Jak odstranit skvrny od barev doma?

V každodenním životě pravidelně používáme barvicí materiály: malování stěn a stropů při opravách, kreslení ve škole ve škole, barvení vlasů a další. Použití barviv často vede ke skvrnám na oblečení, které je mnoho děsivé. Nicméně, nezoufejte, mohou být odvozeny různými metodami.

Hlavní pravidla pro odstraňování nátěrů z oděvů

 1. Především musíte pochopit, jaký druh barvy zanechal skvrnu.
 2. Začneme odstraňovat znečištění okamžitě, protože čerstvé stopy barviva jsou mnohem snadněji odstranitelné než staré.
 3. Před nanesením čisticího prostředku zkontrolujte jeho účinek na nenápadnou část tkaniny, aby nedošlo k poškození věci.
 4. Při odstraňování znečištění provádíme pohyby ve směru od okraje k centrální části, takže se stopa nerozšíří a nezvyšuje velikost.
 5. Při čištění výrobků ze zbytků nátěrů s rozpouštědly provádíme čištění na čerstvém vzduchu nebo v dobře větraném prostoru.
 6. Aby nedošlo k poškození pracovní plochy nebo jiných vrstevpoužíváme vodu odpuzující materiál, např. polyethylen, a my jsme jej dali dohromady s bavlněnou bílou tkaninou pod skvrnou.

Jak prát různé druhy nátěrů z oděvů

Metody nakládání se stopami nátěru na oděvu závisí na tom, co je „zanechává“.

Olejová barva

Vzhledem ke svému složení, které zaručuje jeho vysokou odolnost, je olejová barva nejobtížnější odstranit barvivo. Stopu z mokrého olejového barviva odstraníme rostlinným olejem. Nasycíme je tamponem a otřete skvrnu ve směru od okraje ke středu. Když se odstraní objem barviva, smažte produkt v teplé vodě.

Pokud je barvivo již suché, oškrábejte jeho horní vrstvu ostrým nožem nebo tuhým kartáčem. Potom použijte jednu z následujících metod:

 • Směs jílu a benzínu. Složky smíchejte v poměru 1: 1, důkladně promíchejte a naneste na skvrnu. Dáme výrobku "odpočinek" po dobu 3 hodin, odstraňte nečistoty štětcem a smažte je ve stroji. Naneste na bavlněné tkaniny.
 • Rozpouštědla. Používáme čistý benzín, aceton nebo terpentýn. Tampon se nasytí do jednoho z roztoků a vyčistí znečištění. Po odstranění zbývajících nátěrů odstraňte zbývající mastné skvrny čpavkem.
 • Alkohol a mýdlo. Zahřívejte alkohol a promíchejte s mýdlem. Výsledná směs pokrývá stopu z barviva a ponechá se 5 minut stranou. Smazáme psací stroj. Naneste na vlněné tkaniny.

Důležité!

Opatrně používejte aceton, \ tprotože může zanechat skvrny na barevné tkanině.

 • Čpavek. Rozpustit v malém množství vody a nalijte znečištění. Čekáme 1 hodinu a vymažeme ve stroji. Použití pro syntetické tkaniny.
 • Máslo a prací prášek. Tato metoda, která je na první pohled neobvyklá, pomáhá bojovat proti znečištění ropnými barvivy na barevném oděvu. Komponenty smícháme v poměru 1: 1 a přijaté směsi otřeme do znečištění. Nechte působit 2 minuty a promyjte.
 • Mýdlo a soda. Mycí prádlo mydlo a přidáme sodu. Smíchejte a počkejte, až se vaří. Produkt se ponoří na 10 sekund do vroucí směsi. Pak důkladně umyjte znečištění. Použití pro bílé bavlněné tkaniny.

Akrylová barva

Čerstvé stopy akrylového barviva, nejprve opláchněte studenou tekoucí vodou, pak omyjte v teplé vodě, přidejte prací prostředek nebo mýdlo na prádlo.

Pokud nebylo možné zcela odstranit skvrnu, použijte roztok obsahující amoniak, ocet a sůl v poměru 2: 2: 1. Naneste na znečištění a ponechte stranou po dobu 5 minut. Otřete barvivo štětcem a produkt opláchněte. Pak to myjeme v autě.

Odstraňte usušené skvrny bělícím prostředkem pro bílé tkaniny nebo odstraňovač skvrn - barevné.

Vodná emulzní barva


Taková nátěrová hmota na bázi vody se vyrábí, takže čerstvé nečistoty lze opláchnout vodou. Oděvy vyperte v horké mýdlové vodě s práškem nebomýdlo na prádlo.

Odstraňte sušené stopy soli - hojně ho posypte a nalijte alkoholem. Ponechejte 1 hodinu a odstraňte zbytky barviva. Dále smažte stroj.

Latexová barva

Latexové barvivo může být různých typů, ale stopy tohoto typu nátěru jsou odvozeny pomocí následujících metod:

 1. Natáhneme hadřík a navlhčíme znečištění alkoholem, poté otřete kruhovým pohybem čistým bílým plátnem. Jakmile se zašpiní - změníme tkaninu a pokračujeme v tření barviva. V případě potřeby přidáme ducha a bez zastavení pokračujeme v odstraňování znečištění před jeho úplným zánikem. Po očištění se myje jako obvykle.
 2. Nastříkejte sprej na sprej nebo isopropylalkoholový sprej a omyjte psacím strojem.

Akvarel a kvaš

Takové barvy se vyrábějí na vodní bázi, proto z nich odstraňujeme stopy běžným praním. Pokud je místo velké, omyjte ho studenou tekoucí vodou a ošetřete odstraňovačem skvrn. Poté omyjte v pračce.

Barva na vlasy


Pokud při barvení vlasů zůstaly na oděvu značky, zkuste je okamžitě odstranit. Pokud je skvrna barviva čerstvá a neměla čas sušit:

 1. Myli jsme ji studenou tekoucí vodou, otřete ji mýdlem a omyjte výrobek psacím strojem.
 2. Stříkáme lak na skvrnu a tři látky v oblasti znečištění. Pak se vymýváme obvyklým způsobem.

Prok odstranění vysušených skvrn použijte následující metody:

 1. Otřete skvrnu octem a věc vymažte. Chcete-li lépe jednat - přidat 1 polévková lžíce. v pračce.
 2. Kontaminaci namočíme peroxidem vodíku, ponecháme 20 minut a namočíme ji ve studené vodě. Pak jsme vymazali jako obvykle.
 3. Rozpouštědlo /aceton /benzín používáme po dobu 20 minut, poté důkladně opláchneme a opláchneme v pračce.
 4. Na skvrnu vypustíme malé množství glycerinu, počkejte, až se absorbuje. Dále odkapávejte pár kapek vysoce koncentrovaného fyziologického roztoku a octa. Pokud se objeví mírná stopa barvy, vypustíme amoniak. Poté omyjte v pračce. Tato metoda se používá pro bílé bavlněné věci.

Jak odstranit staré barvy z oděvů

Vyjmutí stopy vysušeného nátěru z oděvu potrvá hodně času a úsilí. Používáme následující metody:

 1. Namočte vatový tampon s terpentýnem a naneste na skvrnu. Pak opatrně ve třech pohybech od okraje ke středu. Pokud zůstane slabá stopa, odstraníme ji odstraňovačem skvrn a vymažeme produkt v pračce.
 2. Odstraňujeme skvrnu petrolejem /čistým benzínem /acetonem /bílým duchem. Aplikujeme některý z těchto výrobků na tampon, položíme na špínu a počkáme několik minut. Potom otřete skvrnu čistým bílým hadříkem od okraje ke středu a změňte ji na čistou, jak je znečištěna. Poté myjeme výrobek v horké mýdlové vodě.

Jak odstranit čerstvou barvu z oděvů

NeČím dříve začneme odstraňovat skvrnu od barvy, tím vyšší je šance na její zvládnutí bez použití „těžkého dělostřelectva“.

 1. Pokud od použití barvy uplynulo nejvýše 48 hodin, použijeme teplou mýdlovou vodu na bázi mýdla na prádlo. Namočte produkt na několik minut a znečištění třemi rukama. Nepoužíváme kartáče, protože barvivo může být absorbováno ještě více do vláken tkaniny.
 2. Barva čerstvého oleje po dobu prvních 30 minut pomůže odstranit mycí prostředek. Nasycíme je skvrnou a když změkne, odstraníme stopu z barviva.
 3. Čistý benzín pomůže vyvinout čerstvou stopu barvy. Tampon navlhčíme a otřeme nečistoty z okraje do středu. Poté omyjte v pračce.
 4. K odstranění znečištění acetonem - kapejte na skvrnu a nechte působit po dobu 10 minut, poté opláchněte jako obvykle.

Při použití nátěru je nutné být opatrný, protože metody odstraňování skvrn nejsou vždy účinné. Zvláště opatrně odstraňte stopy z jemných tkanin, protože velmi špatně snášejí účinky různých řešení.