnicí hmoty. Jsou ošetřeny vytvrzeným polymerem a vyčkávají dobu uvedenou v návodu. Tmel pak rohlíky s kuličkami a snadno se čistí od povrchu.

Není-li možné použít speciální nástroj k čištění silikonu, můžete látku zahřívat horkým vzduchem ze sušičky. Po tomto tmelu lze snadno odstranit mechanicky. Bez poškození povrchu odstraňuje stopy polymerní stolní soli.

Čištění dlaždic

V procesu opravy koupelnových zdí, obložených dlaždicemi, často špinavými silikonem. Po zpracování švů a krátkém čase polymerizace se na povrch dostane spárovací hmota. Následně naneste speciální látky, které jej otřete.

Odstraňte silikon z dlaždice v následujícím pořadí:

 1. Řezané velké kousky tmelu vyřízněte nožem nebo čepelí. Pro glazovaný povrch použijte škrabku ze dřeva nebo plastu, aby nedošlo ke zkažení.
 2. Zbytky polymeru jsou změkčeny jakýmkoliv vhodným rozpouštědlem. Ve zvolené látce se navlhčí tkanina a krátce se nanese na znečištěnou plochu.
 3. Odstraňte změkčenou hmotu zbytečnou hmotou.
 4. Tukové stopy na ošetřeném povrchu se omyjí mýdlovou vodou.

Opatření

Pro zachování povrstvení vany nebo sprchy se před čištěním zmrazeného polymeru vyzkouší vybrané činidlo na nenápadném místě. Po uplynutí doby uvedené v návodu zkontrolujte stav nátěru. Pokud není materiál poškozen, odstraňte start tmelu.

Aby se ještě více nepohybovalo s praním silikonu, jsou při jeho aplikaci odstraněny kapky a rozstříknuté kapky, které dopadly na lázeň nebo na stěnu. Povlak z polykarbonátu nebo polyakrylátu je zničen vlivem silikonu. Proto se nesmějí kombinovat.

Při práci s agresivními chemikáliemi jsou nutné latexové nebo gumové rukavice. Když je tmel rozpuštěn aerosolem, nasadí se dodatečně respirátor.

Úprava spár v koupelně se silikonem

Před nanesením polymeru se povrchy očistí od prachu a mastnoty. V opačném případě nebude mít připojení vysokou kvalitu. K tomu se otírají s bílým duchem. Poté použijte stavební sušičku k vysušení povlaku a zlepšení interakce konstrukcí.

Před nanesením tmelu v malé vzdálenosti od budoucího švu se lepicí páska přilepí. Bude chránit povrch před šířením látky a jejím oddělením v budoucnu. Skotská hůlka je co nejplynulejší, takže budoucí kloub byl krásný.

Konvenční těsnicí hmota balená v plastové trubcesklopený. Jeho špička je vyříznuta tak, aby průměr řezu odpovídal šířce švu. Poté se trubka umístí do speciální pistole a látka se vstřikuje po celé délce zpracovávaného spoje.

Viz také

Jak odstranit silikonový tmel z oděvů

Silikonový tmel je dobře známý nástroj, který se často používá v různých typech oprav. Do ...

Pak se šev vyhladí prstem a vyplní všechny možné dutiny. Předtím je prst navlhčen vodou tak, aby se na něj nelepil tmel. Poté odstraní maskovací pásku. To se provádí úhledně, současně vyhlazuje prsty se všemi nepravidelnostmi. Doba sušení polymeru je určena jeho značkou. Obvykle je tato doba vyznačena na trubici.

Závěrem

Při utěsnění švu silikonovým tmelem je správné nedovolit, aby se dostal do vany nebo kachlové stěny. Pokud k tomu dojde, musíte látku před jejím vytvrzením odstranit. Pro kompletní čištění starého tmelu použijte jednu z navržených metod. Při správném provedení všech činností práce netrvá moc času a úsilí.